Een belangrijke proefneming LAND- EN TUINBOUW Weekblad Voor m door de? Landbouwers Arbeid adelt in de Franse landbouw. Het inkomen uit in België en Nederland. AALST 23 JANUARI 1965 Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2163 E -heer Zeebergkaci 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor d© Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwer» Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT 17 ZELVEN Nr H.25.93 O. CAUDRON. Het gebied van Revermont is gele gen in het Ain-Departement, in de zuidelijke uitlopers van het Jurage- bergte, tussen de Rhöne en de Saö- ne. Het was eenmaal een bloeiende druivenstreek. Maar wegens de in voer van goedkopere druiven uit het Zuiden (vooral uit Algerië] ging deze teelt helemaal ten onder. Men schat dat er zowat 25.000 ha grond sedert het begin van deze eeuw verlaten werden. De boeren verlieten daarom nog de streek niet, ze bleven voort sukkelen en leefden meer dan een generatie lang een armmoedig be staan, uitsluitend van de opbrengst van het melkvee dat zij in hun weiden in de onmiddellijke buurt van de boer derij lieten grazen. Met een dergelijk armoedig be staan nam echter de moderne boeren- jeugd geen genoegen meer. Na de oorlog werd er een poging gedaan om door ruilverkaveling en het opnieuw in gebruik nemen van verlaten gron den menswaardige levensvoorwaar den te scheppen. Maar de versnippe ring van de bruikbare gronden was zo hopeloos dat er ten slotte werd van afgezien. In 1959 meende een jonge boeren zoon, met name Camus, een goedko pe formule te hebben gevonden om de landbouw in de streek te doen her leven, namelijk met het inrichten van gemeenschappelijke weiden. Elf ge meentebesturen werden onmiddellijk bereid gevonden het initiatief te steu nen en brachten zelf ettelijke honder den hectaren gemeentegronden aan. In verschillende van deze gemeen ten werden vennootschappen opge richt waar ieder aandeelhouder kon in worden. Een aantal woeste gronden werd samengebundeld tot een gebied van 80, 100 of meer ha, dat met prik keldraad (7 tot 8 km) werd afgezet. Het struikgewas en het onkruid werd met bulldozers en scheikundige mid delen vernietigd, er werd mest ge strooid en gras gezaaid waar het moest en na enkele maanden konden de eerste dieren in de weiden worden geplaatst. De organisatie. Dat een dergelijk systeem van ge meenschappelijke beweiding aan een aantal strenge regelen is onderwor pen is vanzelfsprekend; enkele van de voornaamste hiervan luiden iedere grondeigenaar ontvangt bij de aanvang een vergoeding voor de aangebrachte grond, doch heeft van dat ogenblik af alleen nog een recht van voorrang op de aandeelhou der niet-grondbezitter voor het plaat sen van dieren in de weide. De voor waarden zijn echter dezelfde voor elk dier dat in de weide wordt geplaatst moet door de veeuit baters een kostgeld worden betaald (50 tot 75 Fr naargelang het gewicht) verhoogd met 5 Fr verzekeringskosten (Franse Fr natuurlijk). elke deelnemer is verplicht twee dagen arbeid per geplaatst stuk rund vee te presteren in het bedrijf; hij kan zich aan deze verplichting enkel ont trekken mits betaling van een vergoe ding van 32 Fr voor niet geleverde ar beid (2 Fr per uur) Resultaat. De uitslag van dit alles bleek zo goed te zijn dat er op dit ogenblik reeds acht dergelijke gemeenschap pelijke weiden zijn aangelegd, waar bij meer dan 800 ha woeste gronden opnieuw in gebruik werden genomen. Nu zal het waarschijnlijk reeds over de 1000 ha zijn, want het gaat steeds vooruit. Zelfs beboste berghellingen, waar het gras nog welig groeit tus sen het niet te dichte struikgewas worden in de operatie betrokken. Op plaatsen die minder geschikt zijn voor rundvee worden gemeenschap pelijke .weiden voor schapen aange legd. Het gevolg van dit alles is, dat zon der noemenswaardige arbeidspresta ties en zonder grote kosten (afgezien van de aankoop van jong vee voor sommigen) aan ettelijke boeren een niet te versmaden neveninkomen werd verzekerd. Behalve hun melkvee rond de boerderij (10 a 15 stuks ge middeld), hebben allen nu ook nog 'n aantal stuks rundvee rondlopen in de gemeenschappelijke weiden, waarvan de opbrengst vlug is berekend wan neer men weet dat na het eerste sei zoen (nochtans de droge zomer van 1959) de gemiddelde vleesaanwinst 7 ie vervolg onderaan hierneven Door het secretariaat-generaal van Benelux Economische Unie wordt ge regeld een statistisch kwartaalbe richt uitgegeven dat af en toe in de vorm van een overdruk in ruimere kring wordt bekend gemaakt. Aldus werd een studie gewijd aan het in komen uit land- en tuinbouw in Bel gië en Nederland, dit voor een tijd perk gaande van 1948 tot 1963. We vinden er een aantal gegevens bijeengebracht over de voortbrengst, het verbruik van bedrijfsbenodigdhe- den en diensten en het agrarisch in komen in België en Nederland. Het doel van deze berekeningen is een samenvattend statistisch over zicht te geven van de betekenis van de land- en tuinbouw in de volkshuis houdingen van de twee landen. De cijfers geven een beeld van de struc tuur van de land- en tuinbouw, als mede van de rechtstreekse bijdrage van de land- en tuinbouw tot het na tionale inkomen en de ontwikkeling van het agrarisch inkomen in de be schouwde periode. Hierbij dient dan op de eerste plaats gewezen te worden op de be rekeningsmethode en dient men ge beurlijk op de verschillen te wijzen om werkelijk een en dezelfde maat- stof te kunnen aanleggen. De verschillende sectoren van het landbouwbedrijf worden hierbij afzon derlijk ontleed, namelijk akkerbouw, tuinbouw en veehouderij. per dier over de ganse weideperiode van april tot oktober 600 gr per dag bedroeg. Gezien de grote mogelijkheden die op gebied van rundvleesproduktie in de Euromarkt nog bestaan, dient men er zeker rekening mede te houden dat dit systeem in de komende jaren ook op andere plaatsen in Frankrijk toe passing zal vinden. Het systeem kan natuurlijk slechts daar werken waar bruikbare gronden ter beschikking liggen, zoals dit in Frankrijk nog op vele plaatsen het geval is. Laat ons beginnen met de akker bouw. Tot de akkerbouw is gerekend de voortbrenging van granen en stro, peulvruchten, oliehoudende zaden en vezelgewassen, aardappelen, wortel en voedergewassen, klaver en hooi, tabak en hop, landbouwzaden. In beide landen wordt de totale pro- duktie in hoeveelheid geraamd door vermenigvuldiging van de jaarlijks ge telde beteelde oppervlakten met de geschatte opbrengst per ha. In Neder land verdeelt men deze cijfers naar bestemmingscategorieën met behulp van statistische gegevens van ver schillende aard uitvoercijfers uit de in-uit-en doorvoerstatistiek, gegevens van het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten betreffende de verwerking, inlichtingen omtrent de verwerking in de nijverheid volgens de jaarlijkse produktiestatistieken, ra mingen betreffende de zaadbehoefte en steekproefsgewijze verzamelde ge gevens omtrent de voorraadwijzigin- gen over de periode 1954-1956. Na 1957 publiceert het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maandgegevens over het eigen ver bruik op de boerderij en afzet aan de handel voor tarwe, rogge, haver en gerst. Voor de voornaamste peul vruchten en handelsgewassen wordt de totale afzet per maand in een per centage van de oogst gegeven. De voorraadwijzigingen kunnen dus wor den bepaald. In België maakt men dergelijke tot in bijzonderheden gaande berekenin gen alleen voor tarwe, aardappelen en suikerbieten. Wat de aardappelen betreft wordt de belangrijkste com ponent van de brutoproductie, met na me het menselijk verbruik, geraamd op grond van een geschat verbruik per inwoner. Voor alle andere produk- ten worden de interne leveringen en de brutoproductie rechtstreeks ge schat. In bepaalde gevallen, met na me voor nijverheidsgewassen is de brutoproduktie gelijk aan de totale produktie. De hoeveelheden worden vervol gens omgerekend tot waardecijfers (Zie vervolg 2e bla iz. Ie kolom) De Koornbloem Abonn mentsprijs 120 fr. 'a jaar» Men san zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postckeckr. S. M. Rem U ?,ei-u*u Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De mede-verKers z,)n verantwoordelijk voor bun oijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1