GROTE BEROERING Belgische Groenteteelt. Weekblad Voor en door de Landbouwers bij onze landbouwers* Ontwikkeling van de Arbeid adelt AALST 13 FEBRUARI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2166 Sdheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Staadsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de [bouwersvereniging JEDT U ZELVEN 1960 12.689 447 1961 13.990 471 1962 16.313 510 Ontwikkeling van de export van to maten (in tonnen) 1960: 314; 1961: 1.716; 1962; 4.067; 1963; 7.964. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. Jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Pcstcheckr. S. M» Redt Zelve» Nr 14.25.93. Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER 1 De medewerkers zijn Q CAUDRON. verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De laatste weken is het er bij onze boeren geweldig gaan spannen. Ze zijn hun makheid aan 't afwerpen. Zij beginnen nu in te zien dat ze ge knecht en uitgebuit worden als weer loze slaven en laten uit het leenroerig stelsel, waarover we in onze geschie denis nog geleerd hebben en van wie wij weten dat de toenmalige kasteel heren ze konden uitbuiten naar be liefte. De betogingen met ronkende trac toren zijn niet meer van de lucht en het gaat er niet altijd zachtzinnig toe. Wanneer dit met boeren gebeurt, die toch wel de goedmoedigste mensen ter wereld zijn en geredelijk wat ver dragen en dulden kunnen, zonder ook maar te morren, dan moet het er wel erg mee gesteld zijn. Het wordt dan ook tijd dat wij nog maals de grote klok gaan luiden en voor de zoveelste maal scherp pro test aantekenen tegen de schandelij ke verwaarlozing van de boerenstand. Met de woorden van René De Clercq zouden wij zeggen, in zijn gedicht aan de Lierse kunstsmid van Boeckel Hameren, hameren, Vlaamse sme der, tot men het ook te Brussel zal horen! Of willen de Brusselse heren niet horen? Dat ze dan maar oppas sen want over enkele maanden komt de vergeldingsdag. Het schandelijk bedrog inzake de suikerbieten hebben we reeds aange klaagd. Om het nog eens kort samen te vatten de Minister en de suiker fabrieken na hem; hadden de boeren aangeraden hun suikerbietenareaal nog aanzienlijk uit te breiden en hun daarbij uitdrukkelijk een prijs van 802 frank beloofd. Nu puntje bij paaltje kwam heeft hij zijn verklaringen ver draaid en heeft hij beweerd dat die prijs enkel geldig was voor de sui ker die in het land zelf kon verbruikt worden en niet voor de suiker die zou uitgevoerd worden. Niemand heeft dit echter toen de Minister hierover sprak op die manier opgevat al beweert hij nu het tegen deel en waarom heeft hij zelf het toen niet nodig geacht klare wijn te schen ken zodat de boeren zouden geweten hebben, waaraan ze zich te houden hadden! In de streek van de suikerbieten is de opschudding geweldig. Het zou ons werkelijk te ver voeren indien wij al de namen zouden opsommen van de gemeenten waar de jongste dagen betogingen werden gehouden. Vooral in de streek van Genappes ging het er zeer rumoerig toe en op een be paalde vergadering werd met algeme ne stemmen zelfs besloten helemaal geen suikerbieten te zaaien. Er worden ook plannen voor een oplossing gemaakt, b.v. het gebruik van sacharine in bier en limonade verbieden, wat dan toch weer zou be tekenen dat een 20.000 ton suikerbie ten meer in het binnenland zouden kunnen gebruikt worden. Bovendien zou men, in een jaar dat er suiker te veel wordt voortgebracht kunnen den ken aan het stockeren ervan. Daar voor moet er naar onze mening in de grote suikerfabrieken toch wel mo gelijkheid bestaan. Wat we hier over die bepaalde teelt zeggen interesseert maar één katego- rie landbouwers maar er zijn nog ge noeg andere moeilijkheden en wraak roepende toestanden die alle landbou wers om het even uit welke streek ze zijn, aangaan als een levenskwes tie. Spreken we nog maar eens over de prijs van de melk. Zelfs de Boeren bond vindt dat hier wat moet gedaan worden. Volgens deze organisatie wees verleden jaar de kostprijsbere kening van de onderscheiden land bouworganisaties uit dat deze op 4,50 frank voor 1 liter melk aan 3,3% vet stofgehalte diende gesteld te worden. Dit jaar is er dan een stijging geko men in de kostprijsfactoren. De Mi nister van Landbouw weet het en er werd over deze zaak gepraat met de ambtenaren van het Ministerie maar wij mogen er zeker van zijn dat het Ministerie van Landbouw zijn best zal doen om de kostprijsberekening zo veel mogelijk te drukken. Het dunkt ons dat de Boerenbond hierin geen klare wijn schenkt. Wel wordt geëist dat de richtprijs van de melk van 1 april 1965 af zou afge stemd worden op de werkelijke kost- (Zie vervolg 2e btadz 3e kolom) Wij lezen in «Tijd» het weekblad voor economische voorlichting van het V. E.V. De groenteteelt is de belangrijkste sector van de Belgische tuinbouw, nl. ca. 2/3 deel van de brutowaarde van de tuinbouwprodukten komt op reke ning van de groenten. Er zijn tekenen die wijzen op een verdere uitbreiding van het groenteareaal, dat in de loop van de jongste vijf jaren met ca. 25 p.c. is toegenomen. Deze uitbreiding werd sterk in de hand gewerkt door diverse factoren, waarvan wij vernoe men een vermeerdering van het ver- jruik, een verruiming van de export en de aantrekkelijke prijzen. Vooral de goede prijsvorming van verschil lende groenten heeft niet alleen uit breiding aan de bestaande tuinbouw bedrijven gegeven, maar in de eerste plaats de omschakeling van landbouw naar tuinbouw op meerdere kleine tot middelgrote bedrijven voor gevolg ge had. Produktiecijfers Volgens een studie van het Bel gische L.E.I. zien de uitbreidingscij- fers voor enkele groenten van 1950 tot 1961 er als volgt uit: schorsene neren 287 groene erwten 126%, tomaten onder glas 116%, spruitko- len 97%, snijbonen 82%, serrebloem kolen 50% en witloof 21%. Het is hierbij wel opvallend dat vooral de teelten bestemd voor de verwerkings industrie, met name groene erwten en snijbonen, een ruim aandeel in de globale produktiestijging vertegen woordigen. Het gaat hier vooral om teelten die zeer goed passen in de eerste omschakelingsfase van een landbouw- naar een tuinbouwbedrijf, hetzij in de vorm van contractteelt hetzij als vrije cultuur. Voortgaande op de officiële telling aangifte ziet de evolutie van het Bel gische groenteareaal er als volgt uit Jaar Openlucht Onder glas 1959 11.261 ha 424 ha 1963 19.306 561 Wij willen het hier nadrukkelijk her halen het gaat om tellingsuitslagen waaraan weinigen geloof hechten. Ve len zijn van oordeel dat deze aangif- tecijfers in de regel aan de lage kant liggen; aldus is ons het geval Bra bant bekend waarvan in 1962 de tel ling een groenteareaal van 5.859 ha aangaf, terwijl de Belgische Boeren- j bond sprak van 13.500 ha en weer een andere instantie zwoer bij ca. 11 000 ha. De verantwoordelijke instanties weten zulks ook, zij houden er wel licht ook rekening mee, maar men kan moeilijk ontkennen dat zulks alleen maar moeilijkheden en narigheden met zich kan brengen. De uitbreiding waarvan hoger spra ke is o.i. minder te zien in de van ouds bekende Belgische tuinbouwcen tra, maar er zijn enkele nieuwe pro- duktiegebieden bijgekomen. Wat ech ter wel opvalt is de bestendige uit breiding van de glasteelten, waarmee wij even-wel nog Nederland zeer ver achterna komen. Sedert 1962 tot 1963 stelden wij een uitbreiding vast van de teelt van bonen met 56%, van tuinwortelen met 41%, van schorse neren met 63%, spinazie met 45%, groene erwten en spruiten met resp. 27 en 12%. Glasgroenten Op de in het afgelopen jaar te Brus sel gehouden internationale Tuin- bouwdag nam de heer L. v. d. Linden (Belg. Boerenbond), de belangrijkste groenteprodukten door ons land ge- teelt onder glas onder de loep. Over de tomaten werd gezegd dat voor de eerstkomende jaren een gevoelige meerproduktie is te verwachten. Van de totale tomatenproduktie wordt 40 tot 50% door de glasteelt geleverd. De topaanvoer van deze glasteelt ligt in de maanden juni en juli, hoewel de laatste jaren een belangrijke stij ging van de aanvoer valt waar te ne men in mei. De inleider was van oor deel dat vervroeging van de aanvoer ten goede zou komen van de afzet mogelijkheden op de binnen- en bui tenlandse markt. Sinds 1960 werden jaarlijks belangrijke hoeveelheden uitgevoerd en dit in stijgende lijn.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1