HET MILTVUUR. De 45-uren-week Weekblad Sterfgevallen bij rundvee. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt in de landbouw. AALST 20 FEBRUARI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2167 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfondsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr H.25.93. O. CAUDRON. Deze vreselijke ziekte heeft de laat ste weken en dagen van zich laten ho ren in onze streek. Men spreekt van tientallen sterfgevallen van koeien en runderen maar wellicht wordt dit ook enigszins overdreven. Gezien de ernst van de zaak is het niet te verwonderen dat vanwege het Ministerie van Landbouw een streng onderzoek werd ingesteld en we ver nemen zelfs dat hier en daar een be paald mengvoeder voor rundvee werd in beslag genomen. Men zal met alle middelen zoeken welke grondstoffen sporen bevatten van miltvuur en men zal de verant woordelijke personen, de fabrikanten of verhandelaars van besmette voe ders opsporen. Volgens geruchten die de ronde doen zijn de slachtoffers verspreid over vele gemeenten alhoewel men moeilijk iets kan vernemen, daar de personen die het onderzoek leiden zwijgen als een graf. Op de vraag die ons werd gesteld wat er intussentijd te doen staat door de landbouwers die ingevolge milt vuur een dier of dieren verloren of deze die vrezen getroffen te worden kunnen wij voorlopig volgende raad geven 1. Bij het minste teken van ziekte onmiddellijk ophouden met het geven van voeders die oorzaak kunnen zijn van de ziekte waarvan spraak. 2. De veearts dadelijk raadplegen wanneer de dieren ongesteld zijn en koorts krijgen wat een begin is van de ziekte Wanneer de veearts tijdig kan in grijpen kunnen de dieren gered wor den. 3. Miltvuur is ook dodelijk voor de mensen. Men moet vooral goed op letten voor besmetting en nooit iets van de dieren aanraken wanneer men wonden heeft. Ook katten en honden sterven wan neer zij vlees of bloed van zieke die ren innemen. 4. Het Ministerie van Landbouw, Diergeneeskundige Inspectie, Middag lijn str. 3, Brussel (telef. 02-17.81.70 - 17.81.79) verwittigen ingeval miltvuur wordt vastgesteld. Wat betreft de mogelijke schade vergoeding aan de getroffen veekwe kers zal eerst moeten uitgemaakt worden in hoever het voeder oorzaak is van de sterfgevallen en in hoever de fabrikant van mengvoeders schuld heeft aan dit gebeuren. Het is bekend dat miltvuur in de j meeste gevallen veroorzaakt en ver spreid wordt door het geven aan het rundvee van grondstoffen van dierlij ken oorsprong, zoals vleesmeel, beendermeel, bloedmeel, enz. Deze melen die meestal voortko men van zieke of afgekeurde dieren moeten met grote zorgen behandeld en ontsmet worden. Het kan gebeuren dat vlees en beenmeel wordt gekocht van sluikhan delaars of fabrikanten die geen instel ling bezitten om behoorlijk te werken en te ontsmetten. Het gaat hier dan om de veel la gere prijs aan dewelke tweederangs grondstoffen kunnen worden betrok ken. Vandaar het gevaar dat er schuilt in het zoeken naar lagere prijzen bij de aankoop van voeders. Vele land bouwers hebben enkel de prijzen in 't oog en storen zich weinig om de eerlijkheid van de verkoper noch om de hoedanigheid van de voeders. Het kan voor velen een goede maar dure les zijn. Van deze gelegenheid willen wij gebruik maken om te verklaren dat de inspectiediensten van ons Ministe rie van Landbouw nooit te streng kun nen optreden. Er wordt nog teveel geknoeid om wille van de concurrentie en hiervan zijn de veekwekers die altijd de lage prijzen in 't oog hebben de grote schuldigen maar ook de grote slacht offers. De prijzen van firma's die prima voeders op de markt brengen zijn dik wijls in schijn hoog en toch zijn deze voeders gewoonlijk de goedkoopste gezien hun hoedanigheid. Hoe het ook moge gebeuren Redt U Zeiven zal steeds bereid zijn, ge troffen personen met raad en daad bij te staan en hun belangen te ver dedigen. In ons artikel van verleden week hebben we tussen de door ons opge somde gerechtvaardigde grieven het feit aangehaald dat nu ook in de land bouw de arbeidsduur voor de land- bouwarbeiders van 1 februari af wet telijk diende verkort te worden, met al de gevolgen, die er uit voortsprui ten voor de landbouwers. Anderzijds vernamen we door de dagbladpers van deze week dat men zekere schromelijke ongelijkheden inzake kindertoelagen in het algemeen zoals voor gehandicapten, studenten tot hun 25 jaar zou willen ongedaan maken ten gunste van de zelfstandi gen en dus ook van de landbouwers. Nu weten we wel dat met de ver kiezingen zo kort voor de deur. de tijd van de politieke lokvogels of, indien men het zo noemen wil de rattenvangers van Hameln weer aangebroken is. We dienen dus op onze hoede te zijn, al is het wel mo gelijk dat ook de landbouwers hun voordeel zullen halen met het inlos sen van bepaalde beloften. Dit bete kent zowat het afwerpen van ballast die de volksvertegenwoordigers en senatoren het moeten mogelijk maken opnieuw naar hun hogere sferen te stijgen. Op het ogenblik dat we dit schrij ven hebben we nog niet vernomen of de toepassing van de 45 uren per week-wet voor de landbouwers zal toegepast worden of nog, zoals in de Senaat werd voorgesteld, voor een jaar zal worden uitgesteld. Hoe zit de vork in de steel? De wet op de 45 urenweek voor de arbeids duur in het algemeen werd in juli van vorig jaar door het Parlement goedge keurd. Indien ze ook op de landbouw- arbeiders wordt toegepast dan zullen de produktiekosten voor de landbou wer met 20% stijgen en zal hij dit voor lief moeten nemen ofwel trach ten zijn schade in te halen op de ver koopprijs van zijn produkten. Heeft onze nationale Theo ook hier aan gedacht toen hij te Dendermonde zei dat de inkomens in de landbouw met 20% zouden gestegen zijn? In de veronderstelling dat deze bewering op waarheid zou berusten (en wij zijn j overtuigd van het tegendeel) zou die stijging dadelijk door de toepassing van de wet op de arbeidsduur worden teniet gedaan. Toen de wet in de kamers behan deld werd, was er verzet gerezen van de zijde van sommige volksvertegen woordigers die meenden (en dit te recht) dat de belangen van de land bouwers hierdoor in het gedrang kwa men. Als argument hebben ze toen aan gehaald dat de vorige wet van 16-6- 1921 die de 48-urenweek instelde ook niet van toepassing was voor de land- bouwarbeiders. Er werd echter niet verder aange drongen nadat de minister hun de verzekering had gegeven dat voor de landbouw art. 3 van de wet zou kun nen worden in acht genomen. Dit ar tikel voorziet namelijk dat de paritai re commissie (die dus samengesteld is uit werkgevers en werknemers) de mogelijkheid heeft aan de koning een voorstel over te maken, om voor deze sector een speciale regeling te voor zien, gelet op de bijzondere omstan digheden in de landbouw waar men op de eerste plaats met de natuur verschijnselen heeft af te rekenen. Men heeft er toen echter niet aan gedacht dat er zich sinds 1921 wel een bepaalde ontwikkeling heeft voorgedaan ook wat de sociale denk beelden betreft. De landbouwafge- vaardigden in de paritaire commissie die misschien nog gehoopt hadden 'n eenparig advies te kunnen bereiken met de vertegenwoordigers van de werknemers, zien nu geen enkele kans meer om een speciaal voorstel voor de landbouwarbeiders erdoor te krijgen. Er viel dus niet veel te ver wachten van de toepassing van dit artikel 3 voor de landbouw. Wel zou er gebruik kunnen gemaakt worden van artikel 13 van de voor noemde wet van juli 1964. Dit artikel voorziet dat de koning en bij ons is dit in feite de minister zelf het initiatief mag nemen om uitzonde ringsmaatregelen te treffen voor de landbouw. Zal de minister van Arbeid en Te werkstelling, de heer Servais, dit ook doen? We geven toe dat het voor (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S M. Redt U Xelven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTEH EN BESTUURDER De medewerkers zijn verant woordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1