De landbouwontwikkeling. Het spel is op de wagen. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor eiï door de Landbouwers Arbeid adelt Het kleinbedrijf in de landbouw is niet dood. KANTOREN AALST 20 MAART 1965. 44ste JAARGANG Nr 2171 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. We geven hier nog een ander zicht op dit veelbesproken onderwerp. In onze nummers van 6 en 13 maart gaven wij de opvattingen weer gezien vanuit twee verschillende gezichts- en standpunten. Hier volgt nog een derde bijdrage die over hetzelfde onderwerp handelt en de vorige bijdragen aanvult. Het werd reeds herhaaldelijk ge zegd dat de landbouw uiteindelijk slechts baat zal vinden bij een over schakeling naar het gemechaniseerde grootbedrijf In grote lijnen gezien zal dit waarschijnlijk wel zo zijn en er is trouwens in die richting een evolutie aan de gang. Dit wil echter niet zeggen dat alle kleinbedrijf ten dode is opgeschreven, en zeker niet wanneer het uitgebaat wordt in familieverband. Kleinbedrij ven die zich willen toeleggen op spe cialisatie, of tot het kweken van keur- vruchten, hebben zonder enige twij fel nog toekomst. De WITLOOFTEELT, zoals hij in be paalde streken van ons land beoefend wordt, levert hiervan een duidelijk bewijs. Er zijn in ons land meer dan 4.000 gezinnen, die van deze teelt le ven op bedrijven die meestal niet gro ter zijn dan 2 tot 4 ha. En op derge lijke lapjes grond vinden meestal hele gezinnen van 2 tot 5 werkende perso nen een bestaan dat heel wat mens waardiger is dan dat van veel boeren die een gemengd bedrijf van 7 tot 10 ha uitbaten. De toenemende belangstelling voor de witloofteelt is ongetwijfeld in ho ge mate te danken aan het feit dat met deze teelt doorgaans zeer behoor lijke uitslagen worden geboekt. De prijzen die behaald worden zijn over het algemeen zeer behoorlijk, wat maakt dat het areaal aan deze teelt besteed steeds groter wordt. Het is immers een feit dat er door onze bevolking steeds meer witloof gegeten wordt, en wel in zulke mate dat waar vroeger de prijs voor het kwaliteitswitloof door de uitvoer werd bepaald, deze nu door de bin nenlandse markt wordt geregeld. In feite zit het zo, dat de witloofteelt nu ruim opbrengt indien de helft van de oogst naar het buitenland kan gaan, terwijl vroeger nagenoeg 70% moest kunnen uitgevoerd worden, en dit bij een lagere opbrengst. Trouwens is er ook in het buiten land 'n omzetstijging waar te nemen van 't Belgische witloof, vooral in de ons omringende landen, waaronder vooral Frankrijk. West-Duitsland en Engeland. De Franse boeren zijn ech ter ook veel belang gaan hechten aan de teelt van witloof, zodat er zal moe ten voor gezorgd worden dat de markt behouden blijft dank zij de geboden kwaliteit. Trouwens, als primeur heeft ons witloof zijns gelijke nog niet ge vonden Het zal dan ook niemand verwonde ren wanneer we vaststellen dat het witloof de eerste plaats bekleedt in de export van groenten. Onze totale uitvoer van groenten bestaat voor 60 a 70% uit witloof. Deze export gaat naar bijna 40 landen. De voornaamste afnemers zijn echter volgens de orde van belang Frankrijk, Zwitserland, West-Duitsland, Engeland, de Ver enigde Staten en Italië. De schoonste en duurste kwaliteiten gaan doorgaans naar Amerika of naar Parijs en omge ving. Het vervoer van witloof geschiedt nu bijna uitsluitend langs de baan, en voor verre afstanden, als de States, per vliegtuig. Het verkeer per spoor werd bijna helemaal uitgesloten. Ziedaar enkele beschouwingen over een gespecialiseerd landbouwbedrijf die duidelijk aantonen dat er voor fa miliebedrijven op een beperkt areaal nog toekomst is. Er bestaan zeker nog (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 maart a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te A A LS T. De uitdrukking die wij hier welbe wust als titel van ons artikel gebrui ken bestaat enkel in Zuid-Nederland of Vlaanderen en herinnert aan het al dus genoemde wagenspel, waarbij in de middeleeuwen en in de 16e eeuw een vertoning plaats had op een stil staande wagen, oorspronkelijk een wagen die eerst aan de jaarlijkse pro cessie had deelgenomen. Ze kwam ons spontaan te binnen vallen, wanneer we daags voor we ons aan het schrijven van dit artikel gezet hadden, in kranten die helemaal niet kunnen verdacht worden van volksopruierij en oproerige taal, lazen dat nu ook die brave Belgische Boe renbond het nu ook noodzakelijk had gevonden te besluiten tot wat men dan toch nog voorzichtigheidshalve 'n waarschuwingsstaking noemt, waartoe moest worden overgegaan omdat de producentenprijs van de melk niet verhoogd wordt. Vele lezers van hun dagelijkse krant zullen daar bij hun ogen hebben uitgewreven en als ze nog niet helemaal aftands en afgetakeld zijn, zich zeer goed herin nerd hebben, dat ze doorgaans van die kant een andere taal gehoord hebben, toen Boerenfront en Algemeen Boeren- syndikaat tot staking aanmaanden en die ook werkelijk doordreven. Het orgaan van de machtigste boe- renorganisatie in ons land vond toen geen woorden genoeg om deze schanddaad aan de kaak te stellen en de inrichters voor scheurmakers, on- dermijners van de boerensolidariteit en wat weet ik al meer lelijke namen te geven. In Zuid-Afrika kent men heel goed de spreuk Alles komt terecht en in dit geval is dit weer eens overdui delijk gebleken. De grote boerenorga- nisatie ziet zich genoodzaakt in het spoor te treden van de eens verketter de pioniers en voorgangers en als schaduwen te volgen waar de durvers doorgestoten zijn. De Belgische Boerenbond vatte nu zelfs de zaken grootscheeps op, even als trouwens de Alliance Agricole Beige die een gelijkaardige oproep tot de Waalse landbouwers gericht heeft. Hij deed inderdaad een beroep op de verwerkende zuivelnijverheid en op de zuiveldistributie om zich bij de staking aan te sluiten zonder evenwel de voorranghebbende be voorradingsbehoeften in het gedrang te brengen Deze laatste beperking komt ons zeer menselijk voor, maar toch zou den we graag hebben gezien dat ze een ietsje duidelijker omschreven werd, om geen aanleiding te geven tot betwistingen en alle twijfels uit te sluiten. De Standaard schrijft daarbij «Het is, voor zover bekend, de eerste maal in haar 75-jarig bestaan dat door de katholieke Vlaamse landbouworgani satie een staking werd georganiseerd. Aangezien de koöperatieve melke- rijen, die nagenoeg de helft van de over het gehele land geleverde melk verwerken, zeer nauw bij de Boeren bond aanleunen, mag verwacht wor den dat de oproep tot solidariteit al thans in de verwerkende sector op ruime schaal zal beantwoord wor den Die hoop werd gegrond bevonden vermits men daags nadien in dezelfde krant het bericht kon lezen De raad van beheer van het Algemeen Verbond van Coöperatieve Zuivelfa brieken en het direktiecomité van de Unie der Belgische Zuivelnijverheid, die de niet-coöperatieve melkerijen groepeert, hebben beslist de solidari- teitsoproep van de Belgische Boeren bond te beantwoorden in positieve zin en hebben al hun leden zuivelfa brieken aangespoord om vandaag geen melkophalingen te doen. Anderdeels heeft ook het hoofd bestuur van het Boerenfront aan zijn leden opdracht gegeven deel te ne men aan de melkstaking, terwijl het hoofdbestuur van de UPA in een me dedeling uiting gaf aan zijn solidari teit met de staking Wat er ook van zij, wij zullen de laatste zijn om het optreden van de Boerenbond te betreuren, en wij wil len hier de hoop uitspreken dat de leiders van deze machtige boerenver- eniging verder zullen gaan om op ra- dikale manier de belangen van hun leden te behartigen. De toestand ziet er dus op dit ogen blik wel enigszins anders uit dan toen (Zie vervolg 2e bladz. 1e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vaa artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1