DE NIEUWE MELKPRIJS Internationaal Landbouwsalon Voor en door de Landbouwers Weekblad Wij gaan niet akkoord met te Parijs* Rechtskundige Dienst KANTOREN Arbeid adelt AALST 27 MAART 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste IAARGANG Nr 2172 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven door de ibouwersverenigin g IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 28 maart a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. De Belgische deelneming. Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden We dienen andermaal terug te ko men op de kwestie van de melkprijs omdat die werkelijk ir\het brandpunt van de belangstelling staat, niet en kel wegens de huidige, ofschoon on voldoende prijsverhoging van dit pro duct maar ook omdat, vooral in het Vlaamse land en bij onze kleinere landbouwbedrijven, zoveel personen er belang bij hebben. De laatste maal hadden wij het over het feit dat de toestand op dit gebied zo slecht was geworden, wegens de gestegen produktiekosten, dat ook de Belgische Boerenbond, plots uit zijn pantoffels was geschoten en tot een waarschuwingsstaking had besloten. Ook de meest regeringsgezinde or ganen van de dagbladpers moeten toe geven dat de verhoging van de melk prijs met 0,20 frank per liter, zodat de melkprijs aan de voortbrenger be taald op 4,55 frank zal komen niet be antwoordt aan het cijfer van 4,78 fr door de meest gematigden als stel- cijfer vooruitgezet Op het ogenblik dat wij dit schrij ven is het nog niet bekend of de land bouworganisaties met deze nieuwe prijs genoegen zullen nemen. Toch menen we alvast te weten dat de eer ste belanghebbenden zelf de melk veehouders zich niet zullen tevre den stellen met deze verhoging en hun strijd om een hogere prijs te bekomen niet zullen staken. Immers, waar de gedweeë, o zo volgzame en inschik kelijke leden van een van de drie gro te organisaties wellicht zoals ze dat gewend zijn te doen het hoofd in de schoot zullen leggen en, voor de zo veelste maal, berusten in de rege ringsmaatregel; zullen de strijdende landbouwers, die bewust zijn van hun goed recht en geen knollen voor ci troenen willen aanvaarden; dit zeker niet doen. Inmiddels zijn de goochelaars met cijfers er weer als de kippen bij om aan de hand van betwistbare statis tieken te gaan uitrekenen dat de ver hoging van de melkprijs tot 4,55 fr op de hoeve voor de melkveehouders een vermeerdering van hun inkomsten met een dik miljard zal betekenen, namelijk 800 miljoen als rechtstreeks gevolg van de prijsaanpassing en 200 a 250 miljoen tengevolge van de af schaffing van de forfaitaire omzetbe lasting van 12 t.h. op kaas en 6 t.h. op melkpoeder. Wij herhalen nogmaals dat dit door geen enkele boer, die beter de kost prijzen kent dan de kantoorkrukken, zal worden geloofd. Zomin als ze kunnen aanvaarden wat onze nationa le Theo ze wil wijsmaken, die ze daar bij nog beledigt door te zeggen dat ze te dom zijn om zijn uitleg te kunnen volgen. Onze boeren zullen evenmin aan vaarden dat het zo erg nodig was in de kamers het wierookvat te zwaaien voor de advocaat-landbouwminister Heger die de laatste jaren zoveel zou gedaan hebben om de ellendige toe stand van de landbouwers wat op te fleuren. Waarschijnlijk heeft hij dat gedaan door zijn publiciteitskampanje voor het groter verbruik en dus de stijging van de prijs van de eieren? Er zijn zeker mensen die hun voordeel hebben gedaan met deze kampanje, maar dat waren nu juist geen boeren... Wat de melkprijs betreft voorge steld door sommige landbouworgani saties, die men dan niet tot de gema tigden zal gerekend hebben, bedroeg deze 4,82 frank. Op dat ogenblik kon nog geen rekening worden gehouden met de weerslag op de kostprijs van de 45-urenweek. Zij die echter 5 fr wensten te bekomen hadden het nog best voor, maar we staan er nu nog een eindje van af. Sommige kranten durven nu te be weren De landbouwers hebben hun achterstand in belangrijke mate inge lopen. Hun inkomsten zijn de jongste jaren fel gestegen. De pariteit met de andere standen is niet ver meer af. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom Deze grote Franse landbouwmani- festatie welke sedert 1959 openstaat voor de andere landen van de Ge meenschappelijke Markt ging door te Parijs van 5 tot 14 maart 1965 in het park van de tentoonstellingen van de de Porte de Versailles. De verschillende afdelingen. In dit Internationaal Salon waren er verschillende afdelingen 1. Een tentoonstelling van 2.500 die ren van de verschillende Europese rundveesoortèn en -rassen. 2. Een tentoonstelling-waar de ver schillende Europese varkensrassen werden samengebracht. 3. De paviljoenen van de landen van de Gemeenschappelijke Markt, van de 14 Franse provinciën, van de Noord- Afrikaanse Staten, van Zwart Afrika en van Madagascar. 4. Twee grote tentoonstellingen, de ene gewijd aan het landbouwonder wijs in Frankrijk, de andere aan de be vordering van de grote steden over heel de wereld. De Franse en buitenlandse deelnemin gen. De paviljoenen van de veertien Franse provinciën, gegroepeerd in 'n indrukwekkend kader, boden aan de bezoekers de gevarieerde gamma van hun verschillende produkties. De landen van Noord-Afrika, van Zwart-Afrika evenals^Madagascar stel den hun landbouwprodukten ten toon en riepen door fotografische voorstel lingen de verschillende aan gang zijn de verwezenlijkingen voor de geest, die voor doel hebben de landbouw te verbeteren in het kader van een hech te coöperatie. Onder de slagzin goed eten, goed drinken, Duitse specialiteiten toon de de Duitse Bondsrepubliek de vol ledige gamma van haar landbouwpro dukten en voedingswaren. Kleinver- koopstands rond het paviljoen gaven aan dit laatste het uitzicht van een handelsfoor. Italië had zijn deelneming opgevat onder de vorm van een grote bloe men-, planten- en vruchtentuin. Enke le stands lieten toe de Italiaanse spe cialiteiten parmesan, Astriwijnen, aperitieven te proeven. De Nederlandse deelneming was geaxeerd op de presentatie van Te- xelschapen, serres, calibreer appara ten en op de verkoop kaas, bloem bollen, chocolade, bieren en likeuren. Het officieel Belgisch paviljoen dat een oppervlakte besloeg van meer dan 600 m2 had dit jaar het uitzicht van een zeer ruim podium. In het midden werden het ontvangstsalon, het voor lichtingsbureau en de verkoopstand van de Nationale Zuiveldienst onder gebracht. De vier hoeken van dit po dium werden ingenomen door zeshoe kige verhoogde delen waarop op zeer artistieke wijze druiven, appelen, pe ren en verschillende groenten (wit loof, sla, selder, komkommers, enz.) waren tentoongesteld. Het geheel werd afgezoomd door 'n mooie boord van azalea's. Enkele groepen sierplan ten zorgden voor de blije noot. In de omgeving van het ontvangstsalon wa* ren langs de ene kant bakjes opge steld met verschillende zaadsoorten terwijl de andere kant werd ingeno men door een gesloten ruimte met ééndagskuikentjes. Langs de andere kant van de gang die langs het podium liep was een an der deel van het paviljoen ingenomen door privé verkoopstands en door de officiële stand van het Groothertog dom Luxemburg. Het officieel Belgisch paviljoen werd opgericht door de Nationale Dienst voor de Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten. Een voorlichtingsbureau waar een afgevaardigde van het Ministerie van Landbouw had plaats genomen heeft toegelaten interessante inlichtingen in te winnen voor onze uitvoerders. Het verkoopbureau van de Nationa le Zuiveldienst stelde de bezoekers in de gelegenheid nauwer kennis te ma ken met de uitstekende Belgische kaassoorten Gouda, Maredsous en Herve. Het Belgisch paviljoen heeft zich mogen verheugen in het bezoek van Generaal de GAULLE, President van de Franse Republiek. Ter gelegenheid van de officiële in huldiging op zaterdag 6 maart heeft het ook de h. PISANI, Frans Minister

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1