De Prijs van de Melk» BEROEPSBELANGEN Weekblad Voor en door de Landbouwers Schandelijke kapitulatie* van de landbouwers. Arbeid adelt AALST 3 APRIL 19é5. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2173 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Nog een andere klok over het onderwerp van de dag [Zie. vervolg 2' bladzijde 4' kolom) door Louis Van Kerckhoven, voorzitter van «Het Boerenfront (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornh oem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Zoals iedereen reeds zal weten heeft het Ministerieel Komitee voor Ekonomische en Sociale Koördinatie dus eindelijk een beslissing getrof fen in verpand met de nieuwe melk prijs. Deze wordt vanaf 1 april 1965 4,55 F per liter van 33". Dit is geen aprilvis, maar een bittere werkelijk heid. Een stap achteruit. Door de Belgische Boerenbond werd, in overleg met de andere twee landbouworganisaties, vol gens een ernstige berekening bekend gemaakt dat onze huidige kostprijs van de melk van 33" 4,82 F per liter bedraagt en naar de woorden van «De Boer» in zijn stakingsnummer van 12 maart II. werd deze kostprijs tot nogtoe door niemand ernstig in twij fel getrokken Vorig jaar bedroeg de kostprijs 4,50 F en de gemiddelde ver koopprijs 4,35 F. Ondertussen is de kostprijs, volgens dezelfde manier van berekenen, gestegen tot 4,82 F en de nieuwe prijs stijgt slechts tot 4,55 F. Het tekort voor de melkvee houder stijgt dus van 0,15 F tot 0,27 F per liter. De Europese maximumprijs. De Europese ministerraad had in zijn vergaderingen van 22-24 februari een prijzenvork voor de melk in de Euromarktlanden vastgesteld. De hierin voorziene maximumprijs be draagt 5,15 F per Kg melk van 37°; dit is 4,78 F voor melk van 33".. Waarom heeft de aanwezige Belgi sche minister hiertegen geen veto uitgesproken, vermits hij toch moest weten dat de huidige Belgische kost prijs, 4,82 F bedraagt De Prijzenkommissie. Onze regeerders wilden hierna nog niet beslissen en wensten nog het advies van de Prijzenkommissie te horen. Alhoewel de kostprijs van 4,82 F nog steeds door niemand ernstig in twijfel werd getrokken, hebben alle leden van de prijzenkommissie, met uitzondering van de landbouwverte- genwoordigers; elke prijsverhoging van de melk afgewezen. Hieruit blijkt hoezeer wij, boeren, kunnen rekenen op enig begrip vanwege de andere standen voor onze moeilijkheden van levensbelang. Reakties in een dagblad. Na bekendmaking van de nieuwe prijs van 4,55 F verschenen enkele hoogst bedenkelijke reakties en be schouwingen. In Het Nieuwsblad van 18 maart II., en vermoedelijk in alle bladen van de Standaard-groep zien wij een misleidend artikel, waarin de ve nijnige vraag gesteld wordt Mil liard voor de melkveehouders. Te veel of te weinig Ten eerste bedraagt het meer-inko- men van de landbouw tengevolge van de prijsstijging van de melk niet een milliard, maar hoogstens 600 millioen frank. Verder had men naast het hoger in komen eerlijkheidshalve ook de ge stegen onkosten moeten vermelden. Wanneer Het Nieuwsblad voldoen de nauw kontakt houdt met de Boe renbond, en dat mogen wij veron derstellen, dan moest het weten dat de onkostenstijging gevoelig gro ter is dan de prijsstijging. De dubbel- belzinnige vraag te veel of te weinig? moest dus zeker niet ge steld worden. Verder spreekt Het Nieuwsblad van een misverstand inzake de EEG- maximumprijs en laat het uitschijnen alsof de nieuwe Belgische prijs reeds boven de EEG-maximumprijs zou lig gen en derhalve zou moeten verlaagd worden! Dit misverstand bestaat klaarblijkelijk in het brein van de ge niale redakteur, vermits, bij ons we ten, 4,55 F nog steeds een stukje la ger ligt dan 4,78 F. In de Kamer. In hetzelfde nummer van Het Nieuwsblad worden ook sommige merkwaardige verklaringen van enke le CVP-landbouwvertegenwoordigers medegedeeld. De heren volksverte genwoordigers Dupont en De Nolf, Het bestuur van Het Boerenfront vraagt ons volgende tekst in te lassen wat wij met genoegen doen, erbij voegend dat wij in grote lijnen ak koord gaan met de zienswijzen van de spreker De tijd dat er over de boerenbevol king gezwegen werd is voorbij. De landbouwvraagstukken werden de laatste weken veelvuldig besproken. Wij zouden het een verheugend feit willen noemen dat, onze landbouw te genwoordig, in brede kring, zoveel be langstelling geniet. Waar deze belangstelling uitgaat van onze politieke wereld, zal de na bijheid van de verkiezingen daar wel niet vreemd aan zijn. Wij vrezen dan ook, dat deze belangstelling uiter aard slechts tijdelijk zal zijn en daar om zijn wij van mening, dat thans voor onze boeren het ogenblik geko men is om hun rechtvaardige eisen met kracht te doen gelden. Van overheidswege mag men dan nog van mening zijn, dat het inkomen van de landbouwers, in 1964, met meer dan 20 t.h. gestegen is. Wij hou den het bij de oude stelling die zegt, dat men met statistieken alles kan be wijzen, zelfs de meest tegenstrijdige dingen, want wij weten dat de toe stand van onze landbouw, vooral voor onze familiale bedrijven, allesbehalve schitterend is. Zulks blijkt trouwens, ten overvloe de, uit de krachtdadige aktie die de laatste tijd door de boeren zelf ge voerd wordt. Zij komen niet voor hun plezier op straat en zij richten geen massabetogingen in, in alle weer en wind, wanneer er geen hoogst drin gende levensbelangen mee gemoeid zijn. De machtige betoging die, vóór en kele dagen, te Tienen plaatsvond, was daarvan een treffende illustratie. In de eerste plaats draaide deze betoging rond de prijs van de suikerbieten, op welk gebied de planters door de re gering bij de neus werden genomen. Maar tussen die massa, die te Tie nen aanwezig was, waren ook zeer ve le boeren die geen suikerbiet planten en die de gelegenheid te baat namen om uiting te geven aan hun levenswil en tevens aan hun grote bezorgdheid om het lot van de talrijke kleine en middelgrote bedrijven die daar in de streek hun bestaan willen verdedigen. En dat het geen kunstmatig bijeenge- trommelde betoging was moet blijken uit het feit dat een grote landbouw- vereniging, die om zeggens de ganse landbouw beweert te vertegenwoordi gen, als vereniging aan de betoging geen deel nam en er natuurlijk ook geen mens voor opgeroepen had. Maar toch waren ze er, ja zelfs zeer talrijk Een logisch gevolg van deze en van de vorige betogingen mogen wij wel zien in het feit, dat enkele dagen na dien een ééndaagse melkstaking werd georganiseerd, ditmaal met de steun en de medewerking van alle land- bouwverenigingen, tot het bekomen van een betere melkprijs. Een zeker resultaat werd bekomen. De prijs van de melk werd met 20 cen tiem verhoogd. Het is niet veel, het is te weinig, maar het is toch iets, en toch, wanneer men de stijging van de produktiekosten, vooral de prijzen van de krachtvoeders nagaat, is deze verhoging weer een slag in het wa ter en de toestand van onze veehou ders wordt aldus steeds slechter. Als onze gezagsdragers nu maar niet gaan denken een kinderhand is gauw ge vuld Dit is natuurlijk figuurlijk uit gedrukt maar onze boeren zijn reeds lang tot de jaren van verstand geko men en eisen bestaanszekerheid en rechtvaardigheid. Dat hebben zij de laatste tijd nog wel bewezen.... en, in plaats van te betogen zouden zij wel eens hun macht in het stemhokje kun nen tonen. Intussen worden nog steeds, in eko nomische en politieke kringen, de ra tionalisatie en de specialisatie in de landbouw vooropgezet als de redmid delen bij uitstek om onze bedrijven leefbaar te houden. Wij zullen natuur lijk het nut en zelfs de noodzakelijk heid van rationalisatie niet betwisten

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1