zalig en vrolijk Paasfeest kleine boeren. Nog meer onverdachte getuigenissen. Weekblad Aan al onze Lezeressen en Lezers Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst KANTOREN Arbeid adelt wensen wij een De toekomst van onze J, AALST 17 APRIL 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2175 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siandsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. {Zie vervolg 2e bladzijde 4' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 april a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Stiefkind in België en in Euromarkt. De Vlaamse boer is bekend om zijn noeste werkkracht, zijn doorzettings vermogen en grote vakbekwaamheid. De uitgewekenen in Wallonië, Frank rijk, Amerika staan er zeer goed hun man. Echter in eigen streek hebben zij af te rekenen met allerlei ongun stige omstandigheden, wellicht de meest ongunstige van gans Euro- markt. Het is in de Vlaamse streken dat de bedrijven het kleinst en het meest versnipperd zijn. De nood aan wegenverbetering, grondontwatering, herverkaveling der gronden, aanpas sing der bedrijfsgebouwen, herscho ling met het oog op éne of andere specialisatie, enz. is er nog uiterst groot. Stiefmoederlijke behandeling. Volgens een verklaring van senator Beaudhuin (reeds aangehaald in het uur der waarheid van ons vorig num mer)bij de behandeling van de be groting van landbouw, zijn de midde len die in België ter beschikking van het landbouwbeleid worden gesteld erbarmelijk laag vergeleken met de toestand in de ons omringende Euro- marktlanden. In België belopen deze middelen na melijk slechts 2,8% van de nationale begroting. Rekening houdend met de grootte van de betrokken landbouwbe volking, zou dit procent in de omge vende landen neerkomen op in Nederland 3,1 in Frankrijk 6,5 in Duitsland 4,2 In werkelijkheid evenwel stellen de ze landen veel grotere bedragen ter beschikking van hun landbouwbeleid; namelijk Nederland Frankrijk Duitsland 9,5 7,7 Denk nu niet dat de minister van landbouw hierop antwoordt dat België de middelen die het ter beschikking van de landbouw stelt moet verdrie voudigen, om aldus ongeveer met Ne derland gelijk te staan. Neen; zijn ant woord is zuiver negatief; het moet na melijk vermeden worden, zo zegt hij, dat de boeren van andere Euromarkt- landen door zijdelingse middelen voordeliger konkurrentievoorwaarden zouden krijgen Intussen kan de kleine boer maar zien dat hij het nog zolang uithoudt. Melkveehouderij, enige vaste pijler voor de kleine boer. Het is de intensieve melkveehou derij die aan het kleine, familiale be drijf de nodige stabiele basis moet ge ven. Wanneer de prijs van de melk niet meer lonend is, zijn de kleine be drijven gedoemd te verdwijnen. Want zelfs wanneer sommige oudere boe ren nog denken dat zij met de huidige melkprijs rijkelijk rondkomen, welis waar mits dag en nacht werken en mits te leven volgens de stijl van vóór de oorlog; dan oordelen hun kin deren daar helemaal anders over. Zij zien de beperkte arbeidsduur en hoge levensstandaard van arbeiders en be dienden, en zullen zonder uitzonde ring het ouderlijk bedrijf de rug toe keren. Is het dat wat onze grote boeren- verdedigers wensen? De Boerenbond noemt zichzelf nochtans, zoals ook de C.V.P. kristelijk en sociaal Tijdens de besprekingen van de be groting van landbouw werden in Ka mer en Senaat verscheidene verkla ringen en getuigenissen afgelegd die de stellingen van onze krant komen bevestigen en, omdat ze van een on verdachte zijde komen, er een grote kracht aan geven. Vorige week hebben wij er reeds enkele aangehaald en wij menen er goed aan te doen hiermee voort te gaan, omdat ze een duidelijke aanwij zing zijn van ons goed recht en onze juiste visie op de zaken. Over de gang van zaken betreffen de strukturele verbeteringen werd door de heer Foncke volgende verkla ring afgelegd Vroeger kon men normaal de weinig aaneenhangende verbeteringswerken uitvoeren, omdat slechts geringe belangstelling be stond. Thans worden vele aanvragen gedaan voor strukturele verbeteringen en de voorziene kredieten zijn onvol doende. Om alle aanvragen te voldoen zou den 223 miljoen nodig zijn, terwijl de begroting er slechts 91 miljoen voor ziet. We wensen hierbij ons eigen com mentaar te voegen. Er werd vroeger steeds op gehamerd dat de landbou wer om zijn toestand te verbeteren zelf meer belang moest gaan stellen inzake sommige strukturele hervor mingen die voor de economie van de landbouw een groot belang hadden. Nu dit langzamerhand aan het gebeu ren is laat de Regering zelf verstek gaan en verleent hem een onvoldoen de hulp. Dat is wel een rare logica. Dit wordt trouwens nog eens extra onderstreept door de heer Vanden- bussche. Hij zei namelijk Door hun technische bekwaamheid en hun aan- passingsvermogen zijn onze landbou wers er toe in staat de concurrentie op te nemen in de Euromarkt. Maar de struktuur van onze bedrijven is echter niet zeer gunstig. Onze landbouwers zijn het moe ge hoord hun vlijt en bekwaamheid te horen prijzen, wanneer hun niet tege lijkertijd in ruime mate de middelen worden ter hand gesteld om deze hoedanigheden ook te laten vruchten opbrengen. Weg met het wierookvat En meer klinkende munt beschikbaar! We willen ook een woord zeggen over de ruilverkaveling ofschoon onze land bouwers daar niet erg geestdriftig over zijn in het algemeen. En daar waar ze er wel voor te vinden zijn, is de praktische uitvoering niet steeds ideaal. Laat ons nu eens horen wat de heer Descamps over dit onderwerp gezegd heeft. Inzake de ruilverkaveling is de achterstand vorig jaar nog sterk toe genomen. Deze achterstand is een ernstige zaak, vermits hierdoor te vens de verbetering van de infra- struktuur van onze landbouw wordt vertraagd. Er moet op gewezen wor den dat de regering verzuimd heeft iets te doen om de oorzaak van deze vertraging te verhelpen, welke te wij ten is aan een gebrek aan technisch personeel en aan ontoereikende kre dieten. De oppervlakte van de uit te voeren verkavelingen wordt geraamd op 820.000 ha. Volgens een plan van het ministerie zou men per jaar minstens 25.000 ha moeten verkavelen. Volgens de meest optimistische vooruitzich ten komt men tot 8.000 ha voor 1965 en aan dit tempo zullen wij nog een eeuw nodig hebben. In ons vorig nummer spraken we reeds over het Landbouwfonds en haalden daarbij gegevens van senator Beauduin aan. We menen echter goed te doen er nogmaals op terug te ko men nu het Landbouwfonds voor een bankroet staat en de reden hiervan dient gezocht te worden in het feit dat de kapitalen van dit fonds niet be steed werden aan zaken waarvoor het

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1