Het Belang van het Weer voor de Mens. Voorlichting en Samenwerking. Weekblad Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst KANTOREN Arbeid adelt AALST 24 APRIL 1965 Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2176 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uit Lane 1 gegeven door de lbouwersvereniging ÏEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Verleden jaar werd er door de «Me teorologische Wereldorganisatie» een brochure uitgegeven waarin op de ver schillende aspekten van het weer, die voor de mens van belang zijn, gewe zen werd. In een reeks artikelen wil len wij voor onze lezers, aan de hand. van deze brochure (Le Temps et 1'Homme)het weer en zijn invloed op het mensdom bestuderen. We zullen het, met andere woorden, hebben over de weerkunde en de vele diensten die zij het mensdom kan bewijzen. De meteorologie, de wetenschap die zich bezig houdt met 't wezen van en de veranderingen in de atmosfeer van de aarde, wordt meestal in ver band gebracht met de dagelijkse weervoorspellingen die over gans de wereld door de weerkundige diensten gedaan worden langs de pers, de ra dio, de televisie, en soms zelfs per telefoon. Daar deze voorspellingen gedaan worden voor tamelijk uitgestrekte ge bieden, hebben ze noodzakelijk een algemeen karakter, zodat ze niet altijd beantwoorden aan plaatselijke toe standen; in zulke gevallen is het altijd mogelijk per telefoon meer bepaalde inlichtingen te bekomen. In vele lan den bestaan er trouwens speciale weerberichten voor de landbouw, voor de zeevaart, voor de luchtvaart, voor de visvangst. Maar dat is slechts één zijde van het werk dat door de meteorologische diensten geleverd wordt. Het belang van het weer en van het klimaat be staat niet enkel voor de reeds ge noemde gebieden, maar het strekt zich practisch uit over gans het eco nomische leven. Ook de wegenbouw, de nijverheid, de waterwerken, de stedebouw, hebben met het weer re kening te houden en moeten in vele gevallen hun werk er naar regelen. Het weer heeft met andere woorden een algemeen nationaal economisch belang. De studie van het weer is bij gevolg een zeer belangrijke studie. De rijkdom van een land ligt in de eerste plaats in zijn natuurlijke hulp bronnen, die zo moeten gebruikt en uitgebaat worden dat ze een maximum opbrengst leveren. Alle elementen die deze opbrengst kunnen beïnvloe den moeten bijgevolg bestudeerd worden. Onder deze elementen bekle den het klimaat en het weer een voor name plaats. Het zijn immers het klimaat en de normaal heersende weersomstandig heden die de plantengroei en de land bouw bepalen, die maken dat er veel of weinig zoet water ter beschikking zal staan, die een streek al of niet be woonbaar maken voor de mens. Maar dat zijn slechts de algemene levensvoorwaarden die door weer en klimaat bepaald worden. In een reeds bewoonde en bebouwde streek han gen ook het comfort en de veiligheid van het vervoer, het al of niet opho pen van luchtbezoedeling door de nij verheden, de voortbrengst van electri- citeit, de bouw en de uitbating van waterdammen, en nog vele andere voor de mens en de welvaart noodza kelijke werken, af van weer en kli maat. Het komt er dus op aan het weer en het klimaat te kennen, te weten wat men er van verwachten kan; dat is de taak der meteorologische dien sten. Een uiterst belangrijke taak, waar in sommige gevallen het leven van mensen op het spel staat. Den ken we maar even aan de luchtvaart. Deze moet kunnen rekenen op zeer juiste gegevens inzake weersomstan digheden, wil zij niet aan grote geva ren blootgesteld staan. Wat waar is voor de luchtvaart, is eveneens waar op vele andere gebie den. Het gaat niet altijd om het red den of vrijwaren van mensenlevens; het kan ook gaan om het voorkomen van grote economische en financiële tegenslagen. Voor de luchtvaart heeft de weer kunde al het mogelijke gedaan; op an dere gebieden was de vooruitgang of de organisatie niet zo spectaculair. Op landbouwgebied, bijvoorbeeld, zou meer, beter en doelmatiger werk kun nen en moeten geleverd worden wat de weersvoorspellingen op korte en langere termijn betreft. Op die wijze zou veel oogstschade kunnen verme den worden. [Zie vervolg onderaan hierneven) Op een studieweekeind van de Lo- dewijk de Raet-stichting, die onlangs te Temse gehouden werd, stelde een van de toehoorders de vraag of het niet gewenst zou zijn aan de landbou wers meer voorlichting te geven niet enkel wat de volmaakte bedrijfsvoe ring betreft maar ook over de moge lijkheden van hun voortbrengsels op de meest doeltreffende manier aan de man te brengen, zodat de producent een passend winstaandeel zou ver krijgen. Dit was trouwens een dubbele vraag want ze ging vergezeld met die andere vraag Of het wenselijk was dat die voorlichting zou gegeven wor den door private organismen of liever door officiële instanties Het was wel opvallend dat alle aan wezigen de mening waren toegedaan, ten eerste dat het ontbrak aan voor lichting en ook, dat wanneer deze diende te gebeuren ze moest geschie den niet door belanghebbende particu liere organismen, maar dat de dien sten van het ministerie hiervoor aan gewezen waren. We hebben hieraan gedacht bij het lezen van wat er gezegd is geworden door sommige volksvertegenwoordi gers en senatoren gedurende de be spreking van de begroting van land bouw. Ziehier wat de heer Lefebvre, niet te verwarren met Theo, hierover ge zegd heeft Op technisch gebied moeten onze landbouwers die van an- ■■■HmMOnHHIMWK Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 april a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Uit deze korte inleiding kan men zien dat de meteorologie of weerkun de een zeer uitgebreid terrein be strijkt. Het ligt dan ook in onze bedoe ling, aan de hand van de vermelde brochure, al deze gebieden te belich ten, zodat het zeer groot belang van deze wetenschap voor iedereen moge duidelijk worden. dere landen zeker niet benijden. Hun bekwaamheid op handelsgebied kun nen wij echter op verre na niet zo hoog aanslaan. Op dit gebied blijft vrijwel alles te doen en waar wij van hen niet alles mogen verlangen zal de overheid hier een beslissende rol te spelen hebben. Ten einde de nieuwe toestanden het hoofd te bieden zal een enorme organisatie-inspanning, gebouwd op begrip, samenwerking en solidariteit dienen geleverd te worden. De landbouwer van morgen mag nooit uit het oog verliezen dat hij een kans heeft, namelijk de 180 miljoen Europese klanten, mits hun verlan gens worden bevredigd. Maar de Bel gische landbouwer mag evenmin over het hoofd zien dat zijn vijf partners ook concurrenten kunnen zijn met wie hij om verscheidene redenen reke ning zal moeten houden Ook andere parlementairen hebben wat dit betreft hun duit in het zakje gedaan. Aldus de heer van Leemput ten Waar blijven de goed georga niseerde voorlichtingsdiensten De Minister van Nederland zou men als voorbeeld kunnen nemen En de heer Lahaye De minister heeft herhaaldelijk gezegd dat de Bel gische landbouwer wel een uitste kend vakman, maar een slecht hande laar is en zou dienen te zorgen voor kwaliteitsproduktie. Dit is prijzens waardig maar wat werd er in feite ver wezenlijkt Wij werken mee aan landbouwbeurzen, wij organiseren contactdagen, wij doen aan marktstu- die, maar dit is onvoldoende. Er ont breekt een degelijke marktstructuur en organisatie. Het wordt de landbouwers aange raden de produkten te kweken waar naar de vraag op de markt groot is. Jammer genoeg licht men de landbou wers niet in over de strekkingen die op die markt tot uiting komen We waren dan ook benieuwd te ver nemen wat minister Héger hierop zou te zeggen hebben. Hem was toch het voorbeeld van Nederland voor ogen gehouden, waar aan officiële voorlich ting van de landbouwers voortdurend op doeltreffende wijze gedaan wordt. De mogelijkheid daartoe is dus wel degelijk voorhanden, indien men be- (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun öijdragen Het overnemen vau artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1