De Landbouw en de Weerkunde. Landbouwersjeugd. Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adel t Een Onderzoek bij de AALST 1 MEI 1965 Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2177 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 Aalst "7oor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zïe vervolg onderaan hierneven) (Zie vervolg 2e bladzijde I' kolom Koornbl oem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. Mi Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. De meteorologie of weerkunde speelt meer en meer een grote rol in de landbouw. Het belang ervan mag niet onderschat worden omwille van de grote invloed van het weer en het klimaat op planten en dieren. Op lange termijn kan en moet de weerkunde haar invloed doen gelden op het gebruik dat men maakt van de beschikbare gronden, op de teeltkeus en op de veefokkerij. Op korte termijn speelt de weerkunde haar rol op bijna ieder gebied van de landbouw be scherming tegen weer en wind, tegen de parasieten en tegen de vele ziek ten die planten en vee kunnen teis teren. In feite is er geen enkele pe riode in de plantengroei, van vóór het zaaien tot na het oogsten, waar met de invloed van het weer geen reke ning dient gehouden te worden. De weerkundige kan dan ook aan de landbouw onschatbare diensten be wijzen. Onze landbouwers worden zich daarvan trouwens meer en meer bewust. In de landen waar sinds eeuwen aan landbouw gedaan wordt, werden de gestelde problemen in verband met het goede gebruik van de grond langzaam en proefondervindelijk op gelost. In een rijk en vruchtbaar land- bouwgebed zal men niet spoedig van werkmethode veranderen omdat de ervaring er geleerd heeft wat het best en het voordeligst 'is. Maar in arme gebieden of in jonge landen, waar de landbouw nog in de kinderschoenen staat is nu de toestand helemaal an ders. De groei van de wereldbevol king en de dringende behoefte aan landbouwprodukten laten niet meer toe dat de beste methode om de grond vruchtbaar te maken aan het toeval zou overgelaten worden. Van meet af aan moet de zaak grondig be studeerd worden door landbouwdes kundigeen en door weerkundigen om uit 'n bepaald gebied zoveel mogelijk vrucht te bekomen. De weerkunde speelt hierbij een grote rol omdat de studie van het kli maat, en van mogelijke veranderingen in het klimaat noodzakelijk wordt. Er zal eventueel dienen rekening gehou den te worden met het droogleg gen van moerasgronden", met bebos sing of ontbossing, factoren die het klimaat grondig kunnen wijzigen. Hier wordt de kennis en de raad van een weerkundige noodzakelijk. Bij verwaarlozing hiervan werden reeds herhaaldelijk grote vergissingen be gaan een van de meest spectacu laire hiervan was wel de totale mis lukking van een uitgestrekte plantage van aardnootplanten in Afrika, die enorme kapitalen gevergd had een fiasco dat had kunnen voorkomen worden indien men landbouw- en weerkundigen vooraf had geraad pleegd. Ook in de landbouwuitbating van iedere dag kan de weerkunde grote diensten bewijzen door voorspelling van het weer, met raadgevingen om de gewassen te beschermen tegen mogelijke of waarschijnlijke slechte weersomstandigheden, met aanwijzin gen betreffende de bevloeiïng van de gronden, enz. Vooral wat de bevloeiïng betreft kan de weerkunde belangrijke aandui dingen geven. In Engeland, bijvoor beeld, een land dat nochtans gans het jaar door 'n normale neerslag heeft, heeft de bevloeiïng in sommige ge westen grote diensten bewezen, bij zover dat de opbrengst en de winst er zes maal groter werd. Ook bij de verbouwing van vroege groenten (pri meurs) speelt het weer en de be vloeiïng een grote rol. In alle derge lijke gevallen heeft de weerkundige zijn woordje te zeggen. Hij bestudeert het klimaat van een bepaald gewest in al zijn mogelijke verschijningen, geeft eventueel aan duidingen voor het scheppen van een kunstmatig klimaat, voor het gebruik van glas en doorschijnend plastiek, voor verwarming van de grond of van de lucht, voor bevloeiïng, enz. Inzake landbouw is het weer altijd een factor van het allergrootste be lang geweest. In de loop van de ge schiedenis, in perioden dat men nog niet kon rekenen op de bevindingen van de weerkunde, zijn ganse bescha vingen ten onder gegaan, werden uit gestrekte gebieden tot woestijnen Er bestaat een wereldorganisatie van landelijke jeugdverenigingen, die men, met de voorliefde van onze jachtige tijd voor afkortingen, de Ml- JARC genoemd heeft. Deze wereldor ganisatie heeft nu een onderzoek in gesteld naar de houding van de jeugd tegenover de landbouw, dus het be drijf waarin ze voor het ogenblik be trokken is. Tot heden toe zijn de volledige uit slagen van dit onderzoek nog niet be kend. Deze zullen eerst worden be kend gemaakt op het festival van Stuttgart dat op 28, 29 en 30 mei eerstkomend zal gehouden worden. Toch kan de Standaard reeds en kele onthullingen doen over de eerste algemene resultaten van deze opinie peiling. Zeggen we maar dadelijk dat ze bepaald niet bemoedigend zijn, zo dat we vrezen dat J.B. die het artikel ondertekend heeft zijn vroegere me ningen inzake dan de grote verbete ringen die in de toestand van de land bouw in ons land gedurende de laat ste jaren zouden opgetreden zijn, wel zal moeten herzien. Hier bestaan in derdaad geen redenen voor een triom fantelijke stoet van landbouwers «met wapperende vaandels en slaande trom Het onderzoek werd geleid in tien Europese landen, ook in ons land, en nu is het ons opgevallen dat in dit herschapen, onder invloed van weers- en klimaatsomstandigheden. Volksverhuizingen grepen plaats omdat de gronden niet voldoende meer opbrachten. Dank zij de weer kunde is men tegenwoordig tegen dergelijke rampen gevrijwaard, en de vooruitgang van de wetenschap zal het mogelijk maken in de toekomst nog grotere diensten aan de land bouw te bewijzen. Weersvoorspellin gen op lange termijn liggen nu binnen het bereik van de wetenschap dank zij het ruimteonderzoek. Dit alles vergt echter grote kapita len en investeringen op lange ter mijn maar dit zal zijn intrest op brengen onder vorm van grotere op brengst. artikel geen, of schier geen gegevens, voorkomen over de mening van onze landbouwjeugd meer bepaald in ons eigen land. Dit zal denkelijk niet gebeurd zijn omdat deze mening al te schril zou afsteken tegen de officieel optimis tische artikels van vroeger van de heer J.M. en, nu we zo dicht bij de algemene verkiezingen staan, gaat dat natuurlijk niet op en mag er geen roet in het eten worden gegooid. Dit onderzoek nu werd toever trouwd aan het Studiecentrum voor Jeugdwerk van de katholieke univer siteit van Leuven, zodat we gerust mogen aannemen dat het een bezon nen, diepgaand en ernstig werk zal zijn. Met vertrouwen kunnen we er dan ook enkele gegevens uithalen. Het blijkt nu dat de landelijke jeugd in Europa niet erg geestdriftig staat tegenover het landbouwersberoep. Het aantal van hen die beslist boer willen worden bedraagt niet meer dan 17%. Dat is dus reeds een eerste be sluit dat mag getrokken worden. Dit besluit berust op het feit dat in 218 typische landbouwdorpen uitgeko zen in 10 verschillende landen aan 8.000 jongens en meisjes van 18 tot 25 jaar, wier vader werkzaam is in de landbouw, een aantal vragen gesteld werden. De mening van deze jongeren zal denkelijk ook wel door hun ouders worden gedeeld, want hun afkeer voor het landbouwbedrijf zal wel gesteund zijn op wat ze rondom zich, in hun huiskring en op hun bedrijf, vastge steld hebben. Dit betoog treft nog meer, wanneer we weten dat 40% (45% voor de jon gens en 32% voor de meisjes) op het ogenblik dat hun de vragen gesteld werden reeds aktief werkzaam waren in de landbouw, zodat ze met kennis van zaken en niet énkel maar van horen zeggen over dit onderwerp hun mening konden zeggen. Bij ons wordt het als een zegen voorgesteld dat men tot de vorming van grotere bedrijven zou komen en dit wegens allerlei redenen, als daar zijn de rationalisatie en het gebruik

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1