Onze boeren Pluimveehouderij Weekblad Voor en door de Landbouwers meer en meer in de schuld* Rechtskundige Dienst KANTOREN De intensieve Arbeid adelt AALST 8 MEI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2178 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siastdsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging ïEDT U ZELVEN Nr H.25.93. O. CAUDRON. Einde april had te Gent de algeme ne jaarvergadering plaats van de Cen trale Kas voor Landbouwkrediet van de Belgische Boerenbond. Uit het ver slag is gebleken dat in totaal 8.442 land- en tuinbouwers bij de Centrale kas of bij een van de 830 aangesloten Raiffeisenkassen 2 miljard 900 mil joen ontleend hebben, wat dan 490 miljoen frank meer is dan in 1963. Nu ben ik echter gaan twijfelen aan het beetje gezond verstand dat O. L. Heer mij meegaf, toen ik in «de Stan daard van 27 april door een journa list als commentaar hoorde geven dat dit een nieuw bewijs was van de gunstige evolutie van de ekonomische toestand in de landbouw Waarschijnlijk was dit dezelfde journalist die vond dat de landbou wers het nu toch zo goed hadden op dezelfde dag dat op de eerste blad zijde van zijn krant aangekondigd werd, dat zelfs die brave Belgische Boerenbond een waarschuwingssta king inzake melkleveringen had uit gevaardigd. Ja, de ene mens is de andere niet maar ik denk dat het eigenlijk toch geen verheugend feit is, wanneer de mensen zich alsmaar dieper in de schuld gaan steken. Misschien ben ik daarin van de oude stempel maar voor mij blijft het toch altijd waar dat wie zijn schulden betaalt zichzelf verrijkt of is dat nu ook al veran derd. Voor het kredietorganisme dat de ze bedragen voorschiet mits een ze ker pand is dit natuurlijk een andere zaak. Die mensen bekijken het van een andere kant en het hoeft dan ook geen verbazing te verwekken dat de 1300 afgevaardigden het voorgedra gen verslag eenparig hebben goed gekeurd. Uit het verslag blijkt ook dat het vooral de tuinders zijn die zich diep in de schuld gestoken hebben. Dit ligt waarschijnlijk in de aard der zaak. Vele boeren zijn verplicht het over een andere boeg te gooien en gaan dan maar aan specialisatie doen, waar men hun gouden bergen voor spiegelt. Maar wanneer de prijs van de to maten, de schorseneren en wat weet ik meer hun zal- moeten in de moge lijkheid stellen hun schuld op een re delijke termijn af te betalen, dan zou den ze wel eens bedrogen kunnen uit komen. Een tuinder heeft me trou wens verklaard dat door de toevloei ing van boeren naar de tuinbouw er in deze sector overlast zou kunnen ont staan. Dit blijkt trouwens' ook wel uit de tekst van het verslag. Daarin leest men Ten slotte steeg het aandeel van de tuinbouw in de kredietverle ning van 14,9 tot 21,3%. Het aantal ontleners (984) bedroeg echter slechts 15,8 van het totaal, zodat de tuinders in doorsnee hoger bedra gen ontleenden dan de landbouwers. Het optrekken van nieuwe broeikas sen, het aanbrengen van verwarmings installaties en vooral de financiering van fruitaanplantingen zijn oorzaak van deze evolutie Dit is dus wel de proef op de som dat talrijke boeren tuinders worden en dat ze zich tot over hun oren in de schuld steken, wat dan wat rauwer klinkt dan de uitdrukking krediet verlening die trouwens helemaal in de mond past van de belanghebbende schuldeiser, maar het komt nu juist op de werkelijkheid aan en niet op een of ander woord, dat de pil wil ver gulden. Nu willen we eerlijk zijn en toege ven dat in het verslag ook gezegd wordt dat het spaartegoed steeg met 1 miljard 405 miljoen maar dan willen we dit punt toch even nader bekijken en trachten te weten hoe de vork juist aan de steel zit. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 mei a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST Op 10 en 11 april II. werden te Geel door de Antwerpse provinciale Ver eniging van Bedrijfspluimveehouders de Belgische Pluimveedagen inge richt. Benevens een presentatie van al lerlei smaakvol bereide ei- en kipge rechten vanwege de meisjes van het Technisch Instituut, een tentoonstel ling van allerlei kleinvee, en een klein voeder- en werktuigensalon, werd de zaterdagnamiddag ook een interessante studienamiddag belegd. Het is wel de moeite waard dat wij hiervan voor onze leden, pluimvee houders, of voor degenen die zich in die richting willen specalseren, enke le praktsche inlichtingen doorgeven. Een man uit de praktijk. Ir. Ketelaers is weliswaar zelf geen kippenhouder, maar hoofd van de rijksvoorlichtingsdient voor pluim veehouders in Noord-Brabant (Neder land). Vanzelfsprekend is hij van de jongste theorieën en nieuwigheden inzake pluimveehouderij op de hoog te; maar steeds wenst hij deze eerst en vooral te toetsen aan de praktijk bij de pluimveehouders in zijn werk gebied en op het proefbedrijf te Maar- heeze. Alhoewel de gemiddelde eierpro- ductie per kip iets hoger ligt in klei ne hokken, is dit systeem, in zijn ge heel gezien, toch niet aan te prijzen. Wie tegenwoordig renderend kippen wil houden, moet er zeer veel houden, en omwille van werkbesparing moet dit in grote hokken gebeuren. Grote, rationeel ingerichte hokken van dui zend en meer legkippen geven uitein delijk het hoogste resultaat. Als tus senoplossing kan het hok wel bij mid del van kiekendraad enkele onderver delingen ontvangen, zodat het aantal dooreenlopende kippen ongeveer 500 bedraagt. Roostervloeren, bij voorkeur uit draadrooster, zijn om hygiënische re denen zeer sterk aan te bevelen. Eventuele besmettingshaarden in de uitwerpselen of in opvliegend stof worden aldus verder van de kippen verwijderd gehouden. Minstens de helft van het hok, namelijk overlangs in het midden, zou uit roostervloer moeten bestaan. In Maarheeze loopt sinds enkele jaren een proef met een roostervloer over de gehele hokop- pervlakte en met een bezetting van tien kippen per m2. (normaal worden hoogstens 6-7 kippen per m2 aange raden) De legnesten, die zich in een enkel voudig hok (12-14 m breedte) aan de buitenkanten bevinden en in een dub bel hok (ong. 20 m. breedte) langs de middengang, moeten vanzelfspre kend wegrolnesten zijn. De ge meenschappelijke nesten zijn niet meer van deze tijd het eieren rapen moet zo vlug mogelijk kunnen ge schieden. Wilt u vermijden dat veel eieren op de grond gelegd worden, dan moeten de legnesten goed toegankelijk zijn en voldoende talrijk; het moet er rustig zijn en donker. Bij smalle nestope ning (25 cm), moet minstens één nest per vijf kippen voorzien zijn bij bre dere nesten (30 cm opening) één nest per 7-8 kippen. Van zeer groot belang is de drink watervoorziening. De kippen moeten niet alleen steeds over vers en zui ver water kunnen beschikken, maar er moet een voldoende drinkgootlengte aanwezig zijn minstens 1 cm per kip. Het beste is een lange goot over ge heel de lengte van het hok. Ook voor de voedervoorziening moeten enkele punten bijzonder in het oog gehouden worden. Dat in de intensieve pluimveehouderij, zoals in elke specialisatie, alleen prima voe der mag gebruikt worden, spreekt van zelf. Dit kan echter slechts zijn volle rendement geven, wanneer de kippen voldoende kans krijgen om het te eten m.a.w. er moet een minimum eetbaklengte per kip voorzien zijn. Hebt u ronde bakken van ong. 75 cm doormeter, dan moet er minstens één per 50-75 kippen aanwezig zijn. Een rechte bak moet minstens één meter per 30 kippen lang zijn en een voe derketting zelfs één meter per 20 kip pen. Plaats de bakken niet te hoog de kippen moeten gemakkelijk aan het voeder aan kunnen het blijkt overigens dat wanneer de bakken slechts 15 cm hoog zijn, minder voe der gemorst wordt dan bv. op 25 cm. (Zie vervolg 2e bladzijde 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Handr ckr. S, Mi Redt U Z-.lven lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerker s zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1