Landbouwwetgeving. V arkens voedin g. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor ea door de Landbouwers Arbeid adelt KANTOREN AALST 29 MEI i965. Verschijnt iedere zaterdag 14ste JAARGANG Nr 2181 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en d Standsverdediging van de Landb e ouwers Uit Lanc gegeven door de lbouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Wanneer onze lezers dit artikel on der ogen krijgen, zullen ze reeds we ten hoe het nieuwe Parlement er voor een nieuw tijdperk van vier jaar weer eens zal uitzien. Laat ons hopen dat de verdedigers van de boeren er in groter aantal zullen deel van uit maken en dat ze niet enkel met woor den maar met daden zullen bewijzen dat ze de landbouwers genegen zijn en bereid zijn er iets voor te doen, ook wanneer hun partij enkel oog heeft voor de belangen van de arbei ders. Wij hebben opzettelijk in onze krant over geen politiek gesproken, ook al omdat in de gegeven omstandigheden het uiterst moeilijk was daarin raad te geven, wanneer men zich ten min ste buiten de politiek wil houden. Sommige landbouwbladen, en niet van de kwaadste, hebben gemeend de raad te moeten geven enkel een stem uit brengen voor een persoon en geen lijststem. Theoretisch kan dit mooi klinken maar doeltreffend is het niet, omdat een stem uitgebracht voor een be paalde persoon op de eerste plaats aan de hele lijst ten goede komt en dan, in zeer ondergeschikte orde, aan de persoon. We dienen immers reke ning te houden met ons huidig kies stelsel. Misschien klinkt dit wel als mos terd na de maaltijd maar omdat we ons angstvallig buiten de politiek wensen te houden zeggen we dit nu eerst. Maar onze bedoeling was ons be zig te houden met de landbouwwet geving. Er is daar vooreerst de wet van 15 april 1965, in het Staatsblad ver schenen op 6 mei jongstleden. We spreken hierover op de eerste plaats omdat de vroeger gestemde wet van 8 april van dit jaar, waarover we het hierna zullen hebben eerst in het Staatsblad van 19 mei 1965 versche nen is. Dat zijn van die zaken die men niet moet trachten te begrijpen omdat ze behoren tot de arcana of geheime raadsbesluiten van de Heilige Bu reaucratie Maar nu terzake. Welnu de wet van 15 april jongstleden houdt zich be zig met twee belangrijke wijzigingen op de wet over de bebossing. Onze lezers weten dat een vroegere wet voorschreef dat de gemeentebesturen op verzoek van betrokkenen konden overgaan tot het aanvaarden voor hun gemeente van een landbouwzone, waar, in beginsel, niet aan bebossing mag gedaan worden en waar dan ook de verplichting bestond slechts bo men op een afstand van 6 meters van de akkers te planten. De nieuwe wet voorziet thans dat in al de Gemeenten van het land waar een tiende gedeelte van het grondge bied uit bossen bestaat de gemeente raden verplicht zijn, binnen een ter mijn van zes maanden na 16 mei 1965 over te gaan tot het afbakenen van een landbouwzone. Het is dus niet meer nodig dat de aanvraag zou gebeuren door de helft van de eigenaars of van de bedrijf- houders. Het wordt dus zonder meer een verplichting. Om in die land- (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 mei tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geenuitzonderingen kun nen gemaakt worden. Voedermiddelen zijn bronnen van voedingsstoffen. Dus van aminozu ren, mineralen, sporenelementen, on bekende groeifaktoren. We kennen de gemiddelde samen stelling van de grondstoffen terwijl we de behoeften aan voedingsstoffen kennen van een gemiddeld goed ge zond varken. Vroeger moest een sa menstelling uit zeer veel grondstoffen bestaan om zeker te zijn dat alle voe dingsstoffen zouden aanwezig zijn. Naarmate men enige klaarheid heeft kan dat met minder grondstoffen, maar dan aangevuld met alle even tueel ontbrekende voedingsstoffen. Faktoren die invloed hebben op de EIWITBENUTTIGING. 1. DE DIERSOORT Een onderscheid dient gemaakt tussen herkauwers en niet-herkau- wers. Bij deze laatste tellen alleen de aminozuren als bouwstenen van het dierlijke eiwit of eiwitprodukt. Her kauwers kunnen uit stikstofhoudende stoffen (bv. amiden-ureum) die geen eiwit zijn via de pensbacterien amino zuren en dus eiwit maken. 2. DE LEEFTIJD Eiwit wordt gebruikt voor onder houd, voortplanting, groei en melkpro- duktie. Hoe jonger een dier, des te meer eiwit het in verhouding nodig heeft. Bv. Een big van 15 kg neemt per dag 3 1/3 van zijn lichaamsgewicht toe. Een varken van 100 kg nog slechts 1 Het voeder van zeer vroeg gespeen de biggen moet derhalve ongeveer 30 eiwit bevatten. Voor een big van 30 kg is dat ongeveer 14-15 een varken van 100 kg ongeveer 10- 12 3. DE ERFELIJKE AANLEG Zelfs met een onbeperkte hoeveel heid eiwit in het voeder kan men niet meer vlees aanzetten dan erfelijk mo gelijk is. Des te beter de kwaliteit van het varken, dank zij de fokkerij, des te meer eiwit tot hoogwaardige stuk ken (vlees) kan worden omgezet. Denken we in dat verband aan pié- trainvarkens die vrij hoge eiwitgehal ten in het voeder kunnen verdragen en dus ook efficiënt omzetten. 4. De BIOLOGISCHE waarde van het EIWIT. Eiwit is samengesteld uit aminozu ren, noodzakelijke en niet-noodzake- lijke. Er zijn 10 noodzakelijke die alle in een gepaste hoeveelheid in de sa menstelling moeten aanwezig zijn. Een tekort zowel als een teveel is na delig. Wanneer er bv. te weinig me thionine aanwezig is kan de samen stelling veel beter gemaakt worden door een bepaalde hoeveelheid van dat aminozuur toe te voegen. Wan neer er twee aminozuren tekort schie ten dan kan de aanvulling met één de samenstelling niet beter maken. Een te veel aan aminozuren wordt gewoon als energiebron gebruikt terwijl de stikstof afgesplitst wordt en langs de urine moet afgevoerd. Te veel van het goede werkt op vrij korte termijn schadelijk. 5. Het verband tussen eiwit en an dere voedingsstoffen. Bv. tussen een aminozuur en een vitamine. Trypto- phaan kan omgezet worden in Niaci- ne. Het omgekeerde is niet het geval. Dat wil zeggen dat indien onvoldoen de Niacine (één van de B-vitaminen) in 't voeder aanwezig is een gedeelte van het aminozuur tryptophaan zal worden omgezet. Het gevolg hiervan is dat de biologische waarde van het eiwit sterk terugloopt. Er bestaat ook een verband tussen eiwit en energie. Bij onvoldoende energie zal eiwit als energiebron gebruikt worden. Om gekeerd wanneer voldoende energie (zetmeel) aanwezig is zal het eiwit beter benut worden. Er moet dus tus sen beide bestanddelen een goede verhouding bestaan. 6. De omgevingsfaktoren hebben in vloed op de eiwitbenuttiging: tempe ratuur, vochtigheid, ziekte, parasieten, slechte huisvesting kunnen stressfak- toren zijn, die het dier niet toelaten uit het voeder te halen wat er inzit. Een goede verzorging is derhalve noodzakelijk voor topresultaten. Het gebruik van antiobiotica in lage dosis kan licht nadelige milieufakto- ren helpen opheffen. 7. De eerste levensweken van een big. De fouten die in die periode ge beurd zijn hebben invloed op de ver- (Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom) Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M» Redt U Zclven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN RESTUURDER De mede-werkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1