LANDBOUW. Weekblad Techniek van het mesten van rundvee. Kantoren en Magazijnen gesloten. Voor en door ds Landbouwers Arbeid adelt Nog over het saneringsfonds van de AALST 5 JUNI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2182 Beheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Ter gelegenheid van Pinkste ren zullen onze kantoren en ma gazijnen gesloten zijn op maan dag 7 juni (2e Sinksendag). Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postche Handc ckr. S. M. Redt U Zeiven ïlsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De evolutie gaat naar grotere een heden en naar een kortere mesttijd, waardoor het geinvesteerd kapitaal enerzijds steeds groter wordt, doch anderzijds een kortere omlooptijd krijgt. Door deze intensieve methode bereikt men doorgaans een betere kwaliteit, waarvoor hogere prijzen betaald worden en waarvoor de prijs- schommelingen gewoonlijk minder uitgesproken zijn dan voor de min dere kwaliteiten het geval kan zijn. Over het mesten van kalveren tot 3 a 4 maanden een tak die uitge groeid is tot een werkelijke specia liteit zullen we 't ditmaal niet heb ben. We houden ons hier bij het mes ten tot een leeftijd van minimum één jaar. UITGANGSMATERIAAL Het eerste winstpunt moet de mes ter aantekenen op het ogenblik dat hij een kalf aankoopt. Het geboorte gewicht geeft reeds een zekere aan duiding, maar daarbij speelt ook de algemene conformatie van het kalf 'n zeer belangrijke rol. Niet alleen een brede rug en een flink achterstel wor den gewenst, maar ook de voorhand dient goed ontwikkeld te zijn en dat wordt nogal vaak uit het oog verlo ren. Een gespierde nek en schouder zullen er veel toe bijdragen om een hoge dagelijkse groei en een gunsti ge voederomzetting te bereiken. Op de vraag of stieren moeten ge- kastreerd worden blijkt uit de proe ven in het buitenland en uit de on dervinding van ervaren mesters dat bij het afmesten tot een leeftijd van maximum 20 maanden men de stieren best niet behandelt. Wil men toch kastreren, omdat men ouder wil af mesten of in vrije loopstal moeilijkhe den vreest, dan moet het gebeuren vóór de leeftijd van 6 maanden. TIJDSTIPPEN VAN AFMESTEN Men kan de runderen op verschei dene leeftijden vetmesten. a) Wanneer men jonge stieren op ongeveer 13 maanden slachtrijp maakt; d.i. bij een gewicht van ruim 400 kg, produceert men wat men noemt baby beef Het is de meest intensieve methode, waarbij men ruim gebruik maakt van krachtvoe ders. b) Maakt men de dieren markt- klaar op 18 maanden, dan kunnen ze een gewicht van 550 kg bereiken. Van deze 18 maanden is er een periode van ongeveer een half jaar, welke op de weide of op stal verloopt, gedu rende dewelke men ruim gebruik maakt van gras of eigen gewonnen ruwvoeders, die evenwel van zeer goede kwaliteit moeten zijn. c) Ossen mest men normaal op 2 tot 2,5 jaar af, tot men een gewicht van 600 kg en meer bereikt. Veelal gebeurt het in speciale vetweiden. De fout die men vaak begaat is aan de ze dieren een te karig stalrantsoen te geven vóór de weidegang. Voor het het afmesten dient de aard en de hoeveelheid van de bij te voederen krachtvoeders aangepast te worden aan de kwaliteit van het gras en voor al aan de algemene toestand van de dieren. Het komt méér en méér voor dat deze weideossen gekocht wor den door afmesters, die de dieren nog een'paar maanden op stal zetten om ze op die tijd juist op punt te stel len voor de slachtmarkt. d) Vaarzen en koeien die één of tweemaal gekalfd hebben zijn ook zeer goed geschikt voor de vetmes ting. Het eigenlijke afmesten van de ze dieren dient echter vlug te ge schieden. De reden hiervoor is dat zij rapper vet aanzetten dan mannelijke dieren, doch hier tegenover staat dat de voederbehoefte per kg gewichts aanwinst hoger ligt. (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolnm Toen we in een voorgaand artikel het hadden over de nieuwe wet hou dende instelling van een sanerings fonds voor de landbouw, waarvan het vaderschap opklimt tot wijlen oud-Mi nister van Hemelrijck, hebben we ons vrij sceptisch uitgelaten over de prak tische draagwijdte van dit posthuum (na het afsterven van vader geboren) kind, omdat het cijfer voorzien voor de landbouwer die van deze uittre dingsvergoeding wil genieten ons be paald te laag toescheen. In artikel 3 van bedoelde wet wordt immers gezegd Het mag niet min der bedragen dan 24.000 frank per jaar Iemand die zijn Pappenheimers kent en van wanten weet; merkte daarbij op dat het dan wel best mo gelijk was dat het nooit hoger zou liggen. Dat is inderdaad de manier waarop men bij ons de wet letterlijk weet toe te passen, ook wanneer de geest van de wet verkracht wordt. Toch zijn we wel genoodzaakt er 'n bespreking aan te wijden, nu we er eenmaal mee zitten en tegen alle hoop in, het beste willen verhopen. Welke zijn dan de voorwaarden waar in deze wet toepasselijk kan zijn Vooreerst wordt de uittredingsver goeding slechts toegekend voor een periode van ten hoogste vijf jaar en, ten vroegste, vanaf de leeftijd van 40 jaar. In geen geval wordt zij gedu rende meer dan drie jaar uitgekeerd aan de rechthebbende die de pen sioenleeftijd heeft bereikt. Zij mag noch met het rustpensioen noch met het overlevingspensioen samengaan. Dit komt dus hierop neer dat een landbouwer, die, wanneer hij veertig geworden is, het boeren wil opgeven nog vijf jaar tijd krijgt om naar wat anders uit te kijken. Zal dit er niet op neerkomen dat hij zal genoodzaakt zijn, zijn diensten als ongeschoold ar beider te verhuren en dit op een leef tijd waar het voor iedereen trouwens zeer moeilijk wordt nog ergens wat te vinden Toch zal hij dit moeten doen wanneer zijn uittredingsvergoe ding op een belachelijk laag peil ge steld wordt. Dan komen er nog volgende voor waarden bij 1) tijdens de vijf ka lenderjaren die de aanvraag vooraf gaan moet de aanvrager als hoofdbe zigheid een landbouw- of tuinbouwon- derneming in het bedrijf hebben ge had waarvan het nettobedrijfsinko- men, dat aan de bedrijfsbelasting of aan de personenbelasting onderwor pen is, gemiddeld niet hoger was dan 25.000 frank. Wie houdt men hier voor de gek? Wie kan het gedurende vijf jaar stel len met dit schamel inkomen Aan ziet men onze boeren voor aanhangers van de Indische Yoga-leer of voor fa kirs die nu eens echt van de hemelse dauw kunnen leven, of wil men be wust de voorwaarden aldus stellen dat geen mens op de wet beroep zal kunnen doen? Dan wordt dit het zo veelste boerenbedrog. Wij beperken ons hier tot de hoofd voorwaarden van de wet en geven dan ook dadelijk als tweede voorwaar de 2) tijdens diezelfde periode mag de aanvrager geen nevenbezigheid hebben gehad waarvan het nettobe- drijfsinkomen dat aan de bedrijfsbe lasting of aan de personenbelasting onderworpen is voor een van die ja ren hoger was dan 10.000 frank. 3) de aanvrager moet elke land bouw- of tuinbouwactiviteit definitief gestaakt hebben en het bewijs aan brengen dat de gronden met land- bouwkarakter die hij in de loop van de vijf kalenderjaren die de aanvraag voorafgaan in bedrijf had als eige naar, onder bezwarende of kosteloze titel werden van de hand gedaan of in pacht gegeven. Wat de gronden be treft welke hij in diezelfde periode als huurder in bedrijf had, moet hij het bewijs aanbrengen dat de pacht of de pachten van die gronden een einde hebben genomen of dat zij werden overgedragen. 4) de gronden die hij in huur heeft gegeven of waarvan hij de pacht heeft overgedragen moeten door een ande re landbouwer of tuinbouwer overge nomen zijn en het bedrijf of de be drijven die de gronden overnamen moeten 'n nettobedrijfsinkomen heb ben dat aan de bedrijfsbelasting of aan de personenbelasting onderwor- (Zie vervolg 2' bladzijde l' kolom)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1