De Gezinsvergoedingen* Onze kleine landbouwbedrijven Nog een menswaardige toekomst Kantoren en Magazijnen gesloten. Weekblad Voor en door de Landbouwers Rechtskundige Dienst Arbeid adelt KANTOREN AALST 26 JUNI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2185 B#heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93 O. CAUDRON. Teneinde te voldoen aan de wet zullen wij ons personeel verlof ge ven voor de WEEK van 5 tot en met 11 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz. De Bestuurder. Ons blad DE KOORNBLOEM zal ook om dezelfde reden op 10 juli niet verschijnen. [Zie vervolg 2e bladzijde 2' knln-n Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 juni a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST (Zr'e vervolg 2' bladzijde l' kolom) De iCoornbioem Abonnementsprijs 120 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers ziin verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Het is bedroevend om vaststellen hoezeer er op onze kleine landbouw bedrijven dag en nacht, niet alleen dóór de boer, maar ook door zijn vrouw en kinderen, gewroet wordt om uiteindelijk nog maar een karig netto inkomen te verwerven. Slechts door een uiterst lage levensstandaard aan te houden, in de trant van dertig of vijftig jaar geleden, gelukken zij erin toch nog de eindjes aan elkaar te knopen of zelfs nog een klein appel tje tegen de dorst opzij te leggen. Het is begrijpelijk dat de jeugd zich met deze manier van werken en leven niet meer wil verzoenen. Zij ziet goed genoeg dat er buiten de landbouw op een gemakkelijker manier aan een behoorlijk inkomen te geraken is. Voor talrijke familiale bedrijven blijft er dan ook geen opvolger over. De zaken anders aanpakken Nochtans moet het mogelijk zijn om op onze kleine landbouwbedrijven nog óen menswaardig bestaan op te bouwen. De zaken moeten evenwel radikaal anders aangepakt worden. Het bedrijf moet vereenvoudigd wor den. Het heeft in de huidige tijd geen zin meer nog een tiental verschillende akkerbouwgewassen te telen en op het hof, benevens wat melkkoeien en andere runderen, ook nog een paar varkens te houden en enkele dozijnen kippen. Men moet zich tot enkele ak- tiviteiten willen beperken en deze dan op zo groot mogelijke schaal durven uitbaten. Alleen dan is het verant woord dat bepaalde machines, ma terialen of installaties aangebracht worden voor arbeidsverlichting en verhoging van het arbeidsresultaat; ook dan alleen bestaat er nog enige kans om met lichtere, menswaardige arbeid een beter inkomen te verwer ven. De basis Het familiaal bedrijf dat, na gron dige voorbereiding, volledig op inten sieve tuinbouw overschakelt, laten wij hier buiten beschouwing. Wij be perken ons tot het eigenlijke kleine landbouwbedrijf. De basis hiervan moet xle melkveehouderij zijn; maar dan niet met 5 of 6 melkkoeien, doch minstens 10 of 12. Met een kleiner aantal melkkoeien wegen de afschrij vingen op gebouwen, drinkwaterlei ding, melkmachine, koelinstallatie en materialen te zwaar, om nog een be hoorlijk inkomen over te laten. Ver mits de kosten maar verder de hoogte ingaan en een evenredige stijging van de melkprijs door allerlei kringen eer der wordt tegengewerkt, is het nie uitgesloten dat het nodig minimum aantal melkkoeien met de tijd nog ho ger moet opgedreven worden. Bedrijven die te klein zijn om het minimum aantal melkkoeien te hou den, zien er beter helemaal van af, om zich volledig toe te leggen op een drietal, maar dan ook niet meer, speculaties, die weinig of niet aan de bedrijfsoppervlakte gebonden zijn. De weinige grond die overschiet, kan dan voor extensieve tuinbouwteelten gebruikt worden. Doorbijten Het spreekt vanzelf dat diegene die zijn melkveestapel tot 10-12 of meer koppen opvoert en het melkvee Op de laatste zondag van verleden maand werd te Mechelen de Landdag gehouden van de Bond der Grote Ge zinnen. Dit deed er ons aan denken dat hun Voorzitter, Professor Van Me chelen, een onbetwistbaar zeer hoog staande persoonlijkheid, wiens werk in het belang van de grote gezinnen zeer gewaardeerd wordt en trouwens alle lof verdient, nu ook volksverte genwoordiger geworden is. Of dit voor de Bond zelf een posi tieve aanwinst betekent zal nog moe ten blijken, want ook hij zal moeten luisteren naar het knallen van de par- tijzweep en het gescherm met de al lerheiligste partijtucht. Eigenlijk gezegd vinden we het jammer dat de Voorzitter van de Bond die boven iedere partijpolitiek zou moeten staan (zoals dit toch in de lijn ligt van de Statuten van de Bond) zich laten verlokken heeft zijn kandidatuur (en dan nog op een eers te plaats) te stellen voor een bepaal de partij. Hij zal er immers zelf wel van be wust zijn dat vele leden van de Bond het niet eens zijn met de strekking en dan toch zeker niet met de be paalde houding van die Partij, ook al ten opzichte van de belangen van dr zelfstandigen gedurende de voorbije legislatuur. Persoonlijk zouden we het in een dergelijk geval sierlijker achten wan neer iemand die voorzitter van een niet-politieke vereniging is en zie wil kandidaat stellen voor een bepaal de politieke partij (wat hem natuur lijk niemand kan verbieden), dan met een en vooraf zijn ontslag als voor zitter zou aanbieden. Dan zou de hou ding van de kiezers-leden van de Bond, veel duidelijker zijn en zou er op hen geen beroep worden gedaan, waarbij ze noodzakelijkerwijze voor een twijfelvraag worden gesteld. Daarmee hebben we onbewimpeld onze mening gezegd zoals we dat ge wend zijn te doen. Maar we hadden het over gezins vergoedingen voor de zelfstandigen en we zullen hier niet herhalen wat we reeds zo menigmaal gezegd heb ben over het ergerlijk verschil van behandeling van de loontrekkenden en de zelfstandigen althans vanaf het derde kind. Er zal nog veel inkt over vloeien vooraleer op dit gebied hier alles in het reine zal worden getrokken.. Wij menen zelfs dat men zich niet mag vergenoegen met pleisters op een houten been te leggen. Dat helpt im mers geen zier. De kwaal zit dieper en het zal nodig zijn het hele stelsel over een andere leest te schoeien, zoals reeds door tal van landbouw bladen (althans onder de strijdvaar dige landbouwbladen) voorgesteld is geworden. En in dit verband zijn we verheugd dat een bevriend landbouwblad ver wijst naar een passus uit een boek van ....ja, waarachtig Professor Van Mechelen zelf die zijn mening over dit vraagstuk in zijn boek Dynamiek van over- en onderbevolking aldus vertolkt Naar mijn mening ware het best de kinderbijslagregeling zo voor zelf standigen, werknemers als ambtena ren in één stelsel van nationale so lidariteit onder te brengen. Dit bete kent dat in feite de bijdrageheffing zou geschieden door de belastingen. Wij zouden dan staan voor een ge wone herverdeling van een deel van het nationaal inkomen door de kinder bijslagregeling. De voordelen van dit stelsel zijn onmiskenbaar. Vooreerst zou iedere discriminatie ten nadele van de zelf standigen ophouden, want de uitke ringen zouden voor éénieder dezelfde zijn. Dat sommige werkgevers uit ei gen kas nog extra vergoedingen zou den uitkeren, blijft natuurlijk hun goed recht. «Op de tweede plaats zouden de administratie, de kontrole en de be-

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1