Nog Landbouweisen. Hendrix' Kwaliteitsvoeders. Weekblad Rechtskundige Dienst Arbeid adelt Voor door d@ Landbouwers KANTOREN Gebruiksaanwijzing. L Pluimvee. AALST 24 JULI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2188 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging ïEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In aansluiting op ons vorig artikel zetten we hierbij de reeks van land- bouweisen verder uiteen door de Bondsraad van de Belgische Boeren bond geformuleerd en op de eerste plaats gericht aan het adres van de nieuwe regering, die, op het ogen blik dat wij dit schrijven, nog altijd moet geboren worden. Zoals te voor zien was en wij ook vanaf het eerste ogenblik geschreven hebben zijn de barensweeën van het nieuw bewind buitengewoon lastig en bestaat er ernstige vrees dat er een doodgebo ren kind zou kunnen komen. Wat er ook moge van wezen een regering moet er toch eens komen al of niet na nieuwe verkiezingen en de rechtmatige eisen van de landbou wers blijven in alle omstandigheden hun geldigheid bewaren. De vijfde eis luidt Verhoging van de bedrijfszekerheid voor pach ters en opvolgers van bedrijfshoof- den door goedkeuring van het her vormingsvoorstel van de pachtwetge- ving, de hervorming van het erfrecht, en de invoering van een uitgesteld loon Een landbouwer kan inderdaad maar met gerust gemoed aan zijn dagelijk se taak arbeiden, zeker als hij geen eigenaar maar pachter is, wanneer hij de redelijke zekerheid bezit dat hij de vrucht van zijn werk zal kunnen oogsten en dit is vaak eerst na jaren het geval. Dat is wat men bedrijfszekerheid noemt, een zekerheid die best kan vergeleken worden met de sociale zekerheid die in zo ruime mate op dit ogenblik voor loon- en weddetrekken- den bestaat. Zelfs wanneer een werk man of een bediende geen we"rk meer kan vinden om velerlei redenen, zo als bij voorbeeld, zijn leeftijd, nog vooraleer hij pensioengerechtigd is laat de maatschappij hem niet aan zijn lot over. Van de landbouwer kan dit op heden niet gezegd worden. In de vijfde eis vordert men dan ook dat een drietal wetten zouden ge stemd worden die bedrijfszekerheid dienen te geven. Dit is geen nieuwig heid want de wetsvoorstellen bestaan reeds. We hebben vroeger reeds ge schreven dat we er een mooi ding wilden op verwedden dat geen van deze voorstellen nog voor het einde van de vorige legislatuur zou tot wet worden, omdat onze volksvertegen woordigers en senatoren wel andere bekommernissen op dat ogenblik had den. Nu de verkiezingen achter de rug zijn hebben ze de tijd gekregen om er over na te denken of ook de land bouwbelangen niet meer hun belang stelling zouden verdiend hebben. Laat ons hopen dat ze er de nodige lessen uit gehaald hebben. We zijn in ieder geval benieuwd wie de kat de bel zal aanbinden en daadwerkelijk met de nieuwe maar eigenlijk oude wetsvoorstellen op de proppen zal komen. Over de herziening van de pacht- wetgeving wordt sedert lang gespro ken en we zijn benieuwd te weten hoe dat wetsvoorstel door de spits roeden zal geraken want het is alge meen geweten dat een wetsvoorstel in de loop van de besprekingen in Kamer en Senaat deerlijk kan mis handeld worden bij middel van amen dementen zodat men in het wicht dat geboren wordt zijn verwekkers niet meer herkent. Naar de letterlijke be tekenis zouden «amendementen» ver beteringen moeten zijn maar het ge beurt dikwijls dat het bloedzuigers blijken te zijn, zodat de wet 'n bloed loos schepsel wordt. Over de hervorming van het erf recht wordt ook reeds lang gepraat. De wet op de kleine nalatenschappen (waarvan men al te weinig gebruik heeft gemaakt] heeft de strakheid van het Napoleontisch recht wel wat trachten te versoepelen maar het is toch gebleken dat men, vooral dan voor de landbouwers, inzake erfrecht iets anders op het getouw dient te zetten, waardoor de eindeloze verde ling en versnippering van het bedrijf kan worden tegengegaan. (Zie vervolg 2e bladzijde 2' kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 juli a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST A) Pluimvee gehouden voor de produktie van consumptieëierert. 1. De opfokperiode. De behoeften van kuikens, vanaf de eerste levensdag tot aan de leg, zijn niet constant. Om die reden hebben we verschillende samenstellingen nodig. Minimaal zouden twee samen stellingen bruikbaar zijn nl. Van de 1ste dag tot 10 weken. Van de 10de week tot aan de leg. Maar Op die manier wordt te lang een zeer eiwitrijk voeder gegeven. Is de overgang van het eerste (starter] voeder naar het poeljenmeel te groot. Om te voorkomen dat de kuiken kweker gedurende verschillende we ken een geleidelijke overgang zou moeten maken hebben wij Volledig opfokmeel I tot 7 weken Volledig opfokmeel II van 7-12 we ken. Volledig opfokmeel III 12 w.-17 weken Volledig poeljenmeel 17 w.-aanv. leg. Volledig opfokmeel III en volledig poeljenmeel hebben dezelfde samen stelling. MAAR, toch is er onder scheid in coccidiostaticum. Immers door onze Veeartsenykundige dienst werd een programma uitgewerkt om door de verschillende coccidiostatica voldoende immuniteit op te bouwen tegen coccidiosis. We mogen absoluut geen coccidio sis krijgen in de legperiode. Met de bestaande opfokvoeders is een even tuele lichte doorbraak in de opfokpe riode zonder kosten op te vangen. Het voederschema is vrij eenvoudig. We werken in de opfok uitsluitend met volledige voeders, die alle voe dingsstoffen bevatten. Bij gezonde dieren is geen bijvoedering noodzake lijk. De hoeveelheden nodig per 100 kui kens zijn 100 kg. volledig opfok I 200 kg. volledig opfok II 300 kg. volledig opfok ill max. 400 kg volledig poeljenmeel. Ingeval van moeilijkheden of ziekte raadpleeg dan onze voorlichter. Hij (komt toch geregeld op uw bedrijf. Volg zijn adviezen inzake voeding, maar ook inzake verzorging, huisves ting.... en u zult veel onheil voorko men. 2. De legperiode. Van zohaast de eiproduktie begint schakel dan over op LEGMEEL. Im mers van dan af is de produktie niet meer af te remmen, ook niet als de lennen te vroeg aan de leg zijn ge gaan. Doen we dat wel dan ontvangen de jonge hennen die reeds produce ren te weinig en krijgt men vroegtij dige rui en uitval. Hendrix fabriceert verschillende legmelen. De nadruk wordt ook hier gelegd op volledige melen, alhoewel de graan-meel me thode ook nog uitvoerbaar is. Toch heeft de toenemende specialisatie en de groter wordende bedrijven tot ge volg, dat steeds meer volledig leg- meel wordt gebruikt (arbeidsbespa ring). Overigens zijn de behoeften aan voedingsstoffen bij pluimvee zo nauwkeurig bekend dat alle noodza kelijke stoffen (38) in de hoeveelheid voeder die een hen per dag opneemt kunnen ondergebracht worden. De graan-meel voedering verhoogt de ri sico's van de pluimveehouder die zijn vroegere ervaringen op nieuwer® for mules zou toepassen. Dus volledig legmeel zonder enige bijvoedering, behalve wanneer Hendrix' voorlichter het nodig acht. Welk volledig legmeel voederen De moderne legkip weegt op 22 weken ongeveer 1500 gr. met een ma ximumgewicht op 12 maanden van minder dan 2000 gr. (1800-1900 gr.) Een dergelijk klein dier zou 250 ei eren of meer moeten leggen, d.w.z. 15 kg. eieren per jaar of 8 maal haar eigen lichaamsgewicht. Haar opname capaciteit in het be gin van de leg is beperkt en juist dan moet ze een topproduktie doormaken (liefst 90 en ook nog in lichaams gewicht toenemen. Vandaar de be hoefte voor deze hennen aan HENDRIX' VOLLEDIG LEGMEEL HE H.E. beduidt hoog energetisch. De ze term is misschien misleidend om- Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaara Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M» Redt Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145* STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1