Nog het Saneringsfonds Hendrix' Kwaliteitsvoeders. Weekblad Voor en door de Landbouwers voor de Landbouw* Gebruiksaanwijzing* Kantoren en Magazijnen gesloten Arbeid adelt II* Varkens* AALST 14 OOGST 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2\9{ Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de 'Jtcndsveréediging van de Landbouwers Uit Land 1 gegeven doo7 de ibouwersvereniging IEDT U ZELVEN Nr M.25.93 O. CAUDRON. (3e vervolg) (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom In overeenstemming met de voorschriften betreffende de ver plichte wettelijke feestdagen zullen onze kantoren en magazijnen ge sloten zijn op maandag 16 augus tus a. s. Onze kliënten en zaakvoerders gelieven hiermede rekening te houden. B. Voeding van mestvarkens. (Zie vervolg 2' bladzijde kolom De Koornbloem '4.. Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M» Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De meaewerkers zijn verantwoordelijk voor hnn bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Wij hebben reeds een artikel ge wijd aan het saneringsfonds voor de Landbouw of in andere woorden ge zegd, het fonds dat als doel heeft voor de landbouwers gezonde, mens waardige toestanden te helpen schep pen onder meer door ervoor te zor gen dat bedrijven die geen levens mogelijkheden bezitten zouden ver dwijnen, zodat ze kunnen gevoegd worden bij bedrijven die dit wel zijn of door deze verruiming dit kunnen worden. Het ligt voor de hand dat men daar bij op de eerste plaats diende te den ken aan de mensen die deze bedrij ven opgeven. Wij hebben dan ook dadelijk het feit beklemtoond dat men de vergoeding die men zou uitkeren aan deze gewezen landbouwers hoog genoeg diende te stellen om ze niet van de drup in de regen te sturen. Het koninklijk besluit van 20 juli 1965 dat de uittredingsvergoeding vaststelt op 24.000 frank per jaar hebben wij dan ook gebrandmerkt omdat men het voorzipne minimum van de wet van 30 maart 1965, zoals wij het trouwens in een vroeger artikel hadden voor speld, tot maximum uitgeroepen had. Wij menen dat ook de tolk van de Belgische Boerenbond daarmee ver veeld zit. Toch hebben we in het nr van 31 juli 1965 van De Boer hier voor een vernuftige verklaring gevon den. We lezen daarin Zoals ver wacht voorziet het koninklijk besluit van 20 juli 1965 dat de uittredings vergoeding 24.000 frank per jaar zal bedragen. Er wordt dus gestart met het minimumbedrag. Het zou evenwel de bedoeling zijn (door ons onder streept) dit bedrag te verhogen indien een dergelijke aanpassing noodzake lijk zou blijken om het beoogde doel te bereiken Hoe schijnschoon dit ook moge klinken toch zullen wij er ons niet la ten aan vangen. Mensen op leeftijd zullen zich nog duidelijk herinneren hoe het minimumprogramma van de Vlaamse beweging na de eerste we reldoorlog eveneens alras een maxi mumprogramma is geworden. En dit komt zowat uit dezelfde hoek Trou wens wie die bedoeling heeft wordt niet nader verklaard. Het is de grote man die er zal moeten voor in staan deze belofte in te lossen. Ge lijkt dit niet al teveel op het gezeg de Morgen scheert men gratis Anderzijds menen wij ook dat van heden af een verhoging noodzakelijk blijkt en dat zij hiervoor geen wissel op de toekomst hoeven te trekken. Er is nog wat anders. Het voor noemd koninklijk besluit kan nog al tijd niet worden uitgevoerd. De Boer schrijft daarover Niettegenstaande de publikatie van het koninklijk be sluit van uitvoering, kan nog steeds niet gestart worden met de werkelijke toepassing van het Saneringsfonds Van Hemelrijck. Dit zal eerst het ge val kunnen zijn na het bekendmaken door de minister van landbouw van de vorm waarin de aanvragen moeten worden gedaan en van de formulieren die bij de aanvraag moeten worden gevoegd. Wij hebben dan ook onmiddellijk bij de minister van Landbouw aange drongen opdat het vereiste ministe rieel besluit in de eerstkomende da gen zou verschijnen. Van zodra dit zal gebeurd zijn, zul len wij uitvoerig terugkomen op de wettelijke, bepalingen en de uitvoe ringsmodaliteiten Ook wij zullen dat doen maar op het ogenblik dat wij dit schrijven is het wachten nog altijd op dergelijk ministerieel besluit. Wij vrezen ech ter dat de heren wien het aangaat meer bekommerd zijn met het uitvoe ren van hun verjate vacantieplannen dan met het opstellen van ministe- Bij de voeding van mestvarkens moeten we een onderscheid maken tussen eigengefokte en aangekochte biggen. Immers in het eerste geval kan men geleidelijk overschakelen van babybiggenkruimel op biggenmeel EXTRA of PRIMA. Bij aangekochte big gen is dat niet het geval. In de mees te gevallen weet men zelfs niet van waar de biggen komen en op verre na niet wat en hoe ze gevoederd ge« weest zijn (dikwijls opgepapte big gen) over de gezondheidstoestand van het fokbedrijf en de erfelijke aan leg van de biggen is niets bekend. Daarom werkt Hendrix' Voorlichtings dienst om de mesters aan te zetten zelf biggen te fokken ofwel biggen aan te kopen van bekende oorsprong, dat onder het motto FOKKER en MESTER reikt elkaar de hand Aangekochte biggen worden best als volgt gestart 1. Breng ze niet in de grote mest stal bij andere varkens, maar hou ze liefst 14 dagen in een afzonderlijke ruimte. 2. Geef ze de eerste dag alleen water te drinken en tegen de avond een kleine hoeveelheid overgangs- meel wanneer ze al te hongerig zijn. Desnoods op de grond voederen. 3. Geef de daaropvolgende dagen geleidelijk grotere hoeveelheden tot maximaal 1 kg. per dier per dag. 4. Alle dieren moeten tegelijk kun nen eten, anders eten bepaalde var kens alles op, hebben anderen weinig of niets, krijgen we onrust, staartbij ters. 5. Schakel geleidelijk over op big genmeel, maar laat ze minstens 10 kg. starter per dier opnemen. 6. Ontworm van zohaast ze goed ge start zijn. 7. Geef alle biggen een schurftbe handeling. DE VOEDERMETHODEN 1. De droogvoedermethode (onbe perkt). Deze methode is in ons land nog zeer sterk verspreid. De nadelen ervan zijn 1. Het voederverbruik ligt hoger dan bij beperking. 2. Men kan de varkens niet in de hand houden voedervermorsing meer moeilijkheden met dunne mest. 3. De varkens zijn vetter. De voordelen zijn 1. Arbeidsbesparing 2. De groeisnelheid is hoger. Aangezien de erfelijke eigenschap pen van de varkens zeer sterk uit el- <aar liggen wat betreft groeisnelheid, voederverbruik en slachtkwaliteit kan de onbeperkte voedermethode nooit de meest ekonomische zijn. Teneinde de nadelen ervan op te vangen wor den wel speciale samenstellingen ge maakt die minder geconcentreerd zijn. Op die manier worden de voe dingsstoornissen voorkomen en krijgt men een goede slachtkwaliteit, maar telkens gaat het voederverbruik er on der lijden. Als voeder voor de «droog- voederbak» adviseren wij Biggenmeel Prima van 25 kg tot max. 50 kg. Loopvarkensmeel Prima van min. 35 tot aflevering. Het is logisch dat men tot een be perkte voedermethode zal overgaan van zohaast dat op een eenvoudige manier kan. Hendrix' Voorlichtings dienst heeft twee verschillende voe derinstallaties op punt gesteld die ook voor uw bedrijf een oplossing kunnen betekenen. 2. De beperkte voedermethode Deze wordt meestal toegepast on der vorm van dikke brij. Het effekt van deze manier van voederen ligt niet zo zeer in de droge of natte vorm, maar wel in de beperking. Let wel dat bij het droog voederen eerst water moet verstrekt worden en pas daarna meel (voor zover er geen au tomatische drinkwatervoorziening is). Dikke brij wordt gemaakt door 1,5-2 liter water per kg. voeder te mengen. Volgend voederschema kan als richt lijn dienen.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1