De landbouwvraagstukken Hendrix' Kwaliteitsvoeders. Weekblad Voor er* door de Landbouwers Rechtskundige Dienst Gebruiksaanwijzing* Arbeid adelt en de Economische Raad voor Vlaanderen* KANTOREN III* Rundvee. AALST 28 OOGST 1965. Verschijnt iedere saterdag 4'1ste JAARGANG Nr 2193 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwer sver enigin g REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. (Zie vervolg 2e bladzijde 3' knlnm Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 oogst a.s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST (5e en laatste vervolg) 2. De voeding van melkvee 3. De voeding van mestvee Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr, S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Wij hebben in onze krant reeds ge sproken over het overhandigen aan de Minister van Landbouw van een memorandum over de landbouwvraag stukken door de Ekonomische Raad van Vlaanderen en zeiden toen dat wij er zouden op terug komen. Wij willen de belangrijkheid van dit memorandum niet onderschatten en zijn er ver van af, zoals sommige Waalse landbouwkranten dit doen er met een zekere minachting over te spreken en te beweren dat het veel te laat zou komen. Deze Waalse land bouwers weten natuurlijk niet dat reeds in 1959 de E.R.V. een memoran dum heeft opgesteld getiteld Voor een actief Bodembeleid waarin een reeks voorstellen werden gedaan die ertoe strekken de landbouwgrond als essentiële en voornaamste factor van de productie in land- en tuinbouw te beschermen en te verbeteren. Dit ge zegd zijnde willen wij enkele van de voornaamste punten aanhalen en be spreken. Wij zelf hebben reeds meermaals ons protest laten horen tegen de jaar lijkse vermindering van het landbouw areaal met ongeveer 10.000 ha Hier over zegt het memorandum er moet onmiddellijk worden vastgesteld dat het ook vaak om goede landbouw gronden gaat, die niet aan het land bouwareaal zouden zijn onttrokken, indien bij de beslissing meer reke ning was gehouden met de agrari sche belangen. De bevoegde over heid verliest de landbouwbelangen al te gemakkelijk uit het oog en neemt al te geredelijk aan dat de verminde ring van het landbouwareaal onver mijdelijk moet samengaan met de vermindering van de in de landbouw aktieve bevolking, terwijl de vermin dering van het aantal landbouwbe drijven moet gepaard gaan met een vergroting van de oppervlakte van de overblijvende bedrijven, dit met het oog op de versterking van hun ekono mische leefbaarheid. Verder wordt aangeklaagd dat er geen vaste omschrijving bestaat van de begrippen landbouwzone landelijke zone en groenzone zodat hier de grootste willekeur heerst en dit ten nadele van de land bouwbelangen, die onvoldoende wor den beschermd. Er wordt niet opge schoten met het opmaken van streek- en gewestplannen en er wordt ruim gebruik gemaakt van de mogelijkheid door de wet van 29 maart 1962 ver leend, de gemeenten, met minder dan 1.000 inwoners, dus hoofdzakelijk landbouwgemeenten; vrij te stellen van de verplichting tot het opmaken van gemeentelijke plannen van aan leg. Wij hebben in onze krant het ko ninklijk besluit van 17 juni 1965 be treffende de tussenkomst van de mi nister van landbouw inzake het opma ken van plannen van aanleg en de aanwijzing van industriegronden be sproken en gehekeld omdat wij er niet de minste practische uitwerking van verwachten. De andere ministers dienen zich immers niet te storen aan de nega tieve houding van de minister van landbouw bij het opmaken van derge lijke plannen en kunnen er gewoon hun hakken aan vagen. We menen dan ook dat de positieve medewer king van de minister van landbouw in het memorandum voorgesteld en waarbij zijn gezag niet over het hoofd kan worden gezien heel wat doeltref fender zou zijn. Er wordt gezegd: «In afwachting dat de ruimtelijke ordening in ons land doelmatig en effectief wordt doorge voerd is een wettelijke bescherming van de landbouwgronden dringend noodzakelijk. Onder landbouwgronden dienen geklasseerd te worden de de gronden waarvan de agrarische bestemming ook in de toekomst be houden dient te blijven daar hun hui- 1. Gedurende de weidetijd. Afhankelijk van het grasbestand en de produktie van het melkvee zal een bijvoedering noodzakelijk zijn. Vol gend staatje kan als richtlijn dienen ZEER GOEDE WEIDE 1 kg. weidekoek of weidestoppen 11 eiwit per 5 liter melk boven een produktie van 15 liter per dag. GOEDE WEIDE 1 kg. weidekoek of weidestoppen 11 eiwit per 2,5 liter melk boven een produktie van 15 liter per dag. MINDER GOEDE WEIDE 1 kg. weidestoppen 18 eiwit of rundveestoppen 17% per 2,5 liter melk boven een produktie van 15 liter per dag. 2. Bij de overgang van de stal naar de weide kan soms kopziekte optre den. Om dat onheil te voorkomen blijkt het verstrekken van 50 gr. mag- nesiumoxyde verwerkt in een Anti- kopziektekoek nog steeds het meest effectieve middel. HENDRIX' WEIDEKOEK met magne sium bevat naast magnesium nog alle andere noodzakelijke mineralen en sporenelementen. Men voedert hier van 1 kg. per dier en per dag in de overgangsperiode. Acht koekjes is één kilogram. 3. De voeding gedurende de stal tijd. Melkvee doelmatig voederen gedu rende deze periode is de moeilijkste opgave die een veehouder heden ten dage op te lossen heeft. Immers al les hangt af van het basisrantsoen (voedermiddelen van eigen bedrijf) waarover hij beschikt. Een goede rundveehouder maakt een goed teelt plan op, afgestemd op de beschikba re oppervlakten en de grootte van de veestapel die hij denkt te overwinte ren. Een goede voorlichter kan hem helpen bij dat werk. Het berekenen van stalvoederrantsoenen is overi gens noodzakelijk. Rekening houdend met de bekende voedernormen moet het basisrantsoen aangevuld worden met krachtvoeder. De normen zijn af hankelijk van het lichaamsgewicht, de produktie, het vetgehalte van de melk en de lactatieperiode (jeugdtoeslag gedurende de eerste en de tweede lactatieperiode) Met HENDRIX' RUNDVEESTOPPEN 17 - 22% - 27 - 35 ruw eiwit en 64 Z.W. kan elk rantsoen worden uitgebalanceerd. HENDRIX' Rundveemineralen wor den bijgevoederd wanneer veel kuil- voeder en weinig krachtvoeder wordt verstrekt men rekent 100-150 gr. per dier per dag. 1De opfok tot de leeftijd van een half jaar. Over het mesten van stieren en os sen bestaat een speciale uitgave van Hendrix' Voorlichtingsdienst. De voe ding van de kalveren gedurende de eerste 6 maanden kan geschieden zo als bij de gewone opfok, maar dan niet volgens de schrale methode. HEFOKA is hier dus zeer goed bruikbaar, (zie Schema vorig num mer) 2. De voeding van mestdieren van een half jaar tot ruim een jaar. Men schakelt over van kalverkorrel naar jongveekorrel (17% ruw eiwit), maximum 2,5 kg. en wanneer de die ren op stal komen begint men hooi te voederen (2-3 kg/dag). Daarnaast geeft men ruwvoeder. Wanneer ze de finitief zijn opgesteld, schakelt men over op meststoppen voor jongvee (17% ruw eiwit) of meststoppen voor mestvee (13% ruw eiwit) al naarge lang het basisrantsoen. Onze voor lichter kan de rantsoenen eveneens narekenen aan de hand van de voe dernormen en de samenstelling van de bedrijfsvoedermiddelen. 3) De voeding van ossen vanaf een leeftijd van een half jaar. Aangezien ossen pas op een leef tijd van 1 1/2 - 2 1/2 jaar in enkele maanden tijd slachtrijp gemaakt wor den, moeten ze aanvankelijk niet zo hard gevoederd worden.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1