w i WINTERZAAIGRANEN. De toestand van de landbouw Weekblad Voor doosr d« Landbouwers in Frankrijk* Arbeid adelt AALST 4 SEPTEMBER '965 Verschijnt 'edete zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2194 Beheer Zeebergkaai 5, Asslet Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de landsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Boeren, laat de kop niet hangen, (Zie vervolg onderaan hierneven) Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom Ko or n bloem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbt Handt ckr. S. M. Redt U Zeiven ■lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. We zijn al begin september en nog is de oogst niet geheel achter de rug Met het verlopen jaar valt waarlijk niet te boffen. De uitzaai ge beurde veelal reeds in moeilijke omstandigheden, zodat de opkomst en overwintering te wensen overlieten. In de groeiperiode was het ellendig nat en koud en zelfs in de oogsttijd bleven de mooie dagen uiterst karig toegemeten. De opbrengsten liggen ver beneden het normale en worden in talrijke gevallen nog gedrukt door korreluitval, door schot en door kwa liteitsverlaging tengevolge van de hoge vochtigheid. riëteit, namelijk BEAUFORT (van En toch, moet de boer met verse moed herbeginnen. De nieuwe zaaitijd ligt reeds vlak vóór de deur. Nu kunt ge de zaken op twee ma nieren bekijken. Ofwel kunt ge met 'n kwade kop denken voor hetgene ik aan mijn graan heb verdiend koop ik geen nieuw zaaigraan en zal ik het voor het nieuwe seizoen wel doen met wat schoongemaakt graan van mijn beste partijen van dit jaar. Of wel kunt ge eens kalm nadenken en tot het besluit komen dat juist in de moeilijkste omstandigheden beslist geen nutteloze risiko's moeten geno men worden dat in de moeilijkste omstandigheden het scherpst moet uitgekeken worden naar de beste kwaliteit t de kwaliteit die u, hoe slecht het soms kan gaan, toch de grootste oogstzekerheid kan bieden en dus het hoogste rendement. De tijd staat niet stil. Rassen die vroeger, zelfs kortgeleden nog uitste kend waren, zijn nu verouderd en voorbijgestreefd door nieuwe varië teiten met betere opkomst, sterkere uitstoeling, grotere weerstand tegen bepaalde ziekten, meer legervastheid, meer gevrijwaard tegen korreluitval en schot in één woord, rassen met zeer grote oogstzekerheid en hoge op brengst. Redt U Zeiven is in de mogelijk heid U, benevens de nog goede oude rassen, ook enkele eerste klas nieu we rassen aan te bieden. De nieuwe officiële rassenlijst is nog niet verschenen. Ondertussen is het reeds zo goed als algemeen ge weten dat het ras Alba als «te schrap pen» zou opgegeven worden. Een nieuwe in België gekweekte variëteit, met name BRIGIT, is goed op weg om door haar talrijke eigen schappen opgang te maken. Wij ge ven U verder in dit blad de beschrij ving van haar algemene kenmerken en de praktische aanbevelingen van de kwekers. Een andere vrij jonge va- Franse herkomst) lijkt ons eveneens sterk aanbevelenswaard zie verder de beschrijving van haar eigenschap pen volgens de invoerder. Wie van één van bovenstaande rassen zaai graan wil ontvangen, moet beslist niet lang wachten. Vermits het twee vrij jonge rassen betreft, is de voorraad origineel zaaigraan uiteraard nogal beperkt. Laatkomers zullen zich tevre den moeten stellen met zaaigraan van één der oudere variëteiten hieronder vermelden we LEDA, STELLA en CAP- PELLE zie verder in dit nummer de opgegeven kenmerken volgens de be schrijvende rassenlijst uitgegeven door de NDALTP in 1962. Deze laatste drie variëteiten kunnen nog als zeer goed beschreven worden. Cappelle heeft evenwel als groot nadeel dat zij te gemakkelijk uitvriest Stella daarentegen is zeer wintervast. Leda en Stella worden best niet te laat gezaaid. Cappelle integendeel wordt beter laait gezaaid dit kan desnoods nog tot half februari. GERST EN ROGGE. In WINTERGERST valt er niet te kie zen. Het enige ras, dat overigens van prima kwaliteit is, is MANON. Het is goed bestand tegen legeren en tegen uitvriezen. De graanopbrengst ligt normaal zeer hoog. Regelmatig ver nieuwen van het zaaigraan is van bij zonder groot belang. Een paar ROGGErassen die wij ge rust kunnen aanbevelen zijn de PET- KUSER en de CELESTIJNER. Petkuser is reeds lang bij onze boeren bekend en moet, ondanks zijn ouderdom, voor zijn jongere soortgenoten, zoals zelfs Celestijner, alles bijeengenomen nog niet onderdoen. De kenmerken van Manon, Petkuser en Celestijner vindt U verder in dit blad volgens de beschrijvende ras senlijst van de NDALTP van 1962. We menen te mogen denken dat een kort overzicht van de toestand van de landbouwbevolking in Frank rijk onze lezers belangstelling zal in boezemen, vooreerst omdat het een buurland is, waarmee we heel wat be trekkingen hebben en op de tweede plaats omdat zovele van onze landge noten, misschien naaste familieleden, naar grote boerderijen in Frankrijk uit geweken zijn met de hoop er een be ter bestaan te vinden. Aanleiding tot dit artikel was het lezen van een boek geschreven door Paul-Marie de la Gorce en uitgegeven bij Crasset te Parijs, met de vrij ont hutsende titel La France Pauvre (Het arme Frankrijk). We zijn niet gewend over Frank rijk te horen spreken met een derge lijk bijvoeglijk naamwoord, zeker niet wanneer wij luisteren naar de molen wiekende Generaal de Gaulle, die zo pronkerig kan doen, wanneer hij het heeft over zijn vaderland. De schrijver van het boek heeft en kele beschouwingen gewijd aan de toestand van de landbouw die wij wensen te onderstrepen. Hij stipt vooreerst aan dat de Fran se landbouw op voorwaarde dat de Gemeenschappelijke Markt blijft bestaan mag hopen dat hij een van de modernste en meest produktieve van de wereld zal worden. In bepaal de provincies echter zou men zeggen dat de tijd heeft stilgestaan omdat in honderden dorpen de middelen tot verandering en vooruitgang ontbreken en een steeds talrijker wordend deel van de boerenbevolking is, volgens hem, onherroepelijk tot de ondergang gedoemd. In de streek van Auvergne en van maar weest vooruitstrevend en weet dat slechts het beste zaaigraan goed genoeg is voor U. Daarmee alleen worden tenslotte de hoogste resulta ten behaald. Dit beste zaaigraan vindt U bij uw vereniging Redt U Zeiven Bestelt nu wat U straks zult nodig hebben. Verder hopen wij met U dat het weer in 1965-66 u veel genadiger zal zijn de Haute-Loire, bijvoorbeeld, moeten boerenfamilies zien rond te komen met een schamel bedrag van 3000 Bel gische frank per jaar. Geen wonder dan ook dat de jongeren geen ver trouwen meer stellen in de toekomst en volop aan het uitwijken zijn naar de steden. De gemiddelde levens duur is zoals bij ons verlengd maar de bejaarden hebben een pensioen dat zonder meer schandalig laag is. Ter staving van de beweringen van de schrijver van het voornoemde boek kunnen we ons ook steunen op wat onlangs, zonder enige tegenspraak, naarvoren is gebracht in een open brief die de vertegenwoordigers van de landbouwverenigingen in Frankrijk gericht hebben aan Generaal de Gaul le en waarover we het hier verder zullen hebben. In deze brief wordt de aandacht ge vestigd op het feit dat, volgens offi ciële beramingen, het inkomen van de Franse landbouw in 1964 met 2,9% verminderd is. Wanneer zelfs de offi- ciëlen dit toegeven (dat weten we uit ervaring bij ons opgedaan) dan zal die vermindering nog wel meer belopen hebben. De prijs van de melk aan de melke- rijeri verkocht ligt in 1965 lager dan in 1964, terwijl normaal gesproken deze prijs hoger zou moeten liggen om de melkprijs toegepast in de an dere landen van de Gemeenschap te benaderen. Wat de graanprijs betreft komt men tot de vaststelling dat, wanneer men rekening houdt met de opslorpings- of resorptiebelasting, de voortbrengers van meer dan 75 kwintalen graan, een prijs zullen ontvangen die lager ligt dan die van 1951. U kunt zich voor stellen wat dit betekent. Aan deze toestand zal geen veran dering worden gebracht door het geestdriftig zingen van de Marseil laise en door het afsteken voor ra dio en televisie van gloeiende patriot tische redevoeringen op de wijze van de lange Generaal. De Franse boeren zijn dan ook he lemaal niet in hun nopjes met de hou ding die het officiële Frankrijk op dit

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1