Over de vergoeding toegekend aan uittredende landbouwers. Maag- en Darmwormen van het rundvee. r m Weekblad Voor mi door de landbouwers Arbeid adelt AALST 11 SEPTEMBER 1955. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2195 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr M5. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, i Het is niet de eerste maal dat wij dit onderwerp aansnijden. In de num mers van onze krant van 7 en 14 augustus hebben wij een naar onze mening gegronde kritiek uitgeoefend op de wet van 8 april 1965 en op het koninklijk besluit van 20 juli 1965 en wij nemen geen jota terug van wat wij toen geschreven hebben over de ontoereikendheid van het voorziene bedrag. Wij worden in onze mening trou wens nog versterkt door een verkla ring van de Kommissie van de Ge meenschappelijke Markt. Deze zegt dat de oprichting van het Sanerings fonds volledig in overeenstemming is met het Verdrag van Rome, orndat de uittredingsvergoedingen geen invloed kunnen uitoefenen op de mededinging in de schoot van de EEG vermits zij die ervan genieten het landbouwbe drijf vaarwel zeggen. Daarbij heeft voornoemde Kommissie aan de Bel gische Regering aangeraden het be drag van de vergoeding te verhogen, dus juist dat wat wij in ons blad on derstreept hebben omdat ook wij de ze vergoeding te laag vinden. In afwachting dat de uittredingsver goeding zal worden verhoogd, menen wij dat het ogenblik thans gekomen is om wat uitvoeriger uit te weiden over de bepalingen van de wet en van het koninklijk besluit. Als beginsel geldt dus dat door het Saneringsfonds voor de landbouw aan de land- en tuinbouwers die vrijwillig hun bedrijf vaarwel zeggen een uit tredingsvergoeding die op dit ogen blik 24.000 frank bedraagt zal wor den uitbetaald en dit gedurende een periode van maximum 5 jaar. Welke zijn nu de voorwaarden die moeten volbracht worden om recht te kunnen doen gelden op deze vergoe ding Hij die de aanvraag doet moet ten minste 40 jaar oud zijn. Geen mini mumleeftijd is echter vereist indien tijdens de vijf kalenderjaren die de aanvraag voorafgaan het bedrijf ge deeltelijk werd onteigend of ten open bare nutte aangekocht. Gedurende voornoemde periode moet de aanvrager als hoofdbezigheid een landbouw- of tuinbouwonderne- ming in bedrijf hebben gehad, waar van het netto bedrijfsinkomen dat aan de bedrijfsbelasting of aan de perso nenbelasting onderworpen was, ge middeld niet hoger beliep dan 25.000 frank per jaar. Daarbij komt nog dat de aanvrager gedurende diezelfde periode geen bijkomende bezigheid heeft ge had waarvan het nettoinkomen, zoals hierboven bedoeld, hoger was dan 10.000 frank voor een van de in aan merking genomen jaren. We zullen het hierna hebben over een mogelijke voortzetting van een beperkte landbouw- of tuinbouwacti- viteit voorzien door artikel 7 van de wet van 8 april 1965, maar behou dens dit artikel, moet de aanvrager elke landbouw- of tuinbouwactiviteit als zelfstandige definitief hebben stopgezet. Hij moet dan ook het bewijs voor leggen dat de gronden met landbouw- karakter die hij in bedrijf had als eige naar aan anderen werden overge maakt. Hij kan deze verkocht hebben, hij kan ze als een schenking hebben gegeven in eigendom of ze verpacht hebben. Wat de door hem in huur ge nomen gronden betreft moet hij be wijzen ofwel dat er een einde aan de ze verpachting gesteld werd of dat de pacht ervan op andere personen is overgegaan. Nu staat het de aanvrager niet vrij deze gronden aan de eerste de beste landbouwer over te dragen, want dan wordt het doel van de wet, namelijk het scheppen van levensvatbare be drijven, niet bereikt. Deze laatste per soon zal tenminste na de overne ming een netto bedrijfsinkomen per jaar van 35.000 frank moeten heb ben. Geniet men een rustpensioen of 'n overlevingspensioen dan kan dit niet samengaan met de toekenning van 24.000 frank uittredingsvergoeding. Dit dient er dus te worden van afge trokken. In de veronderstelling dat de aan vrager de leeftijd bereikt heeft die recht geeft op een pensioen maar er in feite geen geniet, dan zal de uittredingsvergoeding hem slechts (Z/e vervolg 2' bladzijde I' kolom) VEROORZAAKTE SCHADE. De maag- en darmwormen van het rundvee behoren tot de kategorie pa rasieten die ieder jaar enorme ver liezen veroorzaken. Volgens sommige schrijvers zou ten minste de helft van de jaarlijkse verliezen bij de rundvee- spekulatie te wijten zijn aan deze maag- en darmparasieten. Deze wormen behoren tot de fami lie der nematoden. Men noemt ze meer speciaal strongylosen van de maag en de ingewanden. Ze omvat ten een ganse reeks soorten waar van de afmetingen schommelen tus sen 5 en 30 mm. LEVENSCYCLUS VAN MAAG- EN DARMWORMEN De meeste maag- en darmwormen zijn bloedzuigers en ontnemen be langrijke hoeveelheden bloed van het waarddier. Zo kunnen, bijvoorbeeld, 200 Haemonchus contortus per dag 30 cc bloed verbruiken. Door de giftstoffen welke ze af scheiden oefenen de maag- en darm wormen een prikkelende werking uit op de slijmvliezen, wat darmontste king als gevolg heeft. Erg aangetaste dieren zijn mager, bloedarmoedig en zeer zwak. De uitwerpselen zijn groen kleurig en slijmerig. In veel gevallen zijn deze dieren ongeneeslijk en moe ten afgeslacht worden. Levenswijze Het gevaar is des te groter daar het voortplantingsvermogen van deze parasieten zeer groot is. De vrouwe lijke wormen leggen enorme hoeveel heden eitjes. Er werd uitgemaakt dat een middelmatig aangetast dier, dat nog geen enkel uitwendig ziekteken- merk vertoont, per dag 200.000 a 400.000 eitjes met de uitwerpselen af scheidt. Bij erg aangetaste herkau- w Cliche Professor Dr WetzelI wers bedraagt deze hoeveelheid 12 tot 13 miljoen. De eitjes komen samen met de uit werpselen op de weide terecht, waar ze na korte tijd ontluiken, en ontstaan geven aan larven die na twee vervel lingen besmettelijk worden. De totale ontwikkelingstijd, van eitje tot be smettelijke larve, bedraagt 12 tot 20 dagen naargelang de temperatuur en de vochtigheid. De besmettelijke larven worden sa men met het gras of met besmet drinkwater door de dieren terug opge nomen. In het dier zelf gebeurt een laatste vervelling en de aldus ontsta ne volwassen worm, hecht zich vast in maag en darmen waarna de cyclus terug herbegint. Bestrijding. Met reden worden in veeartsenij- kundige middens tal van opzoekingen gedaan om de maag- en darmwormen te bestrijden. Een doelmatige bestrij ding dringt zich meer en meer op in gevolge de steeds toenemende inten- (Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1