Een wetsvoorstel Voorlichting en pluimveehouderij. fc.k Voor en door de Landbouwers Weekblad dat wij van harte toejuichen* Rechtskundige Dienst KANTOREN Arbeid adelt AALST 25 SEPTEMBER 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2197 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigin q REDT U ZELVEN Nr 14 25.93. O. CAUDRON. Het doet ons genoegen nogmaals te kunnen aankondigen dat de groep Se natoren van de Volksunie een wets voorstel heeft neergelegd dat de af schaffing voorziet van solidariteitsbij drage voor zelfstandigen die de pen sioengerechtigde leeftijd hebben be reikt. We hebben reeds vroeger geschre ven waarin deze bijdrage bestaat en herinneren er hier nogmaals aan. Ligt het bedrijfsinkomen lager dan 12.500 frank dan is er geen bijdrage ver schuldigd, tussen 12.500 en 30.000 fr betaalt men 333 frank, voor een in komen hoger dan 30.000 frank be taalt men 1/90ste van het inkomen beneden 120.000 frank en 1/150ste voor het gedeelte van het inkomen dat 120.000 frank overschrijdt. Per sonen die vóór 4 januari 1957 de pen sioenleeftijd hebben bereikt, betalen deze bijdrage niet meer. Nu voorziet het wetsvoorstel het stopzetten van de betaling van deze bijdrage voor allen die de leeftijd van 60 jaar voor de vrouwen, van 65 voor de mannen bereikt hebben. De motivering van het voorstel is naar onze mening zeer gegrond. De wet van 11, maart 1954, evenmin als deze van 30 juni 1956 of deze van 28 maart 1960 voorziet geen derge lijke bijdrage. Men is reeds begonnen met een versoepeling toen de wet van 2 juli 1964 gestemd werd ten voor dele van hen die geboren werden vóór 4 januari 1957. In de meeste gevallen zijn de betrokkenen genoodzaakt hun zelfstandige aktiviteit voort te zetten juist omdat hun inkomsten ontoerei kend zijn. Wij hebben een aantal landbouw- kranten er op nagekeken en komen tot de slotsom dat de meesten vinden dat het een goed wetsvoorstel is al Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 sept. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. is het dan voor verbetering vatbaar. Maar dat is zeker geen reden om het voorstel af te wijzen of het als onbe langrijk voor te stellen. Sommige landbouwbladen menen, onzes inziens terecht, dat men een zeker plafond zou dienen te voor zien, waarbij zij, die ook na hun pen sioenleeftijd hun verdere werkzaam heid uitoefenen en daaruit grote in komens genieten, niet van de bijdra ge zouden vrijgesteld blijven. Een wetsvoorstel kan altijd, zoals men dit noemt geamendeerd wor den. Wij stellen dan ook voor dat zij die bovenstaande mening opperen ze zouden meedelen aan de volksver tegenwoordigers of senatoren van van hun keuze. Dat is de weg die ze dienen te volgen, liever dan het in globo te verwerpen en zoals een Duits spreek woord dit noemt het kind samen met het badwater uit te gieten Andere bladen menen dat men de zaak verkeerd aanpakt. Het hele stel sel zou dienen hervormd te worden en men zou een en hetzelfde stelsel {Zie vervolg 2e bladzijde 3' kolom Wanneer we de evolutie in de pluimveehouderij bekijken zien we nieuwe bedrijven verschijnen, bestaande bedrijven sterk uitgebreid worden en kleinere bedrijven verdwijnen. Een toenemende specialisatie is dus goed merkbaar, met als gevolg, dat op een beperkte oppervlakte steeds meer dieren worden gehouden. Ook de hokbezetting wordt steeds maar opgevoerd. Het gevolg hiervan is dat de steeds aanwezige ziektekiemen, meer kansen krijgen, om een ziekte-uitbraak te ver oorzaken. Van de bedrijfsleider wordt dus een voortdurende waakzaamheid vereist, om steeds de gunstigste bedrijfsomstandigheden te behouden. Dat is niet zo gemakkelijk aangezien veel faktoren hierbij een rol spelen. Zowel de voeding als de voedermethode, de verzorging en de huisvesting zijn in dat ver band belangrijk. Hierom is het noodzakelijk dat elke goede bedrijfsleider zich voortdurend laat inlichten, door een voorlichter, die door zijn opleiding, zijn ervaring en door voortdurende instructies bij-de-tijd is. Het is voor ons onmogelijk in een artikel dit alles te behandelen. Te meer daar elkeen met zeer uiteenlopende pro blemen te kampen heeft. We willen heel speciaal de nadruk leggen op het bijhouden van de resul taten door de pluimveehouder. Hiervoor hebben we legkaarten en formulieren om de opfok en leggegevens bij te houden. De pluimveehouder moet opschrijven en berekenen wat hij met zijn kippen of mestkuikens verdient. Alleen dan weet hij in hoever zijn werk en zijn zorgen worden vergoed. In dat artikel willen we verder enkele punten aanraken en ons standpunt hieromtrent bepalen. Legkippen beperkt of niet beperkt voederen. Vóór enkele jaren werd zeer veel ge sproken over de beperkte voeding van poeljen in de opfok. Dat, om de legrijp- heid uit te stellen en op die manier pas eieren te krijgen, als de dieren voldoen de waren uitgegroeid en dus ook vol doende zware eieren konden leggen. Hoever staan we nu Uit de literatuur en uit de ervaring blijkt dat van een beperkt opfoksche- ma zeer weinig terecht komt. 1. De pluimveehouder kan zich moei lijk aan de opgegeven hoeveelheden houden. 2. Bij entingen, stresstoestanden en koud weder moet toch onbeperkt ge voederd worden. 3. De voederbaklengte moet toelaten dat elk dier op hetzelfde moment kan eten. 4. Kannibalisme is een probleem. 5. Aan de verzorger worden zeer ho ge eisen gesteld. 6. Men heeft vastgesteld dat de leg- rijpheid veel beter met lichtregeling dan met voederbeperking kon worden in de hand gehouden. Besluit. 1. de lichte rassen gedurende de op- Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Het leger helpt de oogst binnenhalen. De 48e compagnie zware wapens meldt zich tot uwe orders. De Koornbloem j Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bi) de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelveu Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, (Cliché s 't Pallieterke)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1