Meststoffen en bemesting. Europese landbouw, Rechtskundige Dienst. Dit najaar. De vraagstukken van de KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT 44ste jaargang Nr 2199 Aalst 9 oktober 1965 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON De grond is en blijft een belangrijk basiselement in de landbouw. Het is maar spijtig dat, in België alleen al. jaarlijks ongeveer 10.000 ha voor de Wböuw ver loren aaan ten voordele van nijverheid, wegenaanleg en huizenbouw en het ziet er niet naar uit dat dit in de eerstkomende jaren zal verminderen wel integen deel 1 Dit is dan ook een reden te meer om de overblijvende grond zo goed moge lijk te verzorgen ten bate van de landbouw. Dit wil niet alleen zeggen dat de over heid eindelijk eens ernstig en grondig de zaken zou gaan aanpakken voor een pas sende waterbeheersing op nog honderdduizenden hektaren Maar dit betekent ook dat iedere boer door een passende grond verzorging en bemesting moet trachten uit zijn gronden te halen wat eruit te halen is. grond te wensen over, dan kan ofwel magnesium gestrooid worden samen met de bekalking door gebruik van Dolokal (85% calciumcarbonaat 10,5% mag- nesiumcarbonaat); ofwel, indien geen be kalking gewenst is, kan magnesium toe gediend worden door het strooien van kie- seriet (8% magnesiumsulfaat, overeen stemmend met 27% magnesia, MgO). Kalktoestand CpH) Alhoewel enkele, lichte gronden reeds te kalkrijk blijken te zijn, zijn underzijds toch nog zeer vele gronden te zuur om de hoogst mogelijke opbrengsten te kunnen geven. Let wel op een zure grond en een nat te grond zijn twee volledig verschillende begrippen. Een natte grond moet beter ontwaterd worden, maar een zure grond moet bekalkt worden. En meestal is het zo, dat een goed ontwaterde grond meer kalkbehoefte heeft dan een slecht gedrai neerde grond. Om een juist oordeel te kunnen vellen over de kalkbehoefte van een grond, is GRONDONTLEDING volstrekt onmis baar. Benevens de behoefte aan kalk wor den na grondontleding ook de toe te die nen hoeveelheden magnesium fosfaat en kali (potas) aangeduid. Wij kunnen niet genoeg herhalen dat de bemesting en, meer nog, de bekalking zouden moeten gesteund zijn op een voor afgaande, betrouwbare grondontleding. Alle velden, zowel akkers als weiland, die volgens ontleding nog te zuur zijn, moet U nog dit najaar door een gepaste bekalking in orde brengen. De hoogste opbrengsten kunt U slechts verwachten, wanneer de kalktoestand (pH) van uw gronden is zoals het moet. Vooraleer de wintergraangewassen te zaaien moet een passende basisbemes ting aan de grond worden toevertrouwd Werd de kalktoestand in orde gebracht volgens de gegevens van een betrouwba re grondontleding, dan moet de grond ook nog minstens fosfaat en kali (potas), benevens allicht wat stikstof en magne sium ontvangen. Gemiddeld kunnen wij aannemen dat voor de wintergraangewas sen per hektare ongeveer 80 tot 100 kg fosfaateenheden en 120 tot 160 kg kali eenheden moeten gestrooid worden. Dit wil dus zeggen voor de fosfaat bemesting per hektare 5-600 kg metaalslakken op onvoldoende ontzuurde grond, ofwel 200- 250 kg fertiphos op voldoende ontzuurde grond, ofwel ongeveer 500 kg superfos faat op kalkrijke grond. Voor de kali bemesting kunnen per hektare 300-400 kg chloor kali 40% gestrooid worden. Laat de magnesiumtoestand van de Meestal zal het noodzakelijk zijn, naast fosfaat en kali en gebeurlijk magnesium, ook nog een weinig stikstof te strooien; wij moeten immers veronderstellen dat er door de overvloedige regenneerslag van dit jaar vrij veel stikstof werd uitgespoeld. Hiertoe kunnen per hektare 100-200 kg ammoniaknitraat of ammoniaksulfaat ge strooid worden. Aan diegenen die de drie hoofdelemen ten in eens willen strooien, kunnen wij best de gekorrelde samengestelde mest stoffen De Korenbloem aanbevelen namelijk voor een lichte stikstof bemes ting 1000 kg per hektare van de formule 2.12.15voor een zwaardere stikstof be mesting 1000 kg 5.9.15 en voor een lich tere kali-bemesting 5-600 kg 5.9.15. De formules De Korenbloem zijn prima gekorreld, goed oplosbaar en verpakt in een degelijke plastiekzak. Een gepaste bemesting is de basis van hoge opbrengsten bij de volgende oogst. Wijd hieraan dus nu de nodige aandacht. In een volgend artikel komen wij te rug op de bemestingen die in dit najaar nog op weiden en akkers kunnen uitge voerd worden ter ontlasting van de druk ke voorjaarsperiode. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 okt. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST. (Vervolg en Slot) In het tweede gedeelte van zijn verhandeling deed de heer Van Lierde een uitvoerig onderzoek naar de oor zaken die het achterblijven van het boereninkomen in vergelijking met dat van de andere bevolkingsgroepen in de hand werkten en onderzocht hij tevens de middelen die de oplossing van de landbouwvraagstukken konden brengen. De oorzaken meende hij te vinden op een dubbel vlak, namelijk op dat van de markten- en prijzenpolitiek en op dat van d"e structuur. Op het vlak van markten en prijzen zag hij als eerste oorzaak wat hij noemde de inelasticiteit van de vraag. Dit gemis aan soepelheid van de vraag naar landbouwvoortbrengse- len noemt men ook wel de Wet van Engel, naar de naam van een Duits geleerde, die reeds honderd jaar gele den deze wet geformuleerd heeft. Engel had toen reeds vastgesteld dat, wanneer de arbeidersstand een bepaald inkomen heeft bereikt, de uitgaven voor eetwaren en dus voor landbouwprodukten op hun zelfde peil blijven, niet hoger meer klimmen. Onze lezers die samen met ons het verslag van het Ministerie van Eco nomische Zaken over de huishoudelij ke begroting, waaraan wij een artikel hebben gewijd, gevolgd hebben, kon den vaststellen dat dit vooral in onze tijd waar blijft. Er wordt veel meer uitgegeven aan meubels, televisies, enz. dan aan eetwaren en de verhou ding blijft zelfs ongunstig voor de eetwaren. Anderzijds komt er vanwege de landbouwers een gestadig toenemend aanbod. Dit is het gevolg van econo mische en technische factoren, die wij allen kennen en waarbij vooral de marktvorm van een onbeperkt vrije concurrentie van belang is. Zoals we in het vorig artikel heb ben gezien is, door de band, inzake landbouw de produktiviteit fel geste gen, meer dan in de nijverheid. Dit is te wijten aan de vorderingen inzake mechanisatie en een meer weten schappelijk gericht landbouwbeleid. Dit brengt onvermijdelijk een groter aanbod van produkten mee en in een wereld van onbeperkte mededinging (nog te weinig getemperd door een politiek van samenwerking onder de boeren] leidt dit tot een daling van de prijzen. Op het vlak van de structuur is er nog geen voldoende afvloeiing. Met andere woorden er zijn nog te veel landbouwers, van wie het bedrijf veel te klein is en die er dus niet in sla gen een menswaardig bestaan op te bouwen. Op dit punt menen wij toch dat, wanneer de kleine landbouwer er niet in slaagt het hoofd boven water te houden (op dit ogenblik nog zeker het geval] de Regering in haar land bouwbeleid niet vrij uitgaat. Haar moederlijke zorgen zijn immers op de eerste plaats naar de arbeidende stand gegaan (eigenlijk een zeer on gelukkige bewoording, want het zijn toch wel de boeren die vast en zeker tot deze stand behoren] Zal de wet op de sanering hieraan verhelpen Het is mogelijk maar we zulien het moeten afwachten en vol gend jaar met belangstelling het ver slag van het Ministerie hierover na kijken. Inzake structuur meende spreker dat, anderzijds, in sommige landbouw takken (en hij bedoelde hiermee de veefokkerij] een nog te geringe pro duktiviteit bestond, wat wel enigszins paradoxaal is met de te grote produk tiviteit in de landbouw in zijn geheel beschouwd. Welke middelen kunnen er nu wor den aangewend ter oplossing van de landbouwvraagstukken Sommige middelen die men zou kunnen voor stellen moeten dadelijk van de hand worden gewezen, omdat ze tot een economische ramp zouden leiden. Aldus kan er geen kwestie zijn een stelsel van volstrekt vrije prijzen in te voeren. We zagen hiervoren dat de ongebreidelde concurrentie juist een van de kwade oorzaken is en dat een dergelijk stelsel zonder meer ramp zalige gevolgen zou hebben. Men zou kunnen denken aan een stelsel van vrije prijzen dat zou ge paard gaan met regeringstoelagen. ^i—harahnnnpmpnf 190 F Uitaeaeven de '*s f 7-• *- 'A Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 0531 24 267 Bemesting wintergraangewassen. (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1