Spaar- en Kredietkas Een nieuwe pachtwet in de maak. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Zal ze ook doeltreffend zijn 1 Oprichtsng van een voor landbouwers. ARBEID ADELT Zaterdag. 7 januari 1967 46ste jaargang Nr 2262 - Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We hebben vroeger bij herhaling en uitvoerig onze aandacht gewijd, aan wetsvoorstellen of wetsontwerpen (meer bepaald aldus betiteld wanneer ze door de Regering zelf worden voor gelegd) die voor land- en tuinbouwers enig belang opleveren, maar sindsdien hebben we gemeend ook enkel voor onze lezers door Kamer en Senaat werkelijk gestemde wetten te moeten uiteenzetten omdat we vaak ondervon den hebben, dat meer dan een gega digde zich daarbij vergist heeft en ge meend heeft mosselen te mogen roepen, vooraleer aan wal te zijn. Wanneer we gemeend hebben voor eenmaal hiervan te moeten afwijken dan doen we dit omdat we gemerkt hebben dat ook andere landbouwbla den (met wie we trouwens op de bes te voet leven) zich met de in de maak zijnde pachtwet bezighouden en zich daarbij soms wel eens vergissen, vol ledig te goeder trouw natuurlijk. Het gaat hier, op de eerste plaats, wat de volgorde betreft althans, over wat genoemd wordt art. 6 van de door de Senaat goedgekeurde tekst. Dit art. 6 zegt men zet de poort wagenwijd open om opzeg voor bouwgrond of in dustriële grond te vergemakkelijken Er wordt dan verder gevraagd dat dus minstens de tekst van de huidige pachtwet zou moeten behouden blij ven Welnu, wij zijn het niet eens met deze zienswijze omdat naar onze me ning deze tekst al evenmin deugt en slechts een slag in het water is. Laat ons vooreerst de officiële hui dige tekst dienaangaande onder ogen zien, want inzake uitleg van een wets bepaling komt het soms op een enkel woordje aan en dit is hier het geval. In de tekst van het artikel dat we hier op het oog hebben wordt namelijk gezegd In de huidige pachtwet bv. is voorzien dat een opzeg kan gedaan worden voor gronden, die gezien hun ligging, moeten beschouwd worden als bouwgronden of gronden voor in dustrieel gebruik, op voorwaarde dat ze als cfusdanig in het kontrakt zijn op- gegeven of als dusdanig voor de Vre derechter worden erkend. We hebben hierbij het woordje voor onderstreept omdat dit in feite niet in de huidige pachtwetgeving te vin den is in dit verband. Zoals men de zaak thans voorstelt zou het geval kun nen vergeleken worden met dat ande re waarbij eigenaar en pachter zich bij de Vrederechter aanbieden om de verklaring af te leggen dat ze het er mee eens zijn dadelijk een einde aan een lopende pacht te stellen of al thans binnen een termijn in afwijking met de geldende pachtwet. Welnu dit is geenszins het geval want de juiste tekst van art. 1774, IV, paragraaf 3 nr. 3 luidt als volgt Op de overeenkomsten betreffende gron den, die, gezien hun ligging, moeten worden beschouwd als bouwgronden of als gronden voor industrieel ge bruik bestemd, mits zij als zodanig zijn opgegeven in de pachtovereenkomst, of door de Vrederechter als zodanig worden erkend Het zijn dus niet de partijen die voor de Vrederechter komen verkla ren dat ze het ermee eens zijn dat het over bouwgrond of industriële grond gaat maar het is de Vrederechter die zelf zal beslissen of dit ja dan neen het geval is. Praktisch zal dit er op neer komen dat de Vrederechter zijn gewone des kundige zal aanstellen om zich ter plaatse te begeven, alle noodzakelijke elementen in te winnen en dan een verslag op te maken waarin hij zich over de aard van de grond zal uitspre ken. Zelfs wanneer dus niets over de aard van de grond in de pachtover eenkomst wordt gezegd kan de Vre derechter, die doorgaans het verslag van zijn deskundige gewoon over schrijft en onderschrijft, vrijelijk be slissen dat het gaat over bouwgrond of nijverheidsgrond. Wij zijn dan ook de mening toege daan dat deze tekst zoals hij in het Belgisch Burgerlijk Wetboek, uitgave van de Maraboekbibliotheek voor 1965 (Zie vervolg onderaan hierncven) Iedereen kent het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet dat sedert 30 jaar bestaat en gevestigd is te Brussel Jozef II straat nr. 56. Ingevolge de wet van 14 april 1965 werd deze instelling gemachtigd uitbrei ding te geven aan haar werking door het stichten van afzonderlijke regionale Kas sen voor spaar- en leningswezen. Op 15 december werd een dergelijke Kas opgericht voor het Waalse gedeelte van ons land en op 20 december voor het Vlaamse landsgedeelte. Op de stichtingsvergadering van de Vlaamse Kas werd de werkwijze uiteen gezet door de Heren De Wilde, voorzitter. Verfaille Directeur-Generaal van het ,Nat. Instituut voor Landbouwkrediet. Hieruit blijkt dat ook in de toekomst re gionale en gewestelijke Koöperatieve Kassen, zullen worden opgericht. Hun werking zal erin bestaan het geld van bóe ren-spaarders tegen redelijke intrest aan te nemen en deze gelden aan belangheb bende landbouwers in goede voorwaarden uit te lenen. Wij moeten dit initiatief toejuichen als een voorbeeld van solidariteit tussen de landbouwers. Een deel ervan za! de gelegenheid krij gen hun spaarcenten in alle zekerheid te plaatsen, terwijl andere de kans krijgen geld te ontlenen. Wij hopen dat de landbouwers dit zul len verstaan, eventueel hun plicht zullen begrijpen als spaarders en indien nodig als on tieners er gebruik zullen van maken. Bij de akt van oprichting boden zich 121 ondertekenaars aan uit alle gewesten van het Vlaamse land die als stichters op traden. Hieronder ook een deelname van de S.M. Redt U Zeiven. Wij wensen de nieuwe samenwerking veel geluk en wij hopen dat zij veel zal bijdragen voor de verdere ontvoogding en gezondmaking van de landbouwersstand. te lezen staat, niet zo erg voordelig is dat hij zou moeten behouden blijven. En het door de Vrederechter be rust zeker op geen vergissing vermits ook in de Franse tekst te lezen staat par le juge Men kan dus van geen zetfout in dit geval spreken. Ons inziens dient men de oplossing voor deze moeilijkheid elders te zoe ken en wel op een terrein dat reeds ver ontgonnen werd en eigenlijk klaar ligt om er een wettekst voor op te maken en hem in de nieuwe pachtwet te verwerken. Wij zijn steeds voorstanders ge weest van een definitieve afbakening van de nog beschikbare landbouwgron den, omdat dit een levenskwestie ge worden is voor boeren en tuinders. Daarbij willen we voor de zoveelste maal niet wijzen op de jaarlijkse af brokkeling van het landbouwdomein, omdat dit feit, een treurig feit, ais vol doende bekend verondersteld wordt. Er zou een bodemkaart voor heel het land moeten worden opgemaakt maar in afwachting daarvan kan toch heel wat in de goede richting worden ver wezenlijkt, als er maar wat goede wil bij te pas komt. Aldus vernamen we dat Senator Jo- rissen aan de minister van Landbouw de vraag had gesteld wanneer er werk zal gemaakt worden van het ontwerp van wet dat door de Ekonomische Raad voor Vlaanderen begin juni 1966 werd overhandigd en waarbij bepaald wordt dat in alle gemeenten binnen de drie jaar de landbouwzones zouden afgebakend worden. Welnu, de minister heeft daarop ge antwoord dat het bedoelde ontwerp reeds aanleiding heeft gegeven tot be sprekingen, waaraan benevens verte genwoordigers van het departement, ook afgevaardigden van landbouwor ganisaties en van het departement van van Openbare Werken hebben deelge nomen. Deze besprekingen worden voortgezet maar er is reeds een prin cipieel akkoord in het vooruitzicht We zijn niet zo naïef te geloven dat de zaken er nu reeds schitterend voor staan, maar toch menen we dat, om 'n einde te stellen aan willekeur, speku- latie en louter subjectieve, belang hebbende beoordelingen de oplossing hier kan gevonden worden, zodat dan een einde zou worden gesteld aan de bedrijfsonzekerheid van de pachter, al thans wat dit punt betreft, want nog andere punten dienen onderzocht te worden. Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1