Het E.E.G. Landbouwfonds bestolen Rendabel vetmesten Een zwendel van formaat Jong rundvee WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Wie rundvee vetmest, doet dit niet alleen uit liefhebberij, maar tevens en vooral om er een behoorlijke cent aan over te houden. Nu is de smaak van onze West- Europese verbruikers zodanig veranderd, dat het vet vlees van oudere vetgemeste dieren van langsom minder gewild en dus ook van langsom slechter betaald"wordt, integendeel, het mals, licht geregen vlees van jonggemeste dieren "ondervindt nu de grootste belangstelling. Bovendien is het voor de veehouders zoals voor iedereen 't geld moet rollen, want het is duur't Mestvee moet dus op de kortst mogelijke tijd, vanzelfsprekend met de hoogst mogelijke winst, kunnen te gelde gemaakt wor den. Al 't jongvee dat voor vetmesting bestemd is, moet van meet af aan en met de meest doeltreffende middelen erop gericht worden om zo vroeg mogelijk, namelijk op een ouderdom van 12 tot 18 maanden slachtklaar te zijn tenzij U het reeds als kalf wilt vetmesten maar dat is een specialiteit apart en daarover hebben wij het hier nu niet. tijd kunnen klaarkomen dan ossen en bo vendien moet er normaal een hogere prijs per kg op voet voor te bekomen zijn. Het jong mestvee moet vanzelfsprekend behoorlijk gehuisvest zijn. Wie voldoende stalruimte heeft kan het vrij laten rond lopen dit vraagt iets minder werk maar het blijkt anderzijds dat gebonden dieren iets rapper in gewicht zouden toenemen. In elk geval is het best dat de stal niet te koud of te warm is en vooral dat hij be hoorlijk verlucht wordt zonder dat de die ren toéht moeten ondervinden. Uiteindelijk is er vooral nog de voeding die in grote maat zal bepalend zijn voor de rentabiliteit van de vetmesterij. DE VOEDING Wie op de kortst mogelijke tijd en met de grote kansen op succes jongvee wil vetmesten, kan er natuurlijk zo maar niet in t wilde weg op los voederen. Hij moet weten wat de dieren in de opeenvolgende groeiperiodes nodig hebben hij moet de voedingsnormen kennenhij moet dus weten hoeveel gram verteerbaar ruw ei wit (v.r.e.) en hoeveel gram-zetmeelwaar- de (z.w.) of energie hij aan zijn dieren moet verstrekken. Het voeder moet een hoge verteer baar heidsgraad hebben het mag dus niet te veel ruwvezel bevatten; dergelijke voe ders kunnen desnoods beter aan het fok- vee en 't melkvee verstrekt worden. Ruw- WAT IS NODIG? Eerst en vooral een goed kalf. Moet U kalveren kopen, neem dan in geen geval minderwaardige kalveren om wille van bv. 1000 F prijsverschil, want dat steekt U er tijdens de vetmesting en bij de verkoop dubbel en dik aan toe. En de kalveren van uw eigen melkvee Nor maal zijn er maar enkele, namelijk de mooie vaarskalveren van uw beste melk koeien die voor opfok tot kalfvaars kun nen voorbestemd worden. De overige vaarskalveren en stiertjes met uitzonde ring van eens een zeer goede van uiter lijk én van afstamming komen voor de kweek niet in aanmerking. Dus vetmes ten Ja, tenmiste wanneer er wat belofte in steekt. Slechte kalveren waarvan werke lijk weinig of niets te verwachten valt, ver koopt U maar liever onmiddellijk dat hebt U tenminste zuiver en anders blijft het nog een groot vraagteken of U er uit eindelijk, na al uw werk en kosten niet zult aan toesteken. En wat met de stiertjes Moeten ze gesneden worden Wij raden het niet meer aan. Immers ossen groeien trager z.e hebben meer voeder nodig voor een zelfde gewichtsaanwinst en dooreengeno- men geven ze een lager slachtrendement met een lager percent vlees (meer vetvor- ming). Dit brengt dus mee dat stiertjes met minder voederkosten en op kortere (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Zaterdag 21 januari 1967 46ste jaargang Nr 2264 V 1 't r 4 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 We hebben nog niet zo lang gele den de eindfaze beleefd van 't schan daal van de melkerij van Deftinge, waarbij we overtuigd mogen zijn dat het daar ging om een enkele onder de vele schuldigen die gesnapt werd. Die talrijke andere even schuldig kenden meer geluk bij hun ongeoorloofde praktijken, zodat we met de dichter uit de Romeinse oudheid, Virgilius kunnen zeggen ab uno disce omnes» (vrij vertaald als ge er een van die soort kent, dan kent ge ze allemaal). Nu opnieuw worden we opgeschrikt door de ontdekking van een zwende- larij op grote schaal en dan nog een van West-Europees formaat, waarbij zeker veel meer oneerlijke winsten werden opgestreken dan in het geval van Deftinge dat daarbij vergeleken maar een pekelzondetje wordt. We moeten werkelijk gaan geloven dat het zevende gebod, dat over ste len en bedriegen gaat, nog nooit zo veel werd overtreden als in onze tijd, maar dan op een uiterst knappe en verfijnde manier. Men doet het nu na tuurlijk niet meer als in de tijd van Jan de Lichte, die op de markt van Aalst werd gehalsrecht, maar toch blijken vele mensen een geweten te hebben, we zullen niet zeggen als een kouseband (wie draagt er nog kouse banden maar, laat ons zeggen, in deze tijd van mini-jurkjes enz. dat ve le mensen een mini-geweten, of zelfs in 't geheel geen meer hebben. Misschien hebben onze lezers het nieuws reeds vernomen in een vrij uitvoerige W-uitzending, maar wel licht is dit bij allen niet het geval en daarom menen we er goed aan te doen er een artikel aan te wijden, opdat zij die de uitzending niet hebben gehoord of er nog niets in hun dagblad over ge lezen hebben ermee in kennis zouden gesteld worden. Ziehier hoe de vork in de steel zit. Voor bepaalde goederen wordt in de lid-staten van de EEG, bij hun uitvoer naar derde landen (landen die geen lid zijn van het EEG) een toelage ver leend aan de uitvoerders, om deze in staat te stellen hun waren aan de man te brengen tegen een prijs die als een normale marktprijs mag aangezien worden. Dit subsidiestelsel heeft in ons ge val niets te maken met het toepassen van dumping. Wat is immers dumping? het is het verkopen van goederen in een vreemd land beneden de kostprijs aldaar, om concurrentie onmogelijk te maken. Welnu, hier is dit geenszins het ge val, we mogen zelfs zeggen dat hier het tegendeel geldt, vermits de toela ge wordt verleend om voor de uitvoer der concurrentie mogelijk te maken. Dumping wordt wel eens toegepast door kapitaalkrachtige firma's die be wust onder hun eigen productieprijs verkopen om concurrenten definitief uit te schakelen, alleen op de markt te blijven en dan hun eigen prijs onge hinderd op te leggen. Er kan echter misbruik worden ge maakt van het toekennen van een sub sidie en dit is nu juist op een enorme schaal gebeurd in het geval dat ons bezighoudt. Een tiental firma's in ons land (vooral firma's die zich bezig houden met de verkoop van veevoeder) had den er een middeltje op gevonden om meermaals voor dezelfde, zogezegd naar derde landen, uitgevoerde waren (want, in werkelijkheid werden de goederen niet uitgevoerd) bij herha ling een toelage op te strijken. Op het ogenblik dat we dit schrij ven zijn nog geen namen van firma's bekend gemaakt, wel werden namen van steden en dorpen, waar ze geves tigd zijn genoemd, maar zolang het ge recht zijn onderzoek niet beëindigd heeft zullen we er misschien niet veel over vernemen, juist omdat de zaak zo delicaat is. Ziehier dan op welke manier er te werk werd gegaan. Er vertrok bijv. uit Antwerpen een schip geladen met een bepaald veevoeder en bij de toldiens- ten werd aangifte gedaan dat de goe deren bestemd waren voor een land dat niet tot de EEG behoort, laat ons zeggen, Finland. Na het vervullen van de nodige for maliteiten werd de toelage uitbetaald. (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom) Mesfstieren van ongeveer 10 maanden oud.

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1