Nog de reuzezwendel ZOMEP.GRAANGEWASSEN Kantoren en magazijnen gesloten. Meer bizonderheden WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 4 februari 1957 46ste jaargang Nr 2266 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Een paar weken geleden lieten we in onze krant een artikel verschijnen over het knap uitgekiemd bedrog, waardoor het EEG-landbouwfonds voor ettelijke miljoenen werd opgelicht en toen schreven we dat voorlopig nade re bijzonderheden ontbraken zowel o- ver de omvang van de zwendel als over de juiste oorsprong en de werk wijze van de zwendelaars. Op dit ogenblik kunnen we meer daarover vertellen, want ook de dag kranten hebben zich druk met het ge val bezig gehouden. Het is vooreerst gebleken dat de EEG, met de medeplichtigheid van een aantal bedrijven uit België, Duitsland en Frankrijk en een ingebeeld en dus niet-bestaande bedrijf in Vaduz, de hoofdstad van het dwergstaatje Liech tenstein tussen Oostenrijk en Zwitser land gelegen, voor meer dan 200 mil joen frank werd bestolen. Alles heeft zich afgespeeld bij de veevoederbedrijven en, meer in het bijzonder hoofdzakelijk met een be paald veevoeder maïskiemkoek- schroot. Terwijl dit produkt volgens de reglementering van de EEG geen aanspraak kan maken bij uitvoer op een toelage, is dit wel het geval wan neer maïsmeel naar derde landen wordt uitgevoerd. Daarmee bezat men eigenlijk reeds al de gegevens om de bedrieglijke ak- tie op touw te zetten, zonder dat er onmiddellijk gevaar bestond dat het bedrog zou uitgelekt zijn. De eerste aanloop blijkt zich in Frans-Vlaanderen, namelijk te Toer- konje, te hebben afgespeeld. Een Duitse firma had bij een firma in Toerkonje een bestelling gedaan van maïskoekschroot. De lading zou verzonden worden per lichter over Bel gië. De Franse firma zorgde nu voor 2 zaken vooreerst werden een aantal zakken maïsmeel in de lichter boven de zakken maïskiemkoekschroot ge stapeld zodat wanneer de tolbeambten een staal zouden nemen aan de grens, ze in de mening zouden verkeren dat de hele lichter wel degelijk met maïs meel was geladen. Dit betrof dus de materiële kant van de zaak, want nu ging het nog slechts over de manier waarop de vrachtbrie ven en andere papieren dienden inge vuld te worden. Op deze documenten was er alleen maar spraak van het vervoer van maïsmeel en vanzelfsprekend mocht niet gezegd worden, dat de lading voor Duitsland (een lid-staat van de EEG) bestemd was, want dan kon er geen ongeoorloofd profijt uit gehaald worden. Daarom werd dan ook als bestem ming de naam van een derde land, in casu Engeland ingevuld en kon men dus aanspraak maken op een restitu tie of toelage. Langs onze binnenscheepvaart kwam de lading te Antwerpen toe, werd daar overgeslagen op een ande re lichter, er werden nieuwe verzen dingspapieren met de juiste benaming en de juiste bestemming opgesteld en klaar was kees. Daarmee was het spel de wagen op, want, na een tijdje had de Duitse firma in de gaten wat de Franse firma gedaan had en eveneens om welke redenen dit gebeurde. Nu was het voor de Duitsers een koud kunstje deze ongeoorloofde prak tijken gewoon na te volgen om tot eenzelfde resultaat te komen. Alleen werd als land van bestemming nu een ander derde land, namelijk Denemar ken, ingevuld en voor het oversla gen van de waren, weer eens maïs kiemkoekschroot werd Rotterdam ge kozen waar dan andere documenten werden opgesteld zoals dit voor het vorige geval in Antwerpen gebeurd was. Thans kon het spel onbeperkt en zonder veel gevaar voor de ontdek king worden voortgezet, maar om nog Ter gelegenheid van Karnaval zullen onze magazijnen en kanto ren gesloten blijven op maan dag 6 en dinsdag 7 februa ri e.k. De laatste jaren neemt het aandeel van de zomergraangewassen vergeleken met het wintergraan van langsom meer toe vooral de teelt van zomertarwe en van zomergerst nam een sterke uitbreiding. Het kweken van nieuwe variëteiten met opbrengsten die voor diegene van het wintergraan niet meer moeten onderdoen, is hiertoe natuurlijk de grote aanleiding geweest. Dit jaar komt er nog bij dat het zaaiseizoen in het najaar 1966 plots en vrij vroeg werd afgebroken door onophoudende regen, zodat na de bieten weirug of geen tarwe meer kon gezaaid worden. Verder is het mogelijk dat tengevolge van het on onderbroken nat weer tijdens de winter wellicht nog menige partij wintergraan zal moeten omgereden worden. Ondertussen heeft het er op dit ogenblik alle schijn van dat wij een vroege zaaipe- riode krijgen. Alhoewel die schijn nog le lijk zou kunnen bedriegen, wensen wij dat het nieuwe voorjaar tenminste niet zo gril lig zal zijn als dit van 1966, zodat het niet tot mei moet duren vooraleer de laatste zomergewassen gezaaid zijn. VERSCHILLENDE VARIETE1TEN Ook nu stelt Redt U Zeivenver schillende variëteiten tarwe, gerst en haver ter beschikking van haar kopers. Alhoewel in principe om 't even welke in België aanvaarde variëteit kan gevraagd worden bij uw vennootschap, zijn slechts onder staande rassen voorlopig regelmatig te Aalst beschikbaar. Wie iets anders wenst moet vanzelfsprekend onmiddellijk bestel len maar ook wie één van onderstaande variëteiten wil zaaien, moet beslist niet tot het laatste nippertje wachten om ze te kopen. Wij voorzagen in zomertarwe Phoe bus, Carpo, Jufy en Gaby in gerst: Cam- brinus, Ingrid en Hertain haver Es- poir de Gembloux, Marino, Karin, Vigor, Zon en de zwarte, Noire de Moyencourt. Van deze rassen kunt U afzonderlijk de beschrijvingen* vinden met wat prak tisch kommentaar De keuze tussen de verschillende vari ëteiten moet heden ten dage volgens ge heel andere redenen geschieden dan vroe ger. Het spreekt van zelf dat hoogste op brengstmogelijkheden, naast de kwaliteit van het graan, het hoofddoel blijven maar vermits nu bijna alle graan met de pikdorser geoogst wordt en dus op stam moet afrij pen, hebben eigenschappen als weerstand tegen korreluitval en tegen kie men op stam, vroegrijpheid en halmlengte een sterk toegenomen belang. KALK, MAGNESIUM. Laat U zoveel mogelijk door GROND- ONTLEDING inlichten in alle streken staan meerdere staalnemers van de Bo- demkundige Dienst van België te Heverlee te uwer beschikking. Pas eerst en vooral, namelijk vóór of tijdens de eerste grondbewerkingen, de nodige bekalkingen toe. Moet dit al samen mei de bemesting "gebeuren of kort vóór 't zaaien, dan verdient een fijne koolzure kalksoort alle aanbeveling. Is er tevens wat behoefte aan magnesium, dan kan dit samen met de kalk verstrekt worden, bv. door gebruik van Dolokaldit bevat im mers naast 85 koolzure kalk nog 10,5 koolzure magnesia. Overigens verwij zen wij voor wat bekalken aangaat, naar ons vorig nummer. Wijst de grondontleding wel op een be hoefte aan magnesium, maar niet op een kalktekort, dan moet Kieseriet gestrooid worden. Dit is een oplosbaar magnesium- zout dat 80 magnesiumsulfaat (d.i. 26 gebruikelijke magnesia-eenheden of MgO) bevat. Kieseriet wordt best samen met de fosfaat- en kalimeststoffen ge strooid. Ook patent kali bevat naast zijn 28 potaseenheden nog 27 magnesi umsulfaat (dus ong. 9 MgO). BEMESTING Ook voor de bemesting wordt best op regelmatige grondontleding gesteund. De fosfaat- en kalimeststoffen worden zo vroeg mogelijk gestrooid en ook een matige stikstofbemesting mag reeds vóór het zaaien toegepast worden. Na de voor bije natte winter moet beslist rekening ge houden worden met meer uitspoeling, zo dat de stikstof bemestingen eerder naar de zware kant zullen mogen genomen wor den. Talrijke nieuwe variëteiten zijn overi gens reeds veel beter tegen vrij hoge stik stofdosissen bestand. Daarom is het ech ter nog niet aan te raden alle stikstof in eens en in het begin te strooien een ver deling over minstens twee tot drie keren verdient alle voorkeur. Wie kalkcyaanamide strooit voor vroeg tijdige onkruid be strijding, moet van zelfsprekend rekening houden met 't stik stofgehalte van deze meststof (18 met dien verstande echter dat de stikstof werking meer gespreid is. dus minder ge vaarlijk. Met het oog op onkruid bestrij ding wordt best 200-300 kg kalkcyaana mide per hektare gestrooid juist voor het graan volop bovenkomt, desnoods kan an ders nog na 5-6 weken gestrooid worden, wanneer het graanplantjc ongeveer zes blaadjes heeft gevormd. SAMENGESTELDE MESTSTOFFEN Om alles zo vlug mogelijk te laten ver lopen, wij weten immers nooit van te voren hoe lang het mooi weer blijft duren, worden van langsom meer samengestel de meststoffen gebruikt, die later alleen nog met stikstofbemestingen tijdens de groei moeten aangevuld worden. Redt IJ Zeiven stelt twee soorten gekorrelde. Icom- plekse meststoffen te uwer beschikking namelijk de formules «Be Korenbloei er. de gekleurde seven: tellingen bdtro- phoska alles in plastiek zakken. (Zie vervolg 2e b'adz. Je kolom) r i ■m *k- Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 'y2Ti> vervoló 2e bladzijde 3 knlnrr

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1