■H Goed nieuws voor de botersmokkelaars Het belangrijkste gedeelte van de bedrijven en sluikhandelaars D E W EID E N Een nieuwe bloeiperiode 1 Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 11 februari 1967 46ste jaargang Nr 2267 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We weten allemaal dat de margari nefabrikanten reusachtige winsten opstrijken en niet lang geleden heb ben we in onze landbouwrubriek er op gewezen dat het percentage van het zakencijfer door hen aan publici- teitsonkosten besteed tienmaal ho ger ligt dan bv. de fabrikanten van landbouwmachines in staat zijn daar aan te besteden. Het is trouwens, ook voor een niet- deskundige, voldoende de prachtig ge kleurde margarine-advertenties, die doorgaans een hele bladzijde van een krant beslaan, te bekijken om te we ten hoeveel geld aan publiciteit voor deze namaak-boter kan besteed wor den. Voor de voortbrengers van de boter wordt magarine een gevreesde mede dinger. Daarbij komt dan nog voor on ze boeren de oneerlijke concurrentie van de botersmokkelaars die nog al tijd hun boter uit Nederland blijven halen en waarvan de invloed eer lang fel zal toenemen. Onze aandacht werd thans geves tigd op dit feit door een artikel ver schenen in een gewestelijk weekblad voor de streek van Sint-NiklaasWVaas, waar men inzake smokkelmethodes goed op de hoogte is. Nu onze regering ook gaat bezuini gen weet men reeds, dat dit zal ge beuren in die sektoren waar men het minste weerstand vreest en dus niet altijd waar het hoogst nodig is, zoals bij de ziekenfondsen bv. waar men op de hardnekkige tegenstand van de ziekenkassen zou stuiten. Volgens hoger genoemd weekblad is men van plan het aantal motorbri gades die ingezet worden tegen de botersmokkel sterk te beperken en daarbij wordt als reden aangevoerd dat het met de botersmokkel toch zou gedaan zijn. Dat 't smokkelen voor de kleine man verminderd is, zal we! waar zijn, maar juist daar waar de smokkel voor on ze boeren het schadelijkst is name lijk het smokkelen als grootbedrijf is er nog geen vermindering te be speuren en dreigt zelfs nog uitbrei ding te komen, wanneer de bezuini gingsmaatregelen vanwege onze over heden ook zouden toegepast worden. Wij zijn dan ook zo vrij hierna een passus aan te halen uit dit weekblad, dat daarover sterk gedocumenteerd blijkt te zijn. Het verslag van de Nederlandse douanediensten komt juist op tijd om de Belgische overheid de waarheid te laten zien, nl. dat de smokkelbedrij- vigheid nog steeds floreert. In het verslag van de Nederlandse toldiensten lezen we dat van januari tot september 1966 niet minder dan 2,5 miljoen kilo boter van Nederland naar België werd gesmokkeld. Laten we er dan nog de laatste drie maanden van het jaar bijvoegen, die vooral een rekordcijfer bereiken met de eindejaarsfeesten en dan ko men we op het mooie getal van 3 miljoen kilo In het aan het weekblad ingezonden stuk houdt de schrijver zich dan ver der bezig met de winst die gemiddeld een botersmokkelaar kan verdienen bij zijn duister bedrijf. Daarbij dient men te bedenken dat het smokkelen gebeurd met gepant serde vrachtauto's en er grote hoe veelheden boter mee gemoeid zijn, zo dat de winst zeer aanzienlijk kan zijn. Het prijsverschil tussen 1 kilo roomboter in Nederland en België be draagt 27 frank, maar de smokkelaars maken de grootste winst gedurende de winter met de koelhuisboter, die alleen in de wintermaanden op de Ne derlandse markt wordt verkocht. De inkoopprijs van deze boter ligt lager dan die van de verse boter. De verpakking waarop te lezen staat, dat het over koelhuisboter gaat wordt door de smokkelaars verwijderd, om (Zie vervolg 2e b'adz. 4e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 februari a s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Zie vervolg 3 bladzijde 3' kolom) Het grasland beslaat ongeveer 50 van de Belgische landbouwoppervlakte en talrijke afzonderlijke bedrijven hebben meer weiden dan akkers. Aan de kwaliteit van dit grasland is zeer veel gelegen wat uiteindelijk een grote terugslag heeft op het inkomen van de betrokken landbouwer. Het melkvee kan het tr goed op stellen en hoge melkopbrengsten geven, maar het kan er ook vermageren en ziek worden met de ermee gepaard gaande vermindering in de melkgifte. Het jongvee kan er gezond opgroeien of door parasitaire ziekten aangetast worden en eerder achteruitgaan dan vooruit. Evenzo het mestvee, het kan tijdens het weideseizoen een goede vooruitgang maken ofwel bijna zonder aanwinst terug op stal komen Enorme verschillen, die een even enorme invloed hebben op de uiteindelijke ren tabiliteit van het bedrijf. Eigenaardig genoeg worden de weiden en meer nog het maai gras, nog al te veel stiefmoederlijk behandeldalhoewel de goede en vooruitstrevende boeren al lang begrepen hebben dat de weiden, evengoed als het akkerland, de hoogst mogelijke op brengsten moeien opleveren en dus ook alle noodzakelijke zorgen moeten ontvan gen. WATERTOESTAND Een eerste punt van groot belang is een passende waterbeheersing. Hier valt de eerste plicht op de openbare instanties alle openbare waterlopen moeten tijdig gereinigd en gebaggerd worden, zodat ie dere boer in de mogelijkheid zou zijn om zijn grasland doorlopend van het over tollig water te ontlasten. !n werkelijkheid is 't jammer genoeg dikwijls andersom en talrijke in de grond goede meersen liggen in het water te rotten bij gebrek aan een goed algemeen ontwateringssysteem. In te natte weiden komen sommige pa rasitaire ziekten, zoals de leverbotziek te veelvuldiger voor, maar daarnaast ver mindert ook de waarde van het grasbe stand doordat minderwaardige grassen en onkruiden vrij vlug de bovenhand krijgen. Een grondige verbetering van het pu bliek ontwateringsnel is dus dringend ge boden en daarmee aansluitend dan een goede afzonderlijke drainering van alle te natte percelen. Uitzonderlijk liggen sommige weiden op te droge percelen. Ook hier komt er vrij vlug ontaarding door het doordringen van minderwaardige grassen. Deze wei den moeten tijdig gescheurd en heringe- zaaid worden. ALGEMENE ZORGEN Wie zijn weiden intensief wil uitbaten, moet op zijn minst zorgen dat er voldoen de percelen zijn, zodat het vee regelmatig van het éne perceel op het andere kan en nagenoeg doorlopend jong gras ter be schikking krijgt. Een verder doorgedreven systeem is de rantsoenbeweiding waarbij elektrische afrastering dagelijks of zelfs tweemaal per dag verder over het jonge gras wordt opgeschoven. Aan de onkruid bestrijding wordt ook nog te weinig aandacht besteed. Talrijke weiden staan overwoekerd met boterbloe men, waaraan het vee helemaal niets heeft. Nochtans is dit onkruid zeer ge makkelijk met selektieve middelen te be strijden (b.v. Agroxone, Biagroxone). Weiden met een te slecht grasbestand worden best gescheurd en met een goed grasmengsel heringezaaid. Met de huidige middelen wordt het scheuren van een minderwaardige weide veel minder omslachtig. Het oude gras wordt kort af gegraasd of gemaaid en dan doodgespoten met Grammoxone van zohaast alle groe ne planten dood zijn, volstaat het de grond heel oppervlakkig te bewerken en onmid dellijk het nieuwe graszaadmengsel in te zaaien. Op deze manier kan een weide op de kortst mogelijke tijd vernieuwd wor den de humuslaag blijft bovenop en de verbinding met de ondergrond wordt niet door omploegen verstoordde nieuwe weide heeft de grootste kans om in korte tijd en zonder storingen tot hoge opbreng sten te komen. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1