Een nieuwe oplichting ONZE FOKKALVEREN Boter aan de beurt Rechtskundige Dienst meer aandacht voor WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 18 februari 1967 46ste jaargang Nr 2268 c ,v,r „n;v Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We hebben nog maar pas een arti kel geweid aan de reusachtige zwen del in EEG-verband met het maïsmeel dat er eigenlijk geen bleek te zijn, maar enkel maïskiemschroot was of weer lezen we in de dagbladpers over een nieuw bedrog ditmaal met boter- verzendingen. Thans ging het echter over werke lijke goede waren en over echte bo ter, maar waarvan de in- en uitvoer- dokumenten alleen slechts denkbeel dig waren en de papieren werden ver valst. Er is nog een ander verschil met het vorige schandaal, namelijk dat in het eerste geval Nederland niet be trokken was terwijl het in het tweede geval op de voorgrond is getreden. In hoofdzaak geleek het mechanis me van de zwendel wel op dit van het eerste geval en daarom zullen we voor onze lezers enkel een paar pun ten in herinnering brengen. Wanneer boter afkomstig uit een van de EEG-landen naar een ander land dat geen deel uitmaakt van de EEG, wordt uitgevoerd wordt een be paald bedrag, dat men restitutie noemt, uitbetaald, om, in gezonde voorwaarden, te kunnen concurreren met bepaalde dumpingsprijzen. In het tegenovergestelde geval in voer uit een derde land van boter in een EEG-land, wordt in het land dat invoert een heffing op de boter ge daan. De hele oneerlijke handeling steun de nu op deze bepalingen. De bloeiende zwendelarij werd aan het klokzeel gehangen door het feit dat Italiaanse douanebeambten aan hun Antwerpse collega's nadere in lichtingen verzochten aangaande de aankomst van grote partijen boter in Milaan. Het vervoer van boter was gebeurd door een Antwerpse firma. Toen deze de zaak verder ging onderzoeken, kwam aan het licht dat die zogezeg de firma in Milaan niet eens bestond. Onze lezers zullen zich nog herinne ren in het geval van het maïsmeel dat in Lichtenstein de voorgewende firma ook niet bestond en alles zich beperkte tot een gewone postbus. Tot hiertoe heeft men een drietal vormen van oplichterij ontdekt en het bedrog gaat tot heden over 140 mil joen frank ten nadele van de EEG. In het eerste geval verkocht een firma uit Nederland zowat 1.300 ton boter over acht partijen verdeeld, vol gens de ingevulde papieren alleen, maar niet in werkelijkheid, aan een invoerder van boter in Zwitserland. Zwitserland is een land dat niet tot de EEG behoort, zodat de Nederland se uitvoerder een restitutie opstreek door zijn regering betaald. In werke lijkheid echter werd de boter naar ons land verkocht. Ze werd echter eerst naar Zwitserland gezonden sa men met de valse papieren. In dat land werden dan andere papieren op gesteld, waaruit bleek dat de boter langs Zwitserland om naar België was gezonden. Vermits de boter dus eigenlijk uit Nederland, een EEG-land, afkomstig was moest er geen heffing op worden betaald bij de invoer in ons land. Hier veroorloven we ons dan toch een kleine opmerking. Het moet voor iedereen toch wel duidelijk geweest zijn dat hier iets abnormaals, iets ver dachts aan het gebeuren was. Heeft zich dan werkelijk niemand van de controlediensten de vraag ge steld waarom Nederland, die boter voor België bestemd, over die onzin nige omweg, namelijk over Zwitser land, moest zenden leder zinnig mens kon toch wel denken dat hier look in de meers was, dat er onraad was. In het tweede, geval, dat we nu gaan beschrijven, lag het vermoeden van bedrog, ten minste aardrijkskun dig bekeken, niet zo voor de hand als (Zie vervolg 2e b'adz. 3e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 februari a s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST Wij zijn volop in de periode van de winterkalvingen. Wanneer een koe kalft gaat in de eerste plaats de aandacht van de boer naar haar gezondheidstoestand en naar haar produktie. Voor een pasgekalfde koe heeft elke boer wel wat speciaals over, wat dan gewoonlijk tot uiting komt in een extra gift van krachtvoeder. Dat heeft het dier wel verdiend, redeneert hij, en terecht. Daarna denkt de boer pas aan het kalf fokker moet dus de juiste middenweg kie- en zeer vaak wordt de gedachte beheerst door de vraag Voor hoeveel kan ik mijn nuchter kalf verkopen En voor de verkoop ziet hij dan natuurlijk liefst een stierenkalfIs het echter een vaarzen- kalf, dan lijkt het soms of de boer teleur gesteld is en hij zich gelaten bij de toe stand neerlegt. Deze houding is natuurlijk verkeerd en we zouden toch graag in dit verband meer aandacht willen vragen voor de opfok van kalveren, want uiteindelijk vormen zij toch de grondslag voor de toekomst van de hele rundveeuitbating. GEZOND OPFOKKEN. Bij de opfok van kalveren mogen we nooit het einddoel uit het oog verliezen. Uiteindelijk moeten we een koe op stal krijgen die gezond is, volledig ontwikkeld, in staat om voldoende hoeveelheden voe ders te verwerken, waarvan het produk- tieapparaat aangepast is aan de grote hoe veelheden melk, die wij normaal verwach ten die het dier zal voortbrengen en die op haar beurt flinke kalveren kan wer pen. Een kalf opfokken is bouwen aan een melkfabriek. Wanneer we een fabriek bouwen die te klein is, moeten we niet aan een maximale produktie denken. Bou wen we echter te groot dan zal haar capa citeit onderbezet zijn, haar onderhoud zal kostelijk zijn en ten slotte zal de produk tie ook te duur uitvallen. Een kalf moet zijn lichaamsbouw rui™ genoeg kunnen ontwikkelen, zonder dat het daarom te knokig moet opgroeien. De zen tussen het vetmesten van een kalf met te rijke voedermiddelen enerzijds en het produceren van kapstokken door een schrale opfok, met mindere kwaliteit van ruwvoeders en met te weinig of zon der krachtvoeders anderzijds. Wij moeten cr zeker aan denken dat het kalf op tijd een voldoende pensont wikkeling moet kunnen krijgen om later voldoende hoeveelheden voeders te kun nen verwerken. Maar het mag niet pens alleen zijn. Voor een hoge rnelkproduktie is een flinke borstkas even noodzakelijk, met rui me longen voor de zuurstofvoorziening en met een sterk hart voor een rijke bloeds omloop. En bij het geheel hoort dan on vermijdelijk een aangepast spierstelseler moet ook vlees aan het karkas zitten. Buiten de voeding spelen nog andere faktoren hun rol bij de opfok. Grtz.e opfokstal moet ruim en luchtig zijn. D? temperatuur speelt niet zo direkt een rol, als de dieren maar beschut zijn tegen tocht en vochtigheidAls we er voor zorgen dat de dieren frisse lucht, voldoen de licht en. ruime bewegingsmogelijkheden hebben, dan scheppen we de gunstige om standigheden voor een gezonde groei. ECONOMISCH OPFOKKEN. De grote evolutie die we de laatste ja ren in de kalverenopfok gekend hebben, is voor een groot deel een gevolg van economische overwegingen, hoewel de we tenschappelijke benadering van het pro bleem er toch ook zijn invloed op gehad heeft. s (Zie vei volg 2' bjedzijde kolom) •f C'.SÊÏ W .'"-I I 1 - -vA* U- Ij- v' '••Va-v v »*v ..-s. v Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 gezond gestald*

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1