UW MESTSTOFFEN De Engelse landbouw en de Europese Ekonomisciie Gemeenschap WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 4 maart 1967 46ste jaargang Nr 2270 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Het is niet de eerste maal dat we het onderwerp van deze titel in onze krant aansnijden, maar op dit egenblik, na de reizen van eerste minister Wil son, is dit thema, namelijk de toetre ding van Engeland tot de EEG, met alles wat dit speciaal voor de land bouwbelangen van dat land mee brengt, zeker aktueler dan ooit ge worden. Er zijn vanzelfsprekend ook politie ke vraagstukken mee gemoeid op in ternationaal vlak en de fel opgemerk te weigerachtige houding van het Frankrijk van Generaal de Gaulle, is er een van. Weliicht laat de Generaal zich daarbij vooral leiden door zijn an ti-Amerikaanse gevoelens en meent hij dat Engeland zijn Angelsaksische taaibroers te veel naar de ogen kijkt. Wij wensen hier enkel het land- bouwaspekt van het probleem te be kijken en wel aan de hand van een uitzending van de BBC of de Engelse radio zelf. Ziehier ongeveer de tekst I hiervan. Het Verbond van Engelse Landbou wers heeft onlangs zijn jaarlijks con gres gehouden. Dit jaar had dit con gres een meer dan gewoon belang, omdat de leden van het Verbond er de gelegenheid kregen te spreken o- ver de Gemeenschappelijke Markt. leder jaar wordt het congres gehou den op het ogenblik dat de vertegen woordigers van de regering en die van de landbouwers besprekingen be ginnen die moeten leiden tot het vast stellen van de landbouwprijzen van 't eerstkomend seizoen. Daarbij onderzoeken de afgevaar digden niet enkel de resultaten van het vorig jaar om er desgevallend de nodige lessen uit te halen, maar ze spreken er ook over de toekomst, om in het openbaar hun eisen bekend te maken. De Engelse landbouwers, zoals trouwens de hele Engelse natie, bele ven op dit ogenblik een moeilijke tijd. Ondanks de hulp die ze vanwege de regering genieten en waardoor ze ge makkelijk krediet kunnen verkrijgen, terwijl men dit zeer moeilijk in de an dere bevolkingslagen kan verkrijgen, ondanks de gewaarborgde marktprij zen, stelt men vast dat de landbou wers in Engeland steeds dieper en dieper in de schuld geraken. Op tien jaar tijd is hun schuld ver dubbeld bij de banken. En dit ondanks het feit dat de produktie tot voor kort nog steeds maar gestegen is. Tussen de jaren 1954 en 1964 is de opbrengst in de landbouw aangegroeid met 50 zodat het land 35 miljard frank heeft kunnen uitsparen op de invoer. Niettegenstaande deze inspanning is het landbouwersinkomen vermin derd wegens de verhoging van de be drijfskosten, die niet v/erden inge haald door de stijging van de prijzen. Sedert 1964 stelt men dan ook een vertraging van de produktiviteit vast. In 1965 was ze gestegen met 8 in vergelijking met 1964, maar in 1966 bedroeg die stijging slechts 2 en, wanneer de huidige tendens blijft aan. houden is het bijna zeker dat de pro duktiviteit dit jaar zal achteruitgaan. De voorzitter van het Verbond, de heer Williams heeft in zijn inleiding aan deze feiten herinnerd en heeft aan de regering voorgesteld hiertegen bepaalde maatregelen te nemen. Het zou vooreerst nodig zijn de landbouw aan te moedigen om zich meer en meer te ontwikkelen. De landbouwer heeft inderdaad een in komen dat lager ligt dan het inkomen van de andere burgers van het land. De productie in de landbouw steeg weliswaar met 50 maar, geduren de diezelfde periode steeg zijn inko men slechts met 6 Dan zou nog de Gemeenschappelijke Markt daarbij ko men. De gebeurlijke toetreding tot de Europese Gemeenschap zou de prij zen van het ingevoerde voedsel doen stijgen. Ook wegens deze reden moet de Britse landbouw nog meer gaan produceren om althans gedeeltelijk deze schok op te vangen. Feitelijk zou men, alvorens tot de Gemeenschap toe te treden vooraf de landbouwproductie moeten verhogen. Dit betekent, zei de heer Williams, dat de regering een einde moet stel len aan de crisis in de Engelse land bouw en dadelijk voorzieningen moet treffen om op een doeltreffende ma nier de productie op te voeren. Vóór de volle voarjaarsdrwkte aanbreekt kies en betrek Aansluitend met een artikel onder dezelfde titel, verschenen in ons voorgaande nummer, geven wij U hieronder nog een korte beschrijving met de gebruiksmoge lijkheden van de verschillende stikstofmeststoffen, en daaropvolgend de tabellen met de aanbevolen hoeveelheden van onze komplekse samengestelde meststoffen De Korenbloem en NitrophoskaFfet is vast te stellen dat de laatste jaren steeds meer samengestelde meststoffen gebruikt worden in verhouding tot de enkel voudige. Deze kunnen inderdaad gevoelig vlugger gestrooid worden dan de ver schillende enkelvoudige meststoffen en, vermits men nooit op voorhand weet hoe lang een periode met goed weer zal blijven duren, heeft elk element dat tijdbe sparend werkt, zeker zijn belang. 1. DE STIKSTOFMESTSTOFFEN. KALKCY AAN AMIDE is een lang zaam en gespreid werkende stikstof mest stof met IS stikstof eenheden. Naast haar eigenschappen cis stikstofmeststof, bezit zij, zoals bekend, een onkruid- en wormdodende werking. Cyaanamide bevat een aanzienlijke hoeveelheid vrije kalk en mag hierom niet samen met ammoniak- houdende meststoffen gestrooid worden. ...De kalkcyaanamide doodt de onkrui den door verbranding van de bladeren en de oppervlakkige worteltjes of van de kiemplantjes. Wanneer men vooral door bladverbranding wil werken, wordt best 's morgens bij mooi weer op bedauwd ge was gestrooid. Beoogt men vooral de ver- b/ciii*uig ,'it.i oppe. i-itoricltjcs (ov van pluimgras) dan wordt beter op droog gewas, maar vochtige grond gestrooid dan wordt immers het graangewas min der beschadigd. De kiemende onkruidza den kan men doden door enige tijd na de grondbewerking vóór het zaaien van bie ten of kort vóór de opkomst van zomer granen. aardappelen, erwten, enz. de cy- aanamide te strooien. Naast de poeder cyaanamide (geolied of ongeolied), bestaat er een fijnkorrelige vorm, nl. cyannitratdit bevat 1,5 ni- trische stikstof, naast 16,5 cyaanamide- stikstof en wordt in plastiekzakken gele verd. AMMONIA KNIT RA AT is de meest gebruikte stikstof meststofMeestal bevat het 20,5 stikstof, soms ook 26 waarvan de helft nitrisch en de helft ammoniakaal. Het is bijgevolg een stik stofmeststof met vrij vlugge werking. Vermits zuiver ammoniumnitraat onge veer 35 stikstof bevat, wordt hieraan een ballaststof toegevoegd om tot een la ger gehalte te komen. Deze ballaststof is gewoonlijk krijt of mergel en al naarge lang de soort vulstof kan de kleur van het ammoniaknitraat van lichtgrijs over oranje-bruin tot zeer donkergrijs varië ren. Dit heeft voor de bemestingswaarde vanzelfsprekend niet het minste belang. A MMONIUMSULFONITRA A T be vat 26 stikstof, waarvan 19 ammo- niakale stikstof en 7 nitrische. Het is oranje-roze van kleur en mooi gekor reld. Het heeft een iets meer gespreide werking dan ammoniaknitraat en is daar enboven iets goedkoper. Het is even goed bruikbaar als ammoniaknitraat KALKNITRAAT bevat 15,5% stikstof overwegend onder nitrische vorm. Het is dus een zeer vlug werkende stikstofmest- stof die daarenboven zeer sterk de lucht vochtigheid aanzuigt. Zelfs bij aanhou dend droog weer lost deze stikstof mest stof nog op in de morgendauw. Het is bij gevolg een stikstofmeststof die zeer goed oor dekbemestingen in aanmerking komt. Kalknitraat is meestal wit en fijngekor- reldsoms ook is het grijs of in brokjes in plaats van korreltjes. Het is in plas tiekzakken verpakt. SO DAN/TRA AT komt bij ons meest al voor onder de vorm van Chili-sodani- traat. Dit laatste bevat, benevens 16 stikstof in nitrische vorm en gebonden aan natrium, ook nog sporenelementen, waar van boor (tegen hartrotziekte van bieten) en jodium (onmisbaar voor mens en dier) wel de voornaamste zijn. Het synthetisch sodanitraat dat uitzonderlijk ook eens kan aangeboden worden, bevat deze sporen elementen niet. Chilisodanitraat is dus eveneens een zeer vlugwerkende stikstof meststofdie als bijbemesting op weiden en op bieten bij zonder in aanmerking komt. Het is fijn- gekorreld en wordt nu ook in plastiek- zakken geleverd. AMMONIAKSULFAAT ziet er uit als grof of fijn zout. Het ammoniaksulfaat van de cokes-fabrieken is gewoonlijk vrij vuil van kleur en min of meer vochtig. Het ge waarborgd gehalte bedraagt 20 of 25,5 ammoniakale stikstof. Naast het ammoniaksulfaat van de co kesovens, is er ook een synthetisch pro- dukt dat 21 stikstof bevat. Het is mooi wit. droog, fijn gekristalliseerd en gemak kelijk te strooien. Het wordt geleverd in plastiekzakken. Ammoniaksulfaat is best bruikbaar voor de vroege stikstof bemesting op de weiden: het mag evenwel, evenals alle ammohiak- houdende meststoffen, niet in aanraking komen met metaalslakken of met kalk. Ook door de aardappelen wordt ammo niaksulfaat bijzonder gegeerd UREUM bevat 46% in water oplosbare organische stikstof met vrij vlugge, iets gespreide werking (ongeveer zoals ammo niaksulfaat). Het is een witte, lichte, fijn- gekorrelde meststof het kan gemakkelijk dun gestrooid worden, wat in verband met het hoog gehalte trouwens dikwijls nood zakelijk is ook. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom) (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1