De verkoop en het vervoer Producentenverenigingen van boerderijprodukten in de E. G. Rechtskundige Dienst ARBEID ADELT WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Wettelijke verplichtingen Zaterdag 22 april 1967 46ste Jaargang nr. 2277 door de stichter O. CAUDRON We menen dat het zijn nut zal heb ben aan onze landbouwers en tuinders wat uitleg te verschaffen over de ver plichtingen hun door de wet, opgelegd wanneer ze sommige landbouwpro- dukten op hun eigen boerderij voortge bracht aldaar of op de markt verkopen en ze ook vervoeren. Deze wettelijke beschikkingen zijn niet algemeen bekend, soms vatbaar voor betwisting en het is zelfs geble ken volgens wat wij over deze aange legenheid hebben gelezen, dat zelfs rijkswachters die een bekeuring op stellen zich daarin kunnen vergissen, omdat ze aan onze boeren meer ver plichtingen willen opleggen dan de wet zelf voorschrijft. Vooreerst een algemene bemerking. Wanneer een landbouwer zijn eigen produkten verkoopt op zijn eigen be drijf of op de markt, dan verkrijgt hij door dit feit niet de hoedanigheid van handelaar. Dit is zeer belangrijk om dat bepaalde verplichtingen uitslui tend aan handelaars opgelegd dus voor hem niet gelden. Rechtsleer en rechtspraak zijn het thans hierover eens en art. 2 van de wet van 3 juli 1956 zegt trouwens uit drukkelijk, dat een omvorming van pro dukten die normaal behoort tot een landbouwbedrijf niet als een handels daad mag worden aangezien. Bovendien zijn de landbouwers niet onderworpen aan het reglement op de leurhandel. Dit blijkt uit artikel 8,3° van het Koninklijk Besluit van 28 no vember 1939. Er zou verder twijfel kunnen rijzen wat de toepassing betreft van het Ko ninklijk Besluit van 29-9-1954 over de verkoop en het vervoer van sommige eieren. Wanneer eieren waarop geen werkwijze tot bewaring werd toege past of die niet behoren tot de katego- rie van tweede keus-eieren, te koop worden gesteld in de winkels en kraampjes van kleinhandelaars dan dienen sommige voorwaarden te wor den vervuld. Deze eieren moeten worden ge scheiden volgens hun gewicht in drie klassen en op de verpakking of, wan neer er geen verpakking is, moet men op een bordje dat bij de waar staat, vermelden of het eieren zijn van 60 gr. en meer, van 50 gr. tot 60 gr. of van minder dan 50 gr. Welnu, vermits er alleen sprake is van winkels en kraampjes van klein handelaars dan is de landbouwer die z jn eigen produkten op de boerderij verkoopt of ze naar elders vervoert, niet gehouden deze verplichting na te leven vooreerst omdat hij geen hande laar is en ten tweede, omdat deze be schikking in beperkende zin moet wor den uitgelegd en winkels en kraamp jes niet kunnen gelijk worden gesteld met een vervoermiddel. Let wel op. Wanneer een landbou wer, in feite, op de markt, zijn èieren op een kraampje zou gaan verkopen, dan, dunkt ons, zal hij er goed aan doen dit reglement toch maar na te le ven om moeilijkheden te voorkomen, want dit reglement van 1954 bevat niet uitdrukkelijk de uitzondering voor zien door artikel 2 van de wet van 3 juli 1956, zodat over de toepasselijk heid zou kunnen gevit worden. Nu willen we het nog even hebben over de zuivelprodukten. De verdeling van zuivelprodukten wordt, onder meer geregeld door arti kel 7 van het Koninklijk Besluit van 27 februari 1963, waarvan de tekst als volgt luidt De voertuigen of andere vervoer middelen, evenals de oorspronkelijke verpakking gebruikt door personen, van wie de bedrijvigheid onderworpen is aan een vergunning krachtens hui dig besluit, moeten op klaarblijkelijke en duidelijke wijze de aanduiding ge ven van het vergunningsnummer Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 april a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST Door de E.E.G.-kommissie werd bij de Ministerraad een voorstel ingediend tot oprichting van producentenverenigingen in de verschillende sektoren van de land bouw. Eigenlijk een kaderwet die nog in definitieve vorm dient gegoten te worden. DOELSTELLING Het doel van de op te richten verenigin gen blijkt in hoofdzaak te zijn, een betere koördinatie bij de kommercialisatie, waar door kontrool op de kwaliteit, de homo geniteit en sortering, de koncentratie van het aanbod wordt mogelijk gemaakt. Dat hoopt men te hereiken door stimulerings maatregelen onder de vorm van nationale steun en de erkenning door de gemeen schap van de verenigingen mits bepaalde statutaire verplichtingen. Zo zullen o.a. de leden van de verenigingen verplicht zijn de totaliteit van hun produktie waarvoor zij werden erkend aan hun vereniging af te leveren. Deze verplichting wordt nood zakelijk geacht om een zo groot mogelijke uniformiteit in het aanbod te verkrijgen en het markt overzicht te vergemakkelijken. BELANGSTELLING Ten einde deze producentenverenigin gen in de mogelijkheid te stellen hun op dracht te vervullen kommercialisatie van hun produkten worden toelagen voorzien van 40 voor de investering in onroerende goederen (nieuwe gebouwen of installaties) en 20 voor roerende goe deren (machines, wagens, kantoorinrich ting). Deze investeringen moeten gemeen schappelijke eigendom blijven van de groe pering. Als werkingskosten wordt een steun voorzien gedurende drie jaren van resp. 3, 2 en 1 van de waarde van de afgezette produkten. ...Dit is zeer beknopt het opzet en de in houd van de in uitzicht gestelde producen tengroeperingen. Het blijkt vast te staan dat over al of niet oprichting ervan niet meer te discus siëren valt. Ze zullen er komen en het kun zelfs zeer vlug gebeuren. Het valt niet te ontkennen dat deze evolutie een revolu tie in de landbouw sekt or betekent. Het is derhalve bevreemdend dat aan deze revo lutie in voorbereiding zo weinig aandacht wordt besteed door organisaties en bladen waarvan men eerder het tegengestelde zou kunnen verwachten. Niet minder op vallend is het feit dat deze windstilte zich alleen voordoet in ons land, terwijl in de partnerlanden reeds aangroeiende rukwin den van pro en contra in tegenovergestelde richting waaien. ONAFHANKELIJKHEID Wij willen ons beperken tot die vast stelling, maar dan nadrukkelijk de aan dacht vestigen van iedere producent op het feit, dat hij wellicht de laatste kans krijgt om een maximum van onafhankelijkheid voor zichzelf te verwerven en te beveiligen door daadwerkelijk de oprichting en het beheer van deze verenigingen in handen te nemen. Er is geen reden om zich te laten afschrikken door mogelijke details en de problemen die zich kunnen stellen. Hoofdzaak is 't belang te begrijpen van de zaak is het belang te begrijpen van de zaak waar het om gaat en samen de mid delen en mogelijkheden te onderzoeken om zich aan deze nieuwe toestand aan te passen. Liet is niet de eerste maal dat wij in Het Boerenfrontdeze zaak behandelen en wij hebben naar niemand gewacht om hierin klaar en duidelijk ons standpunt te bepalen. Het gaat hem nl. in eerste instan tie om de valorisatie van onze producten en wij willen daarvoor iedere gezonde re geling aanvaarden die orde kan scheppen in de chaos van de produktie-explosie die nog steeds voortwoedt. De kommercialisa tie is voor ons een bijkomende hoewel noodzakelijke factor die echter, naar onze mening, niet noodzakelijks door de produ centen zelf dient ter hand genomen, op voorwaarde dat de gevestigde handel zich aan de nieuwe toestand weet aan te pas sen om aan de gestelde eisen van de distri butie te voldoen. Wij denken nl. dat er grote waarheid schuilt in de oude spreuk schoenmaker blijft bij uw leest. PLV1MVEESEKTOR Wij zullen het vandaag in hoofdzaak hebben over de pluimveesektor, wellicht bij de huidige stand van zaken het moei lijkste geval uit de landbouw. Deze be drijfstak stelt zich in ons land enigszins anders dan in de andere E.E.G.-landen. Wij hebben hier om zo te zeggen geen on afhankelijke organisaties of koöperatieven, maar alleen kontraktbindingen met indus triële bedrijven die andere belangen heb ben dan deze van de producenten. We stellen vast dat deze toestand ons niet alleen naar een onberedeneerde over- produktie heeft geleid, maar de producent- kontraktant in een positie van onverde digde nieuwe proletarisatie dringt. Elke po ging tot gezondmaking dient derhalve een stap te zijn naar sociaal verweer. Daarom gaat het er eerder om orde te scheppen in de produktie dan wel de kommercialisatie van hun produkten aan de producenten op te dragen. We stellen vast dat onze noor derburen wellicht de aangewezen weg op gaan, waar de handel met de steun van de regering zich flink aan 't organiseren en aan 't koncentreren is. OP HET EUROPEES VLAK Men wil in het Europa van morgen ko men tot produktiecentra en verbruikscen- tra, d.w.z. de produktie zal in hoofdzaak Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom) Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Jaarabonnement 120 F Uitgegeven Postrekening nr 1425 93 Landbouwers- van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst vereniging REDT U Handelsregister Aalst nr 145 ZELVEN Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom*

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1