Rechtszaken van groot belang voor de landbouwers Beheerder Jozef Kiekens ter vrome nagedachtenis Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 29 april 1967 46ste Jaargang nr. 2278 JifVi Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Door jarenlange ervaring weten wij dat onze landbouwers en tuinders in vele zaken van hun dagelijks leven, die enig uitstaans hebben met rechts zaken, behoefte hebben aan degelijke voorlichting. Wij hebben steeds ge tracht hieraan in een zekere mate te verhelpen door het houden van onze rechtskundige zitdagen en door een uitvoerige bespreking van de nieuwe wetsvoorstellen en de al te zeldzame nieuwe wetten inzake landbouw. Nog onlangs betreurden we op deze plaats, met het oog op de nieuwe pachtwet, die al zo lang op het getouw staat, dat we minstens nog een jaar zullen moeten wachten vooraleer de ze wet werkelijkheid zal worden, ter wijl we anderzijds door de Pers ver namen dat, na de Paasvakantie, de ge wone zittijd van Kamer en Senaat nog niet kon beginnen omdat er niets op de agenda stond Op zijn zachtst uitgedrukt zouden we dan toch willen zeggen dat we sterk de indruk hebben dat de heren volksvertegenwoordigers en senato ren er graag het hunne van nemen en aan werk in Kamer en Senaat een broertje dood schijnen te hebben. Inmiddels zouden we dan graag be paalde concrete moeilijkheden bespre ken die onze lezers in hun dagelijkse handel en wandel kunnen tegenkomen. Dat dit noodzakelijk is leiden we af uit het feit dat men zelfs in landbouw bladen hun niet altijd een juiste voor lichting geeft. Aldus lazen we voor een paar we ken Overal verspreid in het veld zien wij daar aanplantingen van kana- da's uit de grond rijzen. In de huidige pachtwet wordt dergelijke aanplanting nag altijd aanzien als «eigen gebruik en voor heel wat eigenaars is dat een voorwendsel om onwillige pachters, en meteen ook onze landbouw, van hun gronden te beroven Tot daar de passus die we wilden bespreken. De voorstelling van zaken dat de aanplanting met kanadabomen of met andere bomen door de pacht wet als eigen gebruik aangezien wordt is volkomen verkeerd en onjuist. We nemen wel aan dat er misschien vrederechters zijn geweest, die dit hebben aanvaard, omdat ze nog een te eng begrip hebben van het eigendoms recht, dat door de Romeinen en in de rechtsleer van de vorige eeuw werd voorgesteld als een jus utendi en abutendi (een recht om te gebruiken en te misbruiken) en thans als een dienst aan de gemeenschap moet wor den opgevat, maar dat de pachtwet zelf dit in een van hare artikels zou aanvaarden is onwaar en we willen dan ook niet dat onze landbouw door deze voorstelling van zaken in dwaling zouden worden gebruikt. Eigen gebruik betekent, integen deel, dat er een landbouwgebruik dient van te worden gemaakt, wat dus het planten van bomen uitsluit en in het ontwerp van nieuwe pachtwet wordt dit begrip zelfs nog beklemtoond door dat de eigenaar persoonlijk en niet meer door een tussenpersoon zal moe. ten bebouwen. Het land moet, in ieder geval, zijn eigen aard van landbouw- land behouden en er mag nooit een bos van worden gemaakt, want dit is geen eigen gebruik meer in de zin die de wetgever heeft bedoeld. Nog in verband met de huidige pachtwet, willen we even een andere moeilijkheid aansnijden, die betrek king heeft op het geven van de opzeg ging. Onze lezers zullen zich misschien nog herinneren dat er in de pachtwet een artikel bestaat, namelijk art. 1776, laatste alinea, van het Burgerlijk Wet-, boek, waarin gezegd wordt dat, wan neer de eigenaar een opzegging heeft gegeven, die als nietig moet worden aangezien om een of andere reden, bv. omdat er niet in stond dat de pachter drie maanden tijd heeft om zich per aangetekende brief tegen de gegrond heid van de opzegging te verzetten; de eigenaar drie jaar zal moeten wachten Vervolg 2' bladz. onderaan 1* kolom Onze rechtskundige houdt zijis zitdag zondag 30 april a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze KANTOREN aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Zoals in ons vorig nummer reeds werd medegedeeld, is de heer Jozef Kiekens, beheerder van Redt U Zei ven ons op 20 april laatstleden ont vallen. Dinsdag, 25 april, werd hij, om ringd door zijn familie, door het be stuur en talrijke leden van Redt U Zei ven en door zijn vele vrienden en ken nissen ten grave gedragen na een plechtige requiemmis in het kerkje in de Immerzeeldreef. Na een rusteloos bestaan op deze wereld, zal hij nu eindelijk rust en vrede gevonden hebben bij God en bij zijn betreurde echtgenote eigen lijk is hij het plotse verlies van zijn goede vrouw nooit helemaal meer te boven gekomen. Redt U Zeiven verliest in Jozef Kie kens een waardevd beheerder, die vooral door zijn klare, zakelijk en nuch. tere taal een blijvende goede indruk heeft nagelaten bij al degenen die het geluk gehad hebben hem te mo gen kennen. Deze goede indrukken werden overigens door de direkteur van Redt U Zeiven vertolkt in zijn af scheidstoespraak aan de rand van het graf. Wij kunnen dan ook niet beter doen dan de tekst van dit afscheids woord hieronder aan al onze leden te lezen geven. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen M is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053124 267 Duurbare Jozef Kiekens. Alhoewel ik U tenauwernood twee jaren heb gekend, valt mij de plicht te beurt U bij deze droevige gelegenheid van uw heengaan een passend afscheidswoord toe te sturen in naam van het bestuur, het personeel en alle leden van Redt U Zeiven de landbouwersvereniging, waarvan U tot uw laatste dag een bewust en bezorgd be heerder zijt geweest. Het is onbetwistbaar dat alle ieden van ons bestuur en talrijke oudere leden van Redt U Zeiven U veel beter gekend hebben dan ikzelf en bijgevolg ook veel dieper het leed aanvoelen van da scheiding die hen treft bij uw heengaan. En toch op die enkele jaren dat we mekaar hebben gekend, heb ik in toenemende mate uw kalme, zelfzekere en sterke persoonlijkheid moeten bewonderen. Gij waart geen man van over tollige of dubbelzinnige woorden rond de pot draaien of halfslachtige antwoorden stonden U niet. Uw tussenkomsten op onze bestuursvergaderingen waren steeds zakelijk, kort, klaar en duidelijk en recht op de man af. Ook, en vooral in de laatste maanden die U onder ons op deze wereld hebt doorge bracht, hebben wij U steeds meer moeten bewonderen voor de kalmte en de berusting, waarmoe U de toenemende last van uw fatale ziekte hebt gedragen. En ondanks alles waart U nog steeds zeer begaan met de goede gang van zaken in de U toevertrouwde vennootschap Redt U Zeiven Duurbare Jozef Kiekens, zoals ik U heb leren kennen in onze bestuursvergaderingen, zo feïijkt U ook steeds geweest te zijn in geheel uw leven. Het ouderlijk landbouwbedrijf hebt U met vaste hand en klare kijk verder uitgebaat en wat nu nog verkondigd wordt, hebt gij tientallen jaren geleden en volgens de omstandigheden van de toenmalige tijd reeds toegepast de produkten van uw melkvee- en groentenbedrijf wist U met de hulp van uw duurbare echtgenote en van uw grotere kinderen rechtstreeks tot bij de verbruikers te brengen. Dat was een prachtige csia'Jo en een sprekend vot» beeld voor al uw standgenoten. Dat U niet alleen met uw eigen bedrijf, maar ook met 'i iot van andere landbouwers veekwekers en tuin lore rear begaan waart, hevfljst het feit dat U niet aüean sinds 1945 toezichter en sinds 1959 beheerder zijt van onze vereniging, maar ook dat U in ver scheidene andere landbcuwersgroeperingen een vooraanstaande en verantwoordelijke rol hebt vervuld. Heb dank, Jozef Kiekens, voor uw sterke en schone persoonlijkheid voor uw stra lend voorbeeld van durf en doorzettingsvermogen en voor uw onverminderde dienstbaar heid tegenover de boerenstand. Duurbare Jozef Kiekens, wij bidden samen met uw familie en uw vrienden opdat de Grote Herder U na dit mooigevulde, vruchtbare leven met open armen in zijn Rijk mo ge binnenleiden. Rust in vrede en tot weerziens.

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1