ONKRUID BESTRIJDING Rechten en plichten WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS In graangewassen en gras ARBEID ADELT Zaterdag 13 mei 1967 46ste Jaargang nr. 2280 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON 't Gebruik van scheikundige onkruidbestrijdingsmiddelen ter vervanging van het vroegere hakken, wieden en schoffelen heeft nu 'n vrijwel algemene ingang gevonden. En dit is maar goed want niet alleen zijn er nu veel minder arbeidskrachten beschik baar op iedere boederij, maar anderzijds wordt door 'n andere noodzakelijkheid van deze tijd. namelijk het oogsten met de pikdorser, nagenoeg al het onkruidzaad direkt weer op het veld uitgestrooid. Door het doelmatig gebruik van scheikundige onkruidbestrijdingsmiddelen kan aldus niet alleen het werk van vroeger in veel minder tijd en met minder handen ver richt worden, maar daarenboven zelfs veel doelmatiger. Bijgevolg is het nu mogelijk de graangewassen en de weiden veel zuiverder te laten groeien dan voorheen. Maar hiervoor is het nodig dat de landbouwer op de hoogte is van de eigenschappen der verschillende middelen, waarover hij kan beschikken. Daarom willen wij hierna in grote trek ken een overzichtelijk beeld geven van de verschillende groepen onkruidbestrijdings middelen die voor gebruik in graangewas sen en weiden door Redt U Zeiven aange boden worden. Vermits de periode van de vóór-op komst-onkruid bestrijding nu vanzelfspre kend voorbij is, beperken wij ons tot de selektiefwerkende middelen, die dus het graangewas of het gras weinig of niet schaden, maar de onkruiden wel in meer dere of mindere mute vernietigen of ten minste in de groei hinderen. DE GROEISTOFFEN Wanneer deze middelen in bepaal de hoeveelheden worden toegepast veroor zaken zij een versterkte en snelle celgroei bij de planten, waardoor deze gaan krom groeien, scheuren en tenslotte zelfs af sterven. Twee belangrijke groepen name lijk MCPA en 2,4-D bleken vrijwel on schadelijk te zijn voor grassen en granen (éénzaadlobbigen), maar wel voor de tweezaadlobbige planten. Grasachtige on kruiden worden hierdoor dus niet getrof fen, maar de andere wel, Sommige zijn echter zeer gevoelig, b.v. distels, hederik, korenbloem, boterbloem en andere veel minder, bv. klein hoefblad, kamille... Kla ver is ook zeer gevoelig voor bovenge noemde groeistoffen en graangewassen waarin klaver werd gezaaid mogen er dus niet mee bespoten worden. MCPA is bij Redt U Zeiven verkrijg baar onder de merknaam Agroxone 30 (vloeistof) en 2,4 D onder de naam Selor P (oplosbaar poeder). Vermits sommige onkruiden' gevoeliger zijn voor de eerste groeistof en andere meer voor de tweede, wordt een bredere werking bekomen door menging van de twee groeistoffen (Bi-a- groxone). Nog niet zo lang geleden werd hieraan overigens nog een derde stof (di- camba) toegevoegd, z.odat een nog trefze kerder produkt wordt bekomen, hl. Trixo- ne, dit laatste mag evenwel niet zo laat ge spoten worden als de voorgaande twee, nl. niet meer na de vorming van de eerste knoop. Een andere groeistof, nl. 2.4,5 T (Debrousol) is bijzonder doelmatig bruik baar voor de vernietiging van netels en bramen. Voor de groeistoffen, zoals overigens voor alle selektieve middelen moet bijzon der opgelet worden dat op nabijgelegen percelen die niet met graangewassen of gras bezet zijn geen schade wordt veroor zaakt door overwaaien. Het weer speelt niet zo 'n grote rol bij gebruik van groeistoffen. E liter bij warm weer en vochtige grond zijn de beste resul taten te verwachten. De meeste onkruiden zijn 't felst kwets baar bij bespuiting tegen en in het begin van de bloei. Boterbloemen kunnen het best met Agroxone bestreden worden. KLEURSTOFFEN. .Middelen op basis van DNOC, bv. Her- bogil Creme) en DN BP (b.v. Dinorsol), kunnen in graangewassen gebruikt wor den voor bestrijding van bepaalde onkrui den die niet met groeistoffen te vernieti gen zijn. De DNOC en DNBP middelen zijn echter zeer giftig voor mens en dier er moet dus zeer voorzichtig mee omge sprongen worden en beter is het nauw verwante, maar minder giftige kleurstoffen te gebruiken, bv. Arelit. Dit laatste werkt het best bij een hoge luchtvochtigheid en geen te lage temperatuur (minstens 15-20" er mag vrij veel water gebruikt worden (600-800 I. per ha). Alhoewel Aretit min der giftig is, mag het ook niet op gras ge bruikt worden. Op graangewassen is het bruikbaar met uitzondering van gerst verder ook op vlinderbloemige gewassen. Door deze laatste eigenschap is het een aangewezen onkruidbestrijdingsmiddel op haver waarin klaver of luzerne werd ge zaaid. Tegen kleefkruid, gele ganzebloem, ka mille, enz, kunnen kleurstoffen met goed resultaat aangewend worden. Voor de te gebruiken dosissen en de veiligste gebruiksperiode moeten de voor schriften op de verpakkingen goed in acht genomen worden. Vanzelfsprekend moet na gebruik van selektieve onkruidbestrijdingsmiddelen, zo wel groeistoffen als kleurstoffen, de appa ratuur grondig gespoeld worden vooraleer het bespuiten van andere gewassen wordt aangevat. ONKRUIDGRASSEN IN GRAANGE WASSEN. Omdat grassen en graangewassen zo nauw verwant zijn is de bestrijding van onkruidgras met scheikundige middelen niet zo eenvoudig. ELEKTRiSGHE AFSLUHINGEN Meer en meer is het een gebruik geworden langs de zoom van beemden en weiden waar rundvee moet op gra zen een draad te spannen waarop een doorgaans lichte elektrische stroom staat. In verband hiermee kunnen be paalde moeilijkheden oprijzen, die we hier even wensen te bespreken. Wat de afstand waarop die draad moet gespannen worden betreft, be staan er geen algemene reglementen, geldig voor heel het land. Wel is het mogelijk dat in een bepaalde provincie een reglement bestaat, waarin een be paalde afstand wordt voorgeschreven benevens andere voorwaarden die moeten vervuld worden. Het is zelfs niet uitgesloten dat de ze reglementen het plaatsen van een weg eenvoudig verbieden. Wanneer elektrische draad langs de openbare iemand hierover in twijfel verkeert, zal hij er dus goed aan doen vooraf inlichtingen in te winnen op zijn ge meente of zelfs bij de Bestendige De putatie van de provincie. Wanneer men een elektrische af sluiting mag plaatsen, moet men er rekening mee houden dat iedere plaat sing met een sterke elektrische stroom onderworpen is aan het alge meen reglement op de bescherming van de arbeid. Worden aangezien als elektrische installaties met sterke stroom, alle installaties die dienen voor het produceren, het omvormen, Pluimgras en duist kunnen nog het best met Kalkcyaanamide bestreden worden, hetzij door gebruik vóór de opkomst van het graan hetzij wanneer de jonge graan- plantjes 7 tot 10 cm lang zijn. Wilde haver is zeer moeilijk te bestrij den praktisch is het tot nu toe alleen mo gelijk in gerst en dit bij middel van Bar- ban. Velden die sterk met wilde haver be zet zijn, kunnen het best gezuiverd worden door er meer hakvruchten op te winnen op dit ogenblik kan er bv. nog voederma- is geplant worden. Kwek gras. is in graangewassen omzeg gens, nog moeiliiker te bestrijden daar het door zijn ondergrondse uitlopers een doorlevend onkruid is. Ook hier is het béter nog tiidig een zware hakvrucht te winnen bv. late aardappelen of eventueel ook voedermdis. Tussen het planten en de opkomst van de triais kan een vóór-opkomst-onkruid be strijding toegepast worden (spuiten met Afalon spezial of Kalkcyaanamide strooi en). Wanneer de maïs 5 tot 15 cm hoog is. kan gespoten worden met 2,4 D (Selor P). het vervoer en het gebruik van elek trische stroom, met uitsluiting noch tans van deze die in werking worden gesteld bij middel van een met de hand bediende magneet, van elemen ten of batterijen van accumulatoren, op voorwaarde nochtans dat de elek- tro - motorische kracht van deze ele menten of batterijen niet hoger ligt dan 24 volt. Gaat het dus over een afsluiting op element (pil) of batterij, waarvan de kracht niet hoger ligt dan 24 volt, dan moet men geen speciale voorwaar den in acht nemen, terwijl men, in het tegenovergestelde geval, zich naar de gemeentelijke diensten moet begeven met de vraag of het algemeen regle ment bepaalde installatievoorwaarden voorziet. Wanneer men zijn stroom neemt van het net, door bemiddeling van een transformatietoestel en wanneer u dus geleiddraden over of onder het publiek domein laat gaan, moet men vooraf om de toelating hiervoor vra gen bij de dienst van de wegwerken (bij ons wegenissen genoemd)Op de gemeente zal men u dan wel inlichten welke formaliteiten hierbij moeten vervuld worden. Het komt veelvuldig voor dat de be voegde administratie een afstand van een halve meter van de naburige ei gendom voorschrijft, behalve natuur lijk wanneer de gebuur het plaatsen op de grensscheiding aanvaardt. Bovendien vereist het ministerie van Economische Zaken dat er waarschuwingsborden ongeveer om de 50 meter zouden geplaatst worden en dit wanneer deze administratie een toelating van de wegenwerken heeft toegestaan maar dit als voorwaarde stelt. BEBOSSING Een andere moeilijkheid die zich voordoet heeft betrekking op de nieu we wetgeving inzake bebossing. Ook deze aangelegenheid willen we hier na wat nader bekijken en bespreken. Het kan gebeuren dat iemand bos bomen wil planten in een gebied dat voorbehouden is aan de landbouw. Of dergelijk gebied bestaat kan men best op zijn eigen gemeente gaan verne men. Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg onderaan hierneven) (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1