h Engeland, de E- E. G. en het Frankrijk van de Gaulle batterij proiekt ook voor u Hendrix' batterijstudiedag Programma Legkippen op de batterij WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT endrix' Zaterdag 27 mei 1967 46ste Jaargang nr. 2282 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Voor de zoveelste maal heeft de theatrale en ietwat clownachtige de Gaulle voor een verrassing en een stunt of streek gezorgd op het Europees toneel door een besliste weigering uitte spreken over de kwes. tie van de toetreding van Engeland tot de EEG. Wij menen dat deze stugge hou ding wel onverwacht komt, want, tot half mei, dus tot vóór de beruchte toe spraak van het Franse staatshoofd, was men nog algemeen de mening toegedaan dat ditmaal Frankrijk geen stokken in de wielen zou steken, wan neer Engeland officieel om zijn toetre ding tot de Europese Ekonomische Ge. meenschap zou verzoeken. In Engeland zelf heeft het trouwens heel wat last gekost eer het zover ge komen was. Er was daar geen eensge zindheid bij de regerende Labourpar- tij en Eerste Minister Wilson heeft harde maatregelen moeten nemen en achteraf zelfs met uitsluiting gedreigd tegen de Britse Labourparlementleden die hem in deze aangelegenheid niet wilden volgen, zouden tegenstemmen of zich zelfs maar zouden onthouden. Anderzijds waren vele leden van de oppositie, dus van de conservatieven en van de liberalen, voorstanders van die toetreding, zodat de kloof tussen beide gezindheden niet samenviel met de kloof tussen de politieke partijen. We hadden daarbij de indruk dat En. geland bereid was veel water in zijn wijn te doen en er zou mee instem men, dat de belangen van de andere zes lid-staten bij de kwestie van de invoer van sommige landbouwproduk- ten, prioriteit zouden hebben op de belangen van de leden van het Britse Commonwealth of Gemenebest, zoals bv. Australië en Nieuw-Zeeland. Dat Gemenebest van het Britse Rijk is trouwens aardig wat aan het af brokkelen en, indien Churchill nu nog in leven zou zijn, zou hij zijn woorden dat hij niet wenste op te treden als de vereffenaar van dat Commonwealth wel eens kunnen herhalen, voor zover ze niet reeds achterhaald zijn. Toen de vroegere Engelse kolonies hun onafhankelijkheid hebben gekre gen, over zowat alle werelddelen, maar vooral dan in Afrika, heeft Enge land daarbij toch nog altijd ekonomi sche banden weten te handhaven, maar die zijn nu ook al in het gedrang gekomen. Toch was Engeland bereid dit offer te brengen op het altaar van de Euro pese Gemeenschap, zodat men wel moet aannemen dat in dat land de geest van de insularity de geest eigen aan eilandbewoners zelfs van een zo groot eiland als Engeland er een is, dan toch aan het verzwakken is en de Engelsen bereid zijn meer Europees te gaan denken. Natuurlijk was met die vraag tot toetreding van Engeland bij de EEG niet alles in kannen en kruiken. Er zouden nog wel jaren overheen zijn gegaan vooraleer het tot een werkelijk lidmaatschap zou gekomen zijn, omdat vooraf allerlei moeilijkheden moesten van de baan worden geruimd, in on derling akkoord zowel met de huidige leden van de EEG als met Engeland, maar nu hadden wij toch de indruk dat er geen onoverkomelijke bezwaren van de kant van de EEG, zoais ze thans is samengesteld, meer waren. Maar nog eens, we hadden buiten de waard, in casu Frankrijk, gerekend, ofschoon de Gaulle beklemtoond heeft dat zijn weigering geen veto be tekent. Of dit al dan niet het geval is laten we aan het oordeel van onze lezers zelf over, nadat ze hierna kennis zul len genomen tfebben van een bondige uiteenzetting der redenen waarop de Gaulle zich steunt om zijn houding te rechtvaardigen. Fiij zei dat Groot-Brittanië zeer ver wijderd staat van het Europa van de Zes op verschillende punten. Daar zijn vooreerst de verschillende landbouw- reglementen, het tekort van de Britse betalingsbalans, de betrekkingen van Londen met het Gemenebest en de speciale banden met de Verenigde Staten van Amerika. Hij verwees verder naar de vroeger houding van Engeland, dat toen vijan- Zie vervolg 2' bladzijde le kolom) De lente brengt weer nieuw leven in de natuur. Na de stilte van de winter komt de kracht van de lente die alles weer op gang brengt. Verschillende landbouwgewas sen schieten weer op en er wordt voor gezorgd dat ze onder gunstige omstandighe den verder ontwikkelen. Maar met de lente zien we ook de aktiviteiten in de bouwnijverheid toenemen, en van het H.B.P. in 't bijzonder. Het HENDR1X' BATTERIJPROJEKT komt nu tot zijn volle ontplooiing. Het H.B.P. startte in november van vorig jaar dus juist vóór de winter. De wintermaanden waren nochtans geen maanden van rust. Het H.B.P. maakte tijdens de winter opgang. Verschillende bestaande hokken werden met legbatterijen uitgerust. Het zijn meestal hokken, waar tot dan toe legkippen op de grond werden gehouden. De omschakeling gaat over het algemeen vrij goed. Met een étagebatterij kunnen dan in hetzelfde hok het dubbel aantal kipjaen of meer gehouden worden. Vergeleken met het houden van legkippen op de grond, heeft men. een bezetting van 15 en zelfs 18 dieren per vierkante meter vloer. VERLUCHTING. Voor deze hogere bezetting is de VEN- TILATIECAPACITEIT van het bestaan de hok te gering. Er zullen ventilatoren moeten bijgeplaatst worden. In een hok waar 2.000 kippen op de grond gehouden worden, heeft men vier ventilatoren. Met het plaatsen van étagebatterijen komt men in dat hok tot 5.000 dieren en zal men vijf ventilatoren bijplaatsen. Op die manier is er voldoende ventilatiecapaciteit en de ver deling van de ventilatoren is meer gelijk matig over de lengte van het hok. Alsdan moet de mogelijkheid er zijn voor een luchtverversing van 7 m3 per u. en per dier. Bij deze gelegenheid mag men ook niet vergeten te denken aan een TOE- RENREGELAAR. In de bestaande hok ken is een toerenregelaur meestal niet voor zien, omdat deze pas de laatste jaren be kend geraakte en gebruikt werd. Met een toerenregelaar heeft men de ventilatie nog beter in handen. Het toerental van de ven tilator wordt geregeld en hierdoor vermin dert men de capaciteit van de ventilator. Dit heeft ook het grote voordeel dat in de winter en ook in 't voorjaar en in 't na jaar. wanneer er niet zoveel geventileerd moet worden, de luchtverversing veel ge lijkmatiger wordt en continu doorgaat. Eén thermostaat moeten we hier nog bij heb ben en we kunnen draaien. De ventilatoren werken dan op kommando van de ther mostaat en draaien op het ingestelde toe rental. VERLICHTING. In een batterij hok wordt het licht van buiten zoveel mogelijk geweerd. Bij be staande hokken heeft men meestal vens ters. Deze zullen dan ook overkapt moeten U zijt hennenhouder of wilt het worden U wilt uitbreiden of ziet bepaalde vraagtekens Kom dan naar Donderdag 1 juni DE KLAROEN afrit autostrade AALST Aanvang 13.30 u. Einde 18 u. Probleemstelling Ir. G. Verfaillie Het gedrag van de kip op batterij Dr. H. Vervust Nederlandse ervaringen Ir.J. Langeveld Gezond investeren A. Rijken Forum door de heren inleiders Zie vervolg 2de bladzijde 2e kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1