Leghennen op de batterij De Verenigde-Staten en de vleesinvoer WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Leerrijke studienamiddag Zaterdag 17 juni 1967 46ste Jaargang nr. 2285 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Donderdagnamiddag, I juni 11., ging, zoals in ons nummer van 27 juni aange kondigd, in De Klaroen te Aalst een studievergadering door, ingericht door Hen- drix' Voorlichtingsdienst. De opkomst was zeer bevredigend, ondanks dat verscheidene belangstellenden, omwille van dringend werk op het veld (bieten, aardappelen, maaigras...) of ande re toevallige omstandigheden, niet konden afkomen. In elk geval, de afwezigen hebben iets belangrijks gemist en de deelnemers aan de studienamiddag zijn zeer voldaan en met meer zelfzekerheid naar huis teruggekeerd. OVERZICHT. Na een inleiding door ir. G. Verfaillie, gaf de heer A. Gers, één van de oudge dienden van de jeugdige Hendrix' werk groep in België, een brede kijk over de ontwikkeling van de leghennenhouderij in Amerika, Nederland, Duitsland en België. In België is het aantal leghennen op ge specialiseerde grote bedrijven gevoelig minder gestegen dan het aantal hennen op de kleinere bedrijven gedaald is. Echter, alhoewel de leghennenstapel nog kleiner is dan enkele jaren geleden, ligt de totale eierproduktie hoger. Dit bewijst voldoen de dat de productiviteit op de intensieve, grote bedrijven veel hoger ligt. Moeten wij bang zijn voor de Duitse mammoet bedrijven en voor de Duitse pluimveehouderij in het algemeen Inte gendeel. Tot nu toe heeft de Duitse kip penhouder grote voordelen kunnen genie ten vergeleken met zijn kollega in België. Wanneer de E.E.G.-binnengrenzen vanaf 1 juli e.k. verder opengaan en de land bouwpolitiek in de zes landen eerlijk ge voerd wordt (dat moeten onze politiekers bijzonder in 't oog houden), dan bestaat er veel kans dat de leghennenstapel in Duitsland gevoelig vermindert, men is er immers te veel verwend geweest. DE LEGHENNEN OP DE BATTERIJ. Dr. H. Vervust weidde op zijn bevatte lijke en sappige manier uit over de reak- ties van de leghen op de batterij. Vroe ger was de produktie op de batterij lager dan op de grond; ook de eikwaliteit was minder goed en er waren meer gebroken eieren. Nu is dit alles volledig overwon nen de produktie is minstens even hoog, zo niet hogerde eieren zijn zeer goed, zuiver en gemiddeld zelfs zwaarder meer breuk dan in gewone nesten is nu in een degelijke batterij niet meer te vrezen. Daarenboven hebben de dieren op de bat terij minder of geen last meer van cocci- diosis, wormen, bloedluizen en andere pa rasieten. Enkel kleinere problemen blijven nog bestaan, maar worden onderzocht en opgelost. Een goede opfok, met een pas- 'send entschema, een bestudeerd lichtpro- gramma en het beste voeder blijft, ook voor de leghen op de batterij, van groot belang. MAAR HET GELD? Hierna volgde nog een zakelijke en nuchtere uiteenzetting door dhr. ARijcke over de geldelijke problemen, die elkeen onvermijdelijk moet oplossen wanneer hij wil uitbreiden en moderni eren. De eers te vraag is vanzelfsprekend Heb ik een behoorlijke kans om na een bepaalde tijd (5 jaar voor de batterij, 10 jaar voor het hok) niet alleen het geïnvesteerde geld te rug te winnen, maar ook een normale in trest te bekomen en daarenboven een be hoorlijke ar beid s- en risikovergoeding. Eerst en vooral moet hiervoor het hart van de liefhebber aanwezig zijn wie niet van kippen houdt moet er ook niet mee beginnen. Verder moeten de mogelijkhe den en de wil aanwezig zijn om alles te doen zoals het moet volgens de moderns te regels van de kunst; het hok en z.ijn inrichting, de batterij en de kip (ras, op fok, voeding en verzorging) moeten volle dig in orde zijn; er staat te veel op het spel om ook maar op één punt te willen beginnen knoeien. Voor al deze punten staat Hendrix' Voorlichting ten dienste van de vooruitstrevende kippenhouder deze heeft er alle belang bij ernaar te luisteren. Wie op vreemd kapitaal beroep moet doen, en dat is in dergelijke gevallen gans normaal, mag zich in geen geval door allerlei mooie voorstellen laten mis leiden en zich jarenlang aan gelijk welke leverancier laten binden. Voor financiering mag alleen beroep ge daan worden op de daarin gespecialiseer de maatschappijen van de parastatale (bv. Spaarkas, Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet, enz.) of van de partikuliere sektor (banken en andere grote financie ringsmaatschappijen); zodoende heeft de kippenhouder tegenover deze instellingen, en alleen tegenover hen zijn gewo ne finantiële verplichtingen na te komen, maar blijft hij overigens een 'volledig vrij man Het Hendrix' Batterij Pro je kt omvat niet alleen een volledig uitgewerkt bouw pakket (hok, inrichting en batterij), maar ook een pasklare financiering, waarvan eenieder (vanzelfsprekend steeds mits de nodige borgpanden aanwezig zijn) volgens zijn behoeften gebruik kan maken, tegen de voordeligst mogelijke voorwaarden en zonder hierom zijn kommerciële vrijheid te verliezen. We lazen een artikel over de hou ding van de Verenigde Staten van A- merika ten opzichte van de vleesin voer van buiten uit in hun land en over de wettelijke voorzieningen in dat land genomen om de eigen be langen te bevoordeligen ten over staan van de vreemde landen, o. a. wanneer ze hun toevlucht nemen tot beschermingsmaatregelen, waarvan ze in beginsel beweren tegenstanders te zijn. Het is inderdaad geweten dat de Verenigde Staten naar buiten uit be weren aanhangers te zijn van de vrij handel terwijl ze in hun binnenkamers een politiek van protektionisme of bescherming willen toegepast zien. Dit is namelijk gebleken toen op 19 april jongstleden de Amerikaanse Senaat met 'n overweldigende meer derheid besloot over te gaan tot de verlaging met een derde van de ton- nemaat, die als basis dient voor de berekening van de contingentering (de hoeveelheidsbeperking van de in voer van buitenlandse produkten) van het vlees. Deze verstijving van de protectio nistische houding werd heftig aange vallen in de landen die traditioneel de voornaamste invoerders van vlees voor Amerika zijn, namelijk Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Mexico en Ierland. BESLUIT. Over allerlei onderwerpen werden hier na nog vragen gesteld en door één van de vier inleiders beantwoord Vóór ir. Verfaillie een officieel einde stelde aan deze belangwekkende studie namiddag, onderlijnde ir. Van de Sompe- le, direkteur van Redt U Zeiven, dat nog maals klaar werd aangetoond hoe sterk de technische staf van Hendrix' Voorlich tingsdienst is. Deze technische sterkte wordt dagelijks door Hendrix' voorlich ters tot bij de vooruitstrevende kwekers uitgedragen. Een dergelijke hoge tech nische vaardigheid moet onvermijdelijk ook ondersteund worden door voeders van de hoogste waarde. Eenieder die het'goed meent met zijn eigen zaak, en wie is zo niet - heeft er dus alle belang bij over de gehele lijn de diensten van de Hendrix' ploeg te gebruiken. Sindsdien is de Senaat wel ietwat teruggekomen op zijn harde houding maar blijft het toch altijd waar, dat hij de herziening blijft vragen van het stelsel van kontrole en beperking van de invoer, dat in 1964 door de meat legislation (wetgeving op het vlees) werd ingevoerd. Hij verlangt dat er nieuwe maatsta ven zouden uitgewerkt worden, waar door het peil van waarop de invoer van vlees in de Verenigde Staten zou kunnen gecontingenteerd worden aan zienlijk zou worden verlaagd en het aandeel van de traditionele leveran ciers op jaarlijkse hoeveelheden zou worden gebracht, die betrekkelijk laag liggen. Nu is het juist dat de grote uitvoer- landen van Oceanië, waarbij Ierland zich komen aansluiten is, na de mo gelijke afzet in Europa te hebben be studeerd, zich meer dan ooit naar de Amerikaanse markt hebben gekeerd die voor hen heel wat aantrekkelijker is om dat daar meer waarde wordt gehecht aan de kwaliteit en deze lan den voor het grootste gedeelte van het teveel dat ze kunnen uitvoeren zich met kwaliteitsprodukten bezig houden bvb. in fabrieken verwerkt vlees dat doorgaans ontbeend is. Al dus is de Amerikaanse vleesinvoer in 1966 gestegen tot 373.500 ton en ge durende de eerste maanden van dit jaar is deze strekking nog versterkt geworden. Officieel wordt de invoer van vlees voor dit jaar geraamd op zowat 435.000 ton. Volgens de in Amerika op dit ogen blik geldende wetgeving terzake mo gen nochtans de Verenigde Staten niet overgaan tot het opleggen van 'n contingentering en het stelsel van de quota's of bepaalde hoeveelheden per invoerend land toepassen, zolang de vleesinvoer niet hoger komt te lig gen dan 451.000 ton. Sommige senatoren antwoorden daarop dat het peil van de vrije invoer te hoog werd gesteld en daarom heb ben ze dan ook een verlaging van de ze drempel met 33 gestemd. In- Zie vervolg 2 bladzijde le kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg onderaan hierneven)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1