Nog eens bepaalde soms omstreden E E G -binoe,grenzen „aan verder open jn landbouwrecht Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Van 1 juli af KANTOREN ARBEID ADELT Zaterdag 24 juni 1967 - S-~ i «- - 463te .Jaargang nr. 2286 Uitgegeven door de Landbouwers* vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON De laatste drie dagen van mei en de nacht tussen mei en juni hielden de Euro- marktministers van Landbouw hun zoveelste zgn. marathon-vergadering om de laatste overeenkomsten en schikkingen te treffen in verband met het vrijmaken van het handelsverkeer in granen, varkens pluimvee en eieren tussen de zes landen van de EEG. Na een perskonferentie van minister Héger, donderdag, 1 juni 11., verschenen in verscheidene landbouwbladen hieromtrent vrij langdradige verslagen met weinig of geen eigen kommentaar. Alleen in De Drietand van 10 juni 11. vonden wij een bevattelijk opgesteld artikel, met de nodige kritiek doorspekt. onze ministers afhangt of de Belgische graanverbouwer zal kunnen meespelen of wel in de hoek zal worden gedrumd. DE VEREDEUNGSPRODUKTEN Heeft men voor de granen een bepaald stelsel van waarborgen voorzien, voor de veredelingsprodukten, waarvoor belang- Hierna dan bovengenoemd artikel, ge volgd nog van een paar beschouwingen van ons. Donderdag 1 juni heeft minister Héger een perskonferentie gehouden waarin hij in grote trekken de resultaten heeft mede gedeeld van de E.E.G.-besprekingen, die geleid hebben tot de eenmaking van de Europese markt voor granen, varkens, ei eren en kippen. Naar hij beweerde zijn de genomen beslissingen gunstig voor de Bel gische landbouw, maar wij verkiezen de werkelijke gang van zaken af te wachten eer wij dat optimistisch oordeel onder schrijven. DE GRANEN De graanmarkt zal dus vanaf 1 juli voor de ganse E.E.G. vrij zijn. D.w.z. dat de granen zullen verhandeld worden tus sen de E.E.G.-landen, zonder beperkingen aan de grens. M.a.w. wij gaan dus recht streeks bloot staan aan de konkurrentie van de Franse granen. Minister Héger gaf toe dat bepaalde gewesten in ons land wel eens neiging zouden kunnen hebben zich in Franse tarwe te bevoorraden, maar daartegenover meende hij dat wijnu ge makkelijker zullen kunnen uitvoeren naar Duitse tekortgebieden. Wij zouden dat wel graag willen geloven, maar wij gaan ak koord met de blinde Eerst zien Volgens loffelijke gewoonte zijn de graanprijzen vastgesteld in het stadium van de groothandel. Op dit niveau zullen de prijzen dus gelijk moeten zijn (op voor waarde dat de nodige aanpassingen per produktiecentrum er zijn). Voor ons telt echter de vraag of de prijzen aan produ cent eveneens in dezelfde mate voor de verschillende landen dezelfde zullen zijn. Dat lijkt ons voorlopig onmogelijk, om dat de Belgische producent extra taks te dragen krijgt van 5 .voor de tarwe en 7 %voor de voedergranen. Dat betekent een handikap van 25 tot 30 fr. per 100 kg.' Toen de minister de vraag werd gesteld hoe het stond met die omzetbelasting, of die ook per 1 juli zou komen te verval len, toen heeft hij geantwoord dat deze kwestie werd voorgelegd aan de minister raad en... dat hij hoopt op een gunstige oplossing. Wij hopen het met hem, maar wij kunnen het niet verhelpen onze eks teroog voorspelt onweer Zoals de zaken nu liggen weten wij dat vanaf 1 juli de konkurrentie in de granen volledig vrij zal kunnen spelen, maar dat het in grote mate van de goede wil van rijke hoeveelheden graan worden gebruikt was men heel wat minder positief. Wan neer men daar immers grote waarborgen zou verlenen om de prijzen te ondersteu nen, zou dit onvermijdelijk aansporing zijn voor een wilde uitbreiding van de varkens- en hennenhouderijDeze beide spekulaties zijn immers voor enorme uitbreiding en dus ook overproduktie vatbaar, gezien men hier geen grond voor nodig heeft, wat voor de graanteelt wel het geval is. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 juni a. s. tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Wij menen nuttig werk te verrich ten door nogmaals een artikel te wij den aan sommige moeilijkheden, som mige twijfels, die kunnen oprijzen in gevallen waarbij de wetgever niet steeds duidelijk is geweest bij het op stellen van de wet, zodat de recht spraak en de rechtsleer een verkla ring en een uitleg moeten gaan zoe ken ofwel in de algemene geest waar mee de wet werd tot stand gebracht ofwel in de voorbereidende werkzaam heden ervan. We houden daarbij reke ning met de vragen, die op onze zit dagen worden gesteld, omdat we al dus weten dat bepaalde moeilijkhe den niet louter theoretisch zijn maar werkelijk in de praktijk voorkomen. Hoe zit het bv. met de toepassing van de wetgeving op het recht van voorkoop, wanneer er een verrichting plaats heeft, die geen eigenlijke ver koop als voorwerp heeft, maar laat ons zeggen, een ruiling. Een eigenaar bezit een. stuk land dat hij iemand in pacht heeft gegeven. Nu zou hij dit willen omruilen tegen een ander stuk land dat eveneens in pacht werd gegeven. Moeten daarbij beide eigenaars een recht van voor koop geven aan hun respectieve pachters Hierop is het antwoord tamelijk dui delijk. De wet op het recht van voor koop is in dit geval niet van toepas sing en wel om de goede reden dat ze enkel spreekt van een geval van verkoop. Dus telkens wanneer het niet gaat over een verkoop, maar, laat ons zeggen, een omruiling, een verdeling, het inbrengen in een vennootschap, een gift, wordt de wet niet toegepast. Daaruit volgt dat aan de pachters geen voorrecht moet gegeven worden en dat men zelfs niet eens per aangete kend schrijven moet verwittigen van de bewerking die men op 't oog heeft. Weliswaar dienen wij hier aan toe te voegen dat, volgens onze beschei den mening, de wet op dit gebied een tekort vertoont, want men moet niet ver zoeken om in te zien dat men ge makkelijk de wet zou kunnen ontdui ken door bv. de verkoop het uitzicht te geven van een schenking, die dan weer door aldus genoemde tegenbrie- ven onder partijen kan worden teniet gedaan. Dit gevaar kan bezworen worden door de term «verkoop te vervangen door vervreemding want hiermee zou alle twijfel ineens worden uitge sloten, en zou de pas worden afge sneden aan bedrog. Ook bij het omruilen van een per ceel land tussen pachters moet men goed uit zijn ogen zien, wil men on aangenaamheden en allerlei narighe den en schadelijke gevolgen vermij den. Hierbij dienen we voorop te stellen dat men in dergelijk geval altijd voor af de toestemming van de respectie ve eigenaars moet verkrijgen, want anders zijn het woorden in de wind. Maar zelfs dan moet men op zijn hoede zijn, want in de praktijk komen er dan nog gevallen voor waarbij men bedrogen uitkomt. Zo las ik onlangs een geval dat ik aan onze lezers niet wil onthouden. Met de toestemming van de beide eigenaars had een pachter met zijn ge- buur een overeenkomst aangegaan, waarbij hun gepachte landerijen wer den omgeruild, denkelijk omdat dit beter paste in hun bedrijf. Nu had een pachter, wegens zijn gevorderde leeftijd, het landbouwbe drijf opgegeven en werd opgevolgd door zijn zoon die de boerderij en het omgeruilde perceel ging bewerken. Op da ogenblik laat de zoon aan de gebuur weten dat hij het door zijn vader omgeruilde land terug in zijn bezit wil nemen. Hoe zit dat nu Rechtspraak en rechtsleer zijn het eenstemmig eens om te beslissen dat een omruiling van het genot tussen twee pachters of tussen een pachter en een eigenaar geen pachtkontrakt is en al evenmin een onderverhuring, maar wel een overeenkomst sui gene ris (met een eigen karakter), die niet onderworpen is aan de toepassing van van de pachtwet. Zie vervolg 2" bladzijde le kolom) Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 I X 1 A 1 - 4 A - 4 I 4- AA,.,, A-A AAA AAA-A A AA AAA .11 l-% 1 I l /AA AA J AA I I I f* (Zie vervolg 2de bladzijde 2e kolom Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron u—ami

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1