Verlaging van de melkprijs 7 Pariteit of gelijkwaardigheid Kantoren en magazijnen gesloten. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Nu met ministeriële kunstgrepen Ook tegenover het buitenland Zaterdag 1 juli 1967 46ste Jaargang nr. 2287 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Door een beslissing van onze minister van Landbouw werden van 1 juni af de normen verstrengd voor het bekomen van melk van eerste kwaliteit. Dit betekent onvermijdelijk dat een reeks leveranciers van melk van eerste kwaliteit voortaan gevaar lopen in de tweede categorie te vallen en dus minder geld voor hun melk te ontvangen. Geen enkel arbeiderssyndikaat aanvaardt dat ook maar in de gerings te maat aan zijn (hoog opgelopen) verworven rechten geraakt wordt. Bij de Vlaam se boerenorganisaties lazen wij alleen een sterk protest in De Drietand orgaan van 't Algemeen Boerensyndikaat, maar de reactie van het hoofdbestuur van de Boe renbond is uitermate flauwkesenerzijds wil de BB bij zijn goedgelovige leden de indruk verwekken dat hij het niet eens is maar anderzijds geeft hij toe dat de maatregel op zichzelf aanvaardbaar isGa met zo 'n mannen maar naar de oorlog In 't parlement is de zaak van de boeren uiterst flauw verdedigd geweest. Slechts een viertal senatoren zijn tussengekomen, maar de boeren vertegenwoordigers waaronder verscheidene melkcrijdirek- teurs(zwegen als vermoord of w.aren misschien zelfs niet eens aanwezig. De Boerpubliceert in zijn laatste nummer alleen het antwoord van de minis ter, maar van de enkele interpellaties is geen letter te zien. Dit kan zeker aller minst 'n voorbeeld van veelzijdige voor lichting genoemd worden. Wij geven U hierna uit het Beknopt Verslagbetreffende de debatten in de senaat, de tussenkomst van een paar par lementairen. nl. van één P.V.V.-er, dhr. Gillet en van een CVP-er, dhr. Vanden- bussche. (Hoofdbestuurslid van de BB, se nator Lagae, zweeg in alle talen, evenals de heren boerenvertegenwoordigers- melkerijdirecteurs»), TUSSENKOMST VAN DHR. GILLET P.V.V Tengevolge van de beslissing van de mi nister van Iuindhoaw betreffende de nor men voor het bekomen van de kwaliteits premie voor de melk, zullen de inkomsten van de producenten met verschillende tien tientallen miljoenen worden verminderd. Op het ogenblik dat steeds meer produ centen zich organiseren om een betere kwaliteit te bereiken, leidt de verscherping van de criteria tot het tegendeel van het verhoopte resultaat. Wegens de moeilijk heden die de betwiste maatregel voor de producenten zal meebrengen, zal de wer kelijke kwaliteit dalen, ten nadele van de consument en van de verwerkingsindus trie. De melk, ingedeeld in drie kategorieën, wordt gemengd en aan de verbruiker ge leverd in één enkele kwaliteit. Met het oog op de reinheid van het produkt heb ben de landbouwers een grote inspanning gedaan vermits ruim 95 van de melk uitstekend is. Voor de minister was het ogenblik slecht gekozen om de indruk te geven dat hij een stap achterwaarts doet in verband met de prijs voor kwaliteits- melk, juist nu de Raad van Euro- marktministers een beslissing ter zake moet nemen. Het was niet opportuun de kwaliteitspremie af te schaffen, terwijl on ze Euromar kt partners een nog belangrij ker steun genieten. De Franse begroting voor 1967 voorziet steungelden ten belope van 8 miljard B.F. ten gunste van de rundvleesproduktie. In Duitsland worden belangrijke toelagen verleend voor de zui- velproduktie en -verwerking. De verscher ping van de criteria beoogt slechts een bescheiden hegrotingsbesparing, die zal doorgevoerd worden ten nadele der land bouwproducenten, wier inkomen het laagst is en die vooral zal gevoeld worden in de grasstreken. In 1965-1966 schommelde het inkomen van de landbouwarbeid tus sen 100.000 en 120.000 frank per jaar, te gen 145.000 frank voor de loon- en wed- detrekkenden. Waarom worden de minst begunstigde landbouwinkomsten getroffen In de grasstreken is de melkprijs sedert 1965 niet meer verhoogd, terwijl de lasten voort durend stegen. De landbouwers begrijpen niet dat zij het eerst getroffen worden door het ekonomische beleid van de regering. Ik verzoek de minister van L and bouw de ze beslissing in te trekken. In overeenstemming met de voor schriften van de wet zullen wij ons personeel vakantie geven tijdens de WEEK van 9 tot en met 15 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz Ons blad DE KOORNBLOEM zal ock om dezelfde reden op 15 juli niet verschijnen. Het is niet onze bedoeling voor on ze lezers de kouwe schotel nogmaals op te warmen van de grieven, welke wij op tijd en stond hebben opgedist ten aanzien van de bedrieglijk mooie pariteits- of gelijkheidswet waarover de minister van Landbouw ieder jaar een verslag laat opstellen door zijn ambtenaren, om aan de boeren diets te maken dat ze goed op weg zijn e- venwaardig te worden met de loon- trekkenden. Dat die gelijkwaardigheid nog op verre na niet bereikt is, moge blijken uit het feit dat een landbouwarbeider die 'neel wat minder uren per jaar moet werken dan zijn patroon, de boer zelf, en daarbij geen risico's te dragen heeft het toch beter heeft dan zijn meester, vermits tot heden toe bewezen is, dat zijn jaarlijks inkomen gemiddeld hoger ligt dan dat van zijn opdrachtgever. Er bestaat dus geen pariteit of ge lijkwaardigheid tussen de landbouwer en de persoon die in zijn dienst staat, om dan alvast niet te gewagen van gelijkwaardigheid tussen de landbou wer en de gespecialiseerde loontrek- kenden uit andere bedrijfstakken. Zolang de verschillende bepalingen van de sociale wetgeving, zoals bv. de kinderbijslagen, het pensioen, de ziekteverzekering enz. niet even gun stig zijn voor de zelfstandigen als voor de loontrekkenden zal er nooit van pa riteit kunnen spraak zijn, ondanks al de zogezegd gunstige vooruitzichten, die de minister van Landbouw ons ie der jaar opsolfert. Inmiddels duurt de landvlucht voort en moeten onze jonge en zelfs oudere landbouwers hun heil gaan zoeken in de nijverheid, maar ook daar blijkt het vet van de soep en worden fabrieken in groot aantal gesloten. We willen echter in dit artikel ook de belangstelling vragen van onze landbouwers voor wat hun te wachten kan staan, wanneer ingevolge het Verdrag van Rome, de tolgrenzen tus sen de EEG-landen gaan verdwijnen en ons land kan overspoeld worden met landbouwprodukten die voor onze boeren niet onbelangrijke bedreigin gen kunnen meebrengen. Men heeft ons altijd voorgehouden dat, wanneer het stelsel van verschil lende premies, subsidies en heffin gen in de EEG-landen zal afgeschaft zijn en in West-Europees verband de landbouwprodukten vrij van het éne land naar het andere zullen kunnen verzonden worden, onze boeren dan de strijd kunnen en moeten aanbin den door de hogere kwaliteit van hun produkten en dat het van henzelf dus zou afhangen of ze op die vrije Euro pese markt hun man zouden kunnen staan. Van konkurrentie door middel van de kwaliteit hoeven onze vooruitstre vende boeren niet bang te zijn, want hierin staan zij aan de spits. Maar, ondanks de zgn afschaffing van ver schillende premies, subsidies, enz. blijft het gevaar bestaan dat onze boe ren door vadertje staat toch nog op allerlei wijzen benadeeld worden, ver geleken met hun konkurrenten in Eu ropa. Neem bv. de sociale wetgeving. Nog onlangs, werd aan onze minis ter voor Europese aangelegenheden, de heer Van Elslande, de vraag ge steld of in de landen van de Europe se Gemeenschap ook gedacht was aan een gelijkschakeling van de soci ale wetgevingen. Hij was gedwongen hierop te antwoorden dat men er zelfs geen begin mee gemaakt had en dat men uitsluitend aan de oplossing van ekonomische moeilijkheden gewerkt had. En, nochtans, wanneer in een land de sociale wetgeving voor de boeren minder gunstig is dan in een ander land, dan wordt het spel van de con currentie vervalst, omdat de landbou wer uit het éne land, ondanks de be tere kwaliteit van zijn produkten uit eindelijk toch niet op kan tegen zijn concurrenten uit de andere landen met gunstiger sociale voorzieningen. Wanneer bij een wielrennerswed strijd, althans wanneer het niet gaat om een wedstrijd tegen de klok, som- (Zie vervolg 2 bladzijde T kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde 2e kolom)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1