Verhoging van de melkprijzen Met een ministeriële kunstgreep Kantoren en magazijnen gesloten. Taksen op de granen Alleen in België WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Wij wezen er in ons vorig nummer reeds op hoe flauw de reakdes van de boerenverdedigerswaren in de senaat, nadat de minister van Landbouw beslist had de kwaliteitsnormen voor de melk van 1 juni 1967 af te verstrengen. Zowel senator Lagae, lid van het dagelijks bestuur van de B.B. als de senatoren - boerenverdedigers melkerijdirekteurs blonken uit door hun schuldige'stilzwijgendheid. Het hoofdbestuur van de Boerenbond noemt de maatregel «op rich- zelf aanvaardbaar maar wil dan terzelfdertijd zijn brave leden doen geloven dat ze hun inspanningen tot het voortbren gen van kwaliteitsprodukten moeten voortzetten en dat de kwaliteitspremie zonder vermindering van het bedrag moet blij ven toegekend worden. Hoe rijmt men dat tesamen Wij lieten in ons nummer van 1 juli 11. een paar tussenkomsten van senatoren verschijnen en beloofden toen ook het antwoord van de minister te zullen mededelen, gevolgd van nog enkele beschouwingen van ons. De goedgelovige lezers van «De Boer» kregen alleen.het antwoord van de minister te lezen gevolgd door het dubbelzinnig standpunt van het hoofdbestuur maar aan de enkele tussenkomsten van de senatoren die niet akkoord bleken te gaan, heeft De Boer maar liefst geen inkt meer verkwist. Hier volgt dan de uiteenzetting van onze minister van Landbouw. Deze be gint met een toespeling op een tussen komst van senator Dejace, die gezegd had dat de boeren opnieuw dreigden met hun drietand op straat te komen. Nog onder de indruk van de ons door de h. Dejace in het vooruitzicht gestelde drietanden, verschijn ik hier voor u. Het verheugt mij dat deze interpellatie mij de gelegenheid biedt nader in te gaan op een vraagstuk, dat enige beroering teweeg brengt en ik hoop dat de verdedigers van de producenten niet zullen nalaten hen in kennis te stellen van de gegevens die ik nu wil mededelen. De premies voor kwaliteitsmelk zijn een zeer zware last geworden voor het landbouwfonds. Met deze premies waren gemoeid in 1964 162.307.000 frank in 1965 203.880.000 frank in 1966 237.902.000 frank Werden de normen niet gewijzigd dan hadden wij in 1967 voor een tegemoetko ming van 275.000.000 frank gestaan, waar voor wij bijkredieten hadden moeten uit trekken. Dank zij de kwaliteitsprijzen voor de melk, hebben de producenten meer dan de richtprijs ontvangen. Het verschil tussen de gemiddelde prijs en de richtprijs werd jaarlijks groter. De Belgische richtprijs, 4 fr. 55 per liter met 33 gram vetstof, be antwoordt aan de oriëntatieprijs per l april 1968 van de Gemeenschappelijke Markt. In landbouwerskringen heeft men met voldoening vernomen dat de Belgische prijs mocht worden gehandhaafd. De kwaliteitsprijs beoogt de opvoering van de kwaliteit te bevorderen door een gel delijke stimulans. Als een algemene ver betering van de grondstof wordt bereikt, zullen de melkfabrieken betere produkten kunnen afleveren en de producenten een verhoging van de gemiddelde melkprijs kunnen verkrijgen. In Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Italië is er geen financiële tegemoet koming van de Staat voor de aan melk fabrieken geleverde melk. In de Bonds republiek is er slechts een zijdelingse bij drage die echter niet evenredig is niet de uitgekeerde premies. Bij het invoeren van de kwaliteitsprijs voor de melk is, na rug gespraak met de land bouwverenigingen, besloten de normen voor 't erkennen van de eerste kwaliteit niet te hoog te stellen. Volgens de Nederlandse normen wordt de kwaliteit vastgesteld met methyleen- blauw binnen een tijdsduur die, volgens de temperatuur buiten, schommelt van 1 tot 6 uur, terwijl in België de norm van 1 tot 5 uur gaat Voor het rangschikken in derde kwali teit eist Nederland ontkleuringstijden van 4 uur tot 30 minuten, terwijl wij er slechts eisen van 1 u. 30 tot 5 minuten. De ver gelijking met de andere buurlanden is evenmin in ons voordeel. Er werd met de land bouwverenigingen overeengeko men, dat de toepassing van deze normen aanleiding moest geven tot de rangschik king van 40 der melkproduktie in de eerste kwaliteit en van 20 in de derde. Deze vooruitzichten werden steeds over troffen. In 1966 werd er 63,6 in eer ste kwaliteit gerangschikt en 13,6 in de derde. De verhouding tussen de pre mies werd vermeerderd. De tussenkomst van het Landbouw fonds is gestegen tot een zestigtal miljoen per jaar, om vervolgens te komen tot de cijfers, die ik zo pas heb vermeld. De normen, die van 1 juli 1967 in België van kracht worden, zijn gelijkwaardig aan de normen voor de eerste kwaliteit in Nederland. Uit in 1964 en 1965 gedane proefnemingen is gebleken dat de toepas sing van deze nieuwe normen nog 51 van de melkproduktie zal geven, die in de eerste kwaliteit wordt gerangschikt en 18 in de derde. De premie zal verkregen worden dank zij de zorgen op gebied van hygiëne en van reinheid. Indien sommige landbouwers het nodig hebben geacht, zich een uitrus ting aan te schaffen om de melk op lage temperatuur te bewaren, en indien zij aan hun opbrengst de gewenste zorgen inzake hygiëne en reinheid besteden, zal hun melk verder gerangschikt blijven in de eerste kwaliteit en zullen zij de premie genieten. Bovendien biedt het landbouw investeringsfonds de mogelijkheid, toela gen te verlenen bij de aankoop van mate rieel. De Gemeenschappelijke Markt zal op 1 april 1968 van kracht worden. Het vrije verkeer van de produkten in de zes landen zal de mogelijkheden tot nationale bescherming verminderen. De kwaliteit zal bijgevolg een belangrijke rol spelen in de mededinging. Onze landbou wers moeten er dus onverwijld toe aan gespoord worden deze kwaliteit te beko men. De vraag mag gesteld worden of een kwaliteitspremie, die grotendeels betaald wordt met rijkstoelagen, wel met het Ver drag van Rome strookt en of zulke toe lage niet binnen korte tijd zal moeten af geschaft worden. Ik vind het voorzichti ger niet langer een stelsel in stand te hou den, waarvan zou kunnen geoordeeld worden dat het er minder toe strekt de kwaliteit van de melk te verhogen dan (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) In overeenstemming met de voor schriften van de wet zullen wij ons personeel vakantie geven tijdens de WEEK van 9 tot en met 15 juli Wij trekken de aandacht van de belanghebbenden op deze maat regel. Zij gelieven zich tijdig te voor zien van voeders, meststoffen, sproeistoffen, enz Ons blad DE KOORNBLOEM zol ock om dezelfde reden op 15 juli niet verschijnen. Tot nu toe hebben wij nergens verno men dat de forfaitaire taksen op de gra nen in België zouden opgeschorst wor den deze bedragen 5 voor tarwe en rogge en 7 voor de overige granen. In de andere E.E.G.-landen bestaat een der gelijke taks niet. De drempelprijzen voor de granen wor den sinds 1 juli voor gans de E.E.G. ge lijkgesteld (met kleine verschillen over een veertigtal marktpunten). De drem pelprijzen worden door de E.E.G.-kom missie bepaald op het stadium «vertrek groothandelzonder met eventuele tak sen rekening te houden. Wat zal er nu in België gebeuren indien die beruchte taksen niet worden afgeschaft Ofwel zullen dé taksen bij de drem pelprijzen gevoegd worden (dit zal het ge val zijn voor alle ingevoerde granen) en dan zullen de Belgische boeren voor hun voeders voor kippen, varkens, koeien, ongeveer 30 F per 100 kg meer moeten betalen dan hun kollega's in Duitsland, Frankrijk, Nederland of Italië Ofwel bestaat de mogelijkheid (voor het binnenlands graan) dat de taksen geheel of gedeeltelijk ten laste gelegd worden van de graanverbouwersdus deze ontvangt dan insgelijks 25 30 F per 100 kg min der dan de graanboer uit een ander E.E.G.-land. Is dat nog een eerlijk spel? Deze taksaangelegenheid is een zuiver Belgische aangelegenheid. Het zijn dus de Belgische parlementairen (wat doen onze ijverige boerenvertegenwoordigers die van de minister van financiën moeten be komen dat dit wraakroepend verschil in behandeling onmiddellijk afgeschaft wordt. Om hun parlementaire vergoeding op de slag met 60 te verhogen tot het sociaal sommetje van ongeveer een half miljoen per jaar zijn ze er als de kippen bijmaar om voor hun kie zers in de bres te springen voor aangele genheden van levensbelang ziin ze niet meer te vinden. Ondertussen heeft de Boerenbond een telegram naar de eerste minister en naar de minister van Landbouw gestuurd. Is dit een bewijs dat de B.B. van de werk zaamheid en strijdlust van de boeren verdedigers in het parlement ook weinig of niets verwacht Zaterdag 8 juli 1967 46ste Jaargang nr. 2288 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1