Jonge Stieren De boter in eer hersteld WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT O^er boter en cholesterol Zaterdag 5 augustus 1967 46ste Jaargang nr. 2291 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Waar vandaan zullen de dekstieren over korte tijd in Oost-Vlaanderen voortko men Best mogelijk dat, op 't eerste gezicht, deze vraag iets nuchter klinkt. Het is be trekkelijk gemakkelijk te zeggen alleen beste stieren, met beste origine en beste kweekkwaliteiten... gebruiken. Dit, hon derd maal en meer herhalen in gesproken of geschreven taal, maar zonder prakti sche uitbouw, brengt niets, volstrekt niets bij En of er hierover gesproken en geschre ven wordt...; het zou tot een heel lijvig boek uitgroeien moest alles samengebun deld worden. En wij laten dan nog onver let de losse kritiek, de ontboezemingen na kleine of grotere ontgoochelingen en de uitdrukkingen bij de uiteenlopende mense lijke onvoldaanheid Men begrijpe meteen dat de bovenstaan de vraag ook actueel is. Waarom Waarom gebruikt niet iedere let wel iedere veehouder een best kwekende stier en hoe komt dat in veel gevallen een doodgewone nog volstaat Waarom bezigt de K.I. niet uitsluitend waardevolle geteste stieren Waarom wordt er gemakkelijk geket terd over mogelijks iets min bevruchtend zaad van een of andere ouderwordende stier terwijl dit van een jongere en der halve min gekende er doorgaans voluit' doorgaat (ook in andere streken) Waarom komen op samenkomsten of keuringen nog heel wat stieren met min goede produktieuitslagen en doet zich nog een beperkte handel erin voor Waarom kan de verhoging der mini mumnormen van produktie gesteld op keu ringen, zo moeilijk de vrije en vlotte in stemming van de overgrote massa beko men Waarom zijn er nog zovelen die voor hen zelf beslissen of voor anderen raad geven... dat oormerken der stierkalveren een der voorbijgestreefde gewoonten ge worden is in deze vooruitstrevende en be rekende tijd Waarom zoveel, zovéél... onverschillig heid en lusteloosheid voor de degelijke en praktische zijde Het is diep gemeend als ik er hier thans de nadruk op leg dat de moderne tijds omstandigheden in en om de landbouw de stierenopfok minstens geruisloos dood zwijgen. Ik bedoel hier het registreren bij de geboorte en het voorbrengen rond 1 - ja rige ouderdom Om 't even hoe elkeen deze oproep mo ge heten in alle geval wordt hij ten bate van Oost-Vlaanderens algemene rundvee houderij gedaan in juli 1967, wel bepaald vooraleer toestanden ontstaan zijn die sommige andere streken reeds beleven en die mogelijks nog maar het eerste voel baar begin aanmelden van een nog diepere en scherpere daling. Wat staat er te doen Niets fantastisch en geen fantasie inte gendeel de voeten zetten op de Oostvlaam- se grond met zijn goede maar ook soms min. grote mogelijkheden in velerlei op zicht Hier volgen dan twee basispunten 1. Allereerst de stierkalveren, afstam mend van een goede tot beste melkkoe, laten oormerken Elke stal die meedoet aan volledige re gistratie (thans reeds meer dan 3000) en waarin gemiddeld 8 a 10 melkgevende die ren voorkomen, bezit minstens één koe waarvan de boer en de boerin met genoe gen kunnen zeggen dat het de beste van de stal is Dit betekent 3000 stuks. De kleine helft 40 hiervan werpt per jaar een stierkalf zij dus 1200 Die 1200 dienen geoormerkt te worden om de maximumkansen voor later open te houden Aangenomen nu dat naderhand hier van 500 't zij sterven, 't zij een storend ge brek beginnen te vertonen, 't zij onvol doende gedijen, dan blijven er 700 over. 700 per jaar, elk geboren van de beste koe uit ongeveer evenveel stallen... wat een spel van schone mogelijkheden reeds. 2. Als bovendien de eigenaars, de stie renhouders of Inseminatoren zich dan be hoorlijk inzetten om diezelfde 3000 moe- derdieren (gemiddeld één per stal) te kop pelen of te bezaaien met één der best mo gelijk kwekende of meest belovende stie ren, dan worden vanaf het jaar eropvol- gend, 1200 geoormerkte stierkalveren uit prima ouders gewonnen en 700 voor de verdere kweek ingeschakeld (wij laten hier nu nog onverlet de 1200 vaarzekalveren die op hun beurt de kansen der kweek- formules nog bijzonder zullen vergroten)! 700 zulke stieren per jaar op de keu ringen Eerste tastbaar gevolg hiervan zou zijn dat meteen diegene, afstammend van min goede moeders, volledig en definitief zou den mogen wegblijven Privaten en bonden en K.I. werken dan verder zo doelgericht mogelijk met die 700 als jonge generatie. Niet vergeten de 600.000 fr. die jaarlijks als premie uitbetaald wordt de vlotte en lonende verhandelingen tijdens 1967 de stijgende vraag naar jonge kwali teitsstieren vanwege private veehouders met grote stallen de noodzakelijkheid voor de K.I. om jaarlijks een aantal dergelijke stieren minstens tijdelijk te gebruiken. 1200 en 700 zijn er nodig. Uit Ons Vee maandelijks inlichtings- blad van het Verbond der Veekweeksyndi- katen van Oost-Vlaanderen. v.z.w.. Ach terstraat, 32, St.-Amandsbern. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij, nog niet zo lang geleden, hier op deze plaats een artikel lieten ver schijnen, waarin wij betoogden dat op de Dag van de Melk die te Brus sel werd gehouden, van zeer deskun dige zijde 't fabeltje van de schade lijkheid van de boter wegens haar gehalte aan cholesterol voor goed de kop werd ingedrukt. Kort voordien werd een uitzending in de TV gewijd aan dit vraagstuk en wel in een voor de boter ongunstige zin, zodat vele margarinefabrikanten daarin een welkome gelegenheid za gen om reeds daags nadien in de kran ten aan een verwoede publiciteit ten voordele van de margarine te gaan doen. Het ging hier over een uitzending in het Frans, dus in de RTB. Dit organis me was het dan ook aan zichzelf ver schuldigd ruchtbaarheid te geven aan wat op de Dag van de Melk was voorgebracht geworden, ditmaal ten gunste van de boter. Dit is dan ook gebeurd in een ge sprek gehouden met de behandelaar van het onderwerp, Professor Halden, die doceert aan de universiteiten van Graz en Wenen en die op het gebied van de diëtetiek anders gezegd, de te volgen leefregels inzake het gebruik van spijzen en dranken, een wereld faam geniet. We stellen er dan ook prijs op aan onze lezers de hoofdzakelijke inhoud van dit gesprek ter kennis te brengen. Voor wie het zou vergeten zijn, her halen we dat cholesterol is een vet- achtige, glanzende stof, scheikundig een alcohol, die in alle dierlijke vet ten, in gal, bloed en hersenen voor komt en ook wel galvet wordt ge noemd. Aan een te grote hoeveelheid van cholesterol in de bloedvaten wor den onder meer sommige ziekten, zo als hoge bloeddruk enz. toegeschre ven. De eerste vraag die in het interview gesteld werd, was Is er choleste rol in het menselijk organisme nodig en welke rol heeft cholesterol daarbij te vervullen Het antwoord van de Professor op deze vraag luidde als volgt er is cholesterol nodig, want het is een we zenlijke stof voor de hele menselijke stofwisseling, voor al de organen, voor al de cellen en ook vooral ook voor het bloed. Men treft altijd een be paalde hoeveelheid cholesterol in het bloed aan. Trouwens het organisme zelf brengt voortdurend cholesterol voort, hij is noodzakelijk voor het voortbrengen van de hormonen, voor de bijnier, voor de geslachtelijke hor monen en vooral voor de galzuren, noodzakelijk voor het opnemen door het organisme van de vetstoffen in 't algemeen. Ter verduidelijking Hormonen zijn stoffen die worden gevormd door klie ren met inwendige afscheiding, zoals de schildklier, de bijnieren, de eier stok enz. Men treft ze ook bij planten aan. Ze werken prikkelend of remmend op de werking van andere organen en de naam wordt gebruikt ook wel voor dergelijke stoffen, die niet door klie ren worden afgescheiden. De tweede vraag luidde Is cho lesterol die in de boter gevonden wordt, niet gevaarlijk Daarop antwoordde Professor Hal den Vanzelfsprekend niet. Voor eerst is er maar een kleine hoeveel heid cholesterol in de boter. Het men selijk organisme brengt er automa tisch veel meer voort en normaal ver bruikte boter kan daar niets aan toe voegen. Er dient trouwens op gewezen te worden, dat men vergissingen be gaat, omdat de toestand van de vet stoffen nog niet heel duidelijk werd opgehelderd. Er zijn immers nog an dere stoffen naast de vetstoffen, die de cholesterol in het bloed verhogen, zoals bv. de glycociden (suikers), de koolhydraten, de witte bloem. Dit is zo omdat deze stoffen in het organisme in vetstoffen worden omge zet. Deze vetstoffen brengen ddn op nieuw cholesterol aan en deze bijko mende aanbreng is dan de onrecht streekse oorzaak van de vermeerde ring van het cholesterol in het bloed. (Zie vervolg 2' bladzijde 1e kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1