De teelt van koolzaad Moeilijkheden in de landbouw en hun oplossing Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Wie wil het beproeven KANTOREN Zaterdag 19 augustus 1967 46ste Jaargang nr. 2293 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Vanwege het Ministerie van Landbouw ontvingen wij een lange nota betreffen de de teelt van koolzaad. De interventieprijs Antwerpen op I juli 1967 bedraagt 938,5 F per 100 kg zaad van de typekwaliteit. Dit laat dus veronderstellen dat de landbouwer ongeveer 900 F mag verwachten, op voorwaarde tenminste dat er niet te veel aftrok moet gebeuren voor zaad dat de typekwaliteit niet haalt. De EEG- kwaliteitsnormen blijken te zijn volgens bovengenoemde nota gezond zaad, ma ximum 2 onzuiverheden, 10 vocht en 42 oliegehalte Dat het zaad gezond moet zijn spreekt vanzelfnochtans vestigen wij er de aandacht op dat koolzaad moeilijker gezond te behouden is dan bv. tarwe of gerst. Maximum 2 onzuiverheden veronder stelt dat het zaad zuiver kan getrieerd wor den hij het oogsten en vergt in elk geval een hijzonder aangepaste afstelling van de pikdorser. Zaden van onkruidenzo als krokke, kleefkruid en andere zijn er wel niet gemakkelijk van te scheiden het vertrekpunt is dus dat het gewas zeer zui ver moet kunnen gehouden worden. Het oliegehalte hangt voornamelijk van de raseigenschappen en gebeurlijk ook van de weersomstandigheden af. Maar een an der probleem is die 10 vocht. Wij heb ben in gewone jaren al alle moeite van de wereld om onze granen op 16 vocht binnen te krijgen Wij moeten er dus van tevoren rekening mee houden dat er van de vooropgestelde 900 F meestal vrij gro te bedragen zullen af te trekken vallen voor te hoog vochtgehalte en droogkos- ten. De prijs van de werkelijk geoogste ki lo's kan dus in vele gevallen gemakkelijk tot rond de 800 F dalen. Voegen wij daarbij de grote wisselval ligheid van de teelt, niet alleen ten gevol ge van wintergevoeligheid. maar ook vpn de grote invloed van het weer op het re sultaat van de bevruchting en vooral van de schade die door bepaalde parasieten kan berokkend worden, en wij kunnen al bij voorbaat besluiten dat slechts de beste en meest zorgzame boeren het er eens kunnen op wagen. Wie niet de nodige zor gen wil besteden aan perceelskeuze, be mesting, onkruid,- en parasieten bestrij ding en tenslotte aan het afoogsten zelf, zal er maar beter niet mee beginnen. Ten behoeve dus van diegenen die de teelt van koolzaad eens willen beproeven, hierna enkele gegevens uit de uitvoerige nota van het Ministerie van Landbouw. Wij beperken ons tot winterkoolzaad desnoods komen wij in het voorjaar nog even op zomerkoolzaad terug. ...RASSEN De volgende 3 rassen zijn in proef in ons land. De hiernavolgende kenmerken werden verstrekt door de kweker. TONE'S van Franse oorsprong en se dert 1963 ingeschreven op de officiële Franse catalogusong. 1,50 m lang zeer goede weerstand tegen vroege legering, buigt regelmatig bij rijpheid, wat zaaduit- val voorkomt; middelmatige vroegrijpheid zeer goede weerstand tegen koude 15° tot 18° C) hoog 1.003 korrelgewicht oliegehalte van de orde van 45 T1TUS Frans ras ingeschreven op de officiële Franse catalogus in 1966 vroeg rijp type 1,40 m. zeer weerstand biedend tegen legeren lager 1.000-kor- relgewicht dan Tonus oliegehalte 45 ten honderd. R66 A Frans ras dai het voorwerp heeft uitgemaakt van inschrijving op de Franse catalogus in 1966 zeer vroegrijp 1,30 m zeer goede weerstand tegen legeren; hoog 1.000-korrelgewichtolie gehalte 45 Vermelden we eveneens de twee rassen ingeschreven op de Nederlandse rassen- lijst, en waarvan' de kenmerken de vol gende zijn RAPOL Duitse herkomstbij voor keur in Nederland half-augustus gezaaid, doch verdraagt tamelijk goed een latere uitzaai begin-september zeer productief zeer weerstandbiedend tegen de koude leent zich zeer goed tot het maaien in zwad. doch ook aan de oogst met de pik dorser. In Nederland worden 6 kg/ha uit gezaaid, bij een rijenafstand van 37.5 cm. FORTO Nederlandse hybride van Mansholt's Hamburger en Lembke's doch hij verdraagt minder goed de late uitzaai. VOORVRUCHTEN EN BEMESTING Koolzaad komt bij voorkeur op kop van de vruchtopvolging. Het is een uit stekende voorvrucht voor graangewassen door zijn sterke bemesting, de diepte van zijn wortelgestel en de belangrijke teelt- resten. Bieten en aardappelen vormen zeer goe de voorvruchten. Nochtans is het tegen gestelde niet waar voor wat betreft de biet, daar koolzaad de aaltjes herbergt van dit wortelgewas. Volgens in Frankrijk (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 oogst a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST We menen er goed aan te doen nog 'n artikel te wijden aan bepaalde moei lijkheden, die zich voor iedere land bouwer in de praktijk kunnen voor doen en waarmee hij doorgaans geen raad weet. Aldus komt het voor dat hij een brief ontvangt van een elektriciteits maatschappij waarin hem wordt mee gedeeld dat er besloten is geworden een elektrische leiding te spannen over een van de landerijen die hem in eigendom toebehoren. Hij zal zich dan afvragen of hij dit zo maar moet laten gebeuren en of hij zich eventueel daartegen kan ver zetten en eveneens of hij, wanneer dit laatste niet kan, geen aanspraak op een zekere schadeloosstelling kan doen gelden. Deze stof wordt geregeld door een vrij oude wet, namelijk door artikel 15 van de wet van 10 maart 1925 over de verdeling van elektrische energie. Daarin wordt gezegd dat de regering, na onderzoek en het uitvaardigen van een koninklijk besluit, kan verklaren dat het openbaar nut vergt dat er een elektrische leiding zal worden ge plaatst over of onder private terrei nen, die onbebouwd zijn en die niet afgesloten zijn door muren of andere gelijkaardige omheiningen. Het werk mag niet worden begon nen dan nadat er rechtstreeks melding van gedaan werd aan de eigenaars en de belanghebbende pachters. De schadeloosstellig moet in gemeen schappelijk akkoord worden vastge steld of moet vooraf worden bepaald. Hieruit volgt dat, indien al deze voorwaarden vervuld zijn, men zich niet kan verzetten tegen het plaatsen van een leiding met de nodige palen, want de elektriciteitsmaatschappij moet zich hieraan niet storen. Een moeilijkheid van gans andere aard is de volgende. Het gebeurt dat een eigenaar een weide heeft, niet op 't oog heeft deze te verpachten, maar toch aan een landbouwer uit de gebu- ren de toelating zou willen verlenen er zijn hoornvee op te laten grazen. Wat hem hiervan soms weerhoudt is de kwestie of hij daardoor geen ge vaar loopt onder de gewone pachtwet- geving te vallen en dus later verplicht zou zijn een vrij lange opzegging te moeten geven. Hierop kunnen wij antwoorden dat, in beginsel althans, de pachtwet niet toepasselijk is op overeenkomsten waarvan de duur minder dan één jaar beloopt. Daaruit spruit voort dat de eigenaar zijn goederen, op die manier verhuurd, op het einde van de over eenkomst kan terugnemen zonder tot een opzegging van welke duur dan ook verplicht te zijn. Toch moet men hiermee uit zijn ogen zien want het ligt voor de hand dat er wel eens misbruiken zouden kunnen ontstaan eenvoudig om de wet op de pacht te omzeilen en om ieder jaar dergelijke overeenkomsten van minder dan één jaar tijd aan te gaan. Het moet dan ook, vanzelfsprekend door een schriftelijke overeenkomst (dit is immer het veiligste middel), voorzien worden dat de eigenaar de volledige risico's van het bedrijf op zich neemt, dat hij zelf al het nood zakelijke werk zal verrichten en dat hij, bij de jaarlijkse landbouwtelling, deze weide op zijn naam zal aangeven. Indien hij deze voorwaarden niet zou vervullen en daarbij menen dat alles in orde is, dan zou hij, in geval van be-, twisting, wel eens een erge ontgoo cheling kunnen oplopen, want de vre derechter zou kunnen beslissen dat er van 'n speciaal kontrakt geen spra ke is, maar dat men de bepalingen van de pachtwet gewoon heeft willen ontduiken met al de zware gevolgen die er uit voortvloeien. Een andere betwisting die onlangs door het Hof van Cassatie is beslecht geworden is de volgende. Laat ons veronderstellen dat een pachter gedu rende tweemaal negen jaar een land in pacht heeft gehad. De tweede periode van negen jaar is aan het verlopen. Zal het nu nodig zijn een wettige opzegging van twee jaar te geven vóór net einde van die (Zie vervolg 2' bladzijde T kolom) Jaarabonnement 120 F A Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1