Een merkwaardig betoog BEKALKEN Niet uit het oog verliezen Rechtskundige Dienst KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Over melk en koos Zaterdag 26 augustus 1967 46ste Jaargang nr. 2294 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Professor Simonart, directeur van het station voor navorsingen inzake zuivelprodukten van de Leuvense Uni versiteit, hield onlangs een opmer kenswaardige conferentie ter gelegen heid van de jaarlijkse vergadering van de Vereniging voor Zuivelnijverheid in ons land. In onze landbouwkroniek van dit nummer maken we melding van een uittreksel van zijn betoog betreffen de de bestraling van eetwaren, maar hier wensen we meer uitvoerig aan deze verhandeling een artikel aan te wijden. Professor Simonart geniet hoog aan zien als deskundige in de techniek van de zuivelbewerking en hij heeft, meer in het bizonder voor de ver- bruiksmelk, zeer nuttige werkwijzen uitgedacht. Verder is hij louter en alleen een technicus, die de vraagstukken van de zuivelproduktenbewerking dan ook en kel van uit die hoek wenst te bekij ken, zodat hij ieders vertrouwen waar dig is. Dit belet niet dat hij juist daardoor meer dan eens hulde brengt aan het familiebedrijf. Aldus zei hij over het vervaardigen van kaas het volgende: Wij kennen tot nu toe enkele hon derden kaassoorten, maar geen enke le kaassoort dankt zijn ontstaan aan de studie in het laboratorium of in de nijverheid Dit komt erop neer dat het de pro ducent is, de nederige ambachtsman op de boerderij, die, door ervaring wijs geworden, de formules heeft ge vonden en vastgelegd voor al de kaas soorten die ons gehemelte zo kun nen strelen. Het is buitengewoon en op het eerste gezicht, onbegrijpelijk zegt Professor Simonart met nadruk dat met geringe en doodeenvoudige mid delen, men erin geslaagd is uit de melk zo veel verschillende kaassoor ten als de Emmenthaler en de Camem bert te bereiden Hij voorziet nochtans dat de ver vaardiging van kaassoorten diepgaan de wijzigingen zal ondergaan. Gelei delijk zal men tot een nijverheids- werkwijze 'moeten komen. Dit bete kent dat men kazen in steeds stijgen de hoeveelheden zal gaan vervaardi gen. Dit belet echter niet ofschoon Professor Simonart het niet uitdruk kelijk gezegd heeft dat de fijne kaassoorten voor lekkerbekken steeds op een ambachtelijke manier zullen toebereid worden, zoals men dit van geslacht tot geslacht gedaan heeft. Een van de punten vn zijn betoog ging over het verminderen van de melkbewerking op de boerderij, waar over hij behartenswaardige woorden gezegd heeft en daarbij ook zijn per soonlijke mening heeft laten blijken. Misschien zal niet iedereen het er mee eens zijn, maar omdat hij de za ken als technicus zo objectief moge lijk heeft willen voorstellen, zullen wij er toch melding van maken. Vooreerst stelt hij vast dat het aan tal landbouwers bij ons nog steeds verkleint, dat het kleine landbouwbe drijf niet meer leefbaar is en dat in hele streken de traditionele landbouw, zoals hij sinds eeuwen van vader of zoon beoefend werd ,aan het verdwij nen is. Volgens de persoonlijke zienswijze dan van Professor Simonart zal veel minder land bezaaid worden en zullen er meer weiden komen, waarbij een meer evenredige verdeling over ons hele grondgebeid zal worden betracht. Hij meent dat men in ons land meer melk zal gaan voortbrengen dan tot heden toe het geval is geweest. Er moet dus gedacht worden aan een rationele organisatie van de melk- opbrengst en aan de noodzakelijkheid van een verder doorgedreven techni sche verbetering bij de bewerking van de zuivelprodukten. Als besluit bekemtoont de profes sor het hoofdzakelijk belang van de zuivelsektor, die een enige en onver vangbare maatschappelijke verant woordelijkheid te dragen heeft De melkproducenten mogen dan ook niet dulden dat hun bedrijf onzeker {Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Bij grondontleding is het vast te stellen dat nog talrijke gronden te zuur zijn om de hoogste opbrengsten te kunnen geven. Een gepaste kalktoestand is immers één van de vertrekpunten opdat de grond een goede struktuur en. een weelderig mikrobenleven zou bezitten. Verder een betere opneembaarheid van de aanwezige voedende elementen en uiteindelijk een vlottere en evenwichtiger plantengroei, wat tenslotte alleen maar de opbrengsten zowel van de plantaardige als van de dierlijke produkten kan ten goede komen. De periode in en onmiddellijk na de oogst leent er zich uitstekend toe om overal waar het volgens ontleding nodig is, de voorgeschreven bekalkingen uit de voeren. De grond is tijdens de stoppel- en najaarsbewerkingen of bij het rooien van de aardappelen immers meestal voldoende droog om er de kalk gemakkelijk en gelijkmatig mee te vermengen. Steeds meer boeren zijn zich terdege hiervan bewust en zij handelen dan ook in overeenstemming hiermee: maar spij tig genoeg zijn er nog steeds te veel die aan de kalktoestand van de grond weinig of geen belang hechten en die door na latigheid op dit-gebied jaarlijks grote ver liezen lijden. DE ZUURHEIDSGRAAD (pH) De zuurheidsgraad van de grond kan door een grondontleding bepaald worden. Die zuurheidsgraad wordt dan bij middel van een cijfer, het pH-cijfer, uitgedrukt. Is dit cijfer 7, dun is de grond neutraal: is het cijfer hoger dan 7, dan is de grond sterk ontzuurd of zogenoemd alkalisch van reaktie: is het cijfer lager dan 7, dan is de grondreactie zuur; en dit des te meer, naarmate het cijfer kleiner is. De goede pH-cijfers liggen tussen 6 en 7,5. De meest gewenste of optimale pH-waar de verschilt enigszins volgens de grond soort en volgens het te winnen gewas. Zo mogen de zandgronden best licht zuur zijn en een pH-waarde bezitten van onge veer 6,5, veel zuurder is beslist niet goed, maar bij hogere pH-cijfers deugt het ook niet, want vooral in zeer lichte gronden treden dan vrij vlug bepaalde gebreksver schijnselen op, b. v. mangaangebrek. Een zware leemgrond moet een hoger pH be zitten, namelijk minstens ongeveer 7, bij te hoge waarden echter kunnen ook hier gebreksverschijnselen te voorschijn treden b. v. boorgebrek. (hortrotziekte) Ook de gewassen stellen tegenover de zuurheidsgraad van de grond verschillen de eisen. Zo is het bekend dat b. v. aard- Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 27 oogst a s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST appelen en rogge beter gedijen in een licht zure grond, terwijl b. v. tarwe en bie ten slechts de beste opbrengsten kunnen geven op gronden die neutraal of zelfs licht alkalisch zijn. Ook voor weiden is het omwille van 't vee en voor het behoud van een goed grasbestand van belang dat de grond een reaktie bezit van ongeveer het neutraal punt, dus ongeveer 7. NAT OF ZUUR Slechts een grondontleding uitgevoerd door een ernstig laboratorium, dat zich meteen ook reeds op veel praktijkervarin gen kan steunen, kan betreffende het al of niet zuur zijn van een grond een vol doende klare en duidelijke uitspraak ge ven. Voortgaan op het al of niet aanwe zig zijn van bepaalde onkruid plant en, werkt over het algemeen zeer misleidend. Dit o. a. omdat in de praktijk meestal niet of onvoldoende onderscheid wordt ge maakt tussen natte grond en een zure grond. Dit zijn nochtans twee volledig verschillende of dikwijls zelfs tegengestel de begrippen. Inderdaad, een natte grond heeft een waterontlasting, die te wensen overlaat en hij kan slechts gezond ge~ maakt worden door de waterafvoer te verbeteren. Een zure grond daarentegen bevat te weinig kalk en kan slechts door passende bekalkingen in orde gebracht worden. De grond verzuurt door uitspoeling van de kalk er is des te meer uitspoeling naarmate de grond beter kan ontwateren. In een natte weide is er weinig of geen uitspoeling mogelijk; maar een goed ont waterde akker, zal regelmatig verzuren, daar de kalk samen met het neerdalend water in de ondergrond verdwijnt. Het is dus helemaal geen uitzondering dat een zogenoemde zure maar eigenlijk nat teweide, helemaal geen kalk nodig heeft; maar talrijke goed ontwaterde gronden- moeten regelmatig opnieuw van kalk voorzien worden om een voortschrijdende verzuring tegen te gaan. Juist hierom is het zo belangrijk dat de juiste zuurheidsgraad van de grond door middel van ernstige grondontledin- gen wordt bepaald. {Zie vervolg 2' bladzijde 2e kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1