Wintergraangewassen De voorlopige resultaten van de landbouwboekhouding in 1966-1967, volgens het Economisch Landbouwinstituut De nieuwe zaaitijd nadert WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 9 september 1967 46ste Jaargang nr. 2296 Na een najaar en winter die nog wel te nat, maar helemaal niet gevaarlijk koud waren, na een gunstige droge lente en een gedroomde zomer, kan deze keer, in tegenstelling met de voorgaande oogsten en vooral met die van vorig jaar, opnieuw eens van een behoorlijke graanopbrengst gesproken worden. Wij hopen dat die behoorlijke uitslagen nu geen te lange tijd meer een drukkende stemming op de graanmarkt onderhouden, zodat er voor de boeren die nog niet verkocht hebben, uiteindelijk ook nog wat betere prijzen mogen verwacht worden. Wat er ook van zij, zover staan we weerom de nieuwe zaaitijd van het winter graan staat weeral voor de deur en enkele gegevens over de verzorging van de graangewassen en over de variëteitenkeuze mogen dus wel weer eens opgediept worden. BEKALKING EN BEMESTING. Vóór of tussen de onmisbare grondbe werkingen, die het zaaien voorafgaan, moeten de nodige hoeveelheden fosfaat- en kalimeststoffen gestrooid worden, zo nodig voorafgegaan door een bekcilking. Om de eerste groei van de jonge graan- plantjes wat aan te wakkeren en vooral om een goede uitstoeling te bekomen kan het best ook nog vóór het zaaien of er na een lichte stikstof bemesting toegediend worden. Voor de eventueel toe te passen bekal- king en voor de passende hoeveelheden fosfaat en kali verschaft een betrouwbare grondontleding U de beste leidraad. Moet er bekalkt worden, dan kan of wel gebluste poederkalk toegediend wor den ofwel 'n fijngemalen koolzure kalk soort. Tot deze laatste groep behoort o.a. de Dolokal, die naast 85 calciumcarbo- naat (Ca C03), nog 10,5 magnesium- carbonaat (MgC03) bevat. Als gemiddelde fosfaat- en kali bemes ting kunnen per hektare ongeveer 100 kg fosfaateenheden (b.v. 700 kg ijzerslakken of 500 kg superfosfaat of 250 kg Ferti- phos) en 120 kg tot 160 kg kali-eenhederi dus 3-400 kg chloorpotas 40 aanbe volen worden. Wij herhalen dat het, even als voor de bekalking, veel beter is zich ook voor de fosfaat- en kalibemesting op een betrouwbare grondontleding te steu nen. Indien de voorvrucht vermoedelijk wei nig stikstof in de grond heeft nagelaten, is ook een lichte stikstof bemesting, b.v. 100 kg ammoniaknitraat 23 of 26 per hektare aan te bevelen. Wie de stikstof, fosfaat en kali in één maal wil toedienen, kan 1000 kg per hek tare strooien van onze formule, 2x12x15 de Koornbloem of, afhankelijk van de voedingstoestand van de grond. 500 tot J000 kg 5x9x15. In het voorjaar moet dan volgens de algemene stand van het gewas, in één of tweemaal nog wat stikstof of een fosfaat- houdende stikstof meststofb.v. 25x10x0, bij gestrooid worden. ANDERE ZORGEN De grond moet vóór het zaaien ver scheidene keren bewerkt worden en liefst zodanig dat de aanwezige onkruidzaden de kans krijgen om te kiemen en door de grondbewerking gedood te worden. Die op eenvolgende bewerkingen dragen er ook toe bij om de toegediende kalk en fos faat- en kalimeststoffen degelijk met de grond te vermengen. Voor wintergraan is het niet wenselijk dat de grond bij het zaaien zou fijnliggen een vrij grofkluitig zaaibed is beter. Een punt van groot belang is dat de percelen zich tijdens najaar en winter steeds behoorlijk vlug van het overtollig water kunnen ontdoen. Desnoods kan nu nog een ondergrondse drainering aange bracht worden in de velden die regelma tig van wateroverlast te lijden hebben. In elk geval moeten de eventuele zakken in het veld op één of andere manier, al was het maar met een tijdig aangelegde en goed onderhouden diepe voor, kunnen afwateren. Ook de grachten moeten goed onderhouden en eens opnieuw uitgediept worden en zeker ook de verdere afwate- ringswegen. Voor dit laatste moeten de boeren maar tijdig het gemeentebestuur of eventuele andere verantwoordelijke bestu ren gaan lastig vallen. Inzake onkruidbestrijding spelen de grondbewerkingen een niet te onderschat ten. maar in elk geval nog zeer onvolledi ge rol. Door 't algemeen gebruik van de pik- dorser worden veel onkruidzaden terug op het veld gebracht, zodat ook nog bij het hernemen van de groei in het voorjaar veel aandacht aan de onkruidbestrijding moet besteed worden. Nog steeds is het werkelijk bedroevend om zien hoeveel graanvelden met windhalm (schossem), krokke, wilde haver, enz. overwoekerd worden. Door in het voorjaar per hektare onge veer 200 kg kalkcyaanamide te strooien, is reeds een goede stap op de weg van de onkruidbestrijding gezet. In de meeste ge vallen moet het evenwel nog aangevuld worden door een be suiting met een pas send onkruidbestrijdingsmiddel. NIEUW, GEKEURD ZAAIGRAAN. Hst gebruik van vernieuwd, gekeurd zaaigraan is een maatregel die eveneens een belangrijke invloed uitoefent op de einduitslagen. Wie jaren na elkaar op- We hebben onlangs melding ge maakt in onze krant van de resultaten van landbouwboekhoudingen voor het werkjaar 1965-66, zoals deze werden gepubliceerd door het Ekonomisch Landbouwinstituut. Wat ons daarbij vooral is opgeval len is het feit dat, weliswaar een ze kere verhoging van het inkomen in de landbouwarbeid gedurende die perio de werd vastgesteld maar dat ander zijds dit inkomen nog lager bleek te zijn dan het officieel loon van een landbouwarbeider, de sociale lasten inbegrepen. Thans heeft het Economisch Land bouwinstituut de voorlopige resulta ten gepubliceerd van landbouwboek houdingen voor het boekhoudkundig jaar 1966-67. Zij hebben betrekking op 236 landbouwboekhoudingen gehouden gedurende het boekhoudkundig jaar nieuw zaaigraan van eigen gewin gebruikt, zelfs al heeft hij dit zo grondig mogelijk gekuist en getrieerd, bedriegt eigenlijk zichzelf, want de geringe meeruitgave voor de aankoop van de enkele honderden ki logrammen duur zaad, weegt op verre na niet op tegen de opbrengstdervingen die met de jaren onvermijdelijk groter worden. Het is dan ook niet te verwonde ren dat juist de beste boeren telkens op nieuw uitsluitend met vernieuwd zaai graan werken. b Zoals gewoonlijk heeft Redt U Zei ven ook dit jaar verscheidene variëtei ten van de beste Belgische wintergraange wassen aan te bieden. Wacht echter niet om te bestellen tot op het ogenblik dat U gaat zaaien. Wanneer het een gemakke lijk te verkrijgen en ruim beschikbare va riëteit is, zou dit nog niet zo erg zijn, al hoewel de voorraden in de volle, zaaitijd natuurlijk rap kunnen slinken en onaange name verrassingen ziin dan steeds niet uit gesloten. Wié dus een beetje vooruitziend is, maakt nu zijn keuze en wacht geen ogenblik langer meer om de gewenste hoe veelheden van de verschillende soorten en variëteiten te bestellen. Wie vooruitziend is wil zeker spelen en neemt dus zijn voor zorgen. Elders in dit nummer bezorgen wij U wat kommentaar omtrent verschillende variëteiten, die bij Redt U Zeiven kun nen gekocht worden. gaande van 1 mei 1966 tot 30 april '67. De heren van het instituut zijn de mening toegedaan dat de tendens aan geduid door de voorlopige gegevens zal worden bevestigd door de eindre sultaten van zowat 800 landbouwboek houdingen globaal gehouden in 1966- 1967. In vergelijking met het vorige werk jaar is de gemiddelde oppervlakte van de bedrijven gestegen met 0,52 ha of 2,8 Het aantal runderen per bedrijf steeg van 33,2 tot 34,8, terwijl ook het aantal mestvarkens en zeugen in stij gende lijn ging. Er was geen wijziging wat de man kracht betreft en het Instituut besluit hieruit dat het aantal minderjarigen of bejaarde personen in het totaal ef fectief van de mankracht verminderd is. Wat de financiële resultaten betreft was er in vergelijking met het vorige jaar een verhoging van de prijs van de produkten die ging van 42.421 tot 43.869 F per ha. Deze was hoofdzake lijk te wijten aan de varkenskwekerij en terwijl een achteruitgang was bij de produkten van de handelsteelten. Wanneer nu het totaal van de pro dukten naar omhoog ging was er even eens een stijging van de lasten en dit in een mate die iets hoger lag vermits ze stegen van 46.126 tot 47.652 fr. per ha. We kunnen dus hieruit besluiten dat het verlies nog hoger lag dan dit van verleden jaar. De stijging van de lasten komt voort van de gezinsarbeid; van de on kosten voor het materieel, van de voe ding, van de meststoffen, van de po ten en zaden, van de huurpacht enz. In de 236 bedrijven waarvan men de boekhouding heeft nagezien be droeg het inkomen voor de arbeid per arbeidseenheid 145.666 F in 1966-67 tegenover 140.743 F in 1965-66. Of een vooruitgang van ongeveer 3,5 in vergelijking met het vorige jaar. Het aandeel van de lasten van de gezinsarbeid bedroeg in het geheel van de lasten 41 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON (Zie vervolg onderaan hierneven) (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1