Het sociaal statuut van de zelfstandigen In de strijd voor de boerenbelangen komt ook de Belgische Boerenbond op straat WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Op- en aanmerkingen ARBEID ADELT Zaterdag 30 september 1967 46ste Jaargang nr. 2299 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON In het Belgisch Staatsblad van 29 juli 1967 is een Koninklijk Besluit ver schenen, dat betoogt het sociaal statuut van de zelfstandigen in zijn geheel, dus voor wat de verschil lende faktoren betreft, aan een rege ling te onderwerpen, die natuurlijk een verbetering wil zijn. We zijn niet zo enggeestig en ver blind dat we zouden ontkennen dat het geen verbeteringen behelst, al moeten we er dadelijk aan toevoegen dat wij denken dat het nog voor meer verbeteringen vatbaar is en dat som mige nochtans gewichtige aangele genheden in onzekerheid worden ge laten en op een nadere verduidelijking wachten. Dit stippen we aan omdat we eer lijk menen dat het nog altijd bepaalde leemten vertoont. Uiterlijk tegen 1 januari 1968 zul len er dan aanzienlijke wijzigingen worden gebracht, zowel aan het stel sel van de verplichte verzekering te gen ziekte en invaliditeit als aan het stelsel van de kinderbijslagen en aan dat van het ouderdomspensioen. Het verslag aan de Koning, dat het Koninklijk Besluit voorafgaat herinnert eraan, dat, zoals de zaken nu staan, de wijze van berekening van de bij dragen in de drie sektoren verschil lend is. Inzake pensioenen neemt men als basis voor de berekening van de bij dragen een percentage of perhonderd van de beroepsinkomsten, inzake kin derbijslagen wordt de bijdrage bere kend volgens het kadastraal inkomen van de onroerende goederen die men in bezit heeft, terwijl voor de bijdrage tegen ziekte en invaliditeit een for faitair (vooraf bepaald) bedrag als bijdrage per inkomenschijf aangere kend wordt. In het sociaal statuut van de zelfstandigen zoals het tot op he den nog altijd in voege is, moet de zelfstandige aan drie verschillende kassen zijn bijdragen betalen en dit liefst maar tienmaal per jaar, namelijk aan zijn pensioenkas, aan zijn kas voor kinderbijslagen en aan zijn zieken fonds. Al deze rompslomp betekent natuur lijk een aards paradijs voor een aan tal ambtenaren, die niets beter vragen dan schier bedolven te worden onder een stapel papier en formulieren van allerlei slag. Om er duimen en vin gers van af te likken. Daarbij doen zich dan onredelijke en onlogische toestanden voor die ei gen schijnen te zijn aan een admini stratie, die liefst zo ingewikkeld en on doorzichtig mogelijk verkiest te zijn. Ter illustratie geven we u er al da delijk een voorbeeld van. Laat ons ver onderstellen dat de financiële toe stand van een zelfstandige het hem onmogelijk maakt zijn bijdrage voor pensioen of kinderbijslagen in haar ge heel of gedeeltelijk te betalen. Hij is dan genoodzaakt zich tot twee verschillende kommissies, uit ver schillende personen samengesteld te wenden met zijn verzoek en het is dus niet uitgesloten dat deze twee kom missies een met elkaar tegenstrijdige beslissing zullen treffen, ofschoon de toestand van de zelfstandige toch een en dezelfde is. Er is nog meer, we zouden durven zeggen, nog erger. In geen geval zal de zelfstandige een vermindering of kwijtschelding van zijn bijdrage voor het ziekenfonds kunnen verkrijgen, ook wanneer de betaling hiervan hem zeer hard valt. Wat al moeilijkheden met een der gelijk stelsel, die op de zelfstandige liggen te loeren, wat al onkosten voor de administratie en dit onder een re gering die voorgeeft alle onnodige uit gaven te willen besnoeien Terloops gezegd van een besnoeiing van uitgaven hebben we nog niet veel zien in huis komen. Wel merken we dagelijks dat men het erop aanlegt te gelijkertijd met een stijging van de uitgaven, de staatsinkomsten voort durend te verhogen door nieuwe las ten op alles en iedereen te leggen. (Zie vervolg onderaan hier neven) Door pers en radio vernamen wij dat nu ook de leden van de Belgische Boe renbond een machtige manifestatie hebben ingericht te Sint-Niklaas en dat hun voornaamste eisen een protest gold tegen de talloze onteigeningen van landbouw gronden, vooral in het Waasland. Alhoewel deze strijd tegen de grondroof vrijwel laat komt vanwege de B. B. moeten wij toch met genoegen vaststellen dat de leiding van deze machtige boeren- organisatie de aartsvaderlijke wegen van tamheid verlaten heeft en, wellicht op gejaagd door de werking van andere boerenverenigingen, eveneens de revolutio naire en moderne methoden van manifestaties heeft aanvaard. Wij zeggen dat ze vrij laat op straat verschenen en voorgegaan werden door verscheidene andere manifestaties, wat hen niet tot eer strekt. Vooral inzake de grondverspilling van goede landbouwgronden in ons land kunnen wij terugwijzen naar een door de Koornbloem gevoerde strijd reeds tien jaar geleden. Nog in ons blad van 20 maart 1966 schreven wij het volgende onder de hoof ding Moeten de boeren verdwijnen De oppervlakte landbouwgrond loopt van jaar tot jaar terug ten voordele van vestiging van nijverheden, wegenaanleg, huizenbouw en grondspekulatie. Tot vóór enkele jaren bedroeg dit ongeveer 5.000 ha per jaar; weldra werd het 10.000 ha, in 1964-65 13.000 ha en voor 1965-66 zouden zelfs 15.000 ha aan de Belgische landbouw onttrokken wordenAls het tegen dit tempo verder gaat, schiet er in het jaar 2000 en dit is toch niet meer zo ver af - helemaal niets meer over en verder Er moet evenwel ook nog zeer veel door de overheid verricht worden; en hiervoor moet de boer desnoods zijn tanden tonen, indien de betrokken over heden te lamlendig of te dwars blijven. Dringend moet overgegaan worden tot de afbakening van de landbouwzones, zodat eindelijk eens halt kan geroepen worden aan de jaarlijkse gebiedsroof ten nadele van de landbouw. Wij hopen dat onze boeren, die boer in hun streek willen blijven, eens eindelijk als volwassen en zelfstandige mensen de koppen bijeen zullen gaan steken en de werkingsmiddelen bespreken en uitvoeren die noodzakelijk zijn om hun werkelijke beroepsbelangen op korte en op lange termijn te verdedigen. De periode van de brave ja-knikkers voor partij-politieke of andere bonzen moet definitief voorbij zijn. Wenst U dat er een afbakening van landbouwzones komt, oefent dan de nodige drukking uit op uw gemeentebestuur; en dit ondanks de eventuele grondspekulanten onder uw gemeenteraadsleden of onder de partijpolitieke, syndikale en andere land- wolven of, spijtig genoeg, zelfs onder sommige uittredende of zelfs nog aktieve boeren. Indien U boer wilt blijven, dan moet U uw gebied met hand en tand verde digen en dit kunt U alleen maar door de definitieve afbakening van landbouwzones Wij moeten ook melding maken van de werking van de Stichting Lodewijk de Raet die sinds jaren op vergaderingen en studiedagen de aandacht van de openbare besturen heeft getrokken op het groot schandaal der onteigeningen van goede landbouwgronden. En wat kunnen wij verwachten nu dat de leiders van de machtige Boerenbond voor de wagen zijn gespannen en dus verplicht zijn zowel in de regering als overal het mogelijke te doen om de inpalming van gronden in te dijken Of zullen deze heren het bij het oude laten en denken dat het volstaat de boeren op straat te brengen en verder Gods water over Gods akker te laten vloeien Maar dan zal het verkeerd uitdraaien, dat kunnen wij verzekeren, want dan zullen de ogen van onze brave boerkens eens voorgoed opengaan en zal de straf niet uitblijven. Men kan wel beweren dat er geen nieuwe belastingen bijkomen, maar voor Jan Publiek is het net hetzelfde op welke manier hij zich hogere uit gaven moet getroosten. Hij voelt in ieder geval aan den lijve dat het leven steeds maar duurder wordt en dat is de kern van de zaak. Om nu terug te keren tot ons onder werp kunnen we vaststellen dat in de toekomst er maar één toepassings veld meer zal zijn voor de drie stel sels. Welke personen onder toepas sing van het nieuwe Koninklijk Besluit zullen vallen kunnen we te weten ko men, door na te gaan wie er op dit ogenblik onder het pensioenstelsel vallen. Het zal er ongeveer mee over eenstemmen. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Jaarabonnement 120 F e Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 t Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1