Het sociaal statuut van de zelfstandigen Problemen rond de uitzaai van wintergranen «De Koornbloem» op vrijdag WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS Op- en aanmerkingen ARBEID ADELT Uit het nieuwe (veelbelovende) onafhankelijk landbouwweekblad De Vlaam se Boerderijontlenen wij onderstaand artikel. De meeste wintergranen moeten immers nog gezaaid worden en dit artikel weze dan nog een nuttige aanvulling van hetgene reeds verscheen in De Koornbloem van 9 sept. 1967. (Vervolg) Het jaar 1967 is voor de graanboeren zeer gunstig geweest. In de goede graan- streken werden recordopbrengsten verkre gen. Straks staat de nieuwe zaaiperiode voor de deur. Wil men ook voor het vol gend jaar een goede opbrengst -verkrijgen, dan dienen verschillende punten in orde te zijn. Vernoemen we vruchtwisseling, bemesting, rassenkeuze, onkruid bestrij ding, e.a. VRUCHTWISSELING Veel graan in de vruchtwisseling ver groot de kans op moeilijkheden in ver band met veronkruiding, voetziekten, graanmoeheid e.a. Voor wat de veronkrui ding betreft gewezen op het grote gevaar voor optreden van duist, windhalm en wilde haver. Deze onkruiden maken het de graan boer moeilijk om nog hoge opbrengsten te halen. De strijd tegen de ze onkruiaen dient dan ook tijdig aange pakt, voor sommige reeds rond de zaai periode van het graan. Percelen waar last van deze onkruiden te verwachten is die nen dus tijdig behandeld. Ook de bestrijding van pemen of kweek dient degelijk ter hand genomen, enerzijds omdat pemen de opbrengst sterk drukken en anderzijds omdat som mige insekten, als b.v. de nu meer en meer voorkomende stengelgalmug zich in in stand kunnen houden op deze onkruid grassen. Waar wilde haver, duist en windhalm in de graangewassen zelf bestreden kun nen worden, is dit met kweek niet het ge val. Een bestrijding van dit onkruid met chemische middelen is alleen mogelijk bij afwezigheid van een bepaalde teelt. De be strijding kan gebeuren door een bespui ting met Dalapon, TC A of A nut rol, al of niet gecombineerd met grond bewerkingen Waar Dalapon en Amitrol best toegepast worden op goed ontwikkelde kweek, kan TCA een behoorlijk resultaat geven zelfs op een nagenoeg naakte grond. Een TC A behandeling is ten zeerste aan te raden over de op wiritervoor geploegde grond, voor enkele ploegsneden langs de randen van het perceel, omdat de kweek van hier uit vaak het veld ingroeit. Bovenvermelde behandelingen zijn, om wille van hun lange nawerking niet uit te voeren waar wintergranen dienen gezaaid, en ook niet waar vroege zomergranen die nen verbouwd. Wel kan dit goed waar volgend jaar hakvruchten verbouwd wor den. Voetziekten komen ook meer en meer voor. Vnl. betreft het de oogvlekkenziekte en de tarwehalmdoderDe meeste tarwe- rassen zijn gevoelig voor tarwehalmdoder, maar t.o.v. oogvlekkenziekte bestaan gro te verschillen in gevoeligheid. O.a. het nieuwe tarweras Norda is vrij weer stand- biedend! Niettegenstaande geen directe be strijding van voetziekten mogelijk is, kun nen toch verschillende middelen aange wend om de schade te beperken. Het is bekend dat het veelvuldig verbouwen van tarwe en gerst het optreden van voetziek ten bevordert. Het inschakelen in de vruchtwisseling van teelten als haver, kla ver en maïs oefent een remmende invloed uit. Ook het zaai tijd stip en de zaaidiepte beïnvloeden het optreden van voetziekten. Speciaal voor wintertarwe is een dichte stand te vermijden, en is het wenselijk on diep en niet te vroeg te zaaien. Ook een slechte bodemstructuur en een nat voor jaar bevorderen het optreden van deze- ziekten. Een goede bodemstructuur en een goed werkende drainage verminderen dus de kans op voetziekten. EISEN TE STELLEN AAN HET ZAAI BED Opdat het gezaaide graan tot zijn recht zou komen, dient het in het passende zaaibed gezaaid, nl. een zaaibed met vol doende water- en luchtvoorziening. Best wordt zo ondiep mogelijk gezaaid. Hoe fij ner de grond ligt, hoe beter de vochtvoor- ziening zal plaatsgrijpen. De kans op toe lopen of dichtslaan van de grond neemt hierdoor echter toe. In het najaar wordt dan ook best in een zo grof mogelijke grond gezaaid. 1 n veel gevallen lukt de uitzaai beter waar op een reeds bezakte grond kan ge zaaid worden dan indien in pas geploegde grond dient uitgezaaid. Zie vervolg 2* bladzijde 3e kolom) Zaterdag 7 oktober 1967 46ste Jaargang nr. 2300 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 In ons vorig artikel schreven we, als slotbeschouwing, dat men bij het opbouwen van de nieuwe structuur, die naar vereenvoudiging en een gro tere rationalisatie en eenmaking streeft, uit de ervaring is gaan putten die dus bestond bij de pensioenkas sen en wel omdat zeven jaar onder vinding door deze kassen opgedaan bewezen heeft dat men op deze basis veilig verder kon bouwen. Toch zal in schijnbare tegenstelling hiermee de nationale pensioenkas voor zelfstandigen ophouden te be staan om te worden vervangen door een nationaal organisme voor sociale verzekeringen voor zelfstandigen. Dit organisme zal dus niet enkel ge last worden met de opdracht, die aan de vorige pensioenkas te beurt viel, maar eveneens gelast worden met al le mogelijke toepassingen van de voorschriften, waaruit zal blijken wel ke verplichtingen de zelfstandigen zul len hebben in de drie sektoren van het sociaal statuut, namelijk de pen sioenen, de kinderbijslagen en de re geling inzake de verplichte verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit. Op die manier zal er eenheid en eenvormigheid worden verwezenlijkt bij de opsporingsdiensten (om te we ten wie aan de beschikkingen onder worpen zijn) bij het toezicht en bij het opstellen van een algemeen reperto rium of ledenlijst. De beheeronkosten van de kassen voor sociale verzekering moeten ge dragen worden door de aangesloten leden. Deze zullen hiervoor een bijdra ge moeten betalen. Wanneer nu deze kassen rationeel worden beheerd (en laat ons hopen dat dit zal gebeuren) dan zullen de aangeslotenen minder beheerkosten moeten betalen dan bij kassen die op dit punt minder zorgzaam zijn en min der aandacht besteden aan het beper ken van hun uitgaven. Het moet dus een aansporing wor den voor deze kassen om hierbij een pluimpje op hun hoed Ie kunnen steken want als er mededinging zou ontstaan tussen de verschillende private kas sen dan moet het een gezonde mede dinging zijn, gesteund op tastbare ge gevens en voordelen. Het ligt voor de hand dat de publie ke kassen hierbij het voorbeeld die nen te geven en, in het verleden is dit zeker niet altijd het geval geweest, zoals kan getuigd worden door ieder een die wel eens met openbare diens ten in aanraking is geweest. De regering heeft bovendien beslo ten aan het nieuwe stelsel een soort noviciaat of proeftijd van één jaar op te leggen, zodat het jaar 1968 een overgangsjaar wordt, waarin vooral zal beoogd worden een goede start te waarborgen voor de goede werking van de openbare en private diensten die geroepen zijn hun medewerking te verzekeren aan het beheer van het so ciaal statuut van de zelfstandigen. Het zal gedurende dat jaar dan ook niet mogelijk zijn voor de aangeslo tenen te veranderen van pensioenkas of van kas voor kinderbijslagen en eerst na 't einde van het jaar 1968 zal dit geoorloofd zijn. Men wil immers zoveel mogelijk verwikkelingen voor komen en een klare en overzichtelijke toestand in het beheer van de kassen gedurende dit proefjaar behouden. Zoals we reeds hiervoren onder streept hebben, beantwoordt het nieu we sociaal statuut van de zelfstandi gen onbetwistbaar aan de eisen ge steld aan een ver doorgedreven ra tionalisatie. We mogen dus de gewettigde hoop koesteren dat er een vereenvoudiging zal komen van de talrijke administra tieve formaliteiten, anders gezegd,, bestuurlijke plichtplegingen waarmee tot heden toe de zelfstandigen opge scheept zitten. Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Vanwege het bestuur van Pesterijen kregen wij een vraag om ons blad op vrijdag te laten verschijnen. Wij hebben aan deze wens voldaan om genoegen te doen aan briefdragers en postbedienden, en hopen dat deze voor een regelmatige bestelling van ons blad zullen zorgen. fSSÊm 'M- Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Jaarabonnement 120 F Handelsregister Aalst nr 145

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1