ALLERZIELEN Onrust onder de boeren Rechtskundige Dienst WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDS VERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT KANTOREN Ondanks het Euro-paradijs Zaterdag 28 oktober 1967 46ste Jaargang nr. 2303 ;£.v Jaarabonnement 120 F v Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 okt. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Dat de boeren het van langsom minder aanvaarden, ondanks zevendagenweek en twaalfurendag, de slechtst betaalde zwoegers van het moderneEuropa te zijn, moge wel blijken uit het toenemend aantal betogingen in Frankrijk en België. Deze betogingen gingen, vooral in de armste streken van Frankrijk, meerdere malen gepaard met ernstige botsingen. De laatste en hevigste betogingen waren vooral gericht op de beslissingen die deze dagen door de ministers van de Euromarktlan- den moeten genomen worden in verband met de landbouwprijzen voor het komende jaar. De misnoegdheid van talrijke boeren in Frankrijk en in België is te vinden in een bittere ontgoocheling van hun verwachtingen in verband met het voorgespiegel de E.E.G.-paradijs en gaat gepaard met een toenemend wantrouwen tegenover de grote gevestigde boerenorganisaties, die zich al te bereidwillig, omwille van po litieke en andere bindingen, voor het karretje van hun regering laten spannen. Hoe minachtend sommige beambten staan tegenover de nijpende problemen van de kleinere landbouwers, blijkt duide lijk uit de brutale uitlating van een Frans landbouwdeskundigedie ronduit zei dat de kleine boerenbedrijven alleen nog fossielen zijn en als men er eventueel nog enkele wil in stand houden ten behoeve van de toeristen dat men ze dan maar een salaris moet toekennen zoals aan de bewakers van een museum REDENEN IN OVERVLOED. Wii hebben er zelf ook reeds herhaal delijk op gewezen, er zijn spijtig genoeg maar al te veel redenen waarvoor onze boeren noodgedwongen de straat op gaan. Er is vooreerst de schreeuwende sociale achteruitstelling vergeleken met de loon- trekkenden minder kinderbijslag, een ge brekkige verzekering tegen ziekte en in validiteit en een belachelijk ouderdoms pensioen, waaraan in België dan nog met alle mogelijke middelen getornd wordt. Er is de schandalige grondvermorsing, die bijzonder in België zinloze afmetin gen aanneemt. De prijzen, vooral van de dierlijke pro- dukties en van groenten en fruit, zijn on toereikend of helemaal niet beschermd en als er dan al voor enkele produkten mini mumprijzen gesteld worden dan liggen de ze meestal beneden de kostprijs. De melk prijs die, dank zij de boerenakties in 1962, op een behoorlijker peil gebracht werd. wordt door verstrenging van de kwaliteits normen (en met de zegen van de Boeren bond) opnieuw afgebrokkeld. Er zijn de taksen op de granen die in België, weliswaar iets verminderd, toch ge handhaafd blijven een achteruitstelling vergeleken met de andere E.E.G.-landen. Zonder te spreken van de verhoogde tak sen op machineonderdelen en materieel en tal van grondstoffen voor de landbouw. En als de kroon op het werk voorziet de Belgische fiskus gevoelig verhoogde belas tingen op het inkomen van 1966. Tenslotte is er de gebrekkige struktuur van vele bedrijven in Vlaanderen en in sommige streken van Wallonië en van Frankrijk de verouderde huisvesting en stalinrichting de talrijke slechte wegen tekort aan drinkwatervoorzieninghet groot aantal percelen en streken met pe- riodische wateroverlast DE PRIJZEN Het is bekend dat de Euromarktkom- missie de landbouwprijzen misschien wel tot 1969-70 op de referenties van 1964-65 wenst te behoudendit ondanks de niet te stuiten voortdurende verhoging van de kostprijzen. Het is aan de E.E.G.-minis ters van landbouw die deze dagen voor de prijzenbepaling voor 1968-69 vergaderen, om zich tegen deze onzinnige houding te verzetten en hogere prijzen voor de land- bouwprodukten te bedingen. Vooral de prijzen van de dierlijke podukties, melk, eieren en vlees zouden beter en hoger moe. ten gewaarborgd worden. Ondertussen zouden de melk. en suiker bieten prijzen reeds vastgesteld te zijn nl. op 4,55 F per liter melk (33° vet) en op 809,50 F per ton suikerbieten (15.5 sui ker). De tarwe prijs zou op hetzelfde peil blijven maar de voedergraanprijzen, voor al deze van de mais, zouden verder ver hogen. Dit laatste is een reden te meer om gevoelig hogere minimumprijzen voor eieren en vlees te waarborgen. Maar op dit gebied durven de E.E.G.-kommissie en de verantwoordelijke ministers jam mer genoeg geen doorgedreven beslissin gen nemen. Ofwel laten ze alles op zijn verloop (bv. voor eieren en braad kui kens) ofwel stellen ze belachelijk lage in terventieprijzen (bv. varkens, en rund vlees). HET STRUKTUURBELE1D De heer MANSHOLT, ondervoorzitter van dc E E.G.-kommissie, en ook de heer H/NNEKES, algemeen sekretaris van de Belgische Boerenbond, blijken reeds be merkt te hebben dat de boeren ernstig aan 't betogen zijn en zij hopen dat de poli tici hieruit de nodige lessen zullen trek ken. Beide mannen geven echter de in druk het belang van de prijzenpolitiek te willen verkleinen en leggen vooral de na druk op de noodzaak van een beter struk- tuurbeleid. Wij schreven hoger reeds dat er voor de struktuurverbetering van de landbouw tot nu toe in ons land en klaar- blijke!fik ook in Fromkri'k veel te weinig (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom >-Wt- *v 'f Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 I Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Voor sommigen is 't onaangenaam, voor anderen is het een zegen, maar, of we het nu willen of niet, Allerzie len plaatst ons ieder jaar voor het feit van den dood, een werkelijkheid die we in de dagelijkse strijd om het be staan al te gemakkelijk uit het oog verliezen. We menen echter dat het goed is er op die wijze aan herinnerd te wor den dat we allen, zonder uitzondering, op weg zijn naar dat eindpunt van ons leven, naar die bekroning van ons le ven, die daarom dan ook haar licht zou moeten werpen op ons ganse bestaan. Wie zou zonder een zweem van twij fel durven beweren dat de dood een absoluut eindpunt is, een terugkeren naar het niet Een lichaam kan ver dwijnen, ontbinden, zich oplossen. Maar de geest De ziel Is de geest niet uit de aard van zijn wezen onont bindbaar, bijgevolg eeuwig Hebben overigens niet alle volkeren, zelfs de meest primitieve, geloofd in het voort leven van de persoon na de dood Kennen zij niet allen een eredienst voor de doden Indien dit alles op niets zou berusten, aan niets zou be antwoorden, zouden we dan moeten zeggen dat de menselijke natuur in haar wezen vals is Gelovig of ongelovig, we kunnen niet ontsnappen aan de opvatting van een hiernamaals. Het lijkt wel onmoge lijk deze gedachte van ons weg te werken. We stellen het trouwens steeds opnieuw vast aan onze houding tegenover een dode, een graf. Voor wie is het mogelijk daar enkel wat overblijfselen te zien van hetgeen eens een menselijk wezen was Wie kan daar met gerust gemoed zeggen: voor die dode daar is het gedaan, van hem blijft er als mens niets meer over We weten, we voelen dat men sen die we bemind hebben, waar we mee hebben samen geleefd, niet ver zwonden zijn, maar dat ze ergens een nieuw en beter bestaan begonnen zijn. dn het aanschijn van de dood, voelen we tastbaar de eeuwigheid. Want wat is sterven eigenlijk? Wan neer de mens sterft, sterft hij dan werkelijk Wanneer de pop verdwijnt om vlinder te worden, sterft zij dan Dood gaan is ten slots niets anders dan een overgang van de duisternis naar het licht. Is het u nooit opgeval len welk een serene kalmte, welk een schoonheid, ik zou zelfs zeggen welk een geluk er zich weerspiegelt in het gelaat van een dode Hoe dikwijls ho ren we niet zeggen van een dode dat hij veel schoner is dan toen hij nog leefde Het is de weerkaatsing van de eeuwigheid. Sommigen zullen dit inbeelding noemen, maar in ons is er een stem die zegt dat het werkelijk heid is. We kwamen inderdaad voor iets an ders op de wereld dan om te strijden en te lijden. Ons leven, onze verlan gens gaan uit naar het eeuwige. We zijn voor God geschapen. En de dood wordt slechts schoon, wordt slechts aanvaardbaar indien ze een gewilde, een gezochte terugkeer is naar de Va der Niemand neemt Mij het leven af, maar Ik geef het uit Mijzelf. (Joh. 10/18} Het is alleen in het perspektief van de dood dat het leven waard is ge leefd te worden, want de dood is de laatste stap die we zetten om ter be stemming te geraken. Dan is alles vol bracht, dan is alles ten einde. Dan kun nen we met O.L. Heer en het Kruis zeggen Alles is volbracht ter wijl de ongelovige met de stervende Romeinse Keizer Octavus Augustus wellicht zal kunnen zuchten De klucht is uitgespeeld. Zonder het geloof in God is het niet mogelijk te leven met de gedachte aan de dood, of de dood gewillig te aanvaarden. Zonder God heeft noch het leven, noch de dood een zin. Dat is het wat Svetlana Stalin bevestigde naar aanleiding van haar bekering tot (Zie vervolg 2' bladzijde f kolom

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1