De kollektivistische landbouwpolitiek van de E.E.G. D© voorlichting in de rundveesektor WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Uitgegeven G '"V f door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON u Bij onze kontakten met officiële personaliteiten zoals veeteeltconsulenten, rijks landbouwkundigen. boerderijbouwkundigen e.d. blijkt telkens dat de waardevolle inspanningen die deze mensen leveren in het kader van hun ambtsbezigheid, onmo gelijk kunnen volstaan om de principes en algemene lijnen die zij in de rundvee houderij zouden willen toegepast zien, een volledige en algemene verspreiding bij onze boeren te waarborgen. Er biijft een zeer grote afstand te overbruggen tussen datgene wat de weten schap, het onderzoek en ook ervaringen van elders ons leren en datgene wat de gemiddelde boer van deze nieuwe ontwikkelingen op zijn eigen bedrijf toepast. Het is wel zo dut een verstandige boer op voordrachten of uit vu koladen wel een en ander kan te weten komen, maar het aantal mensen dat daaruit werkelijk nut haalt is helaas nog klein. Deze vorm van voorlichting gaat al te vaak over de hoojd- den heen en loopt te weinig uit in een daadwerkelijke toepassing op het bedrijf zeiJ. Da is irouwcns üuK heci moei: om voor elk individueel geval in een voor- dracht of een artikel de juiste oplossing voor elk probleem voorop te stellen. Hendrix' Voorlichtingsdienst is zich be wust van de ruime taak die er voor hem nog is weggelegd op dit domein. Met eni ge achterstand ten opzichte van de pluim- veesector en ite varkenssector waar ue evolutie naar grotere eenheden zich wat sneller voltrok, hebben wij nu voor onze rundveehouders ook enkele mensen spe ciaal opgeleid om uitsluitend te hunnen dienste te staan en om 'hen le helpen bij alle mogelijke problemen die zich op hun bedrijf kunnen stellen. De aard van deze problemen willen wij hierna even aanha len. 1. ALGEMENE BEDRIJFSLEIDING Hieronder verstaan we de aanpassing van het bedrijf aan de zich Wijzigende omstandigheden. Hier stellen zich de pro blemen van de optimale arheidsbenut- tiging, het kiezen van een bepaalde sec tor voor uitbreiding, het opvoeren van de prodv.ktiehet uitschakelen van bepaalde kostenfactoren, e.d. Het is het vastleggen van de grote lijnen van de bedrijf suit ba ting, waarbinnen we dan moeten streven naar een maximale winst door gebruik te maken van de aangepaste technieken. 2. OPRICHTING VAN NIEUWE BE DRIJFSGEBOUWEN EN AANPAS S/NG VAN DE BESTAANDE De eerste hindernis op de weg naar uit breiding van de bestaande veestapel is een beperkte stalruimte. Dit ontmoeten we b.v. op meestal alle bedrijven die er aan den ken het aantal stuks melkvee te vergro ten. Onmiddellijk rijzen de vragen grup- stal of ligboxen-staldrijf mest of mecha nisch uitmestenvaste of roostervloer, melkleiding of doodoopmelkstal, enz— 3. RUW VOEDER V/INN ING Het is een feit dat de grasiunduitbating in t algemeen nog veel te wensen over laat. Daarnaast stellen zich ue problemen van de bewaring. Velen geven de voor- Zie vervolg ?de bladzijde 3e kolo-" *gflfcST UlJt) 46ste Jaargang nr. 2305 Zaterdag 11 november 1967 Jaarabonnement 120 F j Postrekening nr 1425 93 Hl (llUJlH van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 HMiïïiïHil Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 r Aalst Tel. 053/24 267 We hebben een brief gelezen van een Franse landbouwer uit het depar tement van Nièvre, met als hoofdstad Nevers, een departement waar de landbouwbedrijven een zeer voorname plaats bekleden. In deze brief stelt hij de houding aan de kaak, ten opzichte van hun eigen onderdanen, van de onderschei dene lid-Staten van de Gemeenschap pelijke Markt. We geven er hierna de vertaling van. Aari onze lezers te oordelen of de man het bij het rechte eind heeft en vooral of ze ook bij ons niet dezelfde erva ring hebben opgedaan. Hier gaat dan die tekstDe rege ringen waren ervan op de hoogte dat de landbouwkrisis ging verergeren en dit in een nog sneller tempo. Met de bedoeling zich te ontlasten van hun respektieve verantwoordelijkheden, hebben ze de Gemeenschappelijke Markt uitgedacht. (Wellicht wat te scherp gezien, maar een greintje waarheid steekt er we! in - De redak- tie) Vóór die tijd konden de landbou wers hun grieven bekendmaken aan hun parlementaire vertegenwoordi gers en op die manier bereikten ze uit eindelijk da ministers die dan wel ge noodzaakt waren een beslissing te ne men. Zoals het thans verloopt antwoor den de Franse ministers - bij voor beeld - wijzelf zouden u wel graag vol doening schenken maar de Duitsers (of de Italianen of de Belgen of de Nederlanders) weigeren hardnekkig iets toe te geven. Helaas Wij kun nen er niets aan doen In de andere landen gaat het er op dezelfde manier aan toe en worden enkel de namen veranderd De Europese landbouwpolitiek wordt op dit ogenblik geleid en beslo ten ofwel door technokraten ofwel door internationale financiers en te genover hen staan de landbouwers machteloos. Tegenover de landbouwers heeft men nu de werkwijze uitgebreid, die men sinds eeuwen ten opzichte van het vraagstuk van de ontwapening toe- Het is ons daarbij wel opgevallen, enkele jaren geleden, op een studie dag te Qud-Heverlee, dat hij zich hard nekkig wist te verzetten tegen iedere poging of voorstel de margarine, ten voordele van de boterproduktie, te be lasten onder voorwendsel dat de ar- (Zie veivolg 2e bladz. Ie kolom pastWijzelf zouden met genoegen ontwapenen, maar - hier komt dan de erfvijand van dat ogenblik - die wil er niet van horen Tot daar het schrijven van die Franse boer Omdat wij denken dat deze brief uit gaat van een landbouwer met veel ge zond verstand en met veel scherpzin nigheid in de werkelijke staat van za ken, hebben wij gemeend er goed aan te doen hem onder de ogen van onze lezers te brengen. Hierna volgen dan e ii.ele beden kingen in verband met wat de heer Mansholt heeft verklaard op een on langs gehouden persconferentie. De heer Mansholt, sinds geruime tijd mi-, nister van Landbouw in Nederland (wij menen wel even lang als onze eeuwig en ervige minister van Landbouw, de heer Héger) is onder-voorzitter van de Kommissie van de E.E.G., is speciaal belast met de landbouwpolitiek van dit organisme, en heeft dan ook heel wat in de pap te brokken in de E.E.G. DE MARXIST MANSHOLT Wat ons in de verklaringen van de heer Mansholt voor de Pers vooral ver ontrust heeft is het feit dat hij het erop aanstuurt een einde te stellen aan ieder familiaal landbouwbedrijf en aan de vrijheid van de landbouwers. Het is goed te weten dat de heer Mansholt een lid is van de Partij van de Arbeid in Nederland, anders gezegd van de socialisten en dat, ook wan neer deze partij reeds veel water in haar ideologische wijn heeft gedaan de heer Mansholt zelf nog altijd denkt aan het invoeren van een soort kcilek- tivistisch stelsel of het nu op kapi talistische leest (zoals in de Verenig de Staten van Noord-Amerika) of op kommunistische leest (zoals in ds Sovjet-Unie en in haar satellietlan- den) geschoeid is.

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1