k De landbouwers worden bedrogen Groter aantal koeien Het gegoochel met cijfers m WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT f Postrekening nr 1425 93 (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Zou iemand nog onwetend zijn over bovenstaands aanbeveling aan hen die melkvee wensen te behouden of er opnieuw willen uitbaten En deze richting is niet van vandaag zij wordt sedert geruime tijd een brede werkelijkheid. Persoonlijk ben ik geen economisthet is ook niet mijn taak of vak de combinaties van planten en dierenteelt, per hof en per streek uit te rekenen. Onze opdracht en die der veekweeksyndicaten is de erfelijke middelen hoe talrijk zij ook mogen wezen trachten te vatten en zo goed mogelijk te hel pen combineren naar de meest verantwoorde verwachting der massa bedrijven. Deze opdracht staat vanzelfsprekend niet in een ivoren toren maar wel midden de dagelijkse werkelijkheid o.m. beperktheid in de middelen, moeilijkheden ver oorzaakt door niet-erfelijke invloeden (bv. ziekte, te grote neerslag, enz...) en ook door de afzet (vraag en aanbod spelen een buitengewone rol). Goed zo wij trachten naar best vermogen de moderne tred op te vangen en bij te houden. Uit bijna alle Westsurope.se landen komt vaak de vaststelling dat de melk- produktie per dier niet verder de hoogte ingaat, ja in meerdere bedrijven daalt! En vandaar de vraag wat dient er ge daan om die eventuele daling te voorko men of snel tegen te gaan. Het antwoord hierop is niet zo eenvou dig als, b.v. de raad om een (halve) hec tare voederbieten bij te zetten of enkele tonnen pulp meer voor de volgende win ter, aan te kopen. Inderdaad moest het zo gemakkelijk zijn, dan zou de mogelijk heid waar ze zich voordoet niet lang bestaan of zich misschien nooit voor gedaan hebben. Zonder naar volledigheid te willen stre ven en bovendien wel wetend dat meer dere punten jammer genoeg niet zullen samengevoegd worden daar waar klachten zijn, willen wij toch pogen vol gende aanbevelingen schematisch te stel len. GOEDE ERFELIJKHEID Wij zullen dit punt niet ontwikkelen omdat Ons Vee» ten slotte nooit an ders doet dan hierop de nadruk leggen en terugkomen. Maar... is het nog denkbaar in 1967 dat zij die willen berekenen en vooruitstre vend zijn, dekstieren gebruiken waarvan de moeder geen allerbeste melkgeefster is AJu weten wij minstens zo goed als een der wie dat de erfelijkheidswetten geen automaat vormen en derhalve soms ge woonweg ---- diep kunnen teleurstellen. Maar toch ligt de erfelijkheid op brede schaal rotsvast, onbetwistbaar en duide lijk... als men wil zien en wil leren Moeten er in 1967 nog wetten en dwangmaatregelen zijn om de a slechte melkstieren het dekken te beletten Moet alle voorlichting hieromtrent aan ons alleen overgelaten worden Zouden alle boekhoudersbedrijven dit voorname punt niet bovenaan alle melk- produktiecijfers moeten zetten Selectie van en erfelijkheid in melkpro- duktie is bovendien werk dat nooit af is dus volhouden. Kronkelwegen opzoeken en volgen... is zichzelf bedriegen en. enkele tijd nadien, zijn schade ondervinden. 2. VOLDOENDE, JA RUIM VOEDEREN Koeien die sterk gerantsoeneerd zijn, hun buik niet rustig voleten, niet drin ken als ze lusten... kunnen niet produce ren Het is kwaad werk te vertellen dat er veehouders zijn die jaren naeen en dit is van kapitaal belang beste opbreng sten hebben terwijl zij het eten (ruwvoe- der en krachtvoeder) berekenen en optel len tot op de gram na. Illusie Echte Sint-Niklaasdroom Integendeelde koeien bij voorkeur meer. ruim laten eten. Wie veel werkt moet voldoende kunnen eten. Koeien die doorgaans goed gevoederd worden zullen zich niet zo snel overeten. Niet gierig zijn met het eten, wordt dubbel beloond. Tijdens de verdere lacta- tie-maanden, niet te snel in krachtvoeder zakken. Gedurende de droogstond die er moet zijn behoorlijk goed voederen. 3. VERZORGENVERZORGEN VERZORGEN Doelbewust driemaal onderstreept Wie b.v. van 10 naar 20 koeien wil overgaan moet eerst bedenken of hij het werk aankun, of hij die dieren voldoende zal kunnen verzorgen... want... alle an dere omstandigheden gelijk zijnde ver gen 20 koeien meer vzerk en vooral dub bel zoveel eten als 10. Er zijn hoeven in de provincie, bevolkt met Oostvlaams vee, die hun opbrengsten per dier niet hebben zien zakken bij het opdrijven van het aantal koeienmeer dan één bedrijf boekt zelfs hogere cijfers. Anderzijds zijn er hier zoals overal el ders die bijna niet meer melk afleveren voor 15 koeien dan vroeger van 10 of 8 Verzorgen Driemaal in 't hoofd zetten en toepassen Dit wil niet zeggen kloes- teren zoals 30 jaar geleden een boertje zijn drie koetjes oppaste. Verzorgen is ook in de moderne tijd juist het tegen- Zie vervolg 2' bladzijde 2' kolom Zaterdag 18 november 1967 46ste Jaargang nr. 2306 Jaarabonnement 120 F van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Een paar weken geleden hebben we op deze plaats geschreven welke af keer we hadden van de officiële me dedelingen vanwege onze regering in radio en TV omdat we ervan overtuigd waren dat met ons gesold werd en men zich bewust in deze verklaringen inspande om ons een rad voor de ogen te draaien. Dit was geen uiting van redeioze kribbigheid of vooringenomenheid maar enkel een door ervaring opge dane wijsheid. We zijn dan ook tevre den dat we hierna met onze cijfers kunnen aantonen dat we het hierbij bij het rechte eind hebben gehad. Het zijn cijfers die door verschillen de landbouworganisaties werden be zorgd en in het licht gesteld en die dus onpartijdig mogen vergeleken worden met wat van regeringswege aan de goedgelovige gemeente voor geschoteld werd. Onze aartsgoochelaar met getallen, minister van Begroting Willy De Clercq had reeds gewezen op het feit dat de uitgaven voor de landbouw in 1968 sterk waren toegenomen en onze minister van Landbouw, de heer Héger, heeft ook al gezegd dat de ge wone uitgaven voor de landbouw met 80 waren toegenomen zonder dan nog te gewagen van de buitengewone begroting, die voor de landbouw hoger zou liggen dan voor de rest van de rijksbegroting. We hopen dat onze landbouwers dit allemaal niet als zoetekoek hebben ge slikt en niet dadelijk in een roes van optimisme zijn geschoten, want dan zouden ze het glad verkeerd voor heb ben. De nuchtere cijfers die we hierna gaan opsommen zullen hen vast an ders leren en hen aan het verstand brengen dat er voor 1968 voor de land bouw minder werd voorzien dan voor het jaar 1967. Het is noodzakelijk dat dit zou ge beuren want anders zouden niet alleen de landbouwers maar ook de andere maatschappelijke standen nog gaan menen dat de boeren worden vertroe teld en daarin steun vinden voer hun bewering dat de boeren eeuwig en ervig moeten klagen en dit zonder eni ge reden. Beginnen we dus met een vaststel ling die we niet zullen en ook niet kunnen betwisten de begroting van landbouw voor 1968 voorziet in een gezamelijk krediet van 6.149 miljoen tegenover slechts 3.360 miljoen in 1967. Uit de ontleding echter van de cij fers zal blijken dat de boeren geen enkele reden hebben om hiervoor te gaan juichen in bredevolie accoor- den Dat zou men aan hogerhand ze ker wel hebben gewild en dat zal ook wel de bedoeling van deze mededeling in regeringskringen geweest zijn maar de werkelijkheid is helemaal anders. In het gezamenlijk krediet van 6.149 miljoen is een bijdrage van 2 miljard aan het Europese Oriëntatie- en Ga rantiefonds voor de Landbouw begre pen. Onze landbouw vindt bij deze aan gelegenheid niet erg veel baat en bo vendien kunnen wij er nog op wijzen dat in 1967 deze bijdrage nog niet eens de helft van het huidige bedrag, namelijk 900 miljoen bedroeg. Van het hiervoren vermelde krediet moet dan nog worden afgetrokken een som van 1.972 miljoen die als toelage naar net Landbouwfonds zal gaan dat het vlot maken van de Euromarkt moet bevorderen. De voordelen die onze landbouwers uit de Euromarkt zullen halen zijn nog problematisch. Dit wordt wel bewezen door de betogin gen van de boeren zowel bij ons als in Frankrijk en afwachten zal hier dan wel de boodschap zijn. Wanneer we deze beide posten van hst gezamenlijk voorziene bedrag nu aftrekken dan blijft er van de voorge wende stijging van de gewone begro ting niets meer over. Ziedaar, het mooi ballonnetje is al doorprikt We zijn echter nog meer ontstemd wanneer we zien dat de begroting voor de landbouw in plaats van met ette lijke miljarden hoger te liggen in 1968 feitelijk nog niet het peil van de be-

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1