De zelfverdediging van de heer Héger, Minister van Landbouw Voeding van Melkvee HET SCHANDAAL VAN OUDENAARDE Nog enige zwakke plekken WEEKBLAD VOOR DE ONTWSKKELING EN DE STANDSVERDED!G!NG VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Najaar 19 67 Zaterdag 2 december 1967 46ste Jaargang nr. 2308 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON In zijn pleidooi voor eigen winkel, uitgegeven door onze minister van Landbouw, lezen we volgende passage of gedeelte van tekst Luidens de landbouwboekhoudingen, bijgehouden door het Ekonomisch Landbouwinsti- tuut, van de degelijk beheerde bedrij ven van meer dan 5 ha, is het arbeids inkomen in de landbouw per arbeids- eenheid dat, in de periode van 1962 tot 1965 gemiddeld 111.808 frank be droeg, in het jaar 1965-1966 gestegen tot 141.459 frank We zullen deze bewering even kri tisch dienen te bekijken en ze verge lijken met wat het verslag van het Ekonomisch Landbouwinstituut zelf over deze aangelegenheid weet te ver tellen. Het zal dan uitkomen dat ook deze vlieger niet helemaal opgaat, vermits de heer minister hier een interpreta tie geeft, die van dichterlijke vrij heid getuigt. Vooreerst stippen we aan dat de ge middelde oppervlakte van de bedrij ven, waar in 1965-66 een boekhouding werd bijgehouden 18 ha 60 bedraagt, wat heel wat hoger ligt dan 't gemid delde van de boerderijen van 5 ha en meer. Trouwens, het Ekonomisch Landbouwinstituut van januari 1967 verduidelijkt dat het arbeidsinkomen per arbeidseenheid 133.017 frank be loopt gebaseerd op een bedrijfsop- pervlakte, die in het land overeen stemt met het gemiddelde van de landbouwberoepsbedrijven van 5 ha en meer (14 ha) Indien men al de bedrijven zou in aanmerking nemen, dan zou men maar tot een gemiddelde oppervlakte van 7 ha. 30 geraken. In de boekhoudkun dige berekeningen van het Ekono misch Landbouwinstituut wordt slechts een intrest berekend van 3,5 voor het dode en levende vee en 4 van het kapitaal in omloop. De invloed van deze zeer lage in tresten kan men best afmeten, wan neer men er rekening mee houdt dat het bedrijfskapitaal becijferd werd op 48.906 frank per hectare gemiddeld genomen. Dit najaar zal elke boer wellicht lang in het geheugen blijven, omwille van zijn biizonder hoge opbrengsten aan eigen gewonnen voedersmet daarbij nog, als sombere schaduwzijde, de tergend lage prijzen voor de aardappelen, waardoor ook nog dit landbouwprodukt dat normaal moest kunnen verkocht worden nu. al thans gedeeltelijk langs de veevoeding een uitweg moet vinden. Nu, evengoed als in andere jaren, komt het er voor elke goede boer op aan, al zijn zelf gewonnen voeders zo doelmatig mogelijk over de gehele stalperiode te verdelen en dit volgens de verschillende behoeften in zijn veestapel. In dit artikel willen wij het bijzonder over het melkvee hebben, maar ook het mestvee en het jongvee komt nog aan de beurt. DE VOEDINGSNORMEN Iedere goede boer weet dat hij zija vee ZO maar niet in het wilde weg, volgens de omstandigheden van het ogenblik mag voederen. Wie dit wel doet of deed, weet bij ondervinding dat zijn koeien nu eens te vet, dan weer te mager zijn, nu eens te veel (neen, dat kan nietmaar meestal te weinig melk geven, indien er al geen ergere dingen voorkomen, zoals buikloop (afgang), opgeblazenheid of zelfs kopziek- te. De koeien zullen het best in staat blij ven, het meest melk geven en daarenbo ven het langst meegaan als ze volgens be paalde regels gevoederd worden op deze manier bekomt U van uw eigen voeders dan ook de hoogste opbrengsten. Hebt U veel eigen gewonnen voeders, dan is dit geen reden om er kwistig en onberede neerd mee om te springen, maar wel om er zoveel mogelijk van te gebruiken, maar steeds zodanig dat die bepaalde regels van de voeding die voedingsnormen ge noemd worden zo goed mogelijk in acht genomen worden. Welke zijn die voedingsnormen voor het melkvee In de voedingsnormen zijn vooral twee zaken belangrijk, namelijk de hoeveelheid verteerbaar ruw eiwit (v. r. e.) en de zet- meetwaarde (z. w.). Eigenlijk is er ook nog een derde zaak, de hoeveelheid droge stof, die voor melkvee tussen de 10 en 15 kg per dag ligt, of zelfs nog iets hoger de behoefte is namelijk des te hoger naar mate de melkproduktie groter is. De droge-stof-kwestie komt meestal vanzelf ongeveer in orde, wanneer men de eiwit- en zetmeelwaardebehoeften goed in het oog houdtzeker wanneer de koe daarbij nog steeds wat stro ter beschikking heeft, zodat zij haar eventueel gevoel van onvol daanheid langs deze weg nog kan bevre digen. Verder zijn er ook nog de mineralen en vitaminen, die normaal alleen maar in het gedrang komen wanneer gedurende lange tijd zeer eenzijdig zou gevoederd worden. Echter wie de voedingsnormen Zie vervolg 2 bladzijde le kolom) De boerenbetoging van Oudenaarde die door de machtige opkomst van boeren en sympathisanten met of zonder traktoren, tot een groot succes zou uitgroeien, is ontaard tot een schandaal, niet voor de inrichters die naar best vermogen de gang van zaken hebben geleid, maar wel voor som mige elementen die in feite alles in de war hebben gestuurd vreselijk genoeg zelfs met een onherstelbaar gevolg een dodelijk slachtoffer. Voor wie aanziet men in feite de landbouwers om op een betogi. g van overwegend vreedzame boeren een leger gendarmes met gepantserde overvalwagens en, een deel geheime agenten af te sturen. Dacht men dat deze boeren Oudenaarde zouden afbreken en er een straatrevolutie ont ketenen Als de openbare ordediensten opdracht kregen om zich met zo een machtsvertoon ter plaatse te begeven, dan hadden zij zich ten minste wij selijk op het achterplan kunnen houden en wij zijn er zeker van dat, buiten enkele onvermijdelijke kleine incidenten, er helemaal niets verkeerd zou gelopen zijn. Als in een stad een grote betoging plaatsgrijpt, dan is het normaal dat tijdelijk enkele straten of pleinen volledig bezet zijn en dat is geen reden voor de ordehandhavers om er met bruut geweld een opening door te slaan. Voor wie aanziet men ons, dat sommige personen van de ordedien sten op zeker ogenblik er zomaar met de kolf van het geweer op losslaan Zelfs het slachtvee wordt zo brutaal niet behandeld. Het is niet omdat ergens een van de mannen van de wet, louter toe vallig een ei in zijn nek gekregen heeft, dat het signaal tot brutaal optreden moet gegeven worden. Wie tussen het gewoel loopt moet een stootje kun nen verdragen en vooral de orde handhaven met in alle omstandigheden zijn kalmte en menselijkheid te bewaren. Wij menen dat er in de openbare ordediensten talrijke mensen zijn die, evengoed als wij, ervan overtuigd zijn dat de orde op een vreedzamer en verstandiger manier veel beter kan gediend worden. Maar wij stellen met spijt vast dat er bij gelegenheid van bepaalde betogingen steeds een reeks mannen op het toneel verschijnen die sterk de indruk geven dat ze niet beter verlangen dan er eens lustig te kunnen op los kloppen. Wij menen dat met kalmte en goede wil vanwege de ordediensten het mogelijk was de betoging waardig te doen verlopen. Wij betreuren het ge beurde en vooral de dood van een familievader van 42 jaar met drie kinde ren. Bij net ter perse gaan vernemen wij nog dat het slachtoffer althans volgens de officiële mededeling over de lijkschouwing een natuurlijke dood zou gestorven zijn. Hij zou namelijk een zwak en ziek hart hebben gehad. Het bloed dat hem uit neus en mond vloeide zou door de val ver oorzaakt geweest zijn. Eveneens volgens de officiële versie zouden er geen getuigen zijn dat het slachtoffer zelf werd geslagen. Hoe dan ook, wij kunnen niet anders dan herhalen en besluiten met dergelijke incidenten te betreuren en durven verhopen, dat in de toekomst van hogerhand zal gezorgd worden dat de manschappen en zeker de leiding van de openbare diensten die voor de orde moeten instaan, verstandige en bezadigde mensen mogen zijn met veel begrip en menselijk gevoel en in zonderheid een grote dosis psychologisch doorzicht en mensenkennis. Dan kunnen er ten hoogste onbenullige incidenten voorkomen, die onmiddellijk zullen bijgelegd zijn. '*v 'ai -i Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 /Zie vervolg 3de bladzijde le kolomv

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1