Geen halve waarheden Vetmesten van Rundvee Driemaal is scheepsrecht Even nadenken WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Zaterdag 9 december 1967 46ste Jaargang nr. 2309 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON We hopen dat onze lezers met aan dacht beide voorgaande artikelen, waarin wij het boekje van de heer mi nister van Landbouw, Héger, hebben opengedaan en zijn zoniet klakkeloze dan toch aanvechtbare beweringen on der het vergrootglas hebben genomen; zullen gevolgd hebben en dat ze het ons dan ook niet kwalijk zullen ne men dat we ditmaal een slotartikel aan deze aangelegenheid wijden, zo dat ze in de gelegenheid worden ge steld het voor en tegen af te wegen en te zien hoe vaak met de waarheid een loopje werd genomen, wanneer we de naakte feiten met de geschrif ten gaan vergelijken. Aldus zegt de heer HégerDe strijd tegen de veeziekten is belang rijk om de afzet tot verdere ontwikke ling te brengen en de bedrijfshouders te beschermen tegen verliezen in hun beroep. Nu de opsporingen beëindigd zijn, kan de strijd tegen de bruceliose in tenser worden aangepakt door de toe kenning van schadeloosstellingen en het nemen van strengere gezondheids maatregelen Tegenover deze mooie woorden, waarvoor de minister een hartelijk ap plaus bij de boeren zal verwacht heb ben, stellen we het nuchtere feit dat voor het jaar 1967, het krediet voor zien op de begroting van Landbouw, voor de strijd tegen de bruceliose een voudig geblokkeerd werd. Of luister naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn daden Verder lezen wij De betaling van de premie voor brouweriigerst van de oogst 1956 is aan de gang. Wat de oogst van 1367 betreft, dient de kwes tie te worden beslist door de Minis terraad van de EEG Wij stelien daartegenover dat, lui- dens ontvangen inlichtingen, men in Duitsland niet gewacht heeft op een besluit van de Ministerraad van de EEG om de uitbetaling van de premie voor brouwerijgerst oogst 1967 te be loven. Of kunnen de grote lid-Staten van de EEG meer doen dan de kleine Wij weten trouwens niet of voornoem de Ministerraad zich reeds met deze aangelegenheid heeft beziggehouden zodat we nog altijd moeten afwachten wat het worden zal. Trouwens wij zien niet graag dat men zich voor tal van zaken achter de rug van de EEG gaat verschuilen. De minister heeft het verder ook over de belasting of heffing op de graangewassen en zegt hierover het volgende: De omzetbelasting op de graangewassen werd sinds 1 septem ber jongstleden met 2 verminderd. Het vaststellen van de drempelprijs van de graangewassen, zonder reke ning te houden met de heffing heeft als gevolg gehad dat de kostprijs van sommige produkten, die een omzet ting betekenen van de graangewassen (eieren, gevogelte, varkens) gestegen is. Er werd daarom besloten de omzet belasting op de graangewassen terug te betalen bij de uitvoer van eieren, gevogelte en varkens. De Kommissie en de andere Staten van de EEG zullen op de hoogte worden gebracht van het inzicht van de Belgische regering. In ongeveer drie maanden zal de hier voor nodige procedure beëindigd zijn». Het staat dus helemaal niet vast dat de Kommissie van de EEG de Bel gische aanvraag zal inwilligen, vooral wat de varkens betreft. Immers zodra de EEG ook maar een vermoeden heeft dat het feitelijk gaat om een be schermende maatregel ten bate van de landbouwers van een van de lid-Staten wordt ze schichtig en neemt ze niet gemakkelijk aan dat het enkel een technische fiskale maatregel betreft, die wel door de beugel zou kunnen. Wij kunnen ons anderzijds niet te vreden stellen met een vermindering van de taks op de graangewassen, maar wij eisen er de volledige afschaf fing van omdat wij hierdoor op een on redelijke manier worden gehinderd in onze pogingen om met de andere EEG- landen op voet van gelijkheid te kun nen mededingen. Er is trouwens nog een andere reden om reeds nu gedaan te maken met de ze heffing. Vóór 1970 zal men in ieder geval deze heffing moeten laten varen, want dan moet de methode van belas ting volgens de toegevoegde waarde Wie rundvee vetmest, doet dit niet uitsluitend uit liefhebberij, maar eerst en vooral om er, zo mogelijk, ook iets mee te verdienen. Nu zijn de prijzen van het rundvlees de laatste tijd niet bepaald gunstig en wie maar met de gewone of nog lagere kwaliteit op de markt komt, ontvangt maar een uiterst povere ver goeding voor zijn arbeid en geïnvesteerd kapitaal, als hij er al niet aan toesteekt. Het komt er dus op aan dat elk volgens zijn eigen mogelijkheden nagaat en uit rekent hoe hij op de minst kostelijke wijze mestvee kan klaarmaken en het tegen de hoogst mogelijke prijs per kg kan afzetten. De direkte kosten voor het vetmesten van rundvee zijn gelegen in de aankoop- of kostprijs van het kalf en in de aan gekochte voeders daarnaast liggen dan de indirekte kosten, zoals de kostprijs van de eigen gewonnen voeders, de mogelijke tegenslagen die over de overblijvende die ren moeten verdeeld worden, de afschrij ving (ofwel de pacht) voor de gebruikte gebouwen en de intresten op de kapita len bevat in de dieren, de gebouwen, de voeders. Als na aftrok van dit alles nog iets overschiet, kan van arbeidsvergoe- ding gesproken worden. Dit eventueel overschot voor arbeids- vergoeding zal des te hoger zijn, naarmate een hogere verkoopprijs per kg kan be komen worden. En dit is dan evenredig met het slachtrendementvooral het ren dement aan hoogwaardig kwaliteitsvlees of !:ort gezegd, het schoon model en de gepaste graad van afmesting van het slachtbeest. DE KOSTEN DRUKKEN Bepaalde indirekte kosten zijn onveran derlijk en kunnen per kop maar kleiner gemaakt worden door ze over meer bees ten te verdelen b.v. de afschrijving en intrest (ofwel pacht) voor de gebouwen. De eigen voeders zijn nu alle gewonnen en voor zover wij er ons melkvee niet moeten mee tekortdoen, kunnen wij er best ook zoveel mogelijk voor het mest vee gebruiken hetzelfde geldt voor de aardappelen, die beter aan het vee kun nen verstrekt worden dan dat ze tegen de huidige tergende prijzen zouden ver kocht worden. De intresten voor het kapitaal bevat in het mestvee en in de voeders zullen des te minder oplopen, naarmate het mestdier vlugger marktklaar is. Kalveren die voor vetmesting bestemd zijn, moeten dus van meet af aan in die richting gevoed wor den, zodat ze na een jaar of hoogstens achttien maanden kunnen verkocht wor den. Op die manier wordt trouwens ook het thans begeerde kwaliteitsvlees het best bekomen. Slechts zeer goed gevorm de dieren, waarvoor de hoogste prijzen per kg kunnen bekomen worden mogen nog tot 500-600 kg aangehouden worden. De gewone en zeker de minderwaardig ge vormde mestdieren moeten na een jaar, op een gewicht van 400-450 kg reeds af gezet worden, want nadien kosten die die ren meer per kg vleesaanwinst dan ze te gen de huidige gemene prijzen kunnen opbrengen. Wie kalveren aankoopt zal normaal met dc duurste, dus de bestgevormde, het voor deligst gediend zijn, want deze worden zonder tegenslagen ook tegen de hoog ste prijzen afgezet. Blijven dan nog de kosten voor het aangekocht voeder, dat onmisbaar is om, rekening houdend met de beschikbare ruwvoeders, de rantsoenen zo goed mo gelijk in orde te brengen. Wie zo voor delig mogelijk zijn rundvee wil vetmesten, moet zorgen dat de dagrantsoenen in overeenstemming zijn met de bestaande normen wie dat niet doet, bedriegt zich zelf. Het spreekt vanzelf dat de dieren ge- DE VOEDINGSNORMEN Kalveren die naderhand voor vetmes ting bestemd zijn, mogen straffer gevoed worden dan fokkalveren. Gedurende lan gere tijd (ongeveer 12 weken) krijgen ze kunstmelk (100 gr Hef oka met 900 gr wa ter geeft 1 liter kunstmelk)namelijk over de 12 weken in totaal ongeveer 350 liter kunstmelk (dus 35 kg Hef oka). Ondertus sen leert het kalf reeds zo vroeg moge lijk Hendrix' kalverkorrels opnemen om na ong. 10 weken tot hoogstens 2 kg per dag te komen dit naast wat goed hooi en wat gemalen bieten. Op de ouderdom van een half jaar weegt het kalf dan on geveer 200 kg en kan het op de eigen lijke vetmestingsrantsoenen overgescha keld worden. Volgende normen moeten hiervoor benaderend gevolgd worden VOEDINGSNORMEN VOOR JONG MESTVEE (in gram per kop) v.r.e. verteerbaar ruw eiwit. Z-w. zetmeelwaarde. Levend gewicht v.r.e. z.w. ong. 200 kg 650 2400 ong. 250 kg 700 3000 ong. 350 kg 900 4000 ong. 450 kg 1150 5500 ong. 550 kg 1250 6250 Voor wie zijn rantsoenen zelf berekent, verwijzen wij naar een tabel met de ge middelde gehalten aan v.r.e. en z.w. voor verscheidene voedersdeze tabel laten wij gemakshalve deze week nogmaals in ons blad verschijnen (zie verder in dit nummer). Het hoeft geen betoog dat minderwaar dig bedorven voeder zeker niet aan mest vee mag verstrekt worden en voor het be dorven voeder is er eigenlijk maar één bestemmingde mesthoop. Zie vervolg 2 bladzijde le kolom) ■'H' Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1