f f De ontwaarding van het pond sterling en onze landbouw Ook uw jongvee gepast voederen WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Een radiopraatje Zaterdag 16 december 1967 1 iz] 43ste Jaargang nr. 2310 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON De muntontwaarding van het pond sterling in Engeland, gevolgd door de ze van een aantal andere landen, deed hier en daar de vrees oprijzen, dat ze een nadelige weerslag zou kunnen hebben voor sommige sektoren van onze nijverheid, bv. voor de bij uit stek Vlaamse textielindustrie, wegens de scherpere mededinging die er zou kunnen ontstaan. Dit gevaar is zeker niet denkbeeldig. Zonder het bestaan van de regle menteringen van de EEG-yemeen- schap zou ook wel onze landbouw en, meer in het bizonder, onze veeteelt eronder kunnen lijden hebben. Denken we er even aan dat, tenge volge van de muntontwaarding in De nemarken, Ierland, Engeland en Nieuw- Zeeland, de prijzen van de zuivelpro- dukten en van het rundvlees auto matisch naar omlaag zijn gegaan. Gelukkig bestaat er een stelsel van heffingen en restituties, met als spil het oriëntatie- en waarborgfonds, waardoor het mogelijk wordt in be langrijke mate de noodlottige gevol gen voor onze veeteelt van de devalu atie van die verschillende nationale munten, te beperken. In werkelijkheid is de zaak niet zo eenvoudig als wij ze hier voorstellen want, voor de verschillende landen, komt er heel wat bij kijken, zodat tel kens een afzonderlijke vaak zeer in gewikkelde regeling dient getroffen te worden. Om een enkel voorbeeld te geven. De Ierse veeuitvoerders hadden er in gevolge de bestaande reglementering een voordeel in gezien voorkwartieren aan Frankrijk en achterkwartieren aan Italië te leveren, op een ogenblik dat de invoer van levend vee in feite was stopgezet wegens de hoge heffingen. Dit gezegd zijnde willen we nu even nakaarten over een radiopraatje van de BBC omtrent de landbouwtoestan- den in Groot-Brittanje, wat hier in kor te trekken volgt De spreker zei dat hij, in plaats van een enkel onderwerp te behandelen de jongste gebeurtenissen inzake de Engelse landbouw zou bespreken. We laten hem nu verder zelf aan het woerd. Om te beginnen zijn we verplicht melding te maken van de besmettelij ke veeziekte van mond- en klauwzeer die in het Noorden van Engeland eerst uitgebarsten is. De eerste haard werd ontdekt op de avond van de sluiting van de MelktentoonsteL ;g. De ziekte heeft zich vlug verspreid en, tot op heden, moesten duizenden dieren wor den afgeslacht. Deze besmettelijke ziekte zal aan het land heel wat kos ten (Nota van ons Onze lezers zullen bemerken dat de werkelijkheid veel erger geworden is dan ze hier neg wordt voorgesteld. Het is een natio nale ramp geworden.) Het schijnt dat de ziekte verspreid is geworden door de vogels, maar de snelheid van de besmetting is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat men, op een vee markt, niet heeft bemerkt dat er zich tussen de hoop een paar besmette die ren bevonden. Op het ogenblik dat er alarm werd geluid, waren de dieren reeds links en rechts verspreid geraakt. Zoals naar gewoonte zal men pro beren de ziekte tegen te houden en te bestrijden door alle dieren die ziek zijn of in aanraking kwamen met zie ke dieren gewoon af te slachten. Wij hebben daarnet even melding gemaakt van de Melktentoonstelling die te Londen werd gehouden. Daar werd de eerste grote overwinning ge boekt in de veeprijskampen voor slachtdieren, van de dieren voortge sproten uit kruisingen met het Cha- rollais-ras. Een nieuwe trofee, de Trehane-tro- fee, werd in het leven geroepen ter beloning en aanmoediging van de in spanningen die worden gedaan voor de verbetering van de rassen die zo wel veel melk als goed en veel vlees geven. (Zie vervolg 2 bladzijde le kolom) Uw kalveren en jongvee zijn de toekomst van uw veebedrijf. Wanneer u kal veren aankoopt voor de opfok tot melkdieren, dan volstaat het niet deze diertjes volgens hun uiterlijk voorkomen te beoordelen, maar ook de erfelijke eigenschap pen waarvan u slechts een idee kunt hebben volgens de kwaliteiten van de ouderdieren hebben een uitzonderlijk groot belang. Koop dus steeds kalveren van gekende, goede afkomst. Hetzelfde geldt voor de kalveren uit uw eigen stal slechts de afstammelingen van uw beste koeien, gedekt door een stier met prima eigenschappen, moogt u voor de opfok tot melkdieren overhouden. De overige stuurt u best van meet af aan in de richting van de vetmesting tenzij u ze onmid dellijk als kalf zou vetmesten of verkopen. Naast de erfelijke eigenschappen speelt ook de voeding een zeer grote rolmet een onmiskenbare weerslag op het uitein delijk resultaat van uw gehele rundvee houderij. Te schraal (of ook te rijk) ge voederde kalveren groeien niet zoals het moet en ze zijn gemakkelijker vatbaar voor ziekten en storingen. Zelfs de on gunstige weerslag van een verkeerde op fok op het latere rendement van de vol wassen dieren is beslist niet te onderschat ten. Doe het dus van meet af aan zo goed mogel^K. DE MELKPERIODE In de eerste levensdagen ontvangt het kalf geleidelijk meer biestmelk: op de der de dag ongeveer twee liter. De volgende dagen van de eerste week geeft u het kalf drie liter volle melk liefst in minstens drie beurten van één liter. Let er vooral in deze eerste dagen goed op dat de melk ongeveer koewarm is. Te zeer afgekoelde melk is rap oorzaak van darmstoornissen. Vanaf de tweede week kunt u voor uw kalveren kunstmelk bereiden bij middel van het Hendrix' fokkalvermeel (Hefoka). Wanneer u met een zodanig kwaliteits- produkt kunstmelk kunt makenheeft het werkelijk geen zin meer nog volle melk te voederen. Voor het bereiden van kunst melk hebt u één deel Hefoka nodig op negen delen waterzodoende bekomt u een liter prima kunstmelk voor 2,21 fr. het spreekt vanzelf dat u er dan alle belang bij hebt de melk van uw koeien niet meer aan uw kalveren te geven, maar zo spoedig mogelijk voor de verkoop te bestemmen. Voor de bereiding van de kunstmelk lost u de gewenste hoeveelheid poeder op in warm water. Wanneer de oplossing vol ledig is lengt u aan met negen maal zo veel lauw water en dan... zo snel moge lijk naar de kalveren Gedurende de tweede week geeft u al dus van de kunstmelk 4 liter per dag in twee of drie keren. Van dan af moogt u de jonge beestjes reeds Hendrix' eiwitrij ke kalverkorrel leren eten en u stelt hen ')ok reeds wat goed, mals hooi ter beschik king. Gedurende de derde week mag de hoe veelheid kunstmelk tot vijf liter per dag opgevoerd worden te verdelen over min stens twee beurten per dag. De eiwitrijke Hendrix's Kalverkorrel en het goed mals hooi stelt u doorlopend vrij ter beschik king. In de vierde week mag de hoeveelheid kunstmelk reeds tot vier liter per dag ver laagd worden. In de vijfde week vermin dert u de hoeveelheid kunstmelk tot drie liter per dagin de zesde week tot twee liter en in de zevende en achtste week tot één liter. De eiwitrijke Hendrix' kalver korrel en het hooi hebt u ondertussen steeds vrij ter beschikking gegeven, zodat het kalf hiervan geleidelijk meer is gaan opnemen. HET KALF NA DE MELKPERIODE Vanaf de negende week moogt u nor maal het verstrekken van kunstmelk reeds stopzetten. U geeft de kalveren hoogstens twee kg eiwitrijke Hendrix' kalverkorrels, hooi naar believen en verder ook reeds wat gemalen voederbiet. Reeds vanaf de vijfde week mocht u hel kalf geleidelijk voederbieten leren eten maar meer dan twee kg per dag moet u het voorlopig niet geven. En zo gaat u dan maar verder met 2 kg eiwitrijke kalverkorrel per dug. naast goed hooi naar believen en gemalen voe derbiet. De hoeveelheid voederbiet moogt u geleidelijk verhogen van 2 tot 6 kg tot het kalf ongeveer zes maand oud is. DE JONGVEEPERIODE Alle kalveren worden niet in het na jaar of in de winter geboren en het is dus normaal dat er nu, bij de aanvang van de winter, jongvee op stal staat van zes tot achttien maand oud. Hoe deze best te voederen Hiervoor moeten wij, zoals overigens altijd, teruggrijpen naar de uitgewerkte voedernormen. Deze komen voor jong kweekvee ongeveer met het volgende over een V' ^r\ V>1 f Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg 2de bladzijde 3e kolom)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1