Gelukkig NieuwjaarWij gaan niet akkoord met de nieuwe indexberekening gezondheid en voorspoed* WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT lezeressen en lezers Zaterdag 30 december 1967 46ste Jaargang nr. 2312 Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON Nieuwjaar is telkens een grote ge beurtenis in de mensenfamilie. Met een stralend gezicht wensen we ei kaar een gelukkig nieuwjaar, want we hopen en verlangen oprecht dat het in het komende jaar beter zal gaan dan in het voorbije. in 1967 hebben de enen minder, de anderen meer tegenslag gehad toch mogen we ons tot de uitverkorenen re kenen wanneer we denken aan de oor log in Vietnam, in het Midden-Oosten, in Yemen, aan de onlusten in Kongo en in andere delen van Afrika. Wan neer we dan elkander opnieuw een gelukkig jaar toewensen, denken we dan ook aan die miljoenen ongelukki- gen in een onderontwikkelde wereld voor wie maar geen vrede en rust ko men kan. Cok zij hongeren naar vrede en geluk. Het was dan ook een zeer gelukkige gedachte van Paus Paulus VI van de eerste dag van net jaar een Dag voor de Vrede te maken. Moge zijn stem weer niet deze worden van een roepende in de woestijn Voor vrede, rust en geluk in de we reld hangt het mensdom af van de goede wil en de goede gesteltenissen van de groten van deze aarde. Wat echter de vrede in onze omgeving be- t'eft hebben we het geluk in ons eigen handen. Wanneer we dan, nu met Nieuwjaar, elkander een gelukkig nieuwjaar toewensen, dan moeten we ook het onze ertoe bijdragen opdat het werkelijk zo worden zou. Nieuw jaar is een unieke gelegenheid om een einde te maken aan familietwis ten, aan geburenveten, aan politieke haat of afzijdigheid. Een nieuwjaars wens vanwege iemand waarvan men het niet verwachtte kan wonderen ver richten. In de grond zijn toch de mees ten van ons goei en brave mensen. Waarom dan voortgaan met elkander de duivel aan te doen Laten we de enkele jaren die we hier op aarde nog te 'even hebben niet verknoeien met haat, nijd, afgunst, strijd. Laat dit zo wezen in onze familie, in onze werk kring, en ook op politiek vlak. We moeten met iedereen hartelijk kunnen omgaan, ook al hebben ze een ande re godsdienstige of politieke overtui ging, of al heeft de ene wat meer ge luk of meer centen dan de andere. Hoe zou het leven in vele gemeenten en in de families er niet helemaal an ders uitzien indien politieke veten uit de weg konden geruimd worden. Ook dat moeten we bedoebn en nastre ven wanneer we elkander een geluk kig nieuwjaar toewensen. Laat dit het geschenk wezen dat we elkander met nieuwjaar gaan aanbie den. Een oprechte, hartelijke, joviale Nieuwjaarswens kan een heerlijk ge schenk zijn Een overtuigd mensen woord heeft de kracht van een voor teken, als die wens uit het hart komt. En indien het gaat om personen die men moeilijk bereiken kan of slechts zeiden ontmoet stuur hun uw wensen met een kaartje, en laat dat kleinzie lige ze moeten maar eerst schrij ven achterwege. Er bestaat wellicht geen hechtere vorm om onze gevoelens ten opzichte van iemand duidelijk te maken dan door een geschenkje. Reeds bij de Kelten bestond de gewoonte bij de aanvang van het nieuwe jaar maren takken uit te delen, en de mensen ge loofden dat hiervan een speciale kracht uitging, die de mensen be schermde gedurende het komende jaar. In het oude Rome bestond even eens de gewoonte geschenken aan te bieden, waarbij vooral de kinderen be dacht werden. Ter gelegenheid van de jaarwisseling bieden wij aan al onze onze oprechte wensen aan voor Het is bekend dat men bij ons, vooraleer er iets nieuws tot stand komt, hoe dringend het ook mag zijn, lange tijd mosselen moet roepen, vooraleer ze aan de kade komen. Eigenlijk zouden we daar geen voor beelden moeten van aanhalen, omdat ze zo voor de hand liggen, maar om er een te noemen, dat de landbouwers nauw aan het hart ligt, zouden we kunnen spreken over de moeilijke barensweeën van de nieuwe pachtwet, die werkelijk met de keizerssnede zal moeten gehaald worden, we weten nog altijd niet tegen welk tijdstip. Zo is het ook met de nieuwe index verlopen. We weten zelf niet meer hoeveel artikels aan deze kwestie in onze krant zijn besteed geworden. We zijn eenvoudig er de tel bij kwijt ge raakt. Onze lezers weten ook waarom wij op dat aambeeld steeds blijven hame ren zijn. Het aantal landbouwproduk- ten en levensmiddelen in het alge meen was in de index onevenredig groot, in verhoudmg tot de werkelijk heid, zodat het, voor de tegenstanders var. de boeren, al te gemakkelijk was We kennen de waarde en de vreug de van de geschenken die met Kerst mis in familiekring worden geschon ken door de leden van de familie on derling. Met Nieuwjaar loopt dit ge bruik ver buiten de intieme familie kring, smeedt het nieuwe banden, ver stevigt de goede relaties en verhoogt de vreugde en het welzijn van de mensheid. Dat alles is wel enkele frank waard De redaktie van ons blad wenst u dan ook van harte een zalig en geiuk- kig nieuwjaar. Moge het u goed gaan in 1963 en dat geen sterfgeval het ge luk in uw familie kome verstoren. Dit wensen we aan onze trouwe lezers en adverteerders, en we doen het met de woorden van Guido Gezelle Een heilig einde, een goed begin, Dat geve U God, jaar uit jaar in.... En'k wensche U, in één woord gezeid Zo nu, zo immer Zaligheid. geworden op de kap van de landbouw ers te zitten en hun |n de schoenen te schuiven dat zij de oorzaak waren van het steeds maar duurder worden de leven. Dit was wraakroepend, wanneer men de steeds maar slechter worden de toestand van de landbouwersge zinnen in aanmerking neemt. Om een rustig mens aan het beto gen te krijgen, zoals de boer er een is, moet het er werkelijk spannen en dat feit alleen is reeds voldoende om als bewijs te gelden dat er in de land bouw iets aan het mislopen is. Maar nu ter zake wat de vernie- wing van de index vanaf 1 januari 1968 betreft. Vooreerst zal het aantal produkten opgenomen in de index aanzienlijk stijgen. Tot heden toe bedroeg dit 79 produkten verdeeld over 65 posten. In de nieuwe index zullen 150 produkten worden opgenomen verdeeld over 78 posten. Wat ons, boeren, vooral inte resseert is het feit dat er aanzienlijke verschuivingen in de onderverdeling, wat de posten voor voeding, niet-eet- bare produkten en diensten betreft gebeuren. Wat nu speciaal de voeding aangaat, is het aantal posten zelf niet aanzien lijk verminderd, namelijk tegenover in de oude index 35 zullen het er in de nieuwe index 32 zijn, maar, wat be langrijker is, is het feit dat het per honderd aanzienlijk zal verminderen. Inderdaad, in de oude index was het percent voor de voeding 53 ter wijl dit in de nieuwe index 41 zal bedragen, ofschoon wij persoonlijk denken dat dit nog veel te hoog ligt, in verhouding tot de werkelijkheid. De manier waarop de index wordt samengesteld zal dezelfde blijven en hier willen we dan ook 'n schets geven hoe dit gebeurt. Er worden hiervoor prijsopnemingen gedaan in 62 ge meenten en steden van ons land in 3.600 winkels gevestigd in woonplaat sen, waarvan men meent te mogen veronderstellen dat ze als typisch mo gen gelden, voor wat de prijsschom- meiingen betreft. Zie vervolg 2 bladzijde le kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 I Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 (Zie vervolg onderaan hierneven)

De Koornbloem | 1967 | | pagina 1