Over verkoop en aankoop van veevoeder Een nieuw schandaal van botervervalsing Wettelijke verplichtingen en beschermende maatregelen WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Vrijdag 12 januari 1963 47ste Jaargang nr. 2353 De handel in veevoeder is geen vrije handel, vermits hij onderworpen is aan een strenge reglementering. Dit geldt trouwens eveneens voor, de handel in zaden, potaardappelen en meststoffen. Dit blijkt reeds uit de strenge be- straffingssmaatregelen, die de verko per die te kwader trouw is, zich op de hals kan halen. Het gaat hior inder daad om wettelijke beschikkingen die de openbare orde aanbelangen en niet, op de eerste plaats, de persoon lijke belangen van de contracterende partijen. Dit heeft zeer belangrijke ge volgen, waarop we trouwens hierna nog speciaal de aandacht zullen vesti gen. We menen de belangen van onze boeren en tuinders te dienen door van deze wetgeving een uiteenzetting te geven, zodat ze zich zo nodig, kunnen verdedigen met kennis van zaken. De inbreuken op deze wetgeving worden niet met politiestraffen ge straft maar met correctionele straffen Het is dus niet de Vrederechter, in zijn rol van Politierechter, die er ken nis van zal nemen, maar wel de recht bank van het arrondissement. De verkoper die bedrog pleegt of wel nopens de wezenlijke hoedanig heden van het verkochte produkt of wel door er een benaming aan te ge ven die het niet mag doen gelden, of wel door gebruik te maken van be drieglijke handelingen om te doen ge loven dat het produkt wel degelijk de ze eigenschappen bezit, wordt ge straft met een geldboete die kan gaan van 2.000 tot 40.000 frank en/of tot een gevangenisstraf van 14 dagen tot •drie maand. De fabrikanten, de toebereiders, de invoerders en de verkopers van vee voeders zijn aan verschillende ver plichtingen onderworpen. Wat de waarborg betreft schrijft de wet voor dat iedere verpakking van veevoeder moet voorzien zijn van een etiket en een verzegeld stuk aan de buitenkant van de verpakking geplaatst. Op het etiket moet vermeld worden a) de naam en het adres van de fabri kant, toebereider, invoerder of verko per; b) de handelsbenaming van de koopwaar en eventueel, haar juiste samenstelling; c) voor sommige pro- dukten, de datum van hun fabrikage. Het Koninklijk Besluit van 30 no vember 1939 verleent aan de kopers van veevoeders bepaalde bescher mingsrechten. Een eerste belangrijke bescher mingsmaatregel bestaat hierin dat ze kunnen laten overgaan tot een officië le analyse van de aangekochte pro- dukten. Dit is dus een voorafgaande maatregel die iedere latere betwisting uitsluit, ook over de waarde van de geleverde voeders. Het nemen van een staal moet naturlijk in aanwezig heid van beide partijen gebeuren of wel in aanwezigheid van twee getui gen die geen bloedverwanten zijn. De Inspektie voor de Grondstoffen bij het ministerie van Landbouw houdt zich bezig met deze staalneming. De analyse wordt gedaan door een labo ratorium van de Staat of door een aanvaard laboratorium. Het is jammer dat van deze moge lijkheid niet meer gebruik wordt ge maakt, zogezegd om tijd te winnen of zijn verkoper niet te krenken, terwijl hierdoor nochtans vele onaangenaam heden later kunnen voorkomen wor den. Wanneer de loodjes werden wegge nomen dan is het vanzelfsprekend te laat nog een ontleding aan te vragen, maar dat betekent niet dat er geen an dere mogelijkheden meer zouden openstaan. De koper kan de nietigheid van de verkoop aanvragen, wanneer het vast staat dat een van de hoedanigheden (Zie vervolg 2 bladzijde 1' kolom Door Landbouwleven van 6 januari 1968 worden onder bovenstaande titel de eerste gegevens bekendgemaakt van een nieuw vervalsingsschandaal. Wij geven U hierna de volledige inhoud van genoemd artikel en wensen vooraf nog bijzonder te onderlijnen dat de landbouw het grootste slachtoffer is van deze bedriegerij op orote schaal, niet alleen omdat de uitvoer van de overeenstemmende hoeveelheden boter uit het Landbouwfonds moet gespijsd worden, maar vooral ook omdat de E.E.G.-Kommissie er ernstig aan denkt, omwille van de boteroverschotten, de melk- produktie minder aantrekkelijk te maken door verhoging van de kostprijs en ver laging van de prijs van de melk Het moet ons verder van het hart dat wij het hoogst eigenaardig vinden dat deze praktijken zo lang kunnen volgehouden worden, alhoewel bladen zoals Land bouwleven en De Drietand reeds jarenlang op het bestaan ervan hebben ge wezen. Het verwondert ons dat tot nu toe alleen nog maar Deftinge tegen de lamp is gelopen, alhoewel verscheidene melkerijen of boterverwerkers van dit miracu leus vet zouden gebruik maken. Hierna dan het artikel uit Landbouwleven. Een Antwerpse fabriek produceert sinds jaren een kunstmatig vet dat dezelfde scheikundige kenmerken heeft als boter. leder jaar zouden zowat 2.000 ton val se boter op de markt zijn gebracht. De laatste dagen van 1967 waren voor sommige groothandelaars in boter geken merkt door een echte paniekstemming, dit als gevolg van het ontdekken van een be langrijke fabriek van valse boter. In de betrokken kringen heerst op dit ogenblik de grootste terughoudendheid en ook stilzwijgen Nochtans was het ons weliswaar met veel moeite mogelijk enkele inlichtin gen te verzamelen, die reeds sprekend ge noeg zijn om te kunnen verklaren dat het hier gaat om een uitzonderlijk groot schandaal waarbij een deel van de boter- handel en sommige specialisten van de in dustriële scheikunde zijn betrokken. EEN MIRACULEUS VET Sinds lang kende men in België en el ders het bestaan van een kunstmatig vet dat dezelfde scheikundige kenmerken ver toont als boter. Voor sommige geweten loze handelaars was het gebruik daarvan dan ook zeer aanlokkelijk. Trouwens meer dan vijf jaar geleden hebben we reeds geschreven dat sommige verkopers dit produkt trachtten te verkopen in de melkerijen. (romein van ons n.v.d.r.) Het fabricatieprocédé was zeer geperfectio neerd zoals dit ook het geval was bij de melkvervalsing te Deftinge. Van waar kwam dit miraculeus vet Destijds vertelde men - en de controle diensten lieten dit verstaan dat het van Holland kwam. Het blijkt nu bewezen te zijn dat men zich ook in België bezig hield met de sluikse fabricatie van dit produkt. De fabriek werd trouwens op heterdaad betrapt en de verantwoordelijken zijn thans aangehouden, samen met een aantal boterverwerkers. Tot hiertoe werden even wel nog geen namen bekend gemaakt. HOELANG REEDS Men is het er over eens dat ontzaglijke winsten werden gemaakt door deze ben de. Men zal zich herinneren dat na het ontdekken van de vervalsingen te Deftin ge, senator De Paep in een nota aan de minister van Landbouw, sprak van een prijs van 40 fr. per kg voor dit produkt. Nog niet zolang geleden werd ons gezegd dat het namaakprodukt aan de melkerijen werd aangeboden tegen 50 fr. per kg, maar dat betrof waarschijnlijk kleine hoe veelheden. Voor grotere leveringen mag evenwel de prijs van 40 fr. worden aan genomen. Rekening houdende met het grote risico, mag men aannemen dat de fabrikant een winst nam van 20 fr., zodat de kostprijs waarschijnlijk rond de 20 fr. lag. Welk was de capaciteit van de fabriek die in de streek van Antwerpen werd ont dekt? We beschikken nog niet over nauw keurige gegevens maar men neemt toch aan dat de minimum dagelijkse fabrika- tie, om het risico te dekken, tussen de 1.000 en 1.500 kg moest liggen of 8.000 kg per week of nog 400.000 kg per jaar. 140 MILJOEN WINST Hoelang hebben de Antwerpse sjache raars zich met die schuldige activiteiten kunnen bezig houden Ook hierop is nog niet nauwkeurig te untwoorden, maar het is bijna zeker dat dit reeds meerdere jaren wellicht zeven of acht het ge val is geweest. Alles wijst erop dat de fabrikatie van dit miraculeus produkt onze botervoorraad met meer dan 400 ton heeft doen stijgen. Het produkt kon inder daad voor vier maal zijn gewicht worden vermengd met andere vetten en zonder dat men, in het begin, zijn aanwezigheid kon vaststellen door ontledingen. Door de 400 ton die jaarlijks werden geproduceerd te vermenigvuldigen met 5, komt men tot 2.000 ton per jaar. Op acht jaar tijd zou aldus 16.000 ton valse boter op de Beligi- sche markt zijn gebracht Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O. CAUDRON 1BBM (Zie vervolg 2de bladzijde onderaan 3e kolom Jaarabonnement 120 F o Jt Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267 Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1