V etmestingskontr akten Nadenken over Mechanisering Rechtskundige Dienst. Verdere beschouwingen KANTOREN WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STAND§VERDEDIG!NG VAN DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT v in ons vorig artikel gaven we een tweede voorbeeld van de mogelijke clausules die in een vetmestingscon tract kunnen ingelast zijn en hierna geven we dari het nodige commentaar met de oplossing, die, in geval van sterfte van de biggen, er dient aan ge geven te worden. We veronderstellen vooreerst dat de vetmester niet nagelaten heeft (liefst per aangetekende brief) de an dere kontrakterende partij op de hoog te te brengen van de sterfte van de biggen en dit binnen een etmaal (24 uur) nadat deze zich heeft voorge daan. Volgens de besproken contractvoor waarden moet de andere partij schier alleen het risico van de sterfte dragen tenzij, wanneer deze zich voordoet na drie dagen van de levering en wan neer meer dan 4 van het aantal ge leverde biggen eraan ten onder gaan. Vermits, op 100 biggen, het aan tal biggen gestorven meer dan drie dagen na de levering geen 4 van de biggen overschrijdt, zal het verlies van de tien biggen gestorven binnen de termijn van drie dagen helemaal ten laste vallen van de andere partij evenals dat van de biggen die nadien zijn gestorven. In ons voorbeeld zou het verlies en kel ten laste van de vetmester vallen, wanneer meer dan 4 biggen zouden gestorven zijn na de derde dag van de levering. De andere partij kan de ontbinding van de overeenkomst niet vorderen en aldus zal zij verplicht zijn nog drie maal een partij van 100 biggen te le veren tegen de vastgestelde voorwaar den. Van zijn kant kan de vetmester evenmin de vernietiging eisen van het contract, vermits er geen enkele fout is begaan door zijn medecontractant, en dat er evenmin een andere reden voor de vernietiging kan worden inge roepen. Hij zal in ieder geval de kosten moeten dragen voor het meel opge- voederd aan de gestorven b:ggen en hij verliest al met zekerheid 13 van de winsten die hij hac kunnen verwe zenlijken door het vetmesten van de 100 biggen van de eerste reeks. Het zou een ramp zijn geworden voor de vetmester, indien, bij voor beeld 50 van de 100 biggen zouden gestorven zijn na drie dagen vanaf de levering. In dit geval, immers, zou hij voor zijn rekening moeten nemen heb ben al de onkosten uitgegeven voor de voeding van de verloren biggen, al de onkosten van de gestorven biggen, vermits het aantal sterfgevallen meer dan 4 van de geleverde biggen zou hebben bedragen en, bovendien, zou hij de helft van de mogelijk te verwe zenlijken winst op de vetmesting hem zien ontglippen. En dit alles zou hem niet ontslagen hebben van de verplichting tegenover de andere partij de biggen en hun voedsel aan te kopen voor de drie reeksen die nog moesten vetgemest worden. Uit dit voorbeeld blijkt nogmaals welk groot gevaar de vetmester loopt wanneer hij er zich toe verplicht heeft een groot aantal biggen vet te mesten Bij een aanzienlijke sterfte loopt hij het gevaar alles te zullen verliezen zonder enige mogelijkheid de gedane onkosten op een of andere manier te kunnen verhalen. We geven nu nog een derde voor beeld, zoals dit vaak in de praktijk voorkomt. Door tussenkomst van de voederfa brikant worden aan de vetmester 100 biggen geleverd, die de eigendom van de fabrikant zullen blijven. Bij de le vering zullen de biggen worden gewo gen in aanwezigheid van de vetmester op een officiële weegschaal en het aantal biggen en hun gewicht worden op het contract vermeld. in geval van sterfte is de vetmester verplicht dadelijk het oor met de stempel aan de fabrikant over te ma ken als bewijs. Nu volgen de feiten. Veronderstel len we dat na een week 55 van de honderd geleverde biggen omkomen tengevolge van een onbekende oor zaak. Geen enkel van de contracteren de partijen heeft een fout of een on- (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom) Op de drempel van het Lemdbouwsalon De omstandigheden in onze maatschappij zijn sinds de laatste wereldoorlog enorm veranderd. De arbeidslonen en de meeste grondstoffen voor de land- en tuinbouw zijn sterk in prijs gestegen, maar het bruto inkomen van de boer is per hektare weinig of niet omhooggegaan, als het in sommige gevallen zelfs niet gedaald is. Het netto inkomen per eenheid is dus onvermijdelijk verminderd. Het droevig re sultaat is dan ook dat* de kleine bedrijven, die vroeger nog een behoorlijk inkomen konden verwerven, nu ofwel gevoelig moeten uitbreiden door overschakeling op een meer intensieve uitbating ofwel verdwijnnen. De gemiddelde en grote bedrijven die vroeger doorlopend met één of meer vreemde arbeidskrachten konden werken, of regelmatig beroep konden doen op de hulp van kleine boeren, moeten nu alle werk nagenoeg alleen uitvoeren. De jonge boer of tuinder heeft echter ook maar twee armen aan zijn lijf en zijn vrouw wordt van langsom meer volgens de eisen van deze tijd door haar huishou den en gezin in beslag genomen. Het komt er dus op aan dat dit paar armen en vooral de hersenen van de vooruitstreven de boer of tuinder een zo hoog mogelijk rendement geven. Dit rendement kan in derdaad met de talrijke middelen die de hedendaagse techniek ons aanbiedt, sterk opgedreven worden. Hoofdzaak is dat het goed aangepakt wordt; zoniet kan het nog helemaal verkeerd aflopen ook VEELOMVATTEND. De mechanisering en de arbeidsrationali- satie op het boeren- of tuindersbedrijf omvat eigenlijk een enorm aantal zaken. Eerst en vooral zijn er de gebouwen. In vele gevallen zijn ze totaal verouderd en voorbijgestreefd om gemakkelijk en doel matig werken mogelijk te maken. 1 alrijke boeren zijn geen eigenaar van de gebou wen, zodat ze deze niet eens in de gewens te zin kunnen aanpassen en de meeste verpachters zijn potdoof langs die kant hoogstens zijn er enkele, al te schaarse, voorbeeldige uitzonderingen. Nochtans is op gebied van aanpassing en modernise ren van de bedrijfsgebouwen in ons land nog een zware, maar dringend nood zakelijke weg af te leggen. Verder is er de inrichting van die ge bouwen. Ieder gebouw op zichzelf en de verschillende gebouwen onderling moeten zodanig opgevat worden dat alle werk zaamheden gemakkelijk en vlug en toch doelmatig kunnen uitgevoerd worden. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 teb. a. s tussen 9 en i 1 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5. te AALST Dan eerst heeft het ook zijn volle zin dat er belangrijker uitgaven gedaan wor den voor gemakkelijkere aanvoer van oe- ders, voor afvoer van de mest, voor ma chinaal melken, voor het eieren rapen, voor het stockeren van granen en aardap pelen; voor het bewaren van groenten en fruit, enz. enz. Buiten de gebouwen zijn er de werk middelen op de weiden en op het veld of in de boomgaard of in de tuin. Er zijn grondbewerkingsmachines nodig, zaai. en plantmachines, meststoffenstrooiers, spuit- toestellen, hakmachines en allerlei, liefst vol-automatische oogstmachines. En ten slotte is er het bijna dagelijks probleem van het vervoer met moderne wagens dan, getrokken door een tra kt or of mo- tocultor of ja, zelfs nog door een paard. Dit alles is inderdaad geweldig en niet te overzien en terecht stelt iedere jonge boer zich de vraag WIE KAN DAT NOG BAAS Vanzelfsprekend is er niemand die dit alles tegelijk aankan. Maar eenieder kan en moet er een stukje van baas kunnen. Daartoe is het noodzakelijk dat hij voor af richting kiest; dat hij zich in één of hoogstens een paar zaken gaat specialise ren. In de richting van de gekozen specia lisatie moet hij zich dan ook zo goed en volledig mogelijk mechaniseren en inrich ten. Voor onvoldoende grote nevenaktivitei- ten zal het meestal voordeliger uitkomen beroep te doen op loonwerk.. Ook kan door samenwerking tussen en kele vrienden een oplossing nagestreefd worden voor de aankoop en het gebruik van traktoren en dure machines of instal laties. Samenwerking in deze zin gebeurt nog veel te weinig en stoot nog al te gemak kelijk op een soort ingeboren wantrouwen tussen de boeren onderling. Zelfs wan neer er van meet af aan zeer veel goede wil bestaat, is het onmisbaar dat alle za ken bij voorbaat openhartig en vrijmoedig besproken en duidelijk best schriftelijk o- vereengekomen worden. Eenmaal op dreef moeten de samenwerkende vrienden steeds veel blijk geven van gemeenschaps- ie vervolg 2e bladz. 2e kolom) Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 Handelsregister Aalst nr 145 Uitgegeven door de Landbouwers* vereniging REDT U ZELVEN Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron stichter O. CAUDRON Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/ 24 267 Vrijdag 16 februari 1968 47ste Jaargang nr. 2319 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1