UW WEIDEN De inkomens, de technische vooruitgang en de organisatie in de landbouw Rechtskundige Dienst. WEEKBLAD VOOR DE ONTWIKKELING EN DE STANDSVERDEDIGING VAM DE LANDBOUWERS ARBEID ADELT Beter te verzorgen dan ooit KANTOREN vet ..v. Uitgegeven door de Landbouwers vereniging REDT U ZELVEN stichter O.CAUDRON in de loop van de Internationale Week van de Landbouw, werd in de Groep Ekonomie, door de heer Geor ges Bublot, een referaat gehouden, waarvan het aktuele karakter zal be aamd worden door allen die zich voor landbouwproblemen, ten welken titel dan ook, interesseren. In zijn inleiding stelt de referent vast, dat hij die kennis neemt van de ontwikkeling, die de landbouw gedu rende de jongste 20 jaren heeft door gemaakt, verbaasd staat over de om vang, die in alle sektoren van de pro- duktie werd verwezenlijkt. Daarbij rijst echter dadelijk het vraagstuk van het inkomen van de landbouwers op, vermits dit in even redigheid zou moeten zijn met de vooruitgang in de landbouw zelf ge boekt. Het is dan ook begrijpelijk dat de landbouwers, die merken dat andere maatschappelijke groepen een steeds groeiende bestaanszekerheid gaan ge nieten, vanzelfsprekend zich daarover zijn gaan bezinnen en 'n gelijkwaardi ge levensstandaardde beruchte pa riteit) voor zichzeif zijn gaan opeisen. Een eerste deel van zijn verslag werd dan gewijd aan de omvang van de technische vooruitgang in de land bouw. Hij stelt daarbij vast dat die voor uitgang zich heeft voorgedaan in alle sektoren van de landbouwproduktie de verbetering van het omzettingsver mogen van de veevoeders door de dieren, de bestrijding van de ziekten, de selektie van planten en dieren, de vooruitgang in de bouw van de boer derijen. De voornaamste vooruitgang deed zich echter voor op het specifieke ter rein van de verhoging van de arbeids- produktiviteit. Deze vloeit in de eer ste plaats voort uit de mechanisering van de arbeid, hetzij door uitbreiding van het bestaande machinepark (maai dorsers, trekkers, verstuivers, melk machines), hetzij door het mechani seren van werken die vroeger met de hand dienden verricht te worden (wieden en rooien van bieten, zaaima- chines voor eenkiemige zaden enz.) Er is echter ook nog een wijziging in de produktietechnieken aan te wij zen. Als voorbeelden hiervan vermeld de de spreker het gebruik van een kiemige zaden maakt het splitsen van bieten overbodig, het ondergraven van het stro en het stallen van het vee op roosters voorkomt de buiten gewoon kostbare behandelingen van het stro (vergaren op het veld, laden en vervoer naar de boerderij, afladen, uitstrooien in de stallen, mest, ver voer van de mest naar het land, sprei den en ondergraven van de mest....) Door de vervanging van vloeibaar door droog voer in de veevoeding wordt het gewicht van de voedings middelen met 80 verminderd en worden het transport en de automa tische voeding van de dieren verge makkelijkt. De referent gaf dan, in cijfers, het gezamenlijk uitwerksel van de verho ging van de arbeidsproduktiviteit aan. Tussen 1935-55 en 1963-65 steeg de landbouwproduktie in volume met 26,6 niettegenstaande het feit dat de arbeidskrachten met 32,4 ver minderden. Dit komt erop neer dat de produktie in volume jaarlijks met 6 per hoofd toenam. Tijdens dezelfde periode steeg de produktie per hoofd van 139.000 frank tot 261.000 frank of een stijging met 87,4 Nochtans is het waarschijn lijk dat, dank zij de mechanisering, de prestaties van de in de landbouw te werkgestelde personen daalden, zo wel wat de intensiteit aangaat (zwaar werk) als wat de duur betreft (het aantal werkelijk gepresteerde uren). De steeds toenemende mogelijkhe den om het werk sneller te verrichten konden echter slechts benuttigd wor den, door bedrijven met een zekere omvang, omdat zij belangrijke beleg gingen vereisen, waarvan de kosten over een zo groot mogelijk produk- tievolume moeten kunnen gespreid worden. De moderne produktievormen heb ben echter niet rechtstreeks en on middellijk het verdwijnen van de tra- (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Het grasland beslaat ongeveer 50% van de Belgische landbouwoppervlakte en talrijke afzonderlijke bedrijven hebben meer weiden dan akkers. Aan de kwaliteit van dit grasland is zeer veel gelegen wat uiteindelijk een grote terugslag heeft op het inkomen van de betrokken landbouwer. Het melkvee kan het er goed op stellen en hoge melkopbrengsten geven, maar het kan er ook vermageren en ziek worden met de ermee gepaard gaande vermindering in de melkgifte. Het jongvee kan er gezond opgroeien of door parasitaire ziekten aangetast worden en eerder achter uitgaan dan vooruit. Evenzo het mestvee, het kan tijdens het weideseizoen een goe. de vooruitgang maken ofwel bijna zonder aanwinst terug op stal komen. Enorme verschillen, die een even enorme invloed hebben op de uiteindelijke rentabiliteit van het bedrijf. Eigenaardig genoeg worden de weiden en meer nog het maaigras, nog al te veel stiefmoederlijk behandeldalhoewel de goede en vooruitstrevende boeren al lang begrepen hebben dat de weiden, evengoed als het akkerland, de hoogst mogelijke op brengsten moeten opleveren en dus ook alle noodzakelijke zorgen moeten ontvan gen. WA TERBEHEERSING Een eerste punt van groot belang is een passende waterbeheersing. Hier valt de eerste plicht op de openbare instanties alle openbare waterlopen moeten tijdig gereinigd en gebaggerd worden, zodat ie dere boer in de mogelijkheid zou zijn om zijn grasland doorlopend van het over tollig water te ontlasten. In werkelijkheid is 't jammer genoeg dikwijls andersom en talrijke in de grond goede meersen liggen in het water te rotten bij gebrek aan een ALGEMENE ZORGEN Wie zijn weiden intensief wil uitbaten, moet zorgen dat er voldoende perce'en zijn, zodat het vee regelmatig van het ene perceel op het andere kan en nagenoeg doorlopend jong gras ter beschikking krijgt. Een verder doorgedreven systeem is de rantsoenbeweiding waarbij een elek trische afrastering dagelijks of zelfs twee maal per dag verder over het jonge gras wordt opgeschoven. Aan de onkruid bestrijding wordt ook nog te weinig aandacht besteed. Talrijke weiden staan overwoekerd met boterbloe men, waaraan het vee helemaal niets heeft. Nochtans is dit onkruid zeer ge makkelijk met selektieve middelen te be strijden (b.v. Agroxone, Biagroxone). Weiden met een te slecht grasbestand worden best gescheurd en met een goed grasmengsel heringezaaidMet de huidige goed algemeen ontwateringssysteemmiddelen wordt het scheuren van een min ...In te natte weiden komen sommige pa rasitaire ziekten, zoals de leverbotziek te veelvuldiger voor, maar daarnaast ver mindert ook de waarde van het grasbe stand doordat minderwaardige grassen en onkruiden vrij vlug de bovenhand krijgen. ...Een grondige verbetering van het pu bliek ontwateringsnet is dus dringend ge boden en daarmee aansluitend dan een goede afzonderlijke drainering van alle te derwaardige weide veel minder omslach tig. Het oude gras wordt kort afgegraasd of gemaaid en dan doodgespoten met Grammoxonevan zohaast alle groene planten dood zijn, volstaat het de grond heel oppervlakkig te bewerken en onmid dellijk het nieuwe graszaad mengsel in te zaaien. Op deze manier kan een weide op de kortst mogelijke tijd vernieuwd worden de humuslaag blijft bovenop en natte pércelen de verbinding met de ondergrond wordt niet door omploegen verstoord; de nieuwe weide heeft de grootste kans om in korte tijd en zonder storingen tot hoge opbreng sten te komen. ...Uitzonderlijk liggen sommige weiden op te droge percelen. Ook hier komt er vrij vlug ontaarding door het doordringen van minderwaardige grassen. Deze weiden moeten tijdig gescheurd en heringezaaid Vanzelfsprekend moeten de ontwatering worden en de kalk. en bemestingstoestand steeds zo goed mogelijk in orde gebracht worden. KA lk en meststoffen. Wijst de grondontleding op een kalk te kort dan moet onmiddellijk de nodige dosis kalk gestrcxnd worden. Op weiden, meer nog dan op de akkers, is het aan te bevelen liever regelmatig kleine dosissen kalk toe te dienen dun af en toe een zwa re dosis. Hiervoor kan ofwel poederkalk gebruikt worden of, beter nog, een fijn gemalen koolzure kalk, waarin liefst te vens wat magnesiumcarbonaat is bevat, (b.v. Dolokal) Ook voor de bemesting geeft grondont leding de beste aanduidingen. (Vervolg 2' bladz. onderaan 'e kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 25 teb. a s tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Jaarabonnement 120 F Postrekening nr 1425 93 van S.V. «REDT U ZELVEN» Aalst Handelsregister Aalst nr 145 i Het overnemen van artikelen is toegelaten mits vermelding van de bron Beheer Zeebergkaai 5 Aalst Tel. 053/24 267

De Koornbloem | 1968 | | pagina 1